გალის რაიონის ქართულ სკოლებში ქართულად სწავლას კრძალავენ
გალის რაიონის მოსახლეობა იძულებულია, შვილები ზუგდიდის სკოლებში ატარონ, რადგან აფხაზური ადმინისტრაცია სკოლებში ქართულად სწავლას კრძალავს. მოსახლეობა საქართველოს ხელისუფლებას დახმარებას სთხოვს, ქართველი მასწავლებლები კი აცხადებენ, რომ ისინი სერიოზულ ზეწოლას განიცდიან.
აღნიშნული პრობლემის შესახებ სწორედ იმ ქართველი მასწავლებლებისგან გახდა ცნობილი, რომლებიც გალის სკოლებში ასწავლიან. მათი თქმით, გალის აფხაზურმა ადმინისტრაციამ პედაგოგები არაერთხელ დაიბარა და მკაცრად გააფრთხილა, რომ თანდათანობით ქართულად სწავლება რუსულით შეეცვალათ.
~ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო ცენტრი~ გალის ქართული სკოლის ერთ-ერთ მასწავლებელს დაუკავშირდა. როგორც მან გვითხრა, სიტუაცია საკმაოდ მწვავეა: ~გალის აფხაზური ადმინისტრაციაში ქართველი პედაგოგები არაერთხელ დაგვიბარეს და გვკითხეს რუსულ ენას რა დონეზე ვფლობდით. ამის შემდეგ კი მითითება მოგვცეს, რომ მომავალი სასწავლო წლიდან ქართულ სკოლებში ქართულის ნაცვლად რუსულად უნდა გვესწავლებინა. გაგვაფრთხილეს, რომ ვინც ამ მითითებას არ დაემორჩილებოდა, სამსახურს დაკარგავდა და გარდა ამისა, დაისჯებოდნენ კიდეც. თუ საქართველოს მთავრობა არ დაგვეხმარა, იძულებულები ვიქნებით, სამსახურებზე უარი ვთქვათ და არც ბავშვები გავუშვათ რუსულ სკოლებში. წარმოუდგენელია, რომ შენს საკუთარ ტერიტორიაზე მშობლიური ენის სწავლება აგიკრძალონ~.
ამ ინფორმაციის გავრცელების შემდეგ, აფხაზეთის ადმინისტრაციამ განცხადება გააკეთა, რომ ეს ინფორმაცია ტყუილია და პედაგოგებს არავინ აშანტაჟებს. ამის მიუხედავად, ქართველი დეპუტატები აცხადებენ, რომ პრობლემა მართლაც სერიოზულია და თუ გალში ქართულის სწავლება აიკრძალა, აფხაზურ ადმინისტრაციას ამისთვის პასუხი მოეთხოვება.
როგორც პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარე ნოდარ გრიგალაშვილმა ჩვენთან საუბრისას აღნიშნა, მათ მოსალოდნელი საფრთხის წინაშე ინფორმაცია საერთაშორისო ორგანიზაციებს გაუგზავნეს.
ნოდარ გრიგალაშვილი: ~ამ ეტაპზე გალის რაიონში ქართული სახელმძღვანელოები არალეგალურად შედის. პედაგოგებისთვის ხელფასების გადახდაც გვიჭირს, რადგან ფულის შეტანაც არალეგალურად  ხდება. იქაური პედაგოგები გმირები არიან. აფხაზეთის დეფაქტო ხელისუფლება მათ უყურებს როგორც აუღებელ და დაუმორჩილებელ ციხესიმაგრეს და არ მოსწონთ, რომ იქ რამდენიმე სკოლაში სწავლება ქართულ ენაზე მიმდინარეობს.~
მისივე ინფორმაციით, რამდენიმე დღის წინ გალში ე.წ. პრეზიდენტის რწმუნებულმა რუსლან ქიშმარიამ და გალის ადმინისტრაციის უფროსმა კვეკვესკირმა, ქართული სკოლების დირექტორები შეკრიბა და გამოუცხადა, რომ აფხაზეთი არის სხვა სახელწიფო და ყველაფერი აფხაზეთის უმაღლეს ხელისუფლებასთან უნდა იყოს შეთანხმებული.
~თათბირზე ითქვა, რომ სექტემბიდან პირველ კლასელები რუსულ ენაზე დაიწყებენ სწავლას. დირექტორებს დავალება მისცეს, რომ დათვალონ რამდენ მასწავლებელს შეუძლია რუსულ ენაზე სწავლება. ვისაც არ შეულია, გარანტია მისცეს, რომ ტრენინგებს ჩაუტარებენ და რუსულში კვალიფიკაციას აუმაღლებენ. თუ იქ პირველი კლასიდანვე რუსულ ენაზე დაიწყო სწავლება, ეს ქართული სკოლებიდან მშობლიური ენის გამოდევნას ნიშნავს. არავის აქვს უფლება, საქართველოში, ქართულ კაცს თავის მიწაზე,  თავის სამშობლოში განათლების მიღება მშობლიურ ენაზე აუკრძალოს. მსგავსი  რამ 21 საუკუნეში არსად ხდება~ - ამბობს გრიგალაშვილი.
