ადგილობრივმა ხელისუფლებამ თელავის აგრარული ბაზარი ხელში ჩაიგდო?!
8 აგვისტოს იუსტიციის სამინისტროს კახეთის სააღსრულებო ბიურომ თელავის რაიონული სასამართლოს მიერ რამდენიმე დღის წინ მიღებული განჩინება აღასრულა და თელავის აგრარული ბაზრის ყოფილი მეპატრონე თენგიზ დარჩიაშვილი ბაზრიდან გამოასახლა. დარჩიაშვილები აცხადებენ, რომ თელავის რაიონულმა სასამართლომ უკანონო გადაწყვეტილება გამოიტანა.
კახეთის სააღსრულებო ბიუროს სასამართლო აღმასრულებელი კახაბერ როსტომაშვილი აცხადებს, რომ გამოსახლება ექსცესების გარეშე მოხდა. ბაზრის ყოფილი მეპატრონე თენგიზ დარჩიაშვილი და მისი ადვოკატები ირწმუნებიან, რომ თელავის რაიონულმა სასამართლომ უკანონო გადაწყვეტილება მიიღო და სააღსრულებო ბიურომ უკანონო განჩინება აღასრულა. მათი განცხადებით, ბაზრიდან გამოსახლება გაყალბებული დოკუმენტის საფუძველზე მოხდა. თენგიზ დარჩიაშვილი იმასაც აცხადებს, რომ გამოსახლება მისი ვაჟის, თელავის რაიონის გამგეობის კულტურის განყოფილების ყოფილი უფროსის, ჯუმბერ დარჩიაშვილის პატიმრობასთან პირდაპირ კავშირშია.
ჯუმბერ დარჩიაშვილი უკვე რამდენიმე თვეა პატიმრობაში იმყოფება და მას ბრალად სახელმწიფო ქონების მითვისება, სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტება და სამსახურებრივი გულგრილობა ედება.
ჯუმბერ დარჩიაშვილის მამა, თელავის აგრარული ბაზრის აწ უკვე ყოფილი მეპატრონე, თენგიზ დარჩიაშვილი აცხადებს, რომ მისი ვაჟი მხოლოდ იმიტომ დააპატიმრეს, რომ ადგილობრივ ხელისუფლებას ბაზრის წილის მიღება სურდა.
“ადგილობრივმა ხელისუფლებამ ალბათ იფიქრა, რადგან ჩემი შვილი გამგეობაში მუშაობდა, მათ ბაზრის მისაკუთრებაში ხელს შეუშლიდა. სწორედ ამიტომ დააპატიმრეს, მაგრამ უკვე გამოირკვა, რომ მას ფული არ მიუთვისებია. ის დღემდე პატიმრობაშია, მაგრამ, რადგან ბაზარი უკვე ხელში ჩაიგდეს, ალბათ გამოუშვებენ...” – აცხადებს თენგიზ დარჩიაშვილი.
თენგიზ დარჩიაშვილის იმედიანი პროგნოზის მიუხედავად, ჯუმბერ დარჩიაშვილის გათავისუფლების იმედი არ აქვს მის მეუღლეს, ლია ცაბუტაშვილს, რომელიც ქმრის დაპატიმრებას მამამთილის მსგავსად თელავის აგრარულ ბაზაარს უკავშირებს.
“ეს გამოსახლება უკანონოა და ჩემი მეუღლის პატიმრობასთან პირდაპირ კავშირშია. ჩემი მეუღლე მძევალია. ის აბსოლუტურად უდანაშაულოა და მას ერთი თეთრი არ მიუთვისებია. ყველანაირად გვაიძულებდნენ, რომ პატიმრის სანაცვლოდ ბაზარი დაგვეთმო. ჩემს მეუღლეს ციხეში კრიმინალებიც მიუგზავნეს, რომლებიც ითხოვდნენ, რომ მას მამამისთან დაერეკა და ბაზრიდან წასვლა მოეთხოვა. მას ოჯახის აწიოკებითაც დაემუქრნენ...
მიუხედავად იმისა, რომ ბაზარი უკვე დავტოვეთ, იმედი არ მაქვს, რომ ჩემს მეუღლეს გამოუშვებენ, რადგან მას განაჩენი უკვე გამოუტანეს და სამი წელი მიუსაჯეს...” – აცხადებს ლია ცაბუტაშვილი.
