არასამთავრობოებს სასამართლოზე მოქალაქეთა დაცვა ეკრძალებათ
1 ივნისიდან ძალაში შესული საკანონმდებლო ცვლილებების გამო არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობა მკაცრად იზღუდება. კერძოდ, მათ უფლება არ ექნებათ ორდერი გასცენ და სასამართლოებზე მათმა ადვოკატებმა მოქალაქეები დაიცვან. არადა, საქართველოში არაერთი არასამთავრობო ორგანიზაცია არსებობს, რომლებიც მოქალაქეებს სწორედ უფასო იურიდიულ დახმარებას უწევენ, საკმაოდ ბევრი საქმე აქვთ წარმოებაში, ბევრ უფლებაშელახულ ადამიანს ეხმარებიან და მათი კლიენტურაც ყოველდღიურად იზრდება.
„საქართველოს კანონი ადვოკატთა შესახებ“ ამბობს: „ადვოკატი არის თავისუფალი პროფესიის პირი, რომელიც ემორჩილება მხოლოდ  კანონსა და პროფესიული ეთიკის ნორმებს და გაწევრიანებულია საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციაში“ (მუხლი 1).
მე-10 მუხლის მიხედვით, ადვოკატს გავლილი უნდა ჰქონდეს ტესტირება. მე-18 მუხლის მიხედვით კი: „ადვოკატს უფლება აქვს, საადვოკატო საქმიანობის განსახორციელებლად ინდივიდუალურად, სხვა ადვოკატებთან ან სხვა პირებთან ერთად შექმნას საადვოკატო ბიურო ამხანაგობის ან იმ სამეწარმეო იურიდიული პირის სახით, რომელშიც არანაკლებ 1 პარტნიორის პასუხისმგებლობა არ არის შეზღუდული.“
ადვოკატთა გამოცდები 23 მაისს დამთავრდა. გამოცდები ადვოკათთა მხოლოდ 55% ჩააბარა. 1 ივნისიდან, მათ ვინც გამოცდები ვერ ჩააბარა და ადვოკატთა ასოციაციის წევრები არ არიან, საადვოკატო საქმიანობა ეკრძალებათ. შესაბამისად, იმ საქმეებს, რომლებიც ამ ადვოკატბს წარმოებაში ჰქონდათ, ჩამოშორდებიან. როგორც „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის“ ერთ-ერთი ადვოკატი დავით მანაგაძე ამბობს, გამოცდები ხარვეზებით ჩატარდა: „ძალიან ბევრი ხარვეზი იყო. ძირითადად ტესტებს ორგვარი ფორმულირება ჰქონდა. გამოცდები ნაჩქარევად ჩატარდა. ადვოკატებს რომ თავი დავანებოთ, ადვოკატთა შესახებ კანონში შეტანილი ცვლილებებით სერიოზულად ზარალდებიან ის არასამთავრობო ორგანიზაციებიც, რომლებიც უფასო იურიდიულ მომსახურეობას ეწეოდნენ. თუ ისინი  სხვა იურიდიულ ფორმად არ გარდაიქმნებიან, მათი ადვოკატები სასამართლოსა და წინასწარ გამოძიებაში მონაწილეობას ვერ მიიღებენ.“
ადვოკატთა გამოცდების ჩაბარების შემდეგ ადვოკატობის უფლების მოსაპოვებლად შემდეგი პროცედურაა გასავლელი: ადვოკატები ღებულობენ სერთიფიკატს, შემდეგ ადვოკატთა ასოციაციაში წევრობაზე აკეთებენ განაცხადს, იხდიან 200 ლარს (წლიური გადასახადის სახით) და 10 დღის ვადაში ასოციაციის წევრები ხდებიან. მხოლოდ ამის შემდეგ აქვთ მათ უფლება, სასამართლოზე გამოვიდნენ. ორდერის ფორმას კი ისევ ადვოკატთა ასოციაცია იძლევა.
ადვოკატთა შესახებ კანონის მიხედვით, ის ორგანიზაციები, რომლებიც იურიდიულ მომსახურებას ეწევიან, 1 ივნისამდე სამეწარმეო იურიდიულ პირებად უნდა გარდაიქმნან. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მათ ადვოკატებს სასამართლოზე გამოსვლის უფლება არ ექნებათ.
„ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო ცენტრის“ ადვოკატის თემურ ქორიძის  თქმით: „ადვოკატთა შესახებ კანონის მიხედვით, ორდერს ადვოკატთა ასოციაცია გასცემს. ამ ორდერის გამოყენების უფლება მხოლოდ ისეთი სახით ჩამოყალიბებულ ორგანიზაციებს აქვთ, რომლებიც სამეწარმეო იურიდიული პირები არიან. ანუ შპს-ები და სააქციო საზოგადოებები არ გამოგვადგება. ეს იმას ნიშნავს, რომ  არასამთავრობო ორგანიზაციები, რომლებიც ძალიან დიდ როლს ასრულებენ ქვეყნის განვითარებაში თამაშგარე მდგომარეობაში აღმოჩნდნენ.“
მეორე პრობლემა რომელიც არასამთავრობო ორგანიზაციებს ექმნებათ, არის დონორებთან ურთიერთობა. არასამთავრობოები ქმნიან პროექტს, რომელშიც ჩადებულია ადამიანების იურიდიული დაცვა, დონორი ამას აფინანსებს. აღმოჩნდა, რომ ის ვერ ახორციელებს პროექტს. ანუ დონორებთანაც გაურკვეველი ვითარება იქმნება.
მოსალოდნელ სირთულეებზე საუბრობს არასამთავრობო ორგანიზაცია „კონსტიტუციის 42 მუხლის“ წარმომადგენელი მანანა კობახიძეც. მისი თქმით:  „ადვოკატთა შესახებ კანონის მე-18 მუხლის მიხედვით, იურიდიული ბიუროები უნდა ჩამოყალიბდნენ სოლიდალური პასუხისმგებლობის ან კომანდიტური საზოგადობის სახით, ან როგორც ამხანაგობა. ანუ იმ სახის იურიდიულ პირად, როგორც მეწარმეთა შესახებ კანონი განსაზღვრავს. კავშირი არის არასამეწარმეო იურიდიული პირი და მისი საქმიანობა სამოქალაქო კოდექსით რეგულირდება და არა მეწარმეთა შესახებ კანონით. როცა კავშირი ახორციელებს იურიდიულ მომსახურეობას, ის უკვე წინააღმდგობაში მოდის ადკოკატთა შესახებ კანონთან.
კავშირი არის არასამეწარმეო პირი და მისი მომსახურება არის უფასო. ჩვენ ადვოკატს პროექტიდან ვუხდით ხელფასს. საადვოკატო ბიურო კი სამეწარმეო იურიდიული პირია და იხდის  ყველა იმ გადასახადს, რაც საგადასახადო კოდექსით არის დადგენილი.“
ადვოკატები და არასამთავრობო ორგანიზაციები პრობლემიდან ერთადერთ გამოსავალს ხედავენ. მათი თქმით, კანონმდებლობაში ცვლილებები უნდა შევიდეს. კერძოდ, იმ ორგანიზაციებს, რომლებიც უფლებადაცვით საქმეებზე არიან ორიენტირებულები საშუალება უნდა ჰქონდეთ იურიდიული საქმიანობა განახორციელონ და შესაბამისად, მონაწილეობა მიიღონ როგორც სამოქალაქო საქმეებში, ისე სს პროცესებში.
მანანა კობახიძის თქმით, დონორების დაკარგვის სერიოზული საფრთხე არსებობს და გარდა ამისა, რადგან არასამთავრობოებს იურიდიული მომსახურეობა ეკრძალებათ, რამდენიმე ადამიანს უარი უთხრეს იურიდიულ მომსახურებაზე. მისივე თქმით, აღნიშნული კანონმდებლობით ისევ სოციალურად დაუცველი მოსახლეობა ზარალდება.
პრობლემიდან კიდევ ერთი გამოსავალი ის არის, რომ შეიქმნას ადვოკატთა გაერთიანება თუ ამხანაგობა, რომელთანაც არასამთავრობო ორგანიზაციები ხელშეკრულებას გააფორმებენ. თუმცა ამ შემთხვევაში ასეთი ორგანიზაცია დამოუკიდებელი სუბიექტი ხდება და ის არასამთავრობოების პროექტის ფარგლებში არ ექცევა.
