გორელი ნაციონალები სტუდენტებს ვერ იყოფენ
სტუდენტური მოძრაობის ქვეშ გაერთიანებული შიდა ქართლის სამხარეო ადმინისტრაცია და ადგილობრივი ,,ნაციონალური მოძრაობა” ერთმანეთს კვლავ უპირისპირდება. დაპირისპირების მიზეზი ამჯერად გახდა ის გარემოება, რომ თითოეულმა უწყებამ სტუდენტთა დასაქმების სია ცალ-ცალკე შეადგინა. ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით კი, აღნიშნული სიები რადიკალურად განსხვავდება ერთმანეთისაგან.
სტუდენტთა დასაქმების სიების შედგენა, როგორც საქართველოს პრეზიდენტი აცხადებდა, „ნაციონალური მოძრაობის“ ეგიდით და ინიციატივით შეიქმნა. თავდაპირველად ექსპერიმენტი დედაქალაქის მთავრობამ ჩაატარა. ამ აქციის ძირითადი მიზანი ისაა, რომ ზაფხულის პერიოდში სტუდენტთა გარკვეული რაოდენობა დასაქმდეს და საკმაოდ მისაღები ხელფასიც მიიღოს. ამ სტუდენტების დასაქმების ძირითადი სფერო იქნება დასუფთავება, ღებვა, სკოლების რემონტი და ა.შ. მძიმე სამუშაოებს ისინი არ შეასრულებენ.
გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ამგვარი ტიპის აქცია უკვე დაიწყო. რამდენიმე ხნის წინ შედგა კიდეც შესაბამისი სიები, სადაც ის სტუდენტები შეიყვანეს, რომლებიც სურვილს „გამოთქვამდნენ“ ,,ნაციონალურ დასაქმებაში” მონაწილეობის მიღებაზე და აკმაყოფილებდნენ კიდეც შესაბამის მოთხოვნილებებს. ჩვენი ინფორმაციით აღმოჩნდა, რომ თავდაპირველ სიებში ის ახალგაზრდები შეიყვანეს, რომლებიც საერთოდ არ იყვნენ სტუდენტები. მთლიანობაში სიაში 1 500 – ზე მეტი სტუდენტი გააწევრიანეს.
ჩვენ გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელს ქალბატონ კლარა ელჩიბეგაშვილს დავუკავშირდით. მისი განცხადებით, მართლაც იმ სიებში, რომელიც მას კაბინეტში შეუტანეს, ბევრი არარსებული სტუდენტი იყო ჩაწერილი.
კლარა ელჩიბეგაშვილი: ,,აღნიშნული პრობლემა მართლაც იყო. ქალაქის გამგეობამ და მისმა ხელმძღვანელმა ზვიად ხმალაძემ გადმოგვიგზავნეს სიები და გვთხოვეს, რომ გადაგვემოწმებინა, რეალურად მართლაც იყვნენ თუ არა სიებში შეყვანილი ახალგაზრდები ჩვენი სასწავლებლის სტუდენტები. მოგეხსენებათ, რომ ჩვენი უნივერსიტეტის სააკრედიტაციო საბჭო აკრედიტაციის მოპოვების მზადების პერიოდში დეტალურად სწავლობდა ყველა მონაცემს. ყველა ინფორმაცია ჩვენთან დაზუსტებულია. აღმოჩნდა, რომ მოწოდებულ სიებში ბევრი არარსებული სტუდენტი იყო შეყვანილი. უკვე გადამოწმებული სიები დაუბრუნა ჩვენმა წარმომადგენელმა ქალაქის ხელმძღვანელობას.”
აღნიშნულთან დაკავშირებით, ქალაქის გამგებელი ზვიად ხმალაძე კომენტარს აკეთებს. ზვიად ხმალაძე: ,,როდესაც გამოაცხადეს, რომ უნდა მომხდარიყო სტუდენტების დასაქმება, ჩვენთან დაახლოებით 1 200 სტუდენტი მოვიდა. მოიტანეს შესაბამისი დოკუმენტები და გავატარეთ რეგისტრაციაში. შემდეგ აღნიშნული მასალები გადავაგზავნეთ გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, რათა გადაგვემოწმებინა თითოეული მათგანი. აღმოჩნდა, რომ 37 სტუდენტი გარიცხული იყო უნივერსიტეტიდან. მხოლოდ ეს პატარა გაუგებრობა იყო, რომელიც ჩვენს მიერ აღმოფხვრილ იქნა"
ზვიად ხმალაძე სულ ერთი თვის წინ დაინიშნა ქალაქის თვითმმართველობის ხელმძღვანელად. მანამდე იგი გუბერნატორ მიხეილ ქარელის მოადგილე იყო. გავრცელებული ცნობით, ზვიად ხმალაძის გადაყვანა ქალაქის თვითმმართველობაში სწორედ იმ მიზანს ემსახურებოდა, რომ მიხეილ ქარელს გორის თვითმმართველობაში ერთგული ხალხი ჰყოლოდა. ხმალაძის წინამორბედი კოტე თავზარაშვილი საკრებულოს წევრი ლეიბორისტული პარტიის სიით გავიდა. ამჯერად, ადგილობრივ ხელისუფლებას თვითმმართველობაში ოპოზიცია აღარ ჰყავს.
გორის „ახლების” ლიდერი მამუკა ფანიაშვილი სტუდენტების დასაქმების საკითხზე უფრო დეტალურ ინფორმაციას ფლობს. ფანიაშვილის თქმით, სტუდენტური დასაქმების პროგრამაში ის სტუდენტები არ შეიყვანეს, ვინც ,,ნაციონალურ მოძრაობასთან” დაახლოებულები არ არიან.
