აბიტურიენტები მათი უფლებების დარღვევაზე ალაპარაკდნენ
უმაღლეს სასწავლებლებში მისაღები გამოცდები დამთავრდა და აპელაციების ეტაპი დაიწყო. აბიტურიენტთა ნაწილი გამოცდების მიმდინარეობით უკმაყოფილოა და იმ პრობლემებზე საუბრობს, რამაც მათი პრეტენზიები გამოიწვია. როგორც აბიტურიენტები ამბობენ, ყველაზე მეტად უცხო ენების გამოცდით დაზარალდნენ, რადგან შესწორებული ტესტებისა და გამოცხადებული ქულების შემდეგ ტესტები ხელახლა გასწორდა. მათ ეჭვი აქვთ, რომ ეს შეგნებულად მოხდა.
როგორც რამდენიმე აბიტურიენტმა „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის“  ჟურნალისტთან საუბრისას აღნიშნა, ყველაზე მაღალი ქულა 85-95 მათ უცხოენაში მიიღეს, თუმცა მოგვიანებით გაირკვა, რომ შეფასებისას რაღაც გაურკვევლობა მოხდა და ქულები ხელახლა დაიწერა.
„რადგან უცხო ენაში მაღალი ქულები გვქონდა და სხვა საგნებში შედარებით დაბალი, დარწმუნებულები ვიყავით, რომ მაღალი ქულები დაბალს გაათანაბრებდა და უნივერსიტეტში ჩავირიცხებოდით.  ჩვენი ქულები ინტერნეტ საიტზეც გამოქვეყნდა. როცა საბოლოო შედეგებს ველოდით და გვეგონა,  დღე-დღეზე ჩარიცხულთა სიებსაც გამოაქვეყნებდნენ, მოულოდნელად გავიგეთ, რომ თურმე უცხო ენაში რაღაც შეცდომა მოუვიდათ და ქულები ხელახლა უნდა დაწერონ.  დარწმუნებულები ვართ, რომ ეს შეგნებულად მოხდა. ალბათ იმ სტუდენტებმა, რომლის ჩარიცხვაც თავად უნდოდათ, გამსვლელი ქულები ვერ მოაგროვეს და ამიტომაც გააკეთეს ასე. საბოლოო შედეგები 20 აგვისტომდე უნდა ყოფილიყო და დღემდე არ არის. სიების გასაგებად ყოველ დღე დავდივართ, მაგრამ, გვეუბნებიან, ჯერ არ არის და არც ვიცით, როდის იქნებაო.  ეს ჩვენი უფლებების დარღვევა არ არის?“ - ამბობენ აბიტურიენტები.
აღნიშნული ინფორმაცია  შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულ ცენტრში გადავამოწმეთ. ცენტრის საზოგადოებასთან ურთიერთობის მენეჯერმა მაია
გაბუნიამ  დაგვიდასტურა, რომ უცხო ენის ტესტებთან დაკავშირებით მცირედი გაუგებრობა მოხდა და გვითხრა, რომ პრობლემა უკვე ამოწურულია.
მაია გაბუნია: „უცხო ენაში მე-5 და მე-6  დავალება თავიდან შესწორდა. ამის მიზეზი ის იყო, რომ აბიტურიენტებმა ტესტში ზმნის ფორმა სწორად მიუთითეს, მაგრამ მითითებული ფრაზა კი არ გადაიტანეს შეფასების ფურცლებზე, არამედ, ტექსტი მთლიანად. დავალება კი მის მთლიანად გადატანას არ მოითხოვდა. რადგან ინსრტუქციაში საკმარისად არ იყო ხაზგასმული, რომ მხოლოდ ზმნის ფორმა უნდა გადაეწერათ, ამიტომ, მათ ეს სრულ პასუხად ჩაეთვალათ. საუბარია მხოლოდ იმ კონტიგენტზე, ვინც ზმნის ფორმა სწორად დაწერა, მაგრამ მთელი ტექსტი გადაწერა.“
აბიტურიენტები პრეტენზიებს გამოხატავენ, რომ ამ ცვლილების გამო მათი ქულები შემცირდა. მცირედ სხვაობას არც მაია გაბუნია უარყოფს. მისი თქმით: „ამან ის ცვლილება გამოიწვია, რომ თუ თავიდან ამ კატეგორიის აბიტურუენტებს პასუხები არასწორად ჩაეთვალათ, ხელახალი გასწორების შემდეგ, პასუხი ჩაითვალა და შესაბამისად მათი ქულები გაიზარდა. ამან კი ყველა აბიტურიენტის შედეგზე იმოქმედა და ამ კატეგორიის სტუდენტების ხარჯზე უცხო ენაში დაფიქსირებულმა ქულებმა ოდნავ უკან დაიწია.“
აბიტურიენტებმა აღნიშნულის გარდა სხვა დარღვევებიც აღმოაჩინეს და სააპელაციო კომისიას მიმართეს. მათი თქმით, რამდენიმე კითხვას სწორად უპასუხეს, თუმცა, პასუხი არ ჩაეთვალათ. თბილისში 522 სააპელაციო განაცხადი შევიდა, რაიონებში კი 160. რაც შეეხება შარშანდელ მონაცემებს, სულ 1600 აპელაცია დაფიქსირდა.
