ქოხებში გატარებული რვა წელი და უიმედო მომავალი
ხელვაჩაურის რაიონში ყოფილი ცემენტის ქარხნის საერთო საცხოვრებელ სახლში მცხოვრები 11 ოჯახი დღესაც იმ ქოხებში ცხოვრობს, რაც 8 წლის წინათ საერთო საცხოვრებელი სახლის დაწვის შემდეგ აიშენეს. მაშინ ფიქრობდნენ, რომ აქ რამდენიმე თვის გატარება მოუწევდათ. მას შემდეგ კი უკვე 8 წელი გავიდა. ხელისუფლების დანაპირები _ საცხოვრებლით მათი უზრუნველყოფა, დღემდე არ შეუსრულებია. მოსახლეობას მხოლოდ დახმარების სახით ხანძრის შემდეგ 150 ლარი მისცეს პირველადი ნივთების შესაძენად.
2004 წლის 16 აპრილს, ხელვაჩაურის რაიონის ბიუჯეტში დამწვარი ოჯახებისთვის 25 ათასი ლარი გადაირიცხა, (ბიუჯეტიდან მთლიანად დამწვარ ოჯახებზე 87 ათასი ლარი იყო გამოყოფილი, მაგრამ თანხა ეტაპობრივად უნდა გადმორიცხულიყო), მაგრამ აჭარაში ვარდების რევოლუციის შემდეგ თანხა ავტონომიის ბიუჯეტში უკან ბრუნდება.
დაზარალებულ მოსახლეობას კი ასე პასუხობენ: „ლევან ვარშალომიძემ გვითხრა წადით და ვინც თანხა გამოგიყოთ, (ასლან აბაშიძე იგულისხმება) იმას მოსთხოვეთო“, _ აცხადებს დაზარალებული ავთო ბედინაძე.
დაზარალებულმა მოსახლეობამ გასული წლის აგვისტოში, აჭარის მთავრობის შენობის წინ, 9 დღის მანძილზე ბავშვებთან ერთად იშიმშილა. მაშინ ხელვაჩაურის რაიონის ხელმძღვანელობამ მათ დაშლისაკენ მოუწოდა და სამაგიეროდ დანაპირების ასრულებას დაჰპირდა. „რაიონის გამგებლის მოადგილე, სულიკო ანთაძე დაგვპირდა - თანხები ერთ თვეში იქნებაო. ჩვენც დავუჯერეთ და კიდევ ერთხელ დავრჩით მოტყუებულები“.
მოსახლებამ დახმარებისათვის პრეზიდენტ სააკაშვილსაც მიმართა, რასაც არანაირი დახმარება არ მოჰყოლია. „ჩვენი წერილი სააკაშვილს პირადად ხელში მე გადავეცი. შედეგად კი ის მივიღე, რომ ვარშალომიძემ კიდევ ერთხელ დაავალა ხელვაჩაურის რაიონის გამგეობას  სიტუაციის შესწავლა“, აცხადებს ნესტან ვარშანიძე.
„ხელვაჩაურის მთავარი გზის პირას ვცხოვრობთ. პრეზიდენტის ვიზიტისას გვიხაროდა, იქნებ შენიშნოს ჩვენი ქოხები, მაგრამ უშედეგოდ. ხელი დაგვიქნია მოსახლეობას და გაღიმებული სახით ჩაგვიარა“, _-იხსენებს ნარგიზა კახიძე.
აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის ყოფილი მინისტრი ალექსანდრე ბეჟანიძე დაზარალებულ მოსახლეობას ფინური ტიპის სახლებს დაჰპირდა. სამინისტროს დანაპირები დღემდე დანაპირების სახით დარჩა. დაზარალებული მოსახლეობა კი დღესაც ქოხებში ცხოვრობს.

Eight Years Spent Living in Shacks and a Future without Hope
In the Khelvachauri region, eleven families live in shacks built eight years ago to temporarily replace a cement factory hostel that burnt down. The families thought they would only have to spend several months living in the temporary shacks. Now eight years have passed and the government’s promises to provide them with houses have still not been fulfilled. The victims were only given 150 laris with which to buy essentials.
On 16thof April 2004, 25 thousand laris were allotted for these families (the total budget for the Khelvachauri region was 87 thousand laris, to be accumulated over time). However, since the Rose Revolution in Adjara, this sum has reverted back to the central Adjaran budget.
“Levan Varshalomidze told us to request the money from the person (meaning Aslan Abashidze) who allotted it”, says one of the victims, Avto Bedinadze.
Last August, the families, along with their children, held hunger strikes in front of the Adjaran Administration building. Nine days after beginning their protest, they were encouraged by the Khelvachauri Regional Authority to stop the protest on the promise of assistance. “Suliko Antadze, the Deputy Regional Governor, assured us they would help us in a month’s time. We believed him, though, as usual, we had been misled”.
The anxious families even applied to President Saakashvili by letter. “I handed the letter to the President myself. The only result was Varshalomidze requiring the Kelvachauri Regional Administration to reconsider the case. Nevertheless, still nothing has been done for us”, says Nestan Varshanidze.
“We live on the Khelvachauti highway. We hoped that the President would notice our shacks during his visit and help us, but all he did was wave his hand and smile at us”, recalls Nargiza Kakhidze.
Aleksandre Bejanidze, former finance and ecology minister, assured the families they would be provided with Finnish style houses. However the promises still remain unfulfilled and the families still dwell dejected in their shacks.