დევნილებს მიტოვებული ქონების დაბრუნების შანსი გაუჩნდათ
საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისრომ დევნილი მოსახლეობისთვის პროგრამა „ჩემი სახლი“-ს განხორციელება დაიწყო.  ყველა დევნილს, ვინც შესაბამის დეკლარაციას შეავსებს და საჭირო დოკუმენტაციას წარმოადგენს, კონფლიქტურ ზონაში მიტოვებული უძრავი ქონების საკუთრების მოწმობას მიიღებს.
პროგრამის მიხედვით, როგორც აფხაზეთში, ისე სამხრეთ ოსეთში დატოვებული უძრავი ქონება უნდა აღიწეროს, საერთაშორისო სამართლით აღიარებული და ქართული კანონმდებლობის შესაბამისად, გაფორმდეს და საჯარო რეესტრში დარეგისტრირდეს. კონფლიქტურ ზონებში მიტოვებულ ქონებაზე საკუთრების უფლების მოსაპოვებლად კი დევნილებმა სპეციალური დეკლარაცია უნდა შეავსონ, რომელსაც ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროში მიიღებენ.
უძრავი ქონების აღრიცხვის პროცედურას საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო ახორციელებს. დეკლარაციის შევსების შემდეგ კი სააღრიცხვო მოწმობა გაიცემა. დეკლარაციის შემვსებმა პირმა უნდა წარმოადგინოს ბინის ორდერი, ანდერძი, ყიდვა-გაყიდვის ხელშეკრულება, საბინაო წიგნაკიდან ამონაწერი და სხვა დოკუმენტი. მათ, ვისაც საკუთრების დამადასტურებელი არანიარი დოკუმენტი არ გააჩნიათ, სასამართლოს უნდა მიმართოს. სწორედ სასამართლომ უნდა დაუდასტუროს, მისი მოთხოვნა საფუძვლიანია თუ არა.
ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის გია ხევიაშვილის თქმით, დეკლარაციაში დევნილმა აფხაზეთში დატოვებული ქონება დაწვრილებით უნდა აღწეროს. „მან უნდა მიუთითოს დევნილობამდე ბინის ზუსტი მისამართი, ტელეფონის ნომერი, პროფესია, სამუშაო ადგილი, უძრავი ქონების ზუსტი მისამართი, ბინის ფართი, მიწის ნაკვეთი, უძრავი ქონების მდგომარეობა ამჟამად - სახლი დანგრეულია, დამწვარია თუ ვინმე ცხოვრობს. დეკლარაციის სრულად შევსებისა და სათანადო დოკუმენტაციის წარმოდგენის შემდეგ, ის მიიღებს უძრავი ქონების სააღრიცხვო მოწმობას, რომელსაც ის წარადგენს საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში მასზე საკუთრების უფლების მოპოვების მიზნით და ამის შემდეგ საკუთრების მოწმობას მიიღებს“, – ამბობს მინისტრი.
იმ ადამიანებისთვის, ვინც საქართველოში არ იმყოფებიან და დეკლარაციის შევსების სურვილი აქვთ, საელჩოებსა საკონსულოებს უნდა მიმართონ. მართალია, ქართველების მიერ აფხაზეთში დატოვებული ქონების აღწერა აფხაზურ მხარესთან შეთანხმებული არ არის, თუმცა ქართული მხარე აპირებს, მათ ამ პროცესში მონაწილეობის მიღება შევთავაზოს.
რადგან უძრავი ქონების აღწერისთვის საჭირო საარქივო მასალები განადგურებულია, ამისთვის კონფლიქტური რეგიონების თანამგზავრულ ფოტოგადაღებებს იყენებენ. „ძალიან მწირი საარქივო მასალები შემორჩა. სრული სურათის შესაქმნელად ვიყენებთ როგორც ამ მასალებს, ისე კართოგრაფიულ რუკებს. ასევე გვეხმარება თანამგზავრული ფოტო გადაღება. ეს ყველაფერი ერთად კი საშუალებას მოგვცემს, აფხაზეთთან და ცხინვალთან მიმართებაში სრული ინფორმაციული სისტემები შევქმნათ. ეს პროცესი უკვე დაწყებულია. პირველ ეტაპზე გაგრისა და გალის მოსახლეობას ვემსახურებით. ცხინვალში მუშაობა კი თითქმის დამთავრებულია,“ – ამბობს მინისტრი.
მას შემდეგ, რაც დევნილები დეკლარაციებს შეავსებენ და საკუთრების მოწმობას მიიღებენ, მათ უფლება ექნებათ, საკუთარი ქონების დაბრუნება მოითხოვონ. პროექტის ფარგლებში, მოპოვებული მასალების მიხედვით, ერთიანი ინფორმაციულ სისტემა შეიქმნება. ამ მასალებს კი სტრასბურგის სასამართლოში გამოიყენებენ, როგორც უტყუარ მტკიცებულებას. „ევროსასამართლოს თუ საერთაშორისო ინსტიტუტებს დავუმტკიცებთ, რომ ქართველების ქონებას სხვა ადამიანები ეპატრონებიან და ვიბრძოლებთ, ეს ქონება ნამდვილ მეპატრონეებს დაუბრუნდეთ,” – ამბობს ხევიაშვილი.