სააპელაციო კომისიამ მუშაობა 19 აგვისტოს დაიწყო.
შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულ ცენტრში  ამბობენ, რომ მათ თავად არ იციან, საბოლოო შედეგები როდის იქნება. აქედან გამომდინარე, აბიტურიენტთა პრეტენზიებს უსაფუძვლოდ თვლიან. „ჯერ ცხადება ტესტების შედეგები, შემდეგ  მიმდინარეობს სააპელაციო განაცხადების მიღება,  ხდება აპელაცია და ამის შემდეგ ცხადდება ჩარიცხულთა სიები. ზუსტად არავინ იცის, ეს როდის მოხდება. ალბათ მაშინ, როცა კომისია მუშაობას დაამთავრებს. ჯერ ჩარიცხულებზე საუბარი პრაქტიკულად ზედმეტია. აპელაციის საშუალება რადგან არსებობს, ეს იმას ნიშნავს, რომ მათი პრეტენზიის ნაწილი კმაყოფილდება“ - ამბობს გაბუნია.

Students Talk about Violations of their Rights
The entrance examinations have already finished and the process of appeals has started. Some of the students are unsatisfied by the exam results and talk about their suspicions. According to the students, their marks were reduced in the foreign language exams, after the tests were remarked. They think that this was no accident.
According to several students, they received the highest scores (85-95%) in the foreign language tests, however, later they found out that mistakes had been made during the marking of the tests and new test scores have now been published.
“We received the highest scores in foreign languages and were sure, that the final score would be enough to be admitted to the universities. Our scores were published on the web-page as well and we were waiting for final list to be published. However, we found out, that the tests in foreign language needed rechecking. We are sure that the mistakes were not made accidentally. They helped other students, in which they were interested, to be admitted and that is why they changed the scores. The final list should have been published before the 20th of August, but has not been made public yet. We are demanding the list almost every day, but they say it is not ready yet. Is this not a violation of our rights, we are asking you?” – say the students.
We checked this information with the National Assessment and Examinations Centre. Maia Gabunia, PR manager of the centre confirmed that the problems occurred while marking the foreign language tests, but everything is now resolved.
Maia Gabunia: “The fifth and sixth exercises were rechecked in the foreign language test. A mistake was made during the description of the exercise and students rewrote the whole text instead of writing only phrases with the correct form of the verbs. We are talking only about students, who wrote the correct form of the verb, but also rewrote the whole text.”
The students are protesting and saying that those changes caused a reduction in their scores. Gabunia is not denying that some changes have been made. According to her: “The changes occurred after remarking the tests. The scores of students, who had written the correct form of the verb in the tests, have increased. This had an impact on the scores of every student and their scores were reduced.”
Students discovered other violations as well and now plead to the committee of appeal. According to them, they answered several questions correctly; however their answers were disregarded. 522 appeals were submitted in Tbilisi and 160 in the regions. Consideration of the appeals started on the 19th of August.
Representatives of the National Assessment and Examinations Centre do not know when the final results will be published. “At first the results of the tests were published, and then the appeals are considered and only after that are the final results made public. Nobody knows exactly when it will happen. It is too early to talk about student admissions,” says Gabunia.