ოს ტერორისტებს სამუდამო პატიმრობა მიუსაჯეს
გორის რაიონულ სასამართლოში 2005 წლის 1 თებერვლის გორის ტერაქტის ორგანიზატორთა ბრალდების სისხლის სამართლის საქმე დასრულდა. ზარ-ზეიმით გახსნილი საქმის დასრულებას ტერორისტულ აქტში ეჭვმიტანილთა უვადო პატიმრობის მისჯა მოჰყვა. ოსების მხრიდან პატიების მოთხოვნის მიუხედავად, შიდა ქართლის პროკურატურამ მათთვის სასჯელის უმაღლესი ზომა მოითხოვა. სასამართლოს თავმჯდომარემ დააკმაყოფილა პროკურატურის შუამდგომლომა და ბრალდებულებს სასჯელის უმაღლესი ზომა მიუსაჯა.
საქმეზე ჩატარებული წინასწარი გამოძიებით დადგენილი იქნა, რომ 2004 წლის დასაწყისში, რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის სამინისტროს გენშტაბის მთავარი სადაზვერვო სამმართველოს პოლკოვნიკმა, ანატოლი ივანეს ძე სისოევმა, სამხრეთ ოსეთის ე.წ. „თვითაღიარებული რესპუბლიკის“ თავდაცვის სამინისტროში, შემდგომში საქართველოს ტერიტორიაზე ტერორისტული აქტებისა და საქართველოს წინააღმდეგ მტრული საქმიანობის განხორციელების მიზნით, დაზვერვის მთავარი სამმართველოს საფარქვეშ ჩამოაყალიბა დანაშაულებრივი ჯგუფი, რომლის შემადგენლობაშიც სხვადასხვა დროს შევიდნენ სამხრეთ ოსეთის ცენტრალური სადაზვერვო სამმართველოს უფროსი (ამჟამად დეპუტატი) დიმიტრი ტასოევი, ამავე სამმართველოს ქვედანაყოფის ხელმძღვანელი ანდრეი ზასეევი, გიგო ვალიშვილი, არტურ კოზაევი, გიორგი ზასეევი, ლექსო ცხოვრებოვი, ვასილ ქოქოევი, ვლადიმერ ფუხაევი, რომელთაც სხვადასხვა დროს ტაქტიკურ, ფიზიკურ და ფსიქოლოგიურ მომზადებას უტარებდნენ რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის სამინისტროს გენშტაბის მთავარი სადაზვერვო სამმართველოს ოფიცრები - ვინმე „ვლადიმეროვიჩი“, „რომა“, „საშა“ და „იგორი“.
საქართველოს მოქალაქემ, ქ. ცხინვალში, კიროვის #13-ში მცხოვრებმა გიგო ვალიშვილმა, ე.წ. „სამხრეთ ოსეთის“ ცენტრალური სადაზვერვო სამმართველოს, ერთ-ერთი ქვედანაყოფის ხელმძღვანელ ანდრეი ზასეევთან და ამავე ქვედანაყოფის წევრებთან - არტურ კოზაევთან, გიორგი ზასეევთან, ლექსო ცხოვრებოვთან, ვასილ ქოქოევთან, ვლადიმერ ფუხაევთან ერთად, რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის სამინისტროს გენშტაბის მთავარი სადაზვერვო სამმართველოს ოფიცრის, მათი ინსტრუქტორის, ვინმე „იგორის“ ხელმძღვანელობით, განიზრახეს ტერაქტის განხორციელება.
