შს გურჯაანის სამმართველოს თანამშრომლებმა საპროტესტო აქცია დაარბიეს
დღეს, ს/ს „კახეთის ენერგოდისტრიბუციის“ გურჯაანის სერვის ცენტრის შენობის წინ შეკრებილი მოქალაქეები ადგილობრივი პოლიციის თანამშრომლებმა დაარბიეს.  გურჯაანის პოლიციის უფროსის მოადგილემ მალხაზ ღუბეჯაშვილმა აქციის ერთ-ერთი მონაწილე სოსო ზარდიაშვილი კიბეებზე დააგორა, რის შემდეგაც ის სამართალდამრღვევად სცნეს. „წვრილმანი ხულიგნობისათვის“ დააკავეს აქციაზე შემთხვევით მოხვედრილი აბონენტი მევლუდ გოგიაშვილიც. შეხლა-შემოხლის დროს დაზარალდა რეგიონული გაზეთის კორესპონდენტი მაია მამულაშვილიც.
სოფელ გურჯაანის მოსახლეობა სერვის ცენტრის მენეჯერის, ხათუნა ჭუმბურიძისგან კონკრეტული საკითხების გარკვევას ბოლო რამდენიმე კვირის მანძილზე ამაოდ ცდილობდა, რის შემდეგაც ასამდე ადამიანმა ენერგოდისტრიბუციის შენობის წინ თავი ერთობლივად მოიყარა და კითხვებზე პასუხის მიღება ამჯერად აქციის მეშვეობით სცადეს.
„ხელისუფლებამ სიღარიბის ზღვარზე მყოფ ოჯახებს ვაუჩერები დაგვირიგა, რის მიხედვითაც, თუ ერთ თვეში გახარჯული გვაქვს 8 ლარი, უნდა გადავიხადოთ სამი ლარი, რადგან ხუთს სახელმწიფო აფინანსებს. მიუხედავად ამისა, ენერგოდისტრიბუციის წარმომადგენლები თვითნებურად ზრდიან ინდივიდუალური მრიცხველების ჩვენებას, რის გამოც, ორმაგი და სამმაგი თანხის გადახდა გვიწევს. მაგალითად, ერთ-ერთ პენსიონერს, რომელიც სახლში მარტო ცხოვრობს, დაარიცხეს ათასი კილოვატი ელექტროენერგია. წარმოუდგენელია, მარტოხელა ადამიანს ამდენი გაეხარჯა. ასეთი ფაქტები ბევრია. მიუხედავად ამისა, სერვის ცენტრის მენეჯერი ჩვენს კითხვებს უპასუხოდ ტოვებს და ნებისმიერი მცდელობისას, გავარკვიოთ სიმართლე, გვსჯის - ელექტროენერგიას გვითიშავს და კვირების მანძილზე ბნელში გვამყოფებს“, - აცხადებს აქციის მონაწილე ელდარ ზარდიაშვილი.
სიტუაცია მას შემდეგ დაიძაბა, რაც აქციის მონაწილეებმა ადგილზე მისულ ჟურნალისტებს სერვის ცენტრის არაკანონიერი მუშაობის შესახებ განუცხადეს და მენეჯერი, ხათუნა ჭუმბურიძე კორუფციაში დაადანაშაულეს.
„წინა წლებში მოსახლეობას მოხმარებული ელექტროენერგიის გადასახადი გადახდილი გვქვს სრულად, მაგრამ იმ დროს, მართალია, ინკასატორები ქვითრებს გვაძლევდნენ, თუმცა ენერგოდისტრიბუცია გადახდილ თანხას არ გვითვლის, იმ მიზეზით, რომ ორგანიზაციაში შემოსავალი დაფიქსირებული არ ყოფილა და თანხას ახლად გვახდევინებს. გადაუხდელობისა და წინააღმდეგობის გაწევის შემთხვევაში კი, როგორც უკვე გითხარით, შუქს გვითიშავენ. რაიონის გამგეობასაც არაერთხელ მივაკითხეთ, მაგრამ გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელმაც და მისმა მოადგილემაც გვითხრეს, რომ ჭუმბურიძე არ გვემორჩილება და რა ვქნათ, ვერაფრით მოგეხმარებითო“,- ამბობს სოფელ გურჯაანის მკვიდრი ბონდო ქაჩლიშვილი.
აქციის მონაწილეთა თქმით, აღშფოთებული ადამიანებისგან, ხათუნა ჭუმბურიძის „დაცვას“, მისი ძმა, დავით ჭუმბურიძე ცდილობდა, რომელმაც მოქალაქეებს არა მარტო სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა, არამედ ფიზიკურადაც შეურაცხყო და კახეთის რეგიონული გაზეთის „კახეთის ხმის“ ჟურნალისტს მაია მამულაშვილს ფოტოაპარატიც დაუზიანა.