არასამთავრობოები ამ საკითხზე პარლამენტის იურიდიულ კომიტეტთან აპირებენ შეხვედრას. მათ იმედი აქვთ, რომ პრობლემის მოგვარება შესაძლებელია.

NGOs Banned From Protecting Citizens in Court
Activities of NGOs have been strongly restricted since June 1st after amendments to legislation. Currently, NGOs neither have a right to serve a warrant nor to protect citizens in court. There are many NGOs that offer the citizens free legal help. A lot of victims of violations have already been assisted and a great number of cases are currently being worked on. Furthermore, the number of those who need such legal help is increasing day by day.
The Georgian Law on advocates states: “An advocate is a person with free profession who acts in accordance only with the law and the professional Ethics Code for lawyers and is a member of the Georgian Bar Association” (article 1). Article 10 states that an advocate must take an examination. Article 18 gives an advocate the right “To establish an Advocates Bureau individually or in cooperation with other private persons as an enterprise or entrepreneurial company with unlimited liabilities”.
The exams finished on May 23rd and only 55% of advocates managed to pass it. Those who failed and are not members of the Georgian Bar Association will have to stop their legal activities as lawyers. Therefore, they will have to give up the cases they are working on. Davit Managadze, an advocate with the Human Rights Information and Documentation Center said that there were gaps in the testing. “There were many gaps. The tests had double formulation. I think there was not enough time to hold the testing in an appropriate way. Even more, the new amendments to the law about advocates seriously affects the activities of those NGOs that assist the citizens with free legal aid. If they are not transformed into a new legal body, the advocates will not have a permit to participate in the preliminary investigation or the court proceedings”, states Davit Managadze.
Having passed the examination an advocate should undergo the following procedures: when the advocates receive their certificate they apply to the Bar Association, asking for membership. They pay 200 laris and within 10 days they become members of the Association. When all the procedures are completed they finally get a permit to participate in court proceedings. The type and format of the warrant is decided by the Bar Association.
According to the law on advocates, organizations that provide legal service should be transformed into entrepreneurial legal entities by June 1st. Otherwise advocates with these organizations will not have a right to participate in court proceedings.
“According to the law on the advocates, the warrant is served by the Georgian Bar Association. However, only entrepreneurial legal entities are allowed to use the warrants. Those organizations such as Ltd. or joint-stock companies will not have the same right. That means that NGOs, which play a big role in the development of the country, will be turned into outsiders”, states Temur Koridze, another advocate with the Human Rights Information and Documentation Center.
A second problem the NGOs face is with relations with donor organizations. The NGOs work on projects that are financed by donor organizations that concentrate on giving legal assistance to people. If the NGOs are not able to implement the projects they lose the funds.
Manana Kobakhidze who represents Article 42 says “According to article 18, the Advocates’ Bureaus should be established as either entrepreneurial companies with unlimited and commanding liabilities or as enterprises. The law on entrepreneurs defines their type. A union is a non-entrepreneurial legal entity, the activities of which are regulated by the Civil Code and not the laws about entrepreneurs. When a union carries out legal service, it contradicts the law on the advocates. A union is a non-entrepreneurial legal entity and its service is free of charge. We pay our advocates from the project costs. The Advocates Bureau is an entrepreneurial legal person and is obliged to pay all the bills that are set by the Taxation Code”.
NGOs and advocates see a way out in further amendments to the law. They urge that organizations that protect human rights should be given a right to implement legal activities and participate in legal proceedings both in civil and criminal cases.
Manana Kobakhidze is worried because of the possibility of losing donor organizations. Since NGOs have been banned from providing a legal service, some people were refused help. She pointed out that because of the new law those who will suffer the most are socially excluded people.
Another way out of the situation is the creation of an Advocates’ Union which will sign an agreement with NGOs. However, this union will remain an independent subject, not being within the project.
The NGOs plan to hold a meeting with the Parliamentary Legal Committee to discuss the issues mentioned above. They believe the problem is solvable.