შსს-მ მკვლელობის საქმე გაუხსნელად დახურა
2003 წლის 23 ნოემბრის რევოლუციის ღამეს მომხდარ უბედურ შემთხვევას 2 ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა. დაღუპულების ოჯახი დღემდე  გამოძიების დასრულებას და დამნაშავის დასჯას ელოდა, თუმცა, უშედეგოდ. შსს-მ სს საქმე ისე დახურა, არც გაუხსნია. მკვლელობაში ეჭვმიტანილს კი მინისტრი მერაბიშვილი ორთა ჭიდილში გამარჯვებისათვის აჯილდოვებს.
ტრაგედიის ისტორია კი ასეთია:  2003 წლის 23 ნოემბერს რუსთავის მხრიდან თბილისის მიმართულებით უშიშროების სამინისტროს სპეციალური ჯავშანტრანსპორტიორი „GTR“  მოძრაობდა, რომელსაც ავთანდილ მამალაძე მართავდა.  დაახლოებით 18.25 საათზე გორგასლის ქუჩაზე „GTR“ საწინააღმდეგო მხრიდან მომავალ „ბმვ“-ს ტიპის ავტომანქანას შეეჯახა. ავტომანქანაში მჯდომი ეთერ წულიაშვილი საავადმყოფოში მიყვანისთანავე გარდაიცვალა, მძღოლი დავით საყვარელიძე კი მეორე დღეს. ბავშვებმა - სოფო და ბადრი წულიაშვილებმა სხვადასხვა სახის დაზიანებები მიიღეს.
მომხდართან დაკავშირებით, 2003 წლის 23 ნოემბერს შსს-ში სს კოდექსის 276-ე მუხლით (ავტოსაგზაო შემთხვევა) სამართლის საქმე აღიძრა. 26 ნოემბერს საქმე სამხედრო პროკურატურაში გადაიგზავნა. 2004 წლის 19 აპრილს კი ის უშიშროების სამინისტროს  საგამოძიებო დეპარტამენტს გადაეცა და ახალი სარეგისტრაციო ნომერი - 04990 მიენიჭა.
დაიკითხნენ მოწმები.  „GTR“  მძღოლის ჩვენებაში წერია, რომ მას მოძრაობის წესები არ დაურღვევია და 40 კმ.სთ სიჩქარით მოძრაობდა. დაზარალებული მარიამ საყვარელიძე  კი ამბობს, რომ მათი მანქანა დაახლოებით 50-60 კმ. სთ სიჩქარით მოძრაობდა და მათ დიდი სიჩქარით რაღაც დიდმა სამხედრო მანქანამ ჩაუქროლა.
იგივე ჩვენება მისცეს  „ბმვ“- ში მჯდომმა სოფო და ბადრი წულიაშვილებმა.
საგამომძიებლო მოქმედებებიდან გამომდინარე, შეჯახების ზუსტი ადგილის დასადგენად სულ 8 ექსპერტიზა ჩატარდა.  აქედან 3 ექსპერტი ამტკიცებდა, რომ შეჯახება „ბმვ“-ს სავალ ნაწილზე მოხდა, ორი ექსპერტი კი ეჭვობდა, რომ ზუსტი ადგილის დადგენა შეუძლებელი იყო.  დანარჩენ ექსპერტებს კონკრეტული პასუხები არა ჰქონდათ.
2005 წლის 28 აპრილს დაზარალებული ოჯახის ადვოკატმა (ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო ცენტრის ადვოკატი) დავით მანაგაძემ პროკურატურიდან შეტყობინება მიიღო, რომ საქმის გამოძიება შეწყდა.  მიზეზად კი მითითებული იყო, რომ ქმედება არ არის მართლსაწინააღმდეგო. „საქმეზე ჩატარდა ყველა შესაძლო საგამოძიებო მოქმედება, მაგრამ, ავტოსატრანსპორტო საშუალებათა შეჯახების ზუსტი ადგილი ვერ დადგინდა. ავტოსაგზაო შემთხვევის მონაწილეთა ურთიერთგამომრიცხავი ჩვენებები არ იძლევა საშუალებას, დასაბუთებული ვარაუდისთვის. ამიტომ, სს საქმე უნდა შეწყდეს“, - ვკითხულობთ თბილისის პროკურორის - ღოღობერიძის დასკვნაში.
გარდაცვლილის დადამ, მარიამ საყვარელიძემ საქმის შეწყვეტის შესახებ ადვოკატისგან შეიტყო. მას პროკურატურის გადაწყვეტილება არ მიუღია.
