უკანონო პატიმარი 9 თვის შემდეგ გაათავისუფლეს
მოსამართლე ნონა მაისურაძემ 20 წლის დავით ბაძგარაძე 9 თვიანი უკანონო პატიმრობის შემდეგ  სასამართლო დარბაზიდან გაათავისუფლა.  მას ბრალად ედებოდა მოქალაქე სოფიო ზურაბაშვილის დაყაჩაღება და მობილური ტელეფონის წართმევა. მართალია, მის დასაკავებლად საქმეში საკმარისი მტკიცებულებები არ არსებობდა, თუმცა ისანი-სამგორის რაიონული პროკურორის ნინო ციხისელის მოთხოვნით, ბაძგარაძეს პატიმრობა მიუსაჯეს.
გამოძიების შედეგად დადგინდა, რომ 16 დეკემბერს, დანაშაულის ჩადენის მომენტში ბაძგარაძე ავტობუსში იჯდა და ქუთაისიდან თბილისის მიმართულებით მგზავრობდა. ამას ადასტურებს როგორს მისი მობილური ტელეფონიდან გაკეთებული ზარების დეტალური ამონაწერი, ისე ავტობუსის მძღოლი. აქედან გამომდინარე, ის ზურაბაშვილს ვერ დააყაჩაღებდა.
გამოძიებით დადგინდა, რომ დაზარალებული ზურაბაშვილი ცრუ ჩვენებას იძლეოდა, რაც უდანაშაულო ადამიანის დაპატიმრობის საფუძველი გახდა.
ბაძგარაძე კოჯრის სპეცდანიშნულების ბატალიონში მსახურობდა.  მონაწილეობდა სამშვიდობო ოპერაციებში კოსოვოსა და თურქეთში.  დაპატიმრებამდე რამდენიმე დღით ადრე  დაქორწინდა და 9 თვის ფეხმძიმე მეუღლე ჰყავს. ყოფილი უკანონო პატიმარი კმაყოფილია, რომ სამართლიანი გადაწყვეტილების შედეგად შვილის დაბადებას დაესწრება და პროკურორისა და ცრუ მოწმის პასუხისმგებლობას ითხოვს.
დავით ბაძგარაძე: „კმაყოფილი ვარ, რომ სამართალმა იზეიმა და ჩემი შვილის დაბადებას დავესწრები. როცა დამნაშავე ხარ, იცი რომ კანონერად იხდი სასჯელს, მაგრამ, როცა უდანაშულო ხარ და ვერ ადასტურებ შენს სიმართლეს, საშინელებაა. სწორედ მაშინ ვიყავი პატიმარი, როცა ციხეზე ბუნტი მოხდა და ცემა-ტყეპა და საშინელება მეც გადავიტანე. ციხეში პროკურორი - ნინო ციხისელი მოვიდა და გარიგება შემომთავაზა. მითხრა, დანაშაული დაიბრალე და 6 წელს მოგისჯიანო. წინააღმდეგ შემთხვევაში 9 წელი არ აგცდებაო.
მან ეს წინადადება მეხუთე საპყრობილეში, ზონაში შემომთავაზა“.
დამნაშავეების პასუხისმგებლობას ითხოვს, ბაძგარაძის ადვოკატი თამარ აბესაძეც. მისი თქმით, ცრუ ჩვენებისთვის თავად დაზარალებულმა უნდა აგოს პასუხი: „საქმის მასალებით აშკარა იყო, რომ დაზარალებულის ჩვენება შეუსაბამობაში იყო რეალობასთან. ამიტომ, მოსამართლემ საქმე დაზარალებული ცრუ მოწმის წინააღმდეგ უნდა აღძრას. ასევე ყოფილ უკანონო პატიმარს მორალური და ფიზიკური ზიანი უნდა აუნაზღაურდეს.“
ამ ეტაპისთვის უცნობია, რა ინტერესი ჰქონდათ როგორც ზურაბაშვილს, ისე პროკურორ ციხისელს, რომ 20 წლის ახალგაზრდა ციხეში ჩასვეს. თუმცა ადვილი შესაძლებელია, ამ დანაშაულისთვის ციხეში ისინი თავად აღმოჩდნენ.