მისივე თქმით, 12 მაისს ე.წ. აფხაზეთის მთავრობა ამ საკითხის განხილვას გეგმავს: ~საკითხის გადაწყვეტამდე, მე დამევალა მომემზადებინა პარლამენტის განცხადების ტექსტი, რომელსაც საეთაშორისო ორგანიზაციებს გადავუგზავნით. თუ 12 მაისს ამ ბარბაროსულ გადაწყვეტილებას მართლა მიიღებენ, მთელ ცივილიზებულ კაცობრიობას ფეხზე დავაყენებთ.~
საქართველოს განათლების მინისტრი კახა ლომაია კი აცხადებს, რომ ეს ინფორმაცია არასწორია, თუმცა, ქართულ სკოლებში პრობლემების არსებობას არ უარყოფს: ~ჩვენ, როგორც მთავრობა, ყველაფერს ვაკეთებთ, რომ ეს ფუნდამენტური უფლება - მშობლიურ ენაზე სწავლა, ჩვენივე ტერიტორიაზე დაცული იყოს. მართალია, იქ სახელმძღვანელოებთან დაკავშირებით პრობლემები არსებობს, თუმცა ქართულად სწავლება ის საკითხია, რაზეც არანაირი კომპრომისი და დათმობა არ იქნება.~

Georgian Schools in Gali Region Banned From Teaching Georgian
Inhabitants of the Gali region have to take their children to schools in Zugdi, because the Abkhazian Administration forbids the teaching of children in the Georgian language. The people now ask the government of Georgia to help them. Georgian teachers also complain they are experiencing pressure.
These facts have become public knowledge because teachers from the various schools in Gali have spoken out. The teachers claim that they have been contacted several times by the Abkhazian Administration and strictly warned to change all lessons gradually from Georgian to Russian.
The Human Rights Information and Documentation Center contacted one of the teachers in the Gali region. According to the teacher, the situation is very complicated. “The Abkhazian Administration in Gali assembled the Georgian teachers and instructed them to educate the students in Russian. By the start of the next semester, Georgian must be substituted with Russian. They were also interested in our capacity to conduct the classes in Russian. In addition, they threatened to dismiss or punish in some other way, teachers who dare disobey their instructions. If the government of Georgia does not support us, we will have to leave our jobs. We do not want our children to receive their education in Russian.  We are being forbidden from teaching our native language on our own territory. It is hard to believe, but that is reality”.
Since this information was disseminated, the Abkhazian Administration has publicly denied it, claiming that the teachers have not been threatened or blackmailed. Georgian MPs state that the problem is very serious. The MPs believe that if Georgian is replaced with Russian in Gali schools, the Abkhazian Administration should be held responsible.
Nodar Grigalashvili, Chairman of the Parliamentary Committee for Education, Science, Culture and Sport, told us that international organizations have already been informed about this possible danger.
“Nowadays, Georgian books are imported into the Gali region illegally. We experience difficulties paying teachers, because their money is transmitted illegally as well. The teachers who work in the region are heroes. The Abkhazian Administration consider themselves ‘impregnable’. They are irritated because there are still some Georgian schools left”, says Nodar Grigalashvili.
According to Grigalashvili, earlier, the proclaimed presidential representative of Abkhazia, Ruslan Kishmaria and the head of the Gali administration, Kvekveskiri, summoned the principles of the Georgian schools, who were told that Abkhazia was an independent state and everything must be agreed by its leaders.
“It was proclaimed that first year pupils would start their studies in Russian. The principles of the schools were instructed to tot up the number of teachers who can teach in Russian. The principles were promised that those teachers who were not good at Russian would be trained to increase their knowledge of the language. Educating children in Russian from their first class means that the native language will be driven out and finally banned. No man has the right to ban Georgians from receiving their education in their mother tongue on the territory of Georgia. It is the 21st century and this sort of thing no longer happens anywhere”, says Grigalashvili.
He also highlighted that the proclaimed government of Abkhazia intends to discuss the issue on May 12th. “I was told to prepare an announcement of Parliament that will be sent to various international organizations. If on May 12th the government of Abkhazia takes a barbarous decision, we will make the whole civilized world react against it”, says Grigalashvili.
Kakha Lomaia, the Minister of Education and Science, does not deny the problems that Georgian schools experience in the Gali region, though he states that we have false information. “We, the government of Georgia, try hard to protect the fundamental right – to be educated in your mother tongue - on the territory of Georgia. Although there are some problems with the authority, being educated in Georgian is an issue we would never compromise on”, he claims.