ქართველი ბიზნესმენები ხელისუფლების წნეხის ქვეშ
„ხელისუფლებას ვეკითხები, გჭირდებათ შეშინებული ბიზნესი? დაშინებული ბიზნესი ქვეყანას ვერ ააყვავებს“, - ეს სიტყვები ბიზნესმენ ბადრი პატარკაციშვილს ეკუთვნის, რომელმაც დუმილი დაარღვია და ხელისუფლების მხრიდან ზეწოლაზე ალაპარაკდა.
მართალია, ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ხელისუფლება ბიზნესმენებს აშანტაჟებდა, ადრეც არსებობდა, მაგრამ ისინი ამის შესახებ საუბარს ვერ ბედავდნენ. თუმცა, 29 მარტს ბიზნესმენთა ფედერაციაში გამართულ გამართულ ბიზნეს ფორუმზე კი დაგროვილი პრობლემები გამოაშკარავდა.
ბადრი პატარკაციშვილმა ხელისუფლებას სათქმელი პირდაპირ უთხრა, მის მიმართ მიმდინარე ზეწოლაზე ისაუბრა და 160 მილიონი ლარი ახსენა, რაც ბიზნესმენებს პროკურატურის ფონდში გადაახდევინეს: „არავისთვის საიდუმლო არ არის, რომ სანდრო გირგვლიანის თემა პირველად ტელეკომპანია „იმედმა“ გააჟღერა. ზუსტად ეს გახდა ხელისუფლების უკმაყოფილობის მიზეზი და ამის გამო ძალოვანი და საფინანსო სტრუქტურები აქტიურად სწავლობენ ჩემს კომპანიებს, რათა შექმნან მოტივაცია, რომ განვახორციელო ზეწოლა „იმედის“ ჟურნალისტებზე და ხელი შევუწყო ხელისუფლებისათვის სასურველი სურათის შექმნას. ბიზნესმენებს ხელისუფლებისთვის საკმაოდ დიდი თანხა გვაქვს გადახდილი. ერთ-ერთი ასეთი იყო პროკურატურასთან არსებული ფონდი, რომელშიც გადახდილია 160 მილიონი ლარი. ეს იყო ხარკის სახით აღებული თანხები ბიზნესმენებისგან. თითქმის არ დარჩა ბიზნესი, რომელმაც არ იწვნია ეს. თავს უფლებას არ მივცემდი, სხვის მაგალითზე მელაპარაკა. ამიტომ, ჩემს მაგალითზე ვილაპარაკე. შეშინებული ბიზნესი ქვეყანას ვერ ააყვავებს. ამას ვთხოვ ხელისუფლებას, რომ შეგვიქმნას პირობა, თავისუფალი ბიზნესი ვაკეთოთ საქართველოში.“
ბიზნესმენის გამოსვლა ხელისუფლებამ შანტაჟად მიიღო და საპასუხო განცხადებები გააკეთა. დეპუტატმა გიგა ბოკერიამ მას ოლიგარქი, ოპოზიციის მომავალი ლიდერი და დამფინანსებელი უწოდა და ქართული ბიზნესის დონ კორლეონესაც შეადარა. გიგა ბოკერია: „ამ უკმაყოფილების მიზეზი ის გახდა, რომ მან ვერ მიიღო პრივილეგიები, მან ვერ დაჩაგრა კონკურენტები და ვერ ჩამოყალიბდა ქართული ბიზნესის დონ კორლეონედ. მან წააგო რამდენიმე ტენდერი და ამის გამო გადაწყვიტა ეწარმოებინა თავდასხვა ხელისუფლებაზე. ბატონი ბადრი ვერ შეძლებს ხელისუფლების დაშანტაჟებას მისი ტელევიზიის ან მისი გავლენის მეშვეობით. მე მინდა ხაზი გავუსვა, თუ ვინ ებრძვის დღეს ქართულ ხელისუფლებას, ეს არის მოსკოვი, ეს არიან ოლიგარქები და ეს არიან ქურდები, ეს ბრძოლა მათი მარცხით დამთავრდება.“
გიგა ბოკერიას განცხადებებს სხვა დეპუტატებიც გამოეხმაურნენ.
ხელისუფლება პატარკაციშვილს კიცხავდა, ოპოზიცია და არასამთავრობო ორგანიზაციები კი ადამიანის უფლებების დარღვევებზე საუბრობდნენ. ისინი დარწმუნებულები არიან, რომ პატარკაციშვილზე თავდასხმა მისი ტელეკომპანიის ეთერით სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის უცნობი დეტალების გახმაურებას უკავშირდება. საპარლამენტო ოპოზიცია ბიზნესის ხელისუფლებისგან, ხოლო  ხელისუფლების კრიმინალებისგან გათავისუფლებას ითხოვს.
ირაკლი იაშვილი, საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენელი: "ბიზნესმენთა ფედერაციის პრეზიდენტს ეს სტატუსი ავალდებულებდა ის ეთქვა, რაც თქვა. პატარკაციშვილმა გაბედა და ხმამაღლა განაცხადა ის, რომ ბიზნესში და ადამიანის უფლებებში სერიოზული პრობლემებია. ამის თაობაზე პოლიტიკური ოპოზიცია დიდი ხანია საუბრობს. მისი ტელევიზია „იმედი“ არის მთავარი დარტყმის მიზანი. ხელისუფლებამ რეიტინგულ ტელევიზიაზე იერიში  პირდაპირ რომ მიიტანოს, არ გაამართლებს. ამიტომ, ტელევიზიის ჩასაძირად იერიში მის მფლობელზე მიიტანეს. კონსტიტუციით აღიარებული ადამიანის უფლებები აშკარად ფეხქვეშ ითელება“.
