15_sek_Trialeti.gifშიდა ქართლის ტელე-რადიო კომპანია ,,თრიალეთის" გადამღებ ჯგუფს გორის რაიონის სოფელ შინდისის მინისტადიონზე რწმუნებულ მიხეილ ქარელის პირადმა დაცვამ  ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. ამასთან ერთად, მიხეილ ქარელის გარემოცვამ ჟურნალისტებს ვიდეოკასეტა წაართვა. მომხდართან დაკავშირებით, ,,თრიალეთის" საინფორმაციო სამსახურის უფროსმა სოფიკო რეზრიჩენკომ განაცხადა, რომ შიდა ქართლის პროკურატურაში გუბერნატორის დაცვის წევრების წინააღმდეგ სარჩელს 15 სექტემბერს შეიტანენ.
როგორც ირკვევა, რწმუნებულსა და ტელეკომპანია ,,თრიალეთს" შორის დაპირისპირება წმინდა კომერციული ხასიათს ატარებს. სხვათა შორის, ამას არც საინფორმაციო სამსახურის უფროსი რეზრიჩენკო მალავს. მისი თქმით, მიხეილ ქარელის გაღიზიანება ჟურნალისტის მიერ დასმულმა იმ შეკითხვამ გამოიწვია, რომელიც ბიუჯეტიდან ,,თრიალეთის" ანგარიშზე სარეკლამო მომსახურებისათვის გათვალისწინებულ თანხების არგადარიცხვას ეხებოდა.
ტელეკომპანია „თრიალეთის“  საინფორმაციო სამსახურის ხელმძღვანელის სოფიო რეზნიჩენკოს ინფორმაციით, ინციდენტი, 14 სექტემბერს, გორის რაიონის სოფელ  შინდისში  მოხდა, სადაც  შიდა ქართლში პრეზიდენტის რწმუნებული მიხეილ ქარელი და თავდაცვის მინისტრი ირაკლი ოქრუაშვილი ახალი სპორტული მოედნის გახსნაზე  იმყოფებოდნენ.
რეზრიჩენკოს თქმით, ტელეკომპანია „თრიალეთის“ ჟურნალისტმა მაია ხარაიშვილმა  შეკითხვა დაუსვა ქარელს „თრიალეთში“ განთავსებული წინასაარჩევნო რეკლამის ანაზღაურების თაობაზე.
„ქარელმა ამ სიუჟეტის ეთერში არგაშვება მოთხოვა. ჟურნალისტის უარის შემდეგ პრეზიდენტის რწუმებულის  დაცვის წევრმა  ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა კორესპონდენტს  და ოპერატორებს, სოსო მჭედლიშვილს და ვალერი ბარიშვილს, რომელთაც კამერები და კასერტები წაართვეს“, განაცხადა რეზრიჩენკომ.
როგორც ,,ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრს" ,,თრიალეთის" ერთ-ერთმა თანამშრომელმა პირად საუბარში განაცხადა, ამ საქმეში ქარელის რაიონის გამგებელი გია ზანარდიაც ურევია. კერძოდ, ,,თრიალეთის" ჟურნალისტები თავდაპირველად ქარელის რაიონის გამგებელს გია ზანარდიას სარეკლამო სამსახურისთვის გაწეული ხარჯების ანაზღაურება მოსთხოვეს. გია ზანარდიამ ჟურნალისტებს თანხის გადახდაზე უარი იმ მოტივით თქვა, თითქოს ეს მიხეილ ქარელმა დაავალა. ,,მიხეილ ქარელმა მითხრა, რეკლამა კი გავაკეთებინოთ ,,თრიალეთს", მაგრამ თანხა არ გადავუხადოთო" - უთქვია ზანარდიას.
ამის შემდეგ ,,თრიალეთის" ხელმძღვანელობამ ჟურნალისტი მაია ხარაიშვილი რწმუნებულ მიხეილ ქარელთან გაგზავნეს კითხვით, მართალი იყო თუ არა ქარელის რაიონის გამგებლის გია ზანარდიას ნათქვამი. მიხეილ ქარელმა თავდაპირველად ამ საკითხზე ,,თრიალეთს" მისცა ინტერვიუ, სადაც აღნიშნა, რომ მსგავსი ინფორმაცია სისულელე იყო. თუმცა მოგვიანებით, როგორც შემდეგ სოფიკო რეზრიჩენკოც განმარტავდა, მიხეილ ქარელს გადაუფიქრებია კომენტარის მიცემა და ოპერატორს ჩანაწერის წაშლა მოსთხოვა. ჟურნალისტის მხრიდან წინაამღდეგობის შეხვედრის შემდეგ მიხეილ ქარელმა ჟურნალისტს და ოპერატორს დაცვის წევრები მიუგზავნა. ქარელმა სურვილის ასრულება შეძლო და ვიდეოკასეტაც ჩაუვარდა ხელთ. მაია ხარაიშვილის თქმით, რწმუნებულმა ქარელმა და მისმა დაცვამ ეს ფიზიკური ძალის გამოყენებითს მოახერხეს.
