ფინანსური პოლიციის აგენტი შესაძლოა ლიკვიდაციის საფრთხის წინაშე აღმოჩნდეს
sabaj_10.10.gif კახეთის ფინანსური პოლიციის მიერ ყალბი ფულის რეალიზაციის ფაქტზე დაკავებულ ლეილა კუსრაშვილს ლაგოდეხის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ნანა ჩალათაშვილმა 5 წლით და 6 თვით თავისუფლების აღკვეთა შეუფარდა. კუსრაშვილმა სასამართლო პროცესზე დუმილი დაარღვია და ყალბი ფულის მიცემაში „სახალხო ბანკის“ ლაგოდეხის ფილიალის მმართველი და მისი მეუღლე დაადანაშაულა. პატიმარი დაიმუქრა, რომ ყველაფერს იტყვის საბაჟოზე არსებული განუკითხაობისა და კორუფციის შესახებ, თუმცა მანამდე, შიშობს, არ „გაასაღონ“.
“მეგონა საპროცესო შეთანხმება შედგებოდა და ამიტომ ვდუმდი, მაგრამ ახლა დუმილს აღარ ვაპირებ და ვაცხადებ, რომ წარდგენილ ბრალდებაში თავს დამნაშავედ არ ვცნობ. 2006 წლის 18 მარტს, სულიკო ლოლაშვილთან ერთად ვიმყოფებოდი საქართველო - აზერბაიჯანის საზღვარზე. რადგან მე არ მქონდა ბელქანში გადასვლის უფლება, ლოლაშვილის მეშვეობით გადმომქონდა იქიდან საწვავი და ვყიდდი, რაც ყველამ იცოდა, მაგრამ არავინ არაფერს მეუბნებოდა. როგორ უნდა ეთქვათ? იმ დღესაც ლოლაშვილი საბაჟო-გამშვები პუნქტი „ლაგოდეხის“ გავლით უნდა გასულიყო აზერბაიჯანში, რათა საწვავი შეეძინა და საქართველოში გადმოეტანა. ავტომანქანის დასაზღვევად დაგვჭირდა 120 ლარი, რაც არც ერთს არ გვქონდა. ამიტომ იქვე, საბაჟოს ტერიტორიაზე მდებარე „სახალხო ბანკის“ ლაგოდეხის ფილიალის სერვის-ცენტრში მივედი და ბანკის თანამშრომლებს – ქეთინოს და ლიას ვთხოვე, 120 ლარი ესესხებინათ. ლია, რომელიც ბანკის მმართველის მეუღლეა, საზღვარზე გავიცანი, როცა იქ ვიდექი და საწვავს ველოდებოდი, გასათბობად მასთან შევდიოდი. ქეთინომ 20 ლარი მასესხა. მან კი უარი მითხრა, ბანკიდან ვერ ავიღებო და ქმარს დაურეკა. მე თვითონ მოვისმინე, ტელეფონზე რომ ეუბნებოდა, დათო, სახლში ტელევიზორთან დევს 100 ლარიანი და მომიტანე, მჭირდებაო. ცოტა ხანში ლიას ფული მანქანით მოუტანეს. მან 100 ლარიანი გადმომცა, თან მითხრა: ეს ფული ჩემმა მეუღლემ მომიტანა, არსად თქვა და მალე დამიბრუნე, მეც მჭირდებაო. იმ ღამით ფული მანქანის დაზღვევისთვის აღარ დაგვჭირდა.
მეორე დილას, 19 მარტს წამოვედი სახლში, ამ პერიოდში ლაგოდეხში, ზაქათლის ქ #1ა-ში ვცხოვრობდი. გზაზე, მონო-ბარათების გამყიდველისგან, ლერი მღებრიშვილისგან ორი ცალი 10 ლარიანი მონო-ბარათი ვიყიდე. ის 100 ლარიანი მივეცი. მან ხურდა 80 ლარი დამიბრუნა და სახლში წამოვედი.
21 მარტს ჩემთან სახლში მოვიდა ლერი მღებრიშვილი და მითხრა, შენ რომ 100 ლარიანი მომეცი, ყალბი იყო და თუ გინდა, რომ არ გიჩივლო, თანხა სრულად დამიბრუნეო, რაზედაც უარი ვუთხარი, რადგან ვიცოდი, რომ ბანკის თანამშრომლის მიერ მოცემული ფული არ შეიძლებოდა ყალბი ყოფილიყო, თუმცა მღებრიშვილისთვის არ მითქვამს, რომ ის 100 ლარიანი ბანკის თანამშრომლისგან მივიღე. მღებრიშვილი წავიდა, მე კი მაშინვე ლიას დავურეკე და ვუთხარი, რომ შენს მიერ ნასესხები ფული ყალბი იყო და თუ ამ თანხას მონო-ბარათების გამყიდველს დღესვე არ დავუბრუნებ, იჩივლებს მეთქი. ლიამ კი მიპასუხა, ხვალ მოდი საზღვარზე და ყველაფერი გავარკვიოთო. ლიასთან შეხვედრა და სიტუაციის გარკვევა ვეღარ შევძელი, რადგან პოლიციამ იმავე დღეს დამაკავა.