დეპუტატები პრეზიდენტს წარსულს ახსენებენ და ამბობენ, რომ სანამ მას ვინმე სჭირდება, კარგად იყენებს, როცა არ დასჭირდება, ნებისმიერ ადამიანს გაწირავს. ამ სიტყვების ავტორი პრეზიდენტის ყოფილი თანაგუნდელი ლევან ბერძენიშვილია. მას ხელისუფლებასთან ასეთი პრეტენზიები გაჩნია: „სანამ სააკაშვილი ძალიან კარგად არის ამა თუ იმ ბიზნესმენთან, მანამ  არაფერს ამბობს და ცუდს ვერ ხედავს. როგორც კი ვინმე  ხელისუფლებაზე ისეთ რამეს იტყვის, რაც მათ არ მოეწონებათ, მაშინვე დასაჭერები ხდებიან. აი, ეს არის ჩვენი მთავრობის სტრატეგია. ეხლა რომ უტევენ პატარკაციშვილს თუ ის დამნაშავე იყო ადრე სად იყვნენ? ადრე სჭირდებოდათ და ეხლა არ სჭირდებათ?"
პატარკაციშვილს ბიზნესმენმა, „კოკა-კოლას“ მწარმოებელმა  თემურ ჭყონიამაც დაუჭირა მხარი. ამის შემდეგ კი მის ბიზნესსაც საფრთხე შეექმნა. იმავე დღეს ქუჩაში კოკა-კოლას მოვაჭრეებს ჯიხურები დააკეტინეს და ვაჭრობა აუკრძალეს. ვრცელდება ინფორმაციები, რომ ტელეკომპანია „იმედი“ მალე მაუწყებლობას შეწყვეტს. ტელეკომპანიაში აღნიშნულზე საუბარს დუმილს ამჯობინებენ, მაგრამ ამბობენ, რომ ამის საფუძველი უკვე არსებობს, რადგან მათთან ეთერში ხელისუფლების წარმომადგენლები არ მიდიან და  მათ ჟურნალისტესაც პრობლემებს უქმნიან.
რაც შეეხება თავად ბადრი პატარკაციშვილს, მან საქართველო უკვე დატოვა. როგორც მისი თანამოაზრეები ამბობენ, გამორიცხული არ არის, მას საქართველო საერთოდ დაატოვებინონ და იმ სიმართლეს შეეწიროს, რაც განაცხადა.

Georgian Business Under Pressure
“I am putting this question to the government: Do you want to frighten business? If Business is constantly menaced it cannot build the economy of the country” – these are the words of Badri Patarkatsishvili, the businessman who spoke about pressures from the government.
People always knew about pressure from the government on business but nobody liked to talk about it. On the 29th of March, at a meeting of the business federation, such problems with the government were voiced.
Badri Patarkatsishvili spoke loudly about pressure from the government and mentioned the 160million lari that was paid into the prosecutor’s funds. “It is no secret that the Sandro Gvirgvliani murder was first aired by Imedi TV station, it is the bottom of this scandal. It is the reason why the law enforcement agencies are now investigating my companies and my business. They want paint a picture that I influenced journalists. Businessmen paid a large sum of money - 160 million lari but frightened businessmen can’t provide for the state, I beg the government to let us have freedom when conducting business in Georgia.”
He got ‘feedback’ from the government. Giga Bokeria - one of the leaders of the main party called him the future leader and financial source of the opposition and compared him with Don Korleone. “The reason behind his dissatisfaction is that he could not get the privileges he sought, could not become Don Korleone of Georgian business and so decided to attack the government. I want to underline those who are fighting against the Georgian state, these are: Moscow, oligarchs, and thieves. They will lose this fight.”
Other MPs backed Giga Bokeria and criticized Patarkatsishvili, but NGOs and the opposition began talking about a human rights violation. They are sure that this is closely connected with the airing of the Sandro Gvirgvliani murder. The opposition wants the government not to be involved in business and on the other hand government says it wants to get rid of criminals.
Irakli Iashvili, a representative of the opposition party, stated: “The status of being president of the business federation obliged him to tell us this. He said loudly that there are human rights violations amongst the business world. The opposition has been talking about this for a longtime. The main target is Imedi TV, they can’t attack their ratings so they attack the owners. Constitutional human rights are being violated.”
MPs reminded the President, that when he needs somebody he uses them, but when he is finished with them he wants to get rid of them. The author of the following statement is Levan Berdzenishvili, a former team mate of the President: “When Saakashvili has a good relationship with the businessmen, he can’t see anything wrong with them or their companies. But as soon as somebody says something bad about the government, they are ready to put them in prison. Why they are attacking Patarkatsishvili now? He was not guilty when they needed him, now they don’t need him anymore?
Businessmen Temur Chkonia chose to back Patarkatsishvili. As soon as he did so, his businesses also came under threat and the Coca-Cola mini shops on the street were closed. Information is being spread that the Imedi TV station will soon be off the air. Nobody wants to talk about it in the offices of the TV station, but the basis for such a move already exists; members of the government refuse to visit or be shown on their TV programmes and journalists are having problems.
As for Badri Patarkatsishvili, he has left the country. His allies say that maybe he will have to stay out of the country forever - he will be the victim of his own truth.