პოლიციელები უფლებამოსილებას ამეტებენ
patrol.jpg27 აგვისტოს, საღამოს 6 საათზე გორის რაიონის სოფელ ზერტში შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის თანამშრომლებმა სპეცოპერაციისას 25 წლის ბიჭს, მირზა ბესიაშვილს მრავლობითი ცეცხლსასროლი ჭრილობა მიაყენეს. იმ დროისთვის სახლში ოჯახის ყველა წევრი იმყოფებოდა. დაახლოებით 30-მდე ნიღბოსანი პოლიციელი ბესიაშვილის ოჯახში იარაღის სროლით შევიდა. სამართალდამცავთა ინფორმაციით, მირზა ბესიაშვილს სხვადასხვა დანაშაულებრივ ფაქტებზე  ედება ბრალი.
ლალი ოქრუაშვილი-ბესიაშვილი (დაჭრილის დედა): „საღამოს 6 საათი იყო. ოჯახის ყველა წევრი სახლში ვიმყოფებოდით. მოულოდნელად, ეზოში შემოცვივდნენ ავტომატიანები. გვითხრეს პოლიციელები ვართო, თუ რატომ მოვედითო, ამას მერე გაიგებთო. ბავშვები და მეზობლები დაწიოკდნენ. თან ავტომატებს აჩხაკუნებდნენ, სახლი უნდა გავჩხრიკოთო. ამ დროს ჩემი ბიჭი მძინარე წამოდგა ლოგინიდან და გამოვარდა აივანზე, ყვირილით რა ხდებაო. აუტეხეს სროლა. ფეხებში ესროლეს. მირზა მუხლებზე ჩაიკეცა, ხელები აწია და ყვიროდა, არ მესროლოთ, ხომ ხედავ უიარაღო ვარო. ფეხის ქუსლებიდან უკვე სისხლი გასდიოდა. რომელიღაც პოლიციელმა ახლა მეორედაც ესროლა. ჩემს შვილს ტყვია ხელაწეულ მტევანზე მოხვდა. გამწარებული წამოდგა ფეხზე და ბაღისკენ გაიქცა, მკლავენო. უკან პოლიციელები გაჰყვნენ, დავჭერით და მაინც გარბის. დავჭერით, მამლუქები ვართო. ამასობაში ჩემი მეორე ვაჟი მოვიდა. ისიც დაინახეს პოლიციელებმა და ახლა იმას დაუწყეს სროლა. ძალიან ჰგვანან ძმები ერთმანეთს. ჩემს მეორე ვაჟს ახლა მეზობლის ქალი გადაეფარა, არ ესროლოთო. ჩააგდეს მანქანაში დაჭრილი და წაიყვანეს საავადმყოფოში.”
დაჭრილი გორის ქალაქის საავადმყოფოში მიიყვანეს. იმ დროისთვის მორიგე ექიმი იყო ავთო..., რომელმაც დაჭრილის ახლობლებს და პოლიციელებს განუცხადა, რომ დაჭრილი მძიმე მდგომარეობაშია და სასწრაფოდ დედაქალაქის რომელიმე საავადმყოფოშია გადასაყვანიო. პოლიციელებმა მორიგე ექიმის შენიშვნას ყურადღება არ მიაქციეს. ერთ-ერთი განყოფილების უფროსმა დავით ბუხრაძემ იმავე საავადმყოფოს სხვა ექიმი მოიყვანა, რომელიც მის მეგობრად ითვლება. სახლიდან მოყვანილმა ექიმმა დაჭრილს წვეთოვნები დაუდგა და ჭრილობები შეუხვია და წავიდა სახლში.