აღნიშნულ ინციდენტით სახალხო დამცველის წარმომადგენლებიც დაინტერესდნენ. სხვათა შორის, როდესაც 2006 წლის მარტში ,,თრიალეთის" ხელმძღვანელობას ყოფილი ჟურნალისტები დაუპირიპირდნენ, სწორედ მაშინ გაჟღერდა, რომ მაშინდელი მფლობელი პარლამენტარი ბადრი ნანეტაშვილი სხვადასხვა თანამდებობის პირებს და მეწარმეებს ჟურნალისტებს უგზავნიდა დასაშანტაჟებლად, რათა ამ უკანასკნელთა მხრიდან ,,თრიალეთის" ანგარიშზე საკმაოდ სოლიდური თანხების გადარიცხვა მომხდარიყო. ყოფილმა ჟურნალისტებმა სახალხო დამცველს წერილობით მიმართეს, სადაც აღნიშნული იყო პარლამენტარ ნანეტაშვილის უფლებამოსილების შეუთავსებლობა სამეწარმეო საქმიანობასთან. სახალხო დამცველის დასკვნის საფუძველზე პარლამენტის საპროცედურო კომიტეტმა ნანეტაშვილს უფლებამოსილება შეუწყვიტა.

Why Is ‘Trialeti’ Film-Crew Dispersed
As it has become clear the tension between the Governor and the ‘Trialeti’ has commercial nature. By the way neither Rezrichenko, head of the Information Service keeps the fact in secret. According to her Mikheil Kareli was irritated by the question the journalist asked about not having apportioned the money to the ‘Trialeti’ for the Administrative Board’s ad service.
As Sofiko Rezrichenko, head of the Information Service within TV Company ‘Trialeti’ the incident happened in the village of Shindisi in the Gori Region on the 14th September. On That day Shida Kartli Governor, Mikheil Kareli and the Defense Minister Irakli Okruashvili were attending the opening ceremony of the playground in the village.
Rezrichenko says that the journalist for the TV Company ‘Trialeti’, Maia Kharaishvili, asked Kareli about the money which must be paid to their company for the pre-electoral advertisements.
“Kareli demanded not to show the topic on TV. The journalists and the cameramen-Soso Mchedlishvili and Valeri Barishvili, having refused the demand, were physically assaulted by the Governor’s body guard. They were also seized of the cassettes.”-said Rezrichenko.
As one of the employees at the ‘Trialeti’ stated in his conversation with the ‘Human Rights Information and Documentation Centre’ Gia Zanardia, Kareli Region Councilor has dealings with this incident as well. Initially the ‘Trialeti’ journalists demanded the money from the Kareli Region Councilor Gia Zanardia for ad service. He refused to pay because he had been ordered by Mikheil Kareli. “Mikheil Kareli told me to order an advertisement to you but not to pay afterwards”-Zanardia said.
Then ‘Trialeti’ board sent Maia Kharaishvili to the Governor Mikheil Kareli to find out if Zanardia’s statement was right. Initially Mikheil Kareli told in his interview with the ‘Trialeti’ similar information was nonsense. But later Kareli changed his mind and asked the cameraman to delete the interview-according to Sofiko Rezrichenko. Having been refused by the journalists and the operator Kareli sent his guard to them. The governor could make his wish come true and got hold of the cassette as well. The governor Kareli and his men managed it by using the physical power.
Representatives of the Public Defender also got interested into the incident. By the way when in March, 2006 former journalists opposed the ‘Trialeti’ board, it was mentioned that MP Badri Nanetashvili, that-time TV Company owner used to send the journalists to blackmail the politicians and the businessmen and thus he made those people to apportion quite a large sum on the ‘Trialeti’ account. Former journalists sent a letter to the Public Defender pointing out the incompatibility of MP Nanetashvili’s power with his business affairs. Procedural Committee within the Parliament ceased his parliamentary power regarding the Public defender’s conclusion.