მამუკა ფანიაშვილი: „პროექტი ფინანსდება ბიუჯეტიდან და პრეზიდენტის ფონდიდან. დატვირთვა ის არის, რომ ახალგაზრდობის და სტუდენტების უმეტესობა გადაიბირონ. მთლიანობაში იდეა კარგია, რადგან თავიდან გაცხადდა, რომ ძირითადად ის სტუდენტები უნდა დასაქმებულიყვნენ, რომლებიც ხელმოკლედ ცხოვრობენ და გაჭირვებული ოჯახებიდან არიან. საბოლოოდ, რეალობა, განსაკუთრებით ჩვენს რეგიონში, სულ სხვაა. იმ სტუდენტებს, რომლებიც პოლიტიკურ პროცესებში ნეიტრალურ პოზიციას იკავებენ და არც ერთ პოლიტიკურ ორგანიზაციას არ ემხრობიან, უთხრეს, რომ მათთვის ადგილი აღარ იყო. გორის უნივერსიტეტში დაახლოებით 2 500 სტუდენტზე მეტი სწავლობს. ადრე 4 000 სტუდენტი იყო, მაგრამ რეფორმის შედეგად, ბევრი გაირიცხა. გვაქვს ასევე ინფორმაცია, რომ ქრთამს იღებენ. საქმე იმაშია, რომ ეს სიები ქალაქის გამგეობაში დგინდება. პირდაპირ ეუბნებიან კომისიის წევრები სახელმწიფო სამსახურში მომუშავე პერსონალს, რომ თუ სურთ მათი სტუდენტი შვილები დაასაქმონ, ხელფასიდან 30 – 50 ლარი დაექვითებათ. საინტერესოა ის ფაქტი, რომ თუკი დედაქალაქში დასაქმებულ სტუდენტებს ხელფასი 300 ლარი აქვთ, გორელ სტუდენტებს 200 ლარს მისცემენ. ის 100 ლარი სად მიდის?”
როგორც გაირკვა, პატრიოტთა ბანაკებში მოსწავლეების სიების შედგენაზეც „ნაციონალური მოძრაობა“ ზრუნავს. გორელი ოპოზიციონერების აზრით, პარტიაში მისულ მოსწავლე-ახალგაზრდობას ფსიქოლოგიურად ამუშავებენ. „ეს ყველაფერი ხელისუფლების წინასაარჩევნო კამპანიის ნაწილია“, – დასძენს გორელი მემარჯვენე.

Nationals in Gori Can not Divide Students among Them
Shida Kartli regional administration united under student movement and local ‘National Movement’ still rival each other. This time reason for rival is the students’ employment lists, which were drawn separately by each of them. According to our information, these lists are totally different from each other.
The lists on students’ employment were drawn by ‘National Movement’s initiative, as the President declared. Initially the experiment was made by the capital city Authority. The target of this activity is to employ certain number of students in summer and salary must be quite acceptable. The employment spheres for these students are dusting the city, painting, school restoration, etc. They would not do any hard work.
Gori State University has already started this activity. Some time ago sessions on this issue were held, where the students, ‘wishing to take part in ‘National employment’ program’, were invited to and besides that, they also were to meet some requirements. According to our information, initially only those young people were inserted in the list, who was not student at all. Total number of the students on the list was more than 1 500.
We got in touch with Mrs. Klara Elchibegashvili, Rector of the Gori State University. According to her declaration, in fact, many unreal students were inserted in the list, which was introduced to her.
Klara Elchibegashvili: “Aforementioned problem really existed. Town Administrative Board and its chief Zviad Khmaladze sent lists to us and asked to check if real students from our university were inserted in the list. You are informed that our University accreditative council had learned each data in details before obtaining accreditation. So, all information is defined at our office. It was evident that many unreal students were inserted in the list. Corrected lists were sent back to town authority.”
The aforementioned information is commented by town Councilor, Zviad Khmaladze: “When we were announced to employ students and nearly 1 200 students came to us. They produced suitable documents and we registered them. Then we sent those documents to the Gori State University to check each of them. It turned out that 37 students had been dismissed from the University. It was a simple misunderstanding, what was eradicated by us.”
Zviad Khmaladze was appointed as a head of town local government only a month ago. Before that he had been Deputy of Governor Mikheil Kareli. According to the information spread, Zviad Khmaladze’s transferring to town local government served for Mikheil Kareli’s wish of having a reliable person in Gori local government. Previous to Zviad Khmaladze Kote Tavzarashvili was Deputy Governor, who became member of Local Government from Labor Party. Nowadays local Authority has no opposition in the Self-Government.
Gori ‘Righters’ leader Mamuka Phaniashvili has more detailed information about the students’ employment. According to him, they have not inserted those students in the list who are not close to ‘National Movement’.
Mamuka Phaniashvili: “The project is financed from the budget and the President’s Fund. The idea is to win the most of youth and students over. The idea is good, because initially it was announced that poor students were to be employed first. Finally the real situation, especially in our region is quite different. Those students, who supported no party and kept neutral position in political process, were refused to be employed. More than 2 500 students study at the Gori State University. Before that there were 4000 student, but the reform resulted in dismissal most of them. We have information that those, in project, are being bribed. The point is that the lists are estimated in Town Administrative Board. They tell the staff, working in governmental service, if they wish their student-children to be employed, and then parents’ wages must be reduced by 30-50 GEL. The interesting fact is that, while students from the capital are paid 300GEL, they are paid 200GEL in Gori, Where has the remained 100GEL been transferred to?”
As it was found out, ‘National Movement’ takes care of drawing up the list of the pupils who are going to join Patriot Camps too. According to Gori opposition parties, pupils and youth, who join the party, are psychologically treated. “All these are part of pre-election campaign of the Government”-adds ‘Righter’ from Gori.