არც დაკავებისას და არც დაკავების შემდეგ, გამოძიებისას არ მიხსენებია ლიას სახელი, რადგან გარეთ გამოყვანას მპირდებოდა. შემომითვალა, რომ საპროცესო შეთანხმებას მიაღწევდნენ და ჩემს დასახსნელად თანხას გაიღებდა, მაგრამ ამაოდ. ...ბევრ რამეს ვიტყვი, აღარ გავჩუმდები. საბაჟოზე არსებული განუკითხაობისა და კორუფციის შესახებ, მაგრამ ვშიშობ, მანამდე არ გამასაღონ. ჩემნაირი ხალხი სჭირდებათ, მაგრამ თავიდანაც ადვილად იშორებენ“,- განაცხადა ლეილა კუსრაშვილმა.
დაზარალებული ლერი მღებრიშვილის თქმით კი, მონო-ბარათების რეალიზაციის შემდეგ, ორი დღის განმავლობაში ეძებდა განსასჯელს, რადგან იგი შეცვლილი სახელით „მზიათი“ გაეცნო და უთხრა, რომ აფთიაქში მუშაობდა. „მიუხედავად აღნიშნულისა, მაინც შევძელი მისი საცხოვრებელი ადგილის დადგენა და მოვთხოვე ნამდვილი ფულის გადახდა, ხოლო უარის გამოცხადების შემდეგ მივმართე პოლიციას“,- აცხადებს მღებრიშვილი.
მოსამართლის აზრით, ლეილა კუსრაშვილს დაზარალებულის მოტყუება და შეცვლილი სახელით გაცნობა სურდა იმ მიზნით, რომ ამ უკანასკნელს ვერ დაედგინა მისი პიროვნება, რაც მოსამართლის ვარაუდით, იმ ფაქტზე მეტყველებს, რომ კუსრაშვილმა იცოდა, მღებრიშვილზე ყალბ 100 ლარიან კუპიურას რომ ასაღებდა და აღნიშნულს უარყოფს პასუხისმგებლობიდან თავის არიდების მიზნით.
კუსრაშვილის ადვოკატმა ნატო ჩიხრაძემ შუამდგომლობის სახით მოითხოვა მოწმის სახით იმ პირების დაკითხვა, ვისგანაც კუსრაშვილმა ფული ისესხა, რაც მოსამართლემ „უსაფუძვლობის“ მიზეზით არ დააკმაყოფილა.
საბოლოოდ სასამართლომ ლეილა კუსრაშვილი დამნაშავედ სცნო და სასჯელის ზომად ხუთი წლით და ექვსი თვით თავისუფლების აღკვეთა განუსაზღვრა.
ჩვენ კუსრაშვილის მიერ სასამართლო პროცესზე ნახსენებ ბანკის თანამშრომლებთან შეხვედრას და ლეილა კუსრაშვილის პიროვნების შესახებ დამატებითი ინფორმაციის მოძიებას შევეცადეთ.
საბაჟო-გამშვები პუნქტი „ლაგოდეხის“ ტერიტორიაზე 2005 წლის სექტემბრიდან არსებული ლაგოდეხის „სახალხო ბანკის“ სერვის-ცენტრის ოპერატორმა ქეთინო ცუხიშვილმა ლეილა კუსრაშვილისთვის 20 ლარის სესხება დაადასტურა.
მეორე ოპერატორმა, ლაგოდეხის „სახალხო ბანკის“ მმართველის მეუღლემ ლია ნოზაძემ კი ჩვენთან სატელეფონო საუბარში კუსრაშვილთან ნაცნობობაც უარყო და 100 ლარიანი კუპიურის სესხებაც. ამ საკითხზე საუბრისგან თავს იკავებს თავად ბანკის მმართველი დავით გოგოლაძეც. „არაფერსაც არ ჩაგაწერინებთ. ვიღაცა დებილი რაღაცა განცხადებას გააკეთებს, მე იმასთან რა საერთო მაქვს. ეგ იმას ჰკითხეთ“,- აღნიშნა გოგოლაძემ და ისიც „გვირჩია“, რომ წერილი საერთოდ არ გამოგვექვეყნებინა.
ლეილა კუსრაშვილი რომ ნამდვილად ფინანსური პოლიციის აგენტი იყო, ამას საბაჟოზე მდგარი მოქალაქეებიც ადასტურებენ, თუმცა გასაგები მიზეზების გამო ისნი ვინაობის საჯაროდ დაფიქსირებისგან თავს იკავებენ.
