ასფალტზე დგომისთვის გვართმევენ ფულს
18_agv_asfalti.gifბათუმში, ბონის ბაზრობის მიმდებარე ტერიტორიაზე ყოველდღიურად გამყიდველებს კონტროლიორები თანხას ართმევენ. თანხა, რომლის სანაცვლოდაც მოვაჭრეები დაუნომრავ ქვითრებს ღებულობენ, განსაზღვრული არ არის. მას „მეჩეკე“ კონტროლიორები თვითონ საზღვრავენ. მსგავსი გადასახადის მოთხოვნა ბაზრის მიმდებარე ტერიტორიაზე დაახლოებით ორი თვის წინ დაიწყო.
„შეიძლება ამ ტყემლით ორი ლარი საერთოდ ვერ გავაკეთო. რაში გვართმევენ ამ თანხას, არ ვიცი. გადასახადიაო და ჩვენც იძულებული ვართ გადავიხადოთ. ალბათ, ასფალტის ფულს გვართმევენ“, - აცხადებს ერთ-ერთი მოვაჭრე.
ყოველდღიურად სოფლის მაცხოვრებლებს ამ ბაზრობაზე ბოსტნეული ჩამოაქვთ გასაყიდად. იმის გამო, რომ მათი კლიენტურა ძირითადად  გადამყიდველები არიან, ბაზრის მიმდებარე ტერიტორიაზე, მაიაკოვსკის ქუჩის ტროტუარზე გარკვეული დროით ჩერდებიან და ყიდიან მოსავალს. ამ დროს გარკვეული პიროვნებები, როგორც მოსახლეობა ეძახის, კონტროლიორები მათგან გარკვეულ თანხას ითხოვენ გადასახადის სახით.
„რამდენიმე წუთით ტვირთს ძირს დადებ და მაშინვე გადასახადიაო. ხან ლარს, ხან კიდევ მეტს გვართმევენ. კაცმა არ იცის, რის მიხედვით განისაზღვრება ოდენობა. საცოდავი ვართ ეს გლეხობა, რაღაც წვალებით ჯერ მოიყვან ამ მოსავალს, შემდეგ გასაყიდად ჩამოვიტანთ. აქ კიდევ გაყიდული არ გაქვს, გადაიხადეო მოითხოვენ“, - განაცხადა მოვაჭრემ, ნანული მამულაძემ, ჩაქვის საკრებულოდან.
მოვაჭრეების განცხადებით, თანხას თუ არ გადაიხდიან, კონტროლიორები დაცვის თანამშრომლების დახმარებით ტვირთს გაუნადგურებენ, ტომრებიდან გამოუყრიან, ან კიდევ უკეთეს შემთხვევაში აიძულებენ ტვირთი ბაზარში შიგნით შეიტანონ. იქ კი ოფიციალური გადასახადი 80 კვ.სმ-ის ტერიტორიაზე ერთი ლარია. სოფლიდან ჩამოსულ მოვაჭრეები ბაზარში შიგნით იმიტომ არ შედიან, რომ ტვირთისგან რამდენიმე წუთში თავისუფლდებიან და ოფიციალური გადასახადები არ გადაიხადონ. თუმცა, ქუჩაში, ტროტუარზე რამდენიმე წუთის გაჩერებისთვისაც უწევთ გადახდა.
ურჩი გადამხდელების გამო, კონტროლიორები გადასახადს სამარშრუტო ტაქსის მძღოლებისგანაც ითხოვენ: „ჩემმა მგზავრმა, რომელსაც ტვირთი ჩამოვუტანე და რაღაც თანხა კონტროლიორს არ გადაუხადა, მე რა შუაში ვარ და მე რატომ უნდა გადავიხადო?“, - კითხულობს ქედის სამარშრუტო ტაქსის მძღოლი თამაზ ტაკიძე.