2004 წლის ნოემბერში ანდრეი ზასეევმა „იგორს“ შესთავაზა ტერორისტული აქტის განხორციელება შიდა ქართლის სამხარეო მთავარი სამმართველოს შენობასთან, რაზედაც მოსკოვიდან თანხმობისა და თანხის მიღების შემდეგ „იგორმა“ 1 100 აშშ დოლარი მანქანის საყიდლად გადასცა ვასილ ქოქოევს. ქოქოევმა 800 დოლარად 2004 წლის 12 დეკემბერს თბილისში, ბაზრობაზე ცხინვალის რაიონის სოფელ გუჯაბაურში მცხოვრებ იოსებ კოჩიევთან ერთად შეიძინა სოფელ ქანდაში მცხოვრებ იოსებ სოხაშვილის კუთვნილი, თეთრი ფერის „ვაზ – 21011” მარკის (სახ. #EEE 486) ავტომანქანა. ხსენებული ავტომანქანა იმავე დღეს ჩაიყვანეს ცხინვალში და ორი კვირის განმავლობაში დააყენეს მასივის რაიონში მდებარე ვლადიმერ ფუხაევის მეზობლის ავტოფარეხში, შემდეგ კი – გადაყვანილ იქნა „ტექსილის“ რაიონში მდებარე, არტურ კოზაევის ბიძის საცხოვრებელი სახლის ეზოში. მეორე დღიდან, „იგორის“ დავალებით გიგო ვალიშვილი და ქვედანაყოფის სხვა წევრები, კერძოდ, არტურ კოზაევი, ვალერი კოზაევი, გიორგი ზასეევი, ალექსანდრე ბეჟანოვი და ლექსო ცხოვრებოვი მორიგეობდნენ აღნიშნულ ბინაში. ანდრეი ზასეევთან ერთად, „იგორის“ დავალებით, დაიწყეს მანქანის სალონის დაშლა, რათა იქ ასაფეთქებელი ნივთიერება დაემონტაჟებინათ. „ბარდაჩოკში“ მოათავსეს 70 კგ-მდე ასაფეთქებელი ნივთიერება ტროტილი და „ჰექსოგენი“. ამასთანავე „ბარდაჩოკში“ მოათავსეს მათ მიერვე დამზადებული, სიგარეტის კოლოფში („იავაში“) ჩადებული, თვითნაკეთი, ასაფეთქებელი მოწყობილობა.
ცხინვალიდან 2005 წლის 1 თებერვალს გორისკენ ორი მანქანა წამოვიდა. იმ ავტომანქანაში სადაც ასაფეთქებელი ნივთიერება იყო ჩაწყობილი, ისხდნენ ანდრეი ზასეევი და ვალერი კოზაევი. მათ ავტომანქანა სამხარეო პოლიციის წინ დააყენეს. მეორე ავტომანქანა, რომელშიც გიგო ვალიშვილი და გიორგი ზასეევი ისხდნენ, ევდოშვილის ქუჩაზე მათ ელოდნენ. ანდრეი ზასეევი და ვალერი კოზაევი, ავტომანქანის დატოების შემდეგ, ევდოშვილის ქუჩაზე გავიდნენ, ჩასხდნენ მეორე ავტომანქანაში და გაეცალნენ იქაურობას.
ქართველ სამართალდამცავებს უჭირთ დანამდვილებით თქვან, აფეთქება დისტანციური მართვით იყო მოწყობილი თუ არა. ერთ-ერთი ქალბატონი, რომელიც დაკითხეს, ამბობდა, რომ როდესაც მან ავტომანქანას გვერდით ჩაურა, მოესმა პატარა ხმაური. მას კარგად ახსოვს, რომ თითქოს მანქანაში რაღაც ჩაირთო. აღნიშნული ქალბატონმა ავტომანქანას უკანა სალონის მხრიდან ჩაურა. აფეთქების მიმართულება წინა სალონიდან შენობის მიმართულებით იყო. სწორედ ამიტომ გადარჩა საპასპორტო განყოფილებიდან შემთხვევით, შესვენების გამო ქუჩაში გამოსული ქალბატონი.