8 აგვისტოს განხორციელებული გამოსახლების უკანონობაზე საუბრობენ დარჩიაშვილების ადვოკატებიც. “ჩვენ თელავის რაიონული სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება და უკანონოდ მიღებული განჩინება გავასაჩივრეთ. სარჩელი შევიტანეთ უკანონო სააღსრულებო ფურცელზეც. აღნიშნული ფურცლის უკანონობა კი იმაში მდგომარეობს, რომ თენგიზ დარჩიაშვილს ჩაბარდა სააღსრულებო ფურცელი, რომელსაც ნომერი არ ეწერა. დარღვევაა ისიც, რომ სააღსრულებო ფურცელი განჩინებაზეა დაწერილი. ეს ყველაფერი იმას ნიშნავს, რომ დოკუმენტი გაყალბებულია...” – აცხადებს დარჩიაშვილების ადვოკატი მაია ყანადაშვილი.
დარჩიაშვილების მეორე ადვოკატი, გელა ივანიძე კანონდარღვევებში თელავის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ნემსიწვერიძეს ადანაშაულებს და მას კრიმინალს უწოდებს. “მოსამართლე ნემსიწვერიძემ დაამზადა ყალბი დოკუმენტი – განჩინება, რადგან არ არსებობდა წარმოების დაწყების საფუძველი – განცხადება. ნემსიწვერიძე კრიმინალია და მას დავის გადაწყვეტის გონებრივი შესაძლებლობებიც არ გააჩნია. ნემსიწვერიძეს მხოლოდ ზევიდან მიღებული დირექტივების შესრულება შეუძლია...” – აცხადებს გელა ივანიძე.
კახეთის სააღსრულებო ბიუროს სასამართლო აღმასრულებელი, კახაბერ როსტომაშვილი თელავის აგრარული ბაზრიდან დარჩიაშვილების გამოსახლებას კანონიერად მიიჩნევს. “ჩვენმა სამსახურმა სასამართლოს მიერ მიღებული განჩინება აღასრულა. ეს გახლდათ თელავის აგრარული ბაზრის ტერიტორიიდან იძულებით გამოსახლება. ერთი მხარის მიერ ტერიტორიის დატოვება და მეორისათვის გადაცემა, კანონის ფარგლებში მოხდა...” – აცხადებს კახაბერ როსტომაშვილი.
თელავის აგრარული ბაზრის ახალი მეპატრონე ჯაბრაილ ხანგოშვილი თავს ბაზრის სრულუფლებიან მფლობელად მიიჩნევს და აცხადებს, რომ საპრივატიზაციო თანხა მას ეკუთვნის. “რამდენიმე სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებაა ის, რომ დარჩიაშვილი ბაზრიდან უნდა წავიდეს. მე მას ფული მივეცი და ვენდე, მაგრამ მან პირობა ერთხელაც არ შეასრულა. თავიდან ბოლომდე ჩემი ფულია აქ ჩადებული, დარჩიაშვილების ოჯახს ერთი თეთრიც არ გადაუხდია...” – აცხადებს ჯაბრაილ ხანგოშვილი.
ჯაბრაილ ხანგოშვილი თელავის აგრარულ ბაზართან ადგილობრივი ხელისუფლების კავშირს კატეგორიულად უარყოფს. “არავითარი ურთიერთობა ხელისუფლების წარმომადგენლებთან არ მქონია. ვითხოვდი იმას, რაც კანონით მეკუთვნოდა და მივიღე...” – აცხადებს ჯაბრაილ ხანგოშვილი.
მიუხედავად ხანგოშვილის ასეთი განცხადებისა, თელაველებს კარგად ახსოვთ რამდენიმე თვის წინ პრეზიდენტის კახეთის მხარის რწმუნებულის, პეტრე ცისკარიშვილის გამოსვლა ადგილობრივი ტელევიზიით, სადაც ის აცხადებდა, რომ “დარჩიაშვილებს ბაზარი უნდა ჩამოერთვათ და სხვა ინვესტორს გადაეცეს...”
თელაველების დიდი ნაწილი მიიჩნევს, რომ “ადგილობრივმა ხელისუფლებამ თელავის აგრარული ბაზარი ხელში უკვე ჩაიგდო და ხანგოშვილი მხოლოდ ფორმალური მესაკუთრეა.”
