პრეზიდენტის პოპულარობა საგრძნობლად სუსტდება
მაღალი და ენერგიით სავსე საქართველოს პრეზიდენტი, მიხეილ სააკაშვილი, ჩქარობს თავისი პატარა, ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნის დასავლეთთან ინტეგრირებას და რუსეთის დომინირების თავიდან აცილებას.
სააკაშვილი ხელისუფლებაში  2003 წლის ნოემბრის „ვარდების რევოლუციის“ გზით მოვიდა,  ხალხს დაპირდა ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენას, კორუფციასთან ბრძოლას და ეკონომიკის რეფორმირებას. თუმცა, ახლა ხედავს, რომ ხუთწლიანი პრეზიდენტობის ნახევარი ვადის გავლისას მისი პოპულარობა საგრძნობლად სუსტდება და ბრალს დებენ დემოკრატიული თავისუფლების ხელის შეშლაში.
ვაშინგტონი, რომელიც ექიშპება რუსეთს რეგიონში გავლენის მოპოვებაში და სამხრეთ კავკასიის ერებს აფასებს, როგორც ტრანზიტულ გზას კასპიისპირა ნავთობის გადასაზიდად, მტკიცედ უჭერს მხარს საქართველოს პრეზიდენტს. სააკაშვილი პრეზიდენტ ბუშს  თეთრ სახლში ხვდება ოთხშაბათს.
თუმცა, ზოგიერთი ევროპული ქვეყნის მთავრობა დააფიქრა მისმა დემოკრატიულმა მიღწევებმა, ეჭვის თვალით უყურებენ 2008 წელს საქართველოს ნატოში გაერთიანების შესაძლებლობას, როგორც ამას თბილისში დასავლეთის ერთ-ერთი ქვეყნის დიპლომატი ანონიმურად აცხადებს საკითხის მნიშვნელობის გათვალისწინების გამო.
მარტში, ევროპის უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაცია საქართველოში მედიის, სასამართლო დამოუკიდებლობისა და მოქმედების სფეროში დაინტერესდა.
ყოფილი პრეზიდენტის, ედუარდ შევარდნაძის დროს მთავრობა ჩაძირული იყო მექრთამეობაში და საქართველო განიცდიდა ენერგეტიკულ ბლოკადას, დანაშაულის სიმრავლეს და საყოველთაო უმუშევრობას.
სააკაშვილმა პირობა დადო, რომ საქართველოს ყველა სენს მიხედავდა. მან დაიწყო მთელი საგზაო პოლიციის გათავისუფლებით, ეს სფერო  ცნობილი იყო მძღოლებიდან ქრთამების გამოძალვის ფაქტებით და ჩაანაცვლა ახალი ძალით.
300-350 აშშ დოლარის ექვივალენტის შესაბამისი ნორმალური ხელფასით, როგორც ქართველები აცხადებენ, ისინი ქრთამს აღარ ძალავენ და სწრაფად რეაგირებენ გამოძახებებზე.
აშშ-ში განათლება მიღებული იურისტის შემდგომი მიზანი იყო კორუმპირებული მოსამართლეების გათავისუფლება: საქართველოს 330 მოსამართლიდან თითქმის ნახევარი გადააყენეს. მაგრამ კრიტიკოსები აცხადებენ, რომ სააკაშვილი გამოუცდელ მოსამართლეებს ნიშნავს მათზე გავლენის მოხდენის მიზნით.
„მათ ლოიალური მოსამართლეები სჭირდებათ, რომლებიც პროკურორის ბრძანებებს დაემორჩილებიან“,- განაცხადა უზენაესი სასამართლოს  42 წლის მოსამართლემ, ნინო გვენეტაძემ, რომელიც თავის გადაყენებას ასაჩივრებს.
საქართველოში ამერიკის კომერციული პალატის თავჯდომარე, ემი დენმანი აცხადებს, რომ „აქ წარმოუდგენელია მთავრობას საქმე მოუგო სასამართლოში“.
