ერთი დევნილი ოჯახის ისტორია
22 წლის, დაბადებიდან ინვალიდი შორენა ჩაბრავა სასტუმრო „მესხეთიდან“ დევნილთა გამოსახლების შემდეგ ქუჩაში აღმოჩნდა. მიუხედედავად იმისა, რომ ჩაბრავებს საოჯახო ნომერი ჰქონდათ, დევნილთათვის განკუთვნილი საკომპენსაციო თანხა მაინც არ მისცეს.
შორენა ჩაბრავა დაბადებიდან პირველი ჯგუფის ინვალიდია - ზედა და ქვედა კიდურების ცერებრალური დამბლა აქვს. მას მხოლოდ ერთი ნეკნი აქვს, მისი საკვები - ფაფა და წყალია. „შორენას დაბადებისსას გვირჩიეს, რომ ბავშვი ჩაგვებარებია, მაგრამ ეს ვერ გავაკეთეთ“, _ ამბობს შორენას ბებია, გული დანელია.
შორენას მარტის თვიდან ლტოლვილობის დახმარება შეუწყვიტეს. ოჯახისათვის ამის მიზეზი გაურკვეველია: „შორენა თებერვლის შემდეგ სიაში აღარ არის. არც პატარა - 4 თვის ზაზაა სიაში (ზაზა შორენას ძმისშვილია), არადა ბავშვს დაბადების მოწმობა აქვს. ამაზე პასუხს ვერავინ გვცემს“, - განაცხადა ბებიამ.
ჩაბრავების ოჯახს არც დევნილთათვის განკუთვნილ საკომპენსაციო თანხა მისცეს. „ჯამბულ ჩაბრავას - შორენას მამას, მეორე ოჯახიც ჰყავდა. 10 წლის განმავლობაში ის დარეჯან გოროზიასთან არარეგისტრირებულ ქორწინებაში იყო. გოროზიაც დევნილი იყო. ჩვენ ცალ-ცალკე გვქონდა საოჯახო ნომრები, მაგრამ ფართი იყო ერთი. ამიტომ ჩვენ, აქვე, მძახლებთან ვცხოვრობდით. შორენა ხანდახან ფოთში, დედაჩემთან მყავდა, რადგან აქ მისი მოვლა რთული იყო. დარეჯან გოროზიამ დოკუმენტი გააკეთა, რომ თითქოს ჩვენ აქ არ ვცხოვრობდით, არადა ჩვენ ცალკე საოჯახო ნომერი (#1014) გვაქვს. გოროზოამ თანხა აიღო, ჩვენ კი კომპენსაციას არ გვაძლევენ“, - აღნიშნა შორენას დედამ, მადონა დანელიამ.
ოჯახმა საქმის გასარკვევად სხვადასხვა სტრუქტურებს მიმართა: „მივაკითხეთ ალეკო შველიძეს, აჭარის ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილეს. ეს სიები თბილისიდან არისო, ჩვენ არაფერი შეგვიძლიაო, - ასე გვითხრა. აჭარის ლტოლვილთა და განსახლების დეპარტამენტის ხელმძღვანელს კახა გუჩმანიძესაც მივმართეთ, შემდეგ განცხადება საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს გავუგზავნეთ, მაგრამ პასუხი არავისგან მიგვიღია“.
ჩაბრავების ოჯახი სასტუმრო „მესხეთიდან“ გასვლას კომპენსაციის გარეშე არ აპირებს. „მე აქედან შორენას არ გავიყვან. თუ ამას კუთვნილი თანხა არ მისცეს, ნავთს ჯერ მას გადავასხამ, შემდეგ მე და ცეცხლს ავიკიდებ“. ბებიამ მართლაც სცადა შვილიშვილის და მისი საკუთარი თავის დაწვა. 28 ივნისს, ჩაბრავების ოჯახმა შორენა მინისტრთა საბჭოს შენობის წინ მიიყვანეს. ისინი აჭარის შრომის, ჯანდაცვისა და სოციალური დახმარების მინიტრთან, მამუკა ნაკაშიძესთან ითხოვდნენ შეხვედრას. თუმცა, მინისტრი მათ არ შეხვედრია, მოადგილე ალეკო შველიძემ კი კიდევ ერთხელ შეახსენა, რომ მათ თანხა არ ეკუთვნოდა. ამის შემდეგ, გული დანელიამ ჯერ თავის შვილისშვილს, შემდეგ თვითონაც გადაისხა საწვავი და თავის დაწვას შეეცადა. თუმცა, მინისტრთა საბჭოს წინ მობილიზებულმა კრიმინალურმა პოლიციამ ამის საშუალება არ მისცა.