„ათამდე პოლიციელი აქციის ადგილზე მოულოდნელად მოვარდა. კიბეებზე ამოცვივდნენ, ხელი გვკრეს და დაგვშალეს. პოლიციის უფროსის მოადგილემ მალხაზ ღუბეჯაშვილმა ხელი ყველაზე მეტად მე მკრა, რის შედეგადაც კიბეებზე დავგორდი და დავშავდი. არავისთვის შეურაცხყოფა არ მიგვიყენებია არც მე და არც სხვას. უბრალოდ, ხათუნა ჭუმბურიძისგან ვითხოვდით დასაბუთებულ განმარტებებს, რატომ გვახდევინებს იმას, რაც არ გვეკუთვნის და რატომ გვამასხარავებს. პოლიციის თანამშრომლებმა კი სამართალდარღვევის ოქმი შეადგინეს ჩემზე და მევლუდ გოგიაშვილზე, რომელიც აქციის მონაწილე არ იყო. მან სალაროში მოხმარებული ელექტროენერგიის თანხა გადაიხადა და გარეთ როცა გამოვიდა, მხარდაჭერა გამოგვიცხადა. საბოლოოდ ორივე დაგვაკავეს“,- გვითხრა სოსო ზარდიაშვილმა.
შს გურჯაანის სამმართველოში არ აკონკრეტებენ, ვინ გამოიძახა შემთხვევის ადგილზე პოლიცია. სამმართველოს უფროსის მოადგილე მალხაზ ღუბეჯაშვილი პოლიციელების მიერ აქციის მონაწილეთა დარბევას უარყოფს და არც სოსო ზარდიაშვილისთვის ხელისკვრას და მის კიბეებზე დაგორებას ადასტურებს.
კომენტარს არც ს/ს „კახეთის ენერგოდისტრიბუციასა“ და გურჯაანის სერვის ცენტრში აკეთებენ.
გურჯაანის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ შალვა მჭედლიშვილმა „წვრილმანი ხულიგნობისათვის“ დაკავებულებს 15 ლარიანი ჯარიმა შეუფარდა და დარბაზიდან გაათავისუფლა.
მოსახლეობა ვითარების დეტალურად გარკვევას და ელექტროენერგიის მიწოდებას ითხოვს, სხვა შემთხვევაში ისინი თბილისი-თელავის ცენტრალური ავტომაგისტრალის პიკეტირებით იმუქრებიან.

Today, a protest in front of the Gurjaani Service Centre of the J/S "Kakheti PowerDistribution Company”, was broken up by local policemen. Malkhhaz Ghubejashvili, the deputy head of the Gurjaani Police Station pushed Soso Zardiashvli, one of the demonstrators down the stairs, after which Zardiashvili was accused of breaking the law. Customer Mevlud Gogiashvili, who came to the demonstration quite by chance, was also arrested for "slight hooliganism". During the scuffle, a correspondent from a regional newspaper was injured as well.
For last few weeks, inhabitants of the village of Gurjaani have been trying in vain to obtain answers to certain questions from Khatuna Chumburidze, the manager of the service centre. This resulted in nearly a hundred people gathering in front of the Power Distribution office-building to try to finally get answers to their questions.
"The government has distributed vouchers to families below the poverty level, according to which, if we spend 8 GEL we only have to pay 3 GEL, as the other 5 GEL is covered by the government. Despite this, representatives of the Power Distribution Company selfishly exaggerate the readings on our personal meters, so we have to pay two to three times more money. For example, one retired person, living at home alone, was charged for an extra one thousand kilowatts of electricity. It is incredible, for such a lonely person to use so much electricity. We have a lot of similar cases. Despite this, the manager of the service centre refuses to answer us and every attempt we make to find out the truth is responded to by them cutting off the electricity and throwing us into darkness for weeks," declares Eldar Zardiashvili, a participant in the demonstration.
The situation became tenser after demonstrators told a journalist about the illicit work at the service centre and blamed the manager, Khatuna Chumburidze, of corruption.
"The population completely paid last years’ electricity fees, but at that time, although the collector gave us receipts, the Power Distribution Company does not regard it as a paid, as the money has not hit the company’s account and they make us pay it once more. If we don't pay and resist, our electricity is cut off. We have applied to the regional administration as well several times, but the governor and his deputy told us that Chumburidze did not obey them and they could not help us,” says Bondo Kachlishvili, an inhabitant of the village of Gurjaani.
According to demonstrators, Khatuna Chumburidze was protected from the furious people by her brother, Davit Chumburidze. Her brother not only orally and physically assaulted Maia Mamulashvili, a journalist of the Kakheti regional newspaper “Kakhetis Khma” (voice of Kakheti), but also broke her camera.
“Nearly ten policemen rushed to the demonstration unexpectedly. They ran up the stairs, pushed us and disbanded us. Malkhaz Ghubejashvili, the deputy head of police office pushed me the most violently; I fell down the stairs and was injured. Neither I nor the others assaulted anyone. We just demanded well-founded explanations from Khatuna Chumburidze regarding why she made us pay what we do not owe and why she laughed at us. But the policemen drew up a report regarding legal violations by me and Mevlud Gogiashvili, who was not a demonstrator at all. Having paid his electricity fee at the cashier’s, he left the building and joined us. Finally both of us were detained,” Soso Zardiashvili told us.
Gurjaani Interior Ministry officials will not confirm the name of the person who called the police. Malkhaz Ghubejashvili, the deputy head of the department denies the raid on the demonstrators and also does not confirm that Soso Zardiashvili’s was pushed down the stairs.
Nor do the “Kakheti Power Distribution Company” and Gurjaani Service Centre comment on the case.
Shalva Mchedlishvili, a judge of the Gurjaani regional court, convicted the detainees for “slight hooliganism”, fined them 15 GEL and released them from the hall.
The population demands a detailed explanation of the situation and the distribution of electricity to them; otherwise they threaten to block the main highway between Tbilisi and Telavi.