ჟურნალისტები აცხადებენ, რომ ტელევიზია იქცა ხელისუფლების რუპორად. რედაქტორები და ჟურნალისტები საკუთარ თავს ცენზურაში ატარებენ სამსახურის დაკარგვის შიშით და მფლობელები კი ტელეფონით იღებენ ინსტრუქციებს თანამდებობის პირებისაგან; აცხადებს საქართველოს ჰელსინკის კავშირის უფლებადამცველი ჯგუფის თავჯდომარე, რამაზ რეხვიაშვილი.
2005 წელს „რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე“- ორგანიზაციის მიერ ჩატარებული მსოფლიო პრესის თავისუფლების ინდექსის მიხედვით, საქართველო 167- ქვეყნიდან 99-ე ადგილზე გავიდა, რაც 2004 წლის 94-ე და 2003 წლის 73-ე ადგილიდან ჩამოქვეითებაა.
იბერიის ტელევიზიის ახალი ამბების ხელმძღვანელი ლუბა ელიაშვილი აცხადებს, რომ არხი 2004 წელს დაიხურა მთავრობის ზეწოლის გამო. მან თქვა, რომ თოქ-შოუ, რომელიც თავად მიყავდა ეთერში აღარ გადიოდა მას შემდეგ,რაც ოპოზიციის მხარდაჭერაში დაადანაშაულეს.
მთავრობის მიმართ კრიტიკულად განწყობილი არასამთავრობო ორგანიზაციები რეპრესიას განიცდიან. ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრმა განაცხადა, რომ მათ ოფიციალურად ემუქრებიან და  შეურაცყოფას აყენებენ.
სააკაშვილის 34 წლის უახლოესი მრჩეველი გიგა ბოკერია დარწმუნებულია, რომ საქართველო, სხვა ქვეყნებისაგან განსხვავებით, „ძალიან სწრაფად მიიწევს ლიბერალური დემოკრატიის ჩამოყალიბებისაკენ“
მაგრამ ჩვეულებრივი მოსახლეობის ყოფა გაუარესდა მთავრობის მიერ გაზრდილი კომუნალური გადასახადების აკრეფითა და საბაჟო გადასახადების გაზრდით გამოწვეული ეკონომიური სიდუხჭირის ფონზე.
ოფიციალური სტატისტიკის მიხედვით, უმუშევრობამ 2003 წლის 11.5 პროცენტის მაჩვენებლიდან 14 პროცენტამდე მოიმატა საჯარო სამსახურების შემცირებების გამო. ქვეყნის 5 მილიონიანი მოსახლეობის ნახევარზე მეტი სიღარიბის ზღვარს მიღმა ცხოვრობს.
თბილისში ელიავას ხიდთან ათეულობით მამაკაცი დგას ყოველ დღე სამსახურის მოლოდინში. 45 წლის მერაბ სეფიაშვილი ამბობს, რომ ზოგჯერ მთელი კვირა გადის სამუშაოს მოლოდინში.
„სამწუხაროდ, მე სააკაშვილს მივეცი ხმა, მეგონა სიტუაცია გამოსწორდებოდა, მაგრამ პირიქით - გაუარესდა“,- განაცხადა მან.
დაძაბულობა კიდევ უფრო გაიზარდა მას შემდეგ, რაც სააკაშვილმა სცადა კონტროლის აღდგენა რუსეთის მხარდაჭერის ქვეშ მყოფ სეპარატისტულ რეგიონებში, სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთში.
ვაშინგტონი, რომელიც აშშ-ს სამხედრო წვრთნას ატარებს საქართველოში და წელს თითქმის 300 მილიონი ამერიკული დოლარის ხუთწლიანი დახმარების პაკეტი დაამტკიცა, აცხადებს, რომ ხელისუფლება სწორ გზას ადგას, მიუხედავად შეუსრულებელი დემოკრატიული რეფორმებისა.
„ჩვენ გვიხარია, რასაც ისინი აკეთებენ და გვინდა რომ კვლავ განაგრძონ ასე მუშაობა“,- განაცხადა აშშ-ის ელჩმა, ჯონ ტეფტმა.

Georgian President's Popularity Plunges
Tall and bursting with energy, Georgian President Mikhail Saakashvili is in a hurry to integrate his small and impoverished ex-Soviet nation with the West and throw off Russian attempts at domination.
Saakashvili, 38, came to power in the November 2003 "Rose Revolution," which promised to restore the country's territorial integrity, fight corruption and reform the economy. However, he has seen his popularity plunge halfway through his five-year term and is accused of rolling back democratic freedoms.
Washington, which is competing with Russia for influence in the region and values the South Caucasus nation as a transit route for Caspian oil to the West, firmly supports the Georgian leader. He meets President Bush at the White House on Wednesday. But some western European governments are concerned about his democratic record, casting doubt on Georgia's goal of joining NATO in 2008, according to a Western diplomat in Tbilisi who spoke on condition of anonymity because of the sensitivity of the issue. In March, the Organization for Security and Cooperation in Europe's envoy to Georgia expressed concern about media freedoms, due process and independence of the judiciary. Under former President Eduard Shevardnadze, the government was riddled with graft and Georgia suffered from energy blackouts, crime and rampant unemployment. Saakashvili pledged to attack all of Georgia's ills. He began by sacking the entire traffic police, notorious for extorting bribes from motorists, and replacing them with a new force. With a decent salary of $300-350 a month, they no longer demand bribes and respond quickly to calls, Georgians say. The U.S.-educated lawyer next targeted what he insisted were corrupt judges: nearly half of Georgia's 330 judges have been forced off the bench. But critics say Saakashvili is appointing inexperienced replacements to make the judiciary pliant. "They want totally loyal judges who will issue rulings according to the prosecutors' orders," said Nino Gvenetadze, 42, a Supreme Court judge who is fighting dismissal. Amy Denman, head of the American Chamber of Commerce in Georgia, said: "It's virtually impossible to win a case against the government here." Journalists say television has largely become a mouthpiece for the government. Editors and journalists exercise self-censorship for fear of losing their jobs, and owners get phone calls with instructions from officials, says Ramaz Rekiashvili, head of the Georgia Helsinki Committee rights group. The 2005 World Press Freedom Index by the Reporters Without Borders media watchdog ranked Georgia as 99 out of 167. That was down from 94 in 2004 and 73 in 2003. Lyuba Eliashvili, who was head of news at Iberia TV, said the network was shut down in 2004 after government pressure. She said a talk show she presented during the last three months of operation was pulled off the air after it was accused of siding with the opposition. Non-governmental organizations critical of authorities complain of reprisals. The Human Rights Information and Documentation Center said it has suffered official threats and harassment. Georgy Bokeriya, 34, Saakashvili's closest adviser, insisted Georgia was "moving quite quickly compared to other countries toward becoming an established liberal democracy." But life has worsened for ordinary people because the large shadow economy has shrunk due to government measures to boost tax collection and enforce customs dues. Unemployment has risen to nearly 14 percent from 11.5 percent in 2003 because of public sector cuts, official statistics show. More than half the country's 5 million people live below the poverty line. Dozens of men stand around the Iliava Bridge in Tbilisi every day hoping for work. Mirab Sepiashvili, 45, says he sometimes spends up to a week waiting there. "Unfortunately, I voted for Saakashvili. We thought things would get better but they got worse," he said. Tensions also have flared over Saakashvili's drive to restore control over two Russian-backed separatist regions, South Ossetia and Abkhazia. Washington, which has U.S. military trainers in Georgia and this year approved a nearly $300 million, five-year aid package for Georgia, says the leadership is on the right track even if democratic reforms are incomplete. "We're glad they're doing what they're doing and we want them to keep going," U.S. Ambassador John Tefft said. http://www.bhhrg.org/mediaDetails.asp?ArticleID=1211