აფეთქების შედეგად დაიღუპა სამი პოლიციელი. სხეულის დაზიანებები რამდენიმე მოქალაქემ მიიღო. ტერაქტის შესახებ დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრებისათვის ცნობილი გახდა ცხინვალში ჩასვლისას. იმავე დღეს, საღამოს 20 საათზე „ტექსტილის“ რაიონში მდებარე არტურ კოზაევის ბიძის საცხოვრებელ სახლში „იგორმა“ წარმატებით შესრულებული სამუშაოსათვის, ანდრეი ზასეევს გადასცა 1 000 აშშ დოლარი, რომელიც გაინაწილეს. მათვე, თებერვლის ბოლოს მოსკოვში წასული „იგორის“ დავალებით, რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის სამინისტროს გენშტაბის მთავარი სადაზვერვო სამმართველოს ოფიცრის, ვინმე „რომასგან“ მიიღეს დამატებით 700 აშშ დოლარი.
როგორც ირკვევა, ქართველმა სამართალდამცავებმა ტერაქტის დეტალები დაწვრილებით მას შემდეგ შეისწავლეს, როდესაც 2005 წლის 17 ივლისს ქარელის რაიონის სოფელ ავნევთან „სოდის“ და სამხარეო პოლიციის თანამშრომლებმა გიორგი ვალიშვილი და თავისი მეგრობარი გიორგი ზასეევი დააკავეს. ვალიშვილს და ზასეევს ავნევთან სამართალდამცავებმა ნარკოტიკული ნივთიერებები აღმოუჩინეს.
ზემოდასახელებული ბანდის წევრებიდან მხოლოდ ორი პიროვნებაა დაკავებული. როგორც ირკვევა, მათ დანაშაული აღიარეს და დეტალები მათ მიერ აღიარებული ჩვენებებიდან გახდა ცნობილი.
დაკავებულების ადვოკატი ბესო კაიშაური ამბობს, რომ სასჯელის უმაღლესი ზომის მისჯა დანაშაულია. სხდომაზე მაშინდელი უშიშროების თანამშრომელმა ჩვენება შეცვალა. მისი თავდაპირველი ჩვენებით, ზასეევი დაკავებული ჰყოლიათ თბილისში. სპეცოპერაცია, ოფიციალური ცნობით, ქარელის რაიონის სოფელ ავნევში ჩატარდა. სასამართლო გამოძიებისას უშიშროების თანამშრომელმა თქვა, რომ ზასეევი თბილისში არ დაუკავებიათ. ადვოკატი კაიშაური თვლის, უვადო პატიმრობის მისჯით, ჩადენილი იქნა უდიდესი დანაშაული და იმ ხალხს, ვინც ოსებს უვადო პატიმრობა მიუსაჯა, აპოკალიფსი ელით.

Ossetian Terrorists Sentenced to Life Imprisonment
On 1st February 2005, the criminal case regarding the organizers of the Gori terrorist attacks ended in the Gori Regional Court. The case, launched with fanfare, resulted in the life imprisonment of those convicted of the terrorist acts. Despite the fact that the Ossetians begged to be pardoned, the Shida Kartli Prosecutor’s Office demanded the ultimate penalty. The head of the Court allowed the Prosecutor’s Office’s request and sentenced the perpetrators to life.
The preliminary investigation proved that early in 2004, Anatoli Ivanovich Sisoev, a Colonel of the Chief Intelligence Department of the General HQ within the Russian Federation’s Defense Ministry, established criminal group within the Defense Ministry of South Ossetia’s, the so called, ‘Self-Proclaimed Republic’. This group was under the supervision of the Chief Intelligence Department for the further arrangement of terrorist acts on Georgian territory and to open hostilities against Georgia.
At different periods of time, the group consisted of Dimitri Tasov, former head of the South Ossetian Central Intelligence Department (an MP at present), Andrei Zaseev, the chief of the unit at the aforementioned department, Gigo Valishvili, Artur Kozaev, Giorgi Zaseev, Lekso Tsxovrebov, Vasil Kokoev and Vladimer Phukhaev. At different times, the members of the group were trained tactically, physically and psychologically by officers of the Chief Intelligence Department of the General HQ within the Russian Federation’s Defense Ministry, known as ‘Vladimerovich’, ‘Roma’, ‘Sasha’ and ‘Igor’.
