ადამიანთა წამებისთვის გაერო საქართველოს აკრიტიკებს
wameba.gifგაეროს წამების საწინააღმდეგო კომიტეტმა საქართველოში ადამიანთა უფლებების დარღვევათა შესახებ არსებული ვითარება შეისწავლა და ხელისუფლებას საკმაოდ ვრცელი რეკომენდაციები გაუგზავნა. გაეროს ექსპერტები განსაკუთრებით შეშფოთებულნი არიან სამართალდამცავთა მხრიდან გადამეტებული ძალის გამოყენებითა და ნიღბიანების ქმედებებით. პრობლემების მოსაგვარებლად და რეკომენდაციების შესასრულებლად გაერო საქართველოს ერთწლიან ვადას აძლევს.
წამების საწინააღმდეგო კომიტეტმა ადამიანის უფლებების დაცვის მხრივ საქართველოში არსებული ვითარების შესახებ მონაწილე მხარის მესამე პერიოდული მოხსენება 2006 წლის მაისში განიხილა. პარალელურად, კომიტეტმა არასამთავრობოთა (ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი; ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია; საზოგადოებრივი ჯანდაცვისა და მედიცინის განვითარების ფონდი) ალტერნატიული ანგარიშიც მოისმინა და საკუთარი დასკვნებიც გამოიტანა, რომელიც საკმაოდ მკაცრია.
არასამთავრობოთა ჩრდილოვანი ანგარიში ეხება როგორც პენიტენციალურ სისტემაში არსებულ უმძიმეს ვითარებას, ასევე სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან დაკავებისას გადამეტებული ძალის გამოყენებას, ნიღბიანების ქმედებებს, ქალთა და ბავშვთა უფლებებს, ადამიანებით ვაჭრობას და სხვა საკითხებს.
“განსაკუთრებით შემაშფოთებელია, საკონსტიტუციო და საკანონმდებლო ცვლილებები, რომლის მიხედვითაც გაიზარდა ხელისუფლების გავლენა საკანონმდებლო და სასამართლო ხელისუფლებაზე; უკანონო დაკავებები, ცემა, თავდასხმები და ჟურნალისტებზე ზეწოლა თითქმის ყოველდღიურ მოვლენად იქცა; სასამართლომ დამოუკიდებლობა საბოლოოდ დაკარგა; სამართალდამცავ ორგანოებში დაუსჯელობის სინდრომი კვლავ პრობლემურია; ხშირად ირღვევა გაერთიანებისა და მანიფესტაციების უფლება” – ვკითხულობთ ალტერნატიულ ანგარიშში.
ერთ-ერთ თავში, სადაც საუბარია წამების მეთოდებზე, აღნიშნულია, რომ 2005 წელს წამების მსხვერპლთა რეაბილიტაციის ცენტრში წამების მსხვერპლი 40 ბავშვი და მოზარდი იმყოფებოდა. როგორც ანგარიშის ავტორები აცხადებენ, გაერო განსაკუთრებით ნიღბიანების ქმედებამ აღაშფოთა.
“რაც შეეხება წამებას, გასულ ანგარიშშიც იყო არაერთი მსგავსი ფაქტი და ამ  რეკომედაციაში ბევრი რამ მეორდება, მაგრამ გამოიკვეთა ახალი ტენდენციები, რაც საკმაოდ საგანგაშოა. მაგალითად, დაუსჯელობის სინდრომი, რომელიც ადრეც არსებობდა, დღესაც პრობლემად რჩება. რეკომენდაციებში გაეროს წამების საწინააღმდეგი კომიტეტი ხელისფულებას მოუწოდებს, გამოიყენოს ნულოვანი ტოლერანტობის პოლიტიკა პოლიციელთა იერარქიაში და პენიტენციალურ დაწესებულებებში. გაერომ საკმაოდ ბევრი ჩვენი რეკომენდაცია გაითვალისწინა და საკუთარ რეკომენდაციებში ასახა”,- აცხადებენ ანგარიშის ავტორები.
