„პატიმრობის შესახებ“ კანონი იცვლება
rustav_colony.gif2006 წლის დეკემბერში საქართველოს კანონში „პატიმრობის შესახებ“ ცვლილებები შედის. საკანონმდებლო ინიციატივა მხოლოდ იმ პატიმრებს შეეხებათ, რომლებიც ჯერ კიდევ წინასწარ პატიმრობაში იმყოფებიან და მათი ბრალეულობა დამტკიცებული არ არის. ერთ-ერთი ცვლილება პაემნებს ეხება. ბოლო ცვლილების მიხედვით, პატიმრებს პაემნები ეზღუდებათ და ამანათების მიღება ეკრძალებათ.
„პატიმრობის შესახებ“ კანონში ცვლილებები არასამთავრობო ორგანიზაციებმა არაერთხელ მოითხოვეს და საკანონმდებლო ხელისუფლებას თავიანთი წინადადებებიც კი გაუგზავნეს. არასამთავრობოები განსაკუთრებით იმან გააღიზიანა, რომ კანონში შეტანილი ბოლო ცვლილებით პატიმრებს პაემნები შეეზღუდათ და ამანათები აეკრძალათ. აღნიშნულთან დაკავშირებით ორგანიზაცია „ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისათვის“  ხელმძღვანელმა ნანა კაკაბაძემ არაერთი აქცია გამართა.
კაკაბაძის განცხადებით: „რევოლუციის შემდეგ სასჯელაღსრულების სფეროში განხორციელებული მრავალი საკანონმდებლო ცვლილება სწორედ  პატიმართა  მდგომარეობის გაუარესებას გულისხმობს. პატიმართა შესახებ ახალი კანონით, ამანათების გადაცემა პრაქტიკულად აიკრძალა, არადა, ისინი ძირითადად ამანათებით იკვებებოდნენ. დაწესებულებათა უმრავლესობაში (ქუთაისის #2, რუსთავის #6, თბილისის #7 საპყრობილეებში) შეზღუდული რაოდენობით მხოლოდ ხილისა და წვენების გადაცემაა დაშვებული. ბიუჯეტიდან პატიმართა კვებისათვის გამოყოფილი მიზერული დაფინანსების გამო ამანათების გარეშე დარჩენილი პატიმრები დღეისათვის ნახევრად მშიერ მდგომარეობაში იმყოფებიან; საერთოდ გაუქმდა ხანგრძლივი პაემანის ინსტიტუტი; პატიმართა წახალისების სახეებიდან ამოღებულია დამატებითი ხანმოკლე პაემნები, ხოლო ხანმოკლე პაემანთა საერთო რაოდენობა თითქმის 70%-ით შემცირდა (კანონი “პატიმრობის შესახებ”, მუხლი 29)“.
აღნიშნულის შემდეგ ადამიანის უფლებების დამცველმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა საკანონმდებლო ხარვეზებთან დაკავშირებით პარლამენტს თავიანთი შეხედულებები გაუგზავნეს. პარლამენტის შესაბამისმა კომიტეტებმა წინადადებები განიხილეს და კანონმდებლობაში შესატანი  ცვლილებებიც მოამზადეს, რომელიც ძალაში დეკემბერში შევა.
პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარის ელენე თევდორაძის თქმით, „ცვლილებები მხოლოდ იმ ადამიანებს ეხებათ, რომელთა მიმართ სასამართლოს ჯერჯერობით გამამტყუნებელი განაჩენი არ გამოუტანია და ისინი კონკრეტული ეტაპისთვის უდანაშაულოდ ითვლებიან. კანონმდებლობაში ცვლილებების შესვლის შემდეგ კი წინასწარ პატიმრობაში მყოფ ადამიანთა მონახულება ნებისმიერ ახლო ნათესავს თუ მეგობარს შეეძლება. არსებული კანონმდებლობით კი ახლობელს პაემნის უფლებას გამომძიებელი ან პროკურორი აძლებდა. აწი კი მათი თანხმობა აუცილებელი არ იქნება.“
აღნიშნული ცვლილებები პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და  სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის ინიციატივით მომზადდა. სავარაუდოდ, პატიმარს თვეში ორი მოკლევდიანი პაემნის უფლება ექნება.
კანონპროექტს იწონებს პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე ლევან ბეჟაშვილი. მისი თქმით, ცვლილებებით პაემნების პროცედურაც მარტივდება. „მთავარი ცვლილება ის არის, რომ წინასწარი გამოძიების დროს მხარეებს შეეძლებათ ეჭვმიტანილი ან განსასჯელი მოსამართლის ნებართვის გარეშე მოინახულონ. შესაბამისად, პაემნების რიცხვიც იზრდება და პროცედურაც მარტივდება. კონკრეტულად თვეში რამდენი მოკლევადიანი და გრძელვედიანი პაემანი დაწესდება, ვერ გეტყვით“,- ამბობს ბეჟაშვილი.