აღნიშნული ისტორიით სახალხო დამცველის ოფისიც დაინტერესდა და საქმის შესწავლა დაიწყო. როგორც დამცველმა  სოზარ სუბარმა „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის“ ჟურნალისტთან საუბრისას აღნიშნა, პროკურორი და ცრუ მოწმე აუცილებლად უნდა დაისაჯონ: „როცა ადამიანი 9 თვე უკანონო პატიმარი იყო, პირველ რიგში მას უფლება აქვს, კომპენსაცია მოითხოვოს. მეცხრე თვეში ხომ არ გამოჩნდებოდა, რომ ის დანაშაულის დროს ავტუბუსში იჯდა. გამოძიებას ეს თავიდანვე უნდა სცოდნოდა. იმ გამომძიებლისა და ზედამხედველი პროკურორის პასუხისმგებლობის საკითხი აუცილებლად უნდა დაისვას, რომელმაც  უკანონო ქმედება ჩაიდინა.  ასევე უნდა დაისაჯოს ის მოწმეც, რომელიც ადამიანს ვერ სცნობდა და მაინც ხელს ადებდა.“
სუბარის თქმით, ბაძგარაძეს ზიანი სახელმწიფომ უნდა აუნაზღაუროს.
მართალია, მსგავსი პრაქტიკა საქართველოში არ არსებობს, თუმცა საერთაშორისო პრაქტიკაში ის მიღებულია და საკმაოდ მაღალი ჯარიმები არსებობს. მისივე განცხადებით: „ჩვენი მართლმსაჯულების ერთ-ერთი ნაკლი სწორედ ის არის, რომ მსგავსი პრაქტიკა ჩვენთან რეალურად არ არსებობს. თუ ეს პრაქტიკა დამკვიდრდება, უკანონო პატიმრობების რიცხვი მკვეთრად შემცირდება.“
როგორც პატიმართა უფლებების დამცველი არასამთავრობო ორგანიზაციები აცხადებენ, უკანონო პატიმრობის შემთხვევები საქართველოში არცთუ იშვიათია.

Illegal Prisoner Released after 9 Months
Judge Nona Maisuradze has released 20-year-old David Badzgaradze from prison after 9 months of illegal detention. He was accused of robbing citizen Sopio Zurabashvili. Although there was not enough evidence for his arrest, he was imprisoned on the demand of Isani-Samgori district Prosecutor Nino Tsikhiseli.
The investigation proved that on the 16th of December, the date when the crime was committed, Badzgaradze was traveling by bus from Kutaisi to Tbilisi. The bus driver’s statement, as well as Badzgaradze’s phone records, proved that he could not have committed the crime.
It was also proved that the victim, Zurabishvili, gave false testimonies that caused the arrest of an innocent young man.
Badzgaradze was employed in the Kojori special forces battalion and was involved in peacekeeping operations in Kosovo and Turkey. A couple of days before his arrest, he was married. Badzgaradze has a 9 month pregnant wife. The former illegal prisoner was glad; because of the judge’s fair decision he is able to see the birth of his child. Badzgaradze demands a case be launched against the prosecutor and eye-witnesses who gave false testimonies.
David Badzgaradze said: “I am glad that justice has been done and I will see the birth of my child! When you are guilty and imprisoned, you feel that you are paying for your mistake. But it is very hard to describe what illegal prisoners feel, who can do nothing to prove their innocence. I was in the prison, during the period of the riot. Nino Tsikhiseli came to visit me once and offered me a deal – say that you are guilty and they will give you 6 years. If you don’t do so, you will be imprisoned for 9 years. She told me the same thing in Jail #5”.
Badzgaradze’s lawyer, Tamar Abesadze, also demands the punishment of witnesses. According to her, the victim of the crime should be punished because of her false testimonies: “It is evident, that the victim gave false testimonies. The judge should punish her and give moral and physical compensation to Badzgaradze”.
The Ombudsman’s Office is also involved in this case. According to Sozar Subari, both the prosecutor and the witness should be punished. “When a person was illegally imprisoned for 9 months, he has a right to ask for moral compensation. The investigation should have discovered that he was on the bus from the beginning. The prosecutor and the witness, who gave false testimonies should also be punished,” said Sozar Subari to a journalist of the Human Rights Centre.
Subari thinks that the compensation should be paid by the state.
However, no such practice exists in Georgia, but international experience tells us that there are often such cases elsewhere and the state pays out big sums. Subari says: “A serious defect in our Judiciary is that we do not have such practices. If this practice is observed, the number of illegal prisoners will be reduced”.