თელავის რაიონული სასამართლოს განჩინების აღსრულების შემდეგ, თელავის აგრარული ბაზრის ახალმა ხელმძღვანელობამ მუშაობა უკვე დაიწყო, დარჩიაშვილები კი დავის შეწყვეტას არ აპირებენ.

Did the Local Government Take the Telavi Agricultural Market?
On the 8th August, the Kakheti Court Decision Implementation Office within the Ministry of Justice executed a verdict of the Telavi District Court. The verdict, which was passed several days ago, expelled Tengiz Darchiashvili, the former owner of the agricultural market, from the marketplace. Darchiashvili declares the Telavi District Court’s verdict was illegal.
Kakhaber Rostomashvili, executor of court decisions at the Kakheti Court Decision Implementation Office, states that the expulsion was carried out without any complications. The former owner of the market, Tengiz Darchiashvili, and his lawyers insist that the court’s verdict was illegal and Implementation Office has executed an illegal verdict. They state, the expulsion was held on the basis of a false document. Tengiz Darchiashvili also says that his expulsion is directly related to his son’s, Djumber Darchiashvili’s detention, who is the former Chief of the Telavi District Administration’s Culture Department.
Djumber Darchiashvili has been detained for several months and is accused of appropriating state property, abusing his power and official indifference.
Djumber Darchiashvili’s father, former market owner, Tengiz Darchiashvili, says that the local government wanted a share in the market and this resulted in the arrest of his son.
“The local government might have thought that my son would prevent them from appropriating the market, by working at the Administration, and so they detained him. But it became clear he has not appropriated any money. However he is still in jail and now he is likely to be released as they have taken the market…” says Tengiz Darchiashvili.
Despite Tengiz Darchiashvili’s optimism, Lia Tsabutashvili does not believe her husband, Djumber Darchiashvili, will be released. She sees links between her husband’s detention and the Telavi agricultural market like her father-in-law.
“This expulsion is illegal and is related to my husband’s detention. My husband is kind of a hostage. He is absolutely innocent and has not appropriated even a tetri. We are made to give up the market in exchange for the detainee. My husband was sent for by criminals in the jail, who made him call his father to ask him to leave the market. He was threatened with attacks on his family too….
We have not given up the market. We hope that my husband will be released as they have already sentenced him to three years detention…” says Lia Tsabutashvili.
The illegality of the 8th August exile is discussed by Darchiashvilis lawyers as well. “We have sued against the Telavi District Court’s verdict and against its illegal verdict execution document. The illegality of this document is stems from the fact that Darchiashvili was handed the document without any number. Another violation is the fact that the execution document is written on the verdict. Everything proves the falsification of this document…” says Maia Kandashvili, lawyer for the Darchiashvilis.
A second lawyer for the Darchiashvilis, Gela Ivanidze, accuses the Telavi District Court Judge Nemsitsveridze, of violating the law and calls him a criminal. “Judge Nemsitsveridze has drawn up the fraudulent document/verdict as there was no reason for launching the case. Nemsitsveridze is a criminal and he has no mental abilities to settle the argument. He can implement only directives from above…” says Gela Ivanidze.
Kakhaber Rostomashvili, verdict executor of the Telavi Implementation Office considers the exile of the Darchiashvilis from the market legal. “Our office has executed the court’s verdict. It was internal expulsion from the Telavi agricultural market.  It was an abandonment of the territory by one party and assigning it a second one. Everything was implemented within the law…” says Kakhaber Rostomashvili.
Djabrail Khangoshvili, the new owner of the Telavi agricultural market, considers himself the legal owner and states that the privatization purchase was made by him. “The verdict, passed several months ago by the court, foresees Darchiashvili leaving the market. I trusted him with the money, but he totally deceived me. This market was invested in by me alone, the Darchiashvilis have not paid even a tetri…” says Djabrail Khangoshvili.
Djabral Khangoshvili categorically denies any relation between the local government and the market. “I have made no deals with the government at all. I demanded what legally belongs to me and have won…” says Djabrail Khangoshvili.
Despite Khangoshvili’s statement, the Telavi population remembers well the Kakheti Regional Governor, Petre Tsiskarishvili’s, speech on TV – they were going “to take the market from the Darchiashvilis and transfer it to a new investor…”
For the most part, Telavi dwellers consider that “the Telavi agricultural market has already been taken by the local government and that Khangoshvili is the face of the market.”
After the execution of the Telavi District Court’s decision, the Telavi agricultural market’s new governing board has begun its activities, although the Darchiashvilis are not going to give in.