ზაირა ბესიაშვილი (დაჭრილის მამიდა): „მთელი ორი დღე ავადმყოფი საავადმყოფოში ჰყავდათ და არავინ მიხედა. არც ერთი ექიმი არ ეკარებოდა. მორიგე ექიმმა თქვა, მე ხელს არ დავადებო. მაგათი მოყვანილი ექიმი ჯერ მოვიდა, შეუხვია ჭრილობები და წავიდა. ბიჭი სასწრაფოდ გადასაყვანი იყო საავადმყოფოში. რესპუბლიკური საავადმყოფოდან რეანომობილი გამოვიძახეთ. სასწრაფოს მანქანა მეორე დღეს, საღამოს 12 საათზე გამოვიძახეთ. პოლიციელები ამბობდნენ, რომ ექიმმა დაგვიწეროს წერილობით რომ ავადმყოფი მძიმეაო. მოვძებნეთ ისევ მაგათი მოყვანილი ექიმი, რომელიღაც სუფრაზე იყო და ქეიფობდა. დაწერა წერილობით რომ ავადმყოფი სასწრაფოდ გადასაყვანია საავადმყოფოში, მაგრამ ღამის 2 საათზე აღარც გამომძიებელი ჩანდა და აღარც აღარავინ. ყველა მიიმალა. პოლიციის უფროსი საერთოდ არ მოვიდა.”
გორში 28 აგვისტოს ჩამოსული სასწრაფო მანქანა დაჭრილის ახლობლებს ყოველ ერთ საათში 10 ლარს ახდევინევდა. მანქანა დღენახევრის განმავლობაში ელოდებოდა თანხმობას, რომ ავადმყოფი რესპუბლიკურ საავადმყოფოში გადაეყვანათ. 29 აგვისტოს კი საავადმყოფოში პროკურორები და გამომძიებლები ბრალის წასაყენებლად გამოცხადდნენ. დაჭრილს ბრალად ყაჩაღობა წაუყენეს. მირზა ბესიაშვილის დაკავება უკავშირდება 2004 წლის მკვლელობის ფაქტს. 2004 წლის 21 სექტემბერს სოფელ ზერტში, დღეობაზე სტუმრადმყოფმა სოფელ ციცაგიანთკარელმა სოფლის თავშეყრის ადგილზე იარაღი ისროლა, რომლის შედეგად დაიღუპა ერთი არასრულწლოვანი და დაიჭრა ერთ-ერთი ადგილობრივი მაცხოვრებელი. მირზა ბესიაშვილი დაღუპული ბავშვის ახლობელი იყო. იგი მეგობრებთან ერთად სოფელ ციცაგიაანთკარში მკვლელის ოჯახში ავიდა. მკვლელობაში ეჭვმიტანილის ახლობლებს უცხადებდა, რომ ვიდრე არ მოვიდოდა მკვლელი, ისინი სახლს არ დატოვებდნენ. სწორედ მკვლელობაში ეჭვმიტანილთა ახლობლების ჩვენების შედეგად დააკავეს 25 წლის მირზა ბესიაშვილი. მათი ჩვენებით, მირზა ბესიაშვილმა ოჯახი დააყაჩაღა და უკანონოდ თავისუფლება აღუკვეთა. თვითონ ბავშვის მკვლელობაში ეჭვმიტანილი კი ამჟამად დაკავებულია.
ზურა საძაგლიშვილი (გორის პროკურორის მოადგილე): „დაკავებულს ბრალი წავუყენეთ და მოსამართლემ წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა. ამ ეტაპზე ჩვენ გადავაგზავნეთ პატიმარი საპყრობილეში და სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში გადაწყვეტავენ, თუ რომელ სამკურნალო დაწესებულებაში გადაგზავნიან დაჭრილს. ეს უკვე იმათი გადასაწყვეტია. რაც შეეხება იმ ფაქტს, რომ პოლიციელებმა გადაამეტეს თუ არა უფლებამოსილებას, ეს საქმე გამოსაძიებელია და მიდის ძიება. მინდა აღვნიშნო, რომ არც ერთ პოლიციელს არ აღენიშნებათ რაიმე დაზიანება. ამდენად, საჭირო იყო თუ არა პოლიციელების მხრიდან იარაღის გამოყენება, ამის თქმის უფლება მე არა მაქვს. გამოძიება დაადგენს ყველაფერს.”