მართალია, არასამთავრობო ორგანიზაციები კანონმდებლობაში შესატან ცვლილებებს დაწვრილებით არ იცნობენ, თუმცა არის მუხლები, რომელსაც არ ეთანხმებიან. მაგალითად, ერთ-ერთი ასეთია 89-ე მუხლი. მის მიხედვით:
„პატიმარს შეიძლება მიეცეს ხანმოკლე პაემნის უფლება იმ პირადი ან სამართლებრივი ინტერესებიდან გამომდინარე, რომელთა განხორციელებაც არ შეიძლება მესამე პირთა მეშვეობით...“
არასამთავრობო ორგანიზაციებს მიაჩნიათ, რომ ამ მუხლში არ უნდა ეწეროს სიტყვა „შეიძლება მიეცეს“, რადგან ეს ტერმინი შესაძლოა გამომძიებელმა ან მოსამართლემ არასწორად გამოიყენოს და პაემნების გადაწყვეტილება ისევ მის ნებაზე იქნება დამოკიდებული. ამიტომ, მათი წინადადებაა, „შეიძლება“ შეიცვალოს სიტყვით „უნდა მიეცეს“.
როგორც ნანა კაკაბაძე აცხადებს, არასამთავრობოებმა პარლამენტს არაერთი რეკომენდაცია შესთავაზეს, თუმცა ამ შეთავაზებებიდან რას  გაითალისწინებენ არავინ იცის: „დღეს არსებული კანონი პატიმრების უფლებებს აუარესებს. ერთ-ერთი პრობლემა ის არის, რომ მათ პაემნები შეუზღუდეს. რაც შეეხება ახალ ცვლილებებს, ჯერ არ ვიცით რას მიიღებენ. იქ უამრავი შეთავაზებაა ჩვენი მხრიდან. პროექტის საბოლოო ვარიანტი არ მინახავს.“

Law on Prisoners Is to Be Changed
rustav_colony.gifChanges in prisoner laws will be made by December 2006.  New legislation will cover only prisoners in pre-trial detention. One of the main changes concerns prisoners’ visitor policy.  Any individual will be allowed to visit a prisoner in pre-trial detention centers.
Non-governmental organizations (NGOs) have demanded changes in laws concerning prisoners for some time and have made proposals [for such changes] to the [Georgian] Parliament.  NGOs were mainly concerned about recent laws restricting the number of visitors and packages for inmates. The NGO, Former Political Prisoners for Human Rights, has organized several protests about [these laws].
According to Nana Kakabadze, “Most of the reforms made to the penal system worsened the condition of prisoners.  In accordance with the new laws, sending parcels [to prisoners] is restricted.  However, the contents of these parcels were mainly food, on which the prisoners were depending.  In most of the prisons, including Kutaisi Jail #2, Rustavi Jail #6, and Tbilisi Jail #7, only the sending of fruits and juices is now permitted.  Consequently, inmates are nearly starving.  In addition, long visits [by visitors] have been abolished and short visits and have been reduced.”
Local human rights NGOs have sent their complaints about these laws to the [Georgian] Parliament. Committees have discussed the proposals and added it to new legislation, which is [expected] to be approved in December 2006.
According to Elene Tevdoradze, head of the Human Rights Committee, “the changes only concern prisoners in pre-trial detention centers. After approving the new prisoner law, anyone will be allowed to visit a prisoner in jail.  According to existing law, only procurer or investigator is allowed to visit a prisoner. From now on, permission [from the procurer] will no longer be needed.”
The draft legislation was prepared by the Committee of Human Rights and Civil Integration, which plans on allowing two short visits [to prisoners] each month.
Levan Bezjashvili, the head of legislative committee, said about the draft legislation: “The main change is that relatives, family members, lawyers, and friends [will now be allowed] to visit individuals in pre-detention centers without special permission.  The number of visits will also increase, and the whole procedure will become easier.  [However,] I can not say what the exact number of short and long visits will be per month.”
Representatives of NGOs have not seen the entire draft legislation, but they already have several complaints.  One complaint concerns Article 89. Article 89 states, “A prisoner can be granted permission for a short visit according to the interests of the investigation… ”.  NGOs say that the word “can” in the article should be changed to “should” so as to avoid any misunderstandings by investigators or judges.
Nana Kakabadze says that NGOs have submitted several recommendations to the [Georgian] Parliament.  However, they do not know what was taken into consideration.  “Existing law lessens the rights of prisoners.  As for changes to this law, we don’t know yet what will be approved.  We have prepared several recommendations, though we still have not seen the final version of the legislation.”