როგორც დაზარალებული ამბობს, ასე არ გაჩერდება და მანამ არ მოისვენებს, სანამ დამნაშავე არ დაისჯება: „ვიცი, რომ საქმე შეწყვიტეს. ეს იმიტომ მოხდა, რომ როგორც გამოძიებაზე, ისე სასამართლოზე ზეწოლა ხდება. სხვა სათქმელი არაფერი მაქვს. საქმე ისე დახურეს, რომ არც წაუკითხავთ. მოსამართლე ციცვიძემ მკითხა რომელ ტრანსპორტში იჯექითო. საქმე წაკითხული რომ ჰქონოდა, ის არ უნდა სცოდნოდა, რომ „GTR“-ში არ ვიჯექი?  ნამდვილად არ მეგონა, რომ საქმეს ასე ჩაფარცხავდნენ. არავითარ შემთხვევაში არ გავჩერდები. საქმეს აუცილებლად გავასაჩივრებ. ჩემი შვილის სისხლს არავის შევარჩენ. საქმეს იმიტომ არ ხსნიან, რომ არ უნდათ გახმაურდეს, რომ „ვარდების რევოლუცია“ სისხლიანი რევოლუცია იყო. თუ ობიექტურ გადაწყვეტილებას არ მიიღებენ, შურს მაინც ვიძიებ“.
დაზარალებულის ადვოკატმა გადაწყვეტილების გასაჩივრების შესახებ შუამდგომლობა  უკვე მოაზადა. ის სასამართლოში ამ დღეებში შევა.
ადვოკატის თქმით,  „გამოძიების მიერ ექსპერტების წინაშე შეგნებულად იყო დასმული ისეთი სახის შეკითხვები, რომელზეც ექსპერტი ვერანაირაად ვერ გასცემდა ერთმნიშვნელოვან პასუხს. ერთადერთი რეალური სურათი, რომლითაც შესაძლებელია საქმეზე ჭეშმარიტების დადგენა, არის შემთხვევის ადგილის დათვალიერების ოქმი, მასზე დართული სქემა, მოწმე გია პარკაძეს დაკითხვის ოქმი, გოჩა წულიაშვილის დაკითხვის ოქმი. თავის დროზე გამოძიებამ  აღნიშნული უტყუარი მტკიცებულებებზე უარი თქვა, რაც მამალაძის მიერ დანაშაულის ჩადენას ადასტურებდა.“
აქედან გამომდინარე, ადვოკატი სასამართლოს შუამდგომლობით მიმართავს, რეალურ მასალებზე დაყრდნობით სწორი გადაწყვეტილების გამოტანას ითხოვს.  რაც შეეხება სასამართლოს და პროკურატურას, ისინი მომხდართან დაკავშირებით კომენტარებს არ აკეთებენ.

Uninvestigated Case Ends Up with the Minister of Internal Affairs
On 23 November 2003, on the night of the Rose Revolution, two men were killed in a tragic accident. Whilst the families appeal for a proper investigation, the Minister, Vano Merabishvili, gives a prize to the person who may be responsible for this terrible tragedy.
The history of the tragic events are as follows. On 23 November 2003, an Amoured Personnel Carrier (APC) accidentally hit a BMW traveling from Rustavi to Tbilisi, on Gamsakhurdia Avenue. Two occupants of the BMW were killed in the accident; passenger Eter Tsuliashvili died on the spot and driver David Sakvarelidze died the next day. The children traveling in the BMW, Sophia and Badri Tsuliashvili, were also injured.
After the accident took place, an investigation was started with the identifiaction number ‘276’. On November 26, the case was sent to the Army Prosecutor. In 2004 on April 19, the case was sent to the investigation board at the Ministry of Security. Now the case has the identification number ‘04990’.
Witnesses to the accident were questioned. The driver of the APC stated that he was not driving fast - only 40km/h. According to Mariam Sakvarelidze, the driver of their car (the BMW) was only going about 50km/h but they were hit by some kind of military vehicle at very high speed.
The same story was given by the children who were in the car.
Eight forensic experts investigated the scene of the accident to try to establish what really occurred. Three of the experts concluded that the accident occurred the way described by the BMW occupants, two experts said it could have happened either way and three of them could not give any exact answers.
In 2005 on April 28, a lawyer from the Human Rights Centre representing the crash victims, David Managadze, received notice that the investigation had been closed because there was not enough evidence. “Everything has been done regarding the case in question; the exact position could not be established due to different accounts given by both sides. That is not grounds for further investigation”, read Gogoberidze’s (the prosecutor in the case) conclusion.
The mother of one of the victims, Mariam Sakvarelidze, did not receive any information about the case other than what she obtained from the attorney. As the representatives of the victims also state, she won’t stop until the guilty are punished. “I know that the case has been closed because the court itself was under pressure, they have not even read the case, I have nothing else to say. Judge Tsitsvidze asked me which vehicle I was in - is it not obvious that I would not have been traveling in the APC? I won’t stop, I will appeal. They do not want to reveal the facts and open the case because they don’t want to admit that Rose Revolution was a bloody one. If I can’t achieve justice I will take revenge.”
The lawyer for the victims is preparing a new petition to introduce to the court soon. The investigation deliberately asked vague questions so as not to get exact answers. The true picture is shown by the accident report made after the scene of the accident and by the witness statements of Gia Parkadze and Gocha Tsuliashvili. Despite all this evidence, the investigation denied the truth from the start.
The lawyer is appealing to the courts and reintroducing the above facts. The prosecutor or court did not comment on the case.