Policemen Abuse Their Power
patrol.jpgOn the 27th of August at 6.00 p.m., Shida Kartli regional policemen wounded 25-year-old Mirza Besiashvili during a special operation in the village of Zerti, in the Gori district. At the time of the incident the man’s family was also at home. About 30 masked policemen entered the Besiashvilis’ family home, guns blazing. According to police information, Mirza Besiashvili has been blamed for many crimes.
Lali Okruashvili-Besiashvili (the man’s mother) recalls: “It was 6 p.m. We all were at home. Suddenly armed men rushed into the yard. They said they were police and we would find out the reason for their visit later. The children and neighbors were terrified. The policemen were cocking their automatic weapons, saying they were going to search the house. At that time my son woke up and rushed out onto the veranda shouting ‘what is going on?’ They began to shoot, wounding him in his foot. Mirza fell to his knees, put his hands up and shouted ‘don’t shoot me I’m not armed’. His wounds were already bleeding. One of the policemen shot him again, wounding him in the hand. He was in pain, got up and ran into the garden crying ‘they are killing me’. The policemen followed him, saying ‘we wounded him, but he is still running - we bravely wounded him.’ My second son arrived at that moment. The policemen saw him and fired at him too, as they look very alike. A neighbor woman covered my second son and shouted not to shoot him. They put my wounded boy into a car and took him to hospital”
The wounded man was taken to Gori regional hospital. The doctor on duty was Avto……, who said to the relatives of the wounded man and the policemen that the young man was in poor shape and must be promptly taken to the Main State Hospital, in the capital. The policemen did not pay any attention to his advice. Davit Bukhradze, head of the police department brought in another doctor from the same hospital, who was his friend. The doctor just put a drip in him, bandaged his wounds and left for home.
Zaira Besiashvili (the aunt of the wounded man) recalls: “Our wounded boy was in the hospital for two days and nobody paid any attention to him. No doctors looked after him. The doctor on duty said that he would not touch him. The doctor the policemen had brought in first came, bandaged his wounds, and went away. The boy was to be transported to the [other] hospital. A paramedic’s ambulance was called from the Main State Hospital the next day at 12.00 p.m. The policemen demanded the doctor write a document proving that the patient was in a poor condition. We found out their doctor was having a party somewhere. He wrote that our wounded boy was to be promptly taken to the hospital, but in the evening neither the investigators nor the others were seen. The police chief did not appear at all”.
The ambulance, having arrived in Gori on the 28th August, was paid ten laris an hour by the family of the wounded. The ambulance was waiting for them for a day and half. On the 29th of August, prosecutors and investigators came to the hospital to charge the wounded man. He was accused of robbery. Mirza Besiashvili’s detention is related to events surrounding a murder in 2004. On the 21st September 2004, in the village of Zerti, on a holiday, a certain person from the village of Tsitsagiaantkari, who was a guest in Zerti, fired upon a place where villagers use to gather, killing one juvenile and wounding another local inhabitant. Mirza Besiashvili was a relative of the murdered child. He went to Zerti to the murderer’s family. He told the family members of the accused that he would not leave their house until the murderer showed himself. 25-year-old Mirza Besiashvili was detained according to the testimony of the family.  They said that he attacked their family and restricted their freedom. The man accused of murdering the child is also currently detained.
Zura Sazaglishvili (the Gori district Deputy Prosecutor) states - “The detainee was charged and the judge had sentenced him to preliminary detention. At this stage we have sent him to jail and they will decide there which hospital he should be taken to. It is up to them. As for the facts regarding the abuse of power by policemen, it must be investigated. I want to point out that no policemen were injured. Whilst I have no right to state whether it was necessary for the policemen to use guns or not, the investigation will find out everything.”