Gigo Valishvili, a Georgian citizen, living at 13 Kirovi St. in Tskhinvali, planned to implement the terrorist attack along with Andrei Zaseev, chief of a unit called the ‘South Ossetian’ Central Intelligence Department and other members of this unit; Artur Kozaev, Giorgi Zaseev, Lekso Tskhovrebov, Vasil Kokoev and Vladimer Phukhaev. They were to implement the attack under the supervision of their instructor, a certain ‘Igor’, an officer of the Chief Intelligence Department of the General HQ within the Russian Federation’s Defense Ministry.
In November 2004, Andrei Zaseev offered to ‘Igor’ that he would carry out a terrorist attack near the building of the Shida Kartli Chief’s Regional Department. After having been agreed by Moscow and having received a certain amount of money from there, ‘Igor’ gave $1,100 to Vasil Kokoev to buy a car.
In Tbilisi on the 12th December 2004, Kokoev together with Ioseb Kochiev, from the Tskhinvali region in the village of Gujaburi, bought a white car a ‘vaz-21011’ (state # EEE 486) from Ioseb Sokhashvili, who lived in village of Kanda.. The car was taken to Tskhinvali on the same day and was parked in the garage of Vladimir Phukhaev’s neighbor in the ‘Massive’ district. Afterwards it was driven to the yard of Artur Kozaev’s uncle in the ‘Textile’ district.
The next day, under’ Igor’s orders, Gigo Valishvili and other members of the unit, Artur Kozaev, Valeri Kozaev, Giorgi Zaseev, Aleksandre Bazhanov and Lekso Tskhovrebovi were on duty in the aforementioned mentioned house. According to Igor’s orders, they began to take the car to pieces - to put an explosive substance into it. They placed nearly 70 kilograms of an explosive mixture of Trotil and ‘Hexogen’ into the glove box. They also placed a home-made explosive device, concealed inside an ‘Aiva’ cigarette box, into the glove box.
Georgian law enforcement officials cannot determine whether the explosion was set off by remote control or not. One of the witnesses questioned, said that whilst passing by the car she had heard a noise. She remembers hearing something ‘switch on’ inside the car. The woman passed behind the car and the direction of the explosion was towards the building in front of the car. That is why the woman, having left the Passport Department during the break, survived.
The explosion caused the death of three policemen. Several civilians were also injured. The members of the criminal group learned about the terrorist attack on arriving in Tskhinvali. On that same evening at 8p.m., at the house of Artur Kozaev’s uncle in the ‘Textile’ district, ‘Igor’ handed $1,000USD to Andrei Zaseev. The money was for their perfectly executed work and was divided among them.
Later in February, according to the orders of ‘Igor’, who had gone to Moscow, they received $700 more from ‘Roma’, another officer of the Chief Intelligence Department of the General HQ within the Russian Federation’s Defense Ministry.
As is evident, the Georgian law enforcement officials learned of the details on the terrorist act after ‘SODI’ and regional police officials arrested Giorgi Avalishvili and his friend Giorgi Zaseev near the village of Avnev in Kareli region on 17th July 2005. Drugs were found on both Valishvili and Zaseev.
Only the two people above were arrested from the aforementioned gang. They pleaded guilty and the other details of the attack became clear after they made their plea.
The detainees’ lawyer, Beso Kaishauri, says that it is crime to sentence them to ultimate penalty. At that time, the security policeman changed his testimony during the trial. According to his initial testimony, Zaseev was detained in Tbilisi. A special operation, according to official information was held in the village of Avnev. During the court’s investigation, the security policeman said that Zaseev had not been detained in Tbilisi. The lawyer, Kaishauri, considers the use of the ultimate penalty here to be a great crime and those people, who have sentenced the Ossetians, are facing the apocalypse.