„ლეილა კუსრაშვილი რამდენიმე უწყების აგენტი იყო. მისი მანქანა უპრობლემოდ კვეთდა საზღვარს. თვითონ ვერ გადადიოდა აზერბაიჯანში, რადგან ბევრი ხალხი ჰყავდა გამწარებული. საბაჟო-გამშვები პუნქტის უფროსის გივი სხილაძის კაბინეტში საათობით იჯდა, ხანაც ბანკში, ლია ნოზაძესთან“,- გვითხრა რესპონდენტმა.

Government Agent Faces Danger of Assassination
Nana Chalatashvili, the judge in Lagodekhi District Court, has sentenced Leila Kusrashvili, accused of counterfeiting money, to a term of five years and six months imprisonment.  Ms. Kusrashvili defended herself by claiming that the manager of the Lagodekhi branch of People’s Bank and his wife gave her counterfeit money.  The accused spoke of the disorder and corruption at the customs office [in Lagodekhi] but that she is afraid of being killed for testifying about this fact.
“I expected a plea bargain and I maintained my silence because of [this], but I am not going to hold my silence anymore now that I do not intend to plead guilty.  On March 18, 2006, I was at the [Lagodekhi] customs office together with Suliko Lolashvili because I had no right to travel to Belkani and Mr. Lolashvili was helping me bring fuel from [Azerbaijan] to there so that I could sell it [on the Georgian side].  Everybody knew [about my activities], but nobody ever questioned me.  How could they question me?  That day Lolashvili was about to go through the Lagodekhi customs to Azerbaijan to buy fuel and bring it back to Georgia.  We needed 120 lari for car insurance, and none of us had this money on hand.  That’s why I went to the Lagodekhi branch of People’s Bank, located in the vicinity of the customs office, and I asked the clerks, Ms. Ketino and Ms. Lia, to lend me 120 lari.  I had met Ms. Lia, the wife of the bank manager, at customs. I used to stand in their office when it was cold and I was waiting for fuel.  Ms. Ketino lent me 20 lari, but Ms. Lia refused saying she could not take money from the bank and called her husband.  I listened to her on phone: ‘Dato, there is a 100 lari note at home near the television.  Please bring it to me.’  Soon the money arrived by car.  She gave me the 100 lari note, explaining to me that the money had been brought by her husband.  She warned me not to say anything about it.  She also asked me to repay the debt as soon as possible.  However, on this particular night, we did not have to purchase car insurance.
The next day, on March 19, I returned home to Zakatala Street #1 in Lagodekhi.  On my way home, I bought two phone cards worth 10 lari each from Leri Mghebrishvili.  I gave him the 100 lari note, and he gave me 80 lari in return.
On March 21, Leri Mghebrishvili came to my house and said that the 100 lari note I had given to him was counterfeit.  He warned me that unless I returned [100 lari to him], he would sue me. I denied his accusation because I knew the note had been given by the bank clerk, and therefore it could not be counterfeit.  However, I did not tell Mr. Mghebrishvili [who had given me the note].  I called Ms. Lia as soon as Mr. Mghebrishvili had left, and I told her that the note she had given me was counterfeit and that unless I returned the money to Mr. Mghebrishvili, he would sue me.  Ms. Lia told me to come to the Lagodekhi customs next day and arrange everything there.  I could not manage to meet her [the next day] since I was arrested.
Ms. Kusrashvili said, “I never mentioned the name of Ms. Lia [to the authorities] because she had promised to assist me in my release.  She told me she would help arrange a plea bargain and pay for my release me, which she never did. …I would like to say much more about the disorder and corruption at the [Lagodekhi] customs.  However I am afraid of being killed.  [The authorities] need people like me but they could also get rid of me quite easily,”
Mr. Mghebrishvili said that after having initially sold the phone cards to Ms. Lia, he searched for Ms. Lia for two days because she had introduced herself by a different name, Mzia, and claimed that she worked at a pharmacy. “Despite the misleading information, I still was able to locate her, and I demanded that she repay the money.  However, she refused, so I reported her to the police.”
The judge thinks that Ms. Leila Kusrashvili wanted to deceive the victim and, therefore, introduced herself by a different name to prevent him from knowing her identity. These facts proved that Ms. Kusrashvili knew the money she was giving to Mr. Mghebrishvili was counterfeit, but that she now denies this fact to avoid her punishment.
Ms. Kusrashvili’s lawyer, Nato Chikhradze, questioned those witnesses, who Ms. Kusrashvili had taken money from.  However, the judge did not admit this testimony for “being unreasonable.”  The court ultimately found Ms. Kusrashvili guilty and sentenced her to five years and six months in prison.
We tried to interview the bank clerks who Ms. Kusrashvili mentioned at her court