კონტროლიორები თინა მჟავანაძე და ჯამბულ აბაშიძე  მოვაჭრეებისთვის ცნობილი პიროვნებები არიან. თუ რა გადასახადია, კონტროლიორი თინა ასე პასუხობს: „ადმინისტრაციაში მიბრძანდით და გეტყვიან. ჩვენს ტერიტორიაზე რომ მოდიან და ყიდიან, აი, იმის გადასახადია“. დანარჩენ კითხვებს მჟავანაძე არ პასუხობს.
„კერძოა ბაზარი და რომ დაბრძანდები უნდა გადაიხადო კიდეც. ტროტუარი გზის იქითაა“, - აცხადებენ ბაზრის ადმინისტრაციაში.
სატელეფონო საუბარში ბაზრობის დირექტორი რეზო ბეჟანიძე დაცვის უფროსობის სტატუსს ირგებს და კომენტარისთვის ბაზრობის მფლობელთან გვიშვებს. ბეჟანიძის მიერ დირექტორობის უარყოფის მიუხედავად, ბაზრის კედლებზე გამოკრულ განცხადებებში, დირექტორის ხელმოწერა რეზო ბეჟანიძისაა.
ბაზრის მეპატრონე, თენგიზ ბაკურიძე სატელეფონო საუბარში აცხადებს _ „ის ჩვენი ტერიტორიაა და შესაბამისად უნდა გადაიხადონ კიდეც როცა იქ დგანან და ყიდიან მათ საქონელს. გადასახადი კანონიერია, მათ დანომრილ ქვითრებს ვაძლევთ“.

We Must Pay Just To Stand on the Asphalt
18_agv_asfalti.gifEvery day in Batumi, market traders on the area surrounding Boni market are made to pay a tariff by inspectors. The tariffs are not required by any law or set of rules but are demanded on unofficial basis by the tariff collectors themselves. The tariffs were initially demanded on the site of the market about two months ago.
“I might not earn two laris from these wild plums today. For what they make us pay this money I cannot understand. They say it is a tariff and we are obliged to pay it. Maybe we pay for the asphalt,” says one of the traders.
Every day villagers bring vegetables to sell here. Because dealers buying to resell, are their main customers, they stay on the market territory for quite a short time, on the pavement of Maiakovski Street and sell their harvest. Certain people come to them and demand money.
“As soon as you place the baggage on the ground for a short time, they immediately demand you pay a fare for it. They casually take either one lari or more. No one is aware how the sum is worked out. We, peasants are poor ones; first we grow the harvest through so many difficulties, then you bring it to sell. And here they make you pay for what you have not sold yet,” said Nanuli Mamuladze, a trader from the Chakvi community.
According to the traders, if they don’t pay the tariffs, the controllers and the security staff spoil their baggage. They would empty their sacks or better they would make them take the product inside the market, where the fare for 80square centimeters is one lari. The traders from the villages do not go inside the market because they sell their product quickly and do not have to pay official fares for it. However they have to pay even for several minutes on the pavement.
For resisting them, the controllers make the mini bus drivers to pay fares too. “Why should I pay if my passenger, whose baggage I have delivered, has not paid the fare to the controller, it’s no matter of mine?” asks Tamaz Takidze, driver of Kedi minibus.
Controllers Tina Mzhavanadze and Djambul Abashidze are famous among the traders. Controller Tina explains the tariffs: “Go to the administration and they will tell you. They pay for coming to our territory and selling here. That is what the fare is for.” Mzhavanadze does not answer any more questions. “The market is private and if you are using its territory you should pay. The pavement is on the other side of the street,” they say at the market administration.
Rezo Bezhanidze, director of the market, pretended to be chief of security on the phone and sent us to the market owner for comment. Despite the fact that Bezhanidzes denies being the director, the announcements put up on the market walls are signed by Rezo Bezhanidze, director.
Tengiz Bakuridze, owner of the market, said on the phone: “That is our territory and so they have to pay for standing and trading there. The tariff is legal and they are given numbered receipts.”