ალტერნატიული ანგარიშის ავტორები და გაეროს წამების საწინააღმდეგო კომიტეტის წარმომადგენელი სესილ ტროშუ რეკომანდაციების განსახილვევად საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლებს შეხვდნენ. როგორც გაეროს ექსპერტი ქალბატონი ტროშუ “ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო ცენტრის” ჟურნალისტთან საუბრისას აცხადებს, საქართველოში არსებული ვითარება მოსაწონი არ არის: “ამ ანგარიშში ძირითადად ხაზი გავუსვით, რომ მთავრობის დანაშაულთან ბრძოლის პოლიტიკას ხშირ შემთხვევაში ადამიანის უფლებების დარღვევამდე მივყავართ. ხშირია არაჰუმანური და დამამცირებელი მოპყრობის მაგალითები. განსაკუთრებით ავღნიშნავთ დაუსჯელობის სინდრომს. ასევე ვგმობთ ქალთა და ბავშვთა მიმართ ძალადობას. საქართველო ჰგავს იმ მოსწავლეს, რომელიც კლასში საუკეთესო არ არის, თუმცა ცდილობს, კარგი იყოს.”
საქართველომ რეკომენდაციების შესრულების შესახებ ანგარიში გაეროს 2007 წლის მაისში უნდა წარუდგინოს. იმ შემთხვევაში, თუ რეკომენდაციები არ შესრულდა, ეს ქვეყნის საერთაშორისო იმიჯზე უარყოფითად იმოქმედებს.
როგორც სესილ ტროშუ ამბობს, რეკომენდაციების შესრულება ქვეყნის კეთილ ნებაზეა დამოკიდებული: “რეალურად არ არსებობს სანქცია, რითაც შეიძლება სახელმწიფო აიძულო, რომ ეს განახორციელოს. უბრალოდ, ამას სჭირდება ქვეყნის კეთილი ნება და არასამათვრობოებმა და საერთაშორისო ორგანიზაციებმა რეკომენდაციების შესასრულებლად ხელისუფლებაზე პრესი უნდა განახორციელონ. ყველა ღონეს  ვიხმართ, საქართველოს მთავრობაზე რეაგირება მოვახდინოთ, რათა რეკომენდაციები შეასრულოს.”

UN Criticizes Georgia for Torture
wameba.gifUN Committee against Torture (CAT) have studied facts of Human Rights violation in Georgia and prepared long recommendation list for the Georgian Government.  UN experts are especially concerned about use of force and wearing masks by police officers. UN gives Georgia one year period to fulfill these recommendations.
In May 2006 report about Human Rights Violations in Georgia was presented to UN Committee against Torture by Georgian government. The Committee has also studied an alternative report, made by local and international NGOs (OMCT, Human Rights Information and Documentation Centre, Young Lawyer’s Association, and Public Health and Medicine Development Fund of Georgia) about Human Rights Violations in Georgia and worked out quite strict recommendations.
Themes like bad conditions in Penitentiary system, use of force from law enforcers, wearing masks by police officers, women and child’s rights, human trafficking, etc are considered in the report.
“Constitutional and Legislation changes are the biggest concern, which increased governmental influence on Court; illegal arrests, attacks, facts of beating and suppress of free media happens almost every day in Georgia. The Court has finally lost it’s independence, problem of impurity still remains problematic; the right of manifestation is often violated,” – is said in the report.
According to one of the parts of the report, only 40 cases of torture children were registered in 2005. In accordance with the authors of shadow report, UN is concerned with activities of masked law enforcers.
“Unfortunately, many recommendations are the same as suggestions made last year, however new threatening tendencies are shown this year – one of them is syndrome of impunity. CAT warns Georgian state to use zero tolerance policy within penitentiary and police system. UN has taken into consideration many of our recommendations and have added them to their list of recommendations.”
Authors of alternative report and the representative of OMCT Cecile Trochu met with the members of Georgian government to discuss the recommendations. According to Mrs. Trochu, Human Rights situation in Georgia is not good.
“In the up-mentioned report, we tried to underline the fact, that while fighting against criminal, Georgian government often violates human rights. We are concerned about inhuman and degrading treatment, violations of women’s and child’s rights. Georgia looks like a pupil, who tries his best; however is not the best in the class.”
Georgia should submit to UN a report about fulfilling these recommendations by May 2007. If the recommendations are not met, it will cause worsening country’s international reputation.
According to Cecile Trochu, fulfilling recommendations are depending on the country’s common will: “No sanctions exist to force the country to implement recommendations. It only needs common will and active involvement of local and international NGOs. We will try our best to make Georgia to fulfil these recommendations”.