მას შემდეგ ისინი ისევ სასტუმრო „მესხეთში“ დაბრუნდნენ. მეორე დღეს, 29 ივნისს  სასტუმრო „მესხეთიდან“ დევნილების გამოსახლების შემდეგ კი - ქუჩაში დარჩნენ. მზის სხივებზე მიუჩვევლობის გამო, შორენა ჩაბრავას სახე დაეწვა. „იძულებული ვიყავით სამინისტროს შემოთავაზება - ფიზიო-კულნოლოგიურ საავადმყოფოში გადასვალა მიგვიღო. მაშინ დაგვპირდნენ, ჯერჯერობით იქ გადადით და შემდეგ რაიმეს გამოგინახავთო, მაგრამ უკვე 10 დღე გავიდა. ჩვენ უკანვე, სასტუმრო „მესხეთის“ წინ დავბრუნდით და აქ ვიქნებით, სანამ კუთვნილს არ მივიღებთ”, - თქვა შორენა ჩაბრავას დედამ მადონა დანელიამ.
დევნილთა და განსახლების დეპარტამენტის უფროსი კახა გუჩმანიძე და აჭარის შრომის, ჯანდაცვისა და სოციალური დახმარების სამინისტროს წარმომადგენლები ჩაბრავების ოჯახის საკითხზე არანაირ კომენტარს არ აკეთებენ.

An IDP Family’s Story
Twenty-year-old Shorena Chabrava, disabled from birth, was left out in the street after an eviction of Internally Displaced Persons (IDPs) from ‘Hotel Meskheti’. Despite the fact that the Chabravas had a family identification number, they were not given the reimbursement money destined for refugees.
Shorena Chabrava has been severely disabled since birth - she has Cerebral Palsy in her limbs. She has only half a rib cage and is nourished with only porridge and water. “At her birth we were advised to leave her, but we could not do it,” says Shorena’s grandmother, Guli Danelia.
Shorena has been prevented from receiving her IDP allowance. The reason for this is unknown to the family. “Shorena has not been on the list since February. Neither is little four-month-old Zaza enrolled on the list (Zaza is Shorena’s nephew), although he has a birth certificate. Nobody gives us any explanation,” states the grandmother.
The Chabravas have not received their eviction compensation money either. “Jambul Chabrava - Shorena’s father has a second family as well. He has been married to Darejan Gorozia, without any registration, for ten years. Gorozia was also an IDP. We had separate family identification numbers, but the flat was shared. That’s why we lived together with the parents of our daughter-in-law nearby. Sometimes I used to take Shorena to my parents in Photi, because it was difficult to take care of her here. Darejan Gorozia made a fraudulent document, as if we did not live there, though we have a separate family number (#1014). Gorozia received the reimbursement money, but we were not given any,” pointed out Shorena’s mother, Madona Danelia.
The family applied to several bodies to resolve the situation: “We have met Aleko Shvelidze, Deputy Healthcare Minister of Adjara. He said the lists were issued from Tbilisi and that they could not do anything. We applied to Kakha Guchmanidze, Head of Adjara Refugees and Placement Department too, then we sent an application to the Georgian Ministry of Refugees and Placement, but no reply has yet been received.
The Chabravas do not intend to leave ‘Hotel Meskheti’ without their reimbursement. “I would not take Shorena from here. If she is not given the money owed to her, I will pour oil first on her, then myself and set us both on fire.”
The grandmother actually tried to immolate herself and her granddaughter. On the 28th of June, the Chabravas took Shorena in front of the Ministerial Council building. They demanded to meet Mamuka Nakashidze, Minister of Labor, Healthcare and Social Welfare of Adjara. The Minister did not meet them, but the Deputy Minister, Aleko Shvelidze, reminded them once more that they had no right to be given the reimbursement. As a result of this, Guli Danelia poured oil first on her granddaughter, then herself and tried to set them both on fire. The criminal police, mobilized in front of the Ministerial Council, did not let them go through with it.
After that, they returned to ‘Hotel Meskheti’. The next day, the 29th of June, after the eviction of the refugees from the hotel, they remained out in the street. Shorena Chabrava’s face became badly sunburned, as she had not been accustomed to the sun rays. “We had to accept the offer of the Ministry - to find shelter in the psychiatric hospital. They promised they would find something for us, after we moved to the hospital. But ten days have passed already. Finally we came back here in front of the Hotel Meskheti again and we shall stay here until we receive what is owed to us,” said Shorena Chabrava’s mother, Madona Danelia.
Kakha Guchmanidze, Head of the Refuges and Placement Department and representatives of the Adjara Labor, Healthcare and Social Welfare Ministry refuse to comment on the Chabravas’ problem.