აფხაზეთში მიტოვებული ქონების დასაბრუნებლად ერთ-ერთმა დევნილმა იური თურქიამ ბრძოლა კარგა ხანია დაიწყო. მან საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს მისი ქონების დარეგისტრირების მოთხოვნით მიმართა, თუმცა უარი მიიღო. ამის შემდეგ კი როგორც იუსტიციის სამინისტროს ისე აფხაზეთის ლეგიტიმურ მთავრობას სასამართლოში უჩივლა და პროცესი მოიგო. საჯარო რეესტრს დაევალა მისი ქონება რეგისტრაციაში გაატაროს. მიუხედავად ამისა, იუსტიციის სამინისტრო სასამართლო გადაწყვეტილების შესრულებას არ აპირებს და მას ასაჩივრებს. მინისტრი ხევიაშვილი დარწმუნებულია, რომ თურქიას სასამართლოს წააგებს.
რას შეეხება უარის მოტივს, იუსტიციის სამინისტრო არასაკმარის დოკუმენტაციას ასახელებს, მინისტრი ხევიაშვილი კი ამბობს, რომ თურქიას აფხაზეთში სახლის გაყიდვა უნდა: „მას სურს, რაც შეიძლება ძვირად გაყიდოს თავისი ქონება, მაგრამ, საინტერესოა, ვის უნდა მიჰყიდოს? ვფიქრობ, რომ ეს არის კონტრქმედებები იმ პროცესზე, რაც ჩვენ დავიწყეთ. დევნილები გვიჩიავიან, მოგვეცით საშუალება, ჩვენი ქონება გავყიდოთო. კი ბატონო. თუ ვინმეს გაყიდვა უნდა, ჩავიდეს აფხაზეთში, იცხოვროს და თქვას, რომ მე იქ ვცხოვრობ და უნდა გაყიდოს და უნდა გააჩუქოს. დღეს ვისზე ყიდის ის ქონებას? ყიდის რუსზე. 350 000 ქართველი გამოყარეს ჩვენი მიწიდან. დაგვატოვებინეს ქონება და ეხლა ვიძახით, რაც იქ გაგვაჩნია უნდა გავყიდოთო? ესე იგი, ამით ვამბობთ, რომ ჩვენ იქ არასოდეს დავბრუნდებით. სხვა ახსნა არ არსებობს. თუ ყველაფრის გაყივა უნდათ, ეს იმას ნიშნავს, რომ იქ დაბრუნებას არ აპირებენ. ეს პოზიცია ნებისმიერი პატრიოტისთვის მიუღებელია.“

New Chance For IDPs To Return To Their Properties
The Ministry of Refugees and Accommodation started a new program for IDPs ‘My House’. Every IDP, who fills in the declaration and submits all the necessary documentation, will receive special certificate of property.
Private property in Abkhazia as well as in South Ossetia should be registered according to the Georgian Constitution and international law and added to the database of the public registration body. IDPs have to fill in the special declaration in the ministry of Refugees and Accommodation to get the right to property in the conflict regions.
The registration of property is implemented by the ministry of Refugees and Accommodation of Georgia. To fill out the declaration form, the applicant should submit their flat warrant, testament, buyer’s contract, extracts from the house registration and other documents. People, who do not have any of the documents, should appeal to the courts. The courts will decide if their appeal is grounded or not.
According to Gia Kheviashvili, the Minister of Refugees and Accommodation, IDPs from Abkhazia should describe their property in detail while filling in the declaration. “They should write the exact address of the house, telephone number, their profession, place of work, the condition of the property – is it burned, ruined or not, if there is someone living there and so on. IDPs will be handed evidence of the registration of the property after filling the declaration and submitting all the documents,” declares the Minister.
People, who are not living in Georgia and who want to fill in the declaration, should go to the embassies and consulates of Georgia in their respective countries. The process of registering property was not agreed with the Abkhazian side, but Georgia intends to offer participation to the self-proclaimed republic.
As archive materials needed for the registration were destroyed, satellite photos of the conflict regions are used. “We have quite small amounts of archive materials, that is why satellite pictures and cartographic maps give us a chance to have the complete picture from Abkhazia and South Ossetia. The process has already started and almost finished in Tskhinvali. As for Abkhazia - we have started from Gali and Gagra,” says the Minister.
As soon as IPDs have the evidence of property, they will have the right to return to their private houses. Within the framework of the project, the whole picture of the conflict regions will be completed, which will later be used in the European Court in Strasbourg as evidence. “We will show the European Court and international organizations, that other people are using Georgian property and we will fight to return real estate to its legal owners”, says Kheviashvili.
IDP Iuri Turkia has started to fight for the return of his property he left in Abkhazia a long time ago. He appealed to the public registration body to register his property, but he was refused. Later he sued the Ministry of Justice and the Legitimate Government of Abkhazia and won. The public registration body was forced to register his property; however the Ministry of Justice is not going to fulfil the court’s decision. Minister Kheviashvili is sure that Turkia will loose.
Kheviashvili declares that the lack of documentation is the motive behind the refusal. The Minister says that Turkia wants to sell his house in Abkhazia. “He wants to sell the house, but I wonder to whom he is going to sell it? I think it is counteractive to the processes we have started. IDPs want to sell their property. If so, they have to live there and then they can sell or give their property to anyone they want. Who are the buyers? Of course Russians, who have kicked 350,000 Georgians out of Abkhazian territory. They made us leave our property there and now we want to sell it to them? It means that we do not have hope of returning there anymore. This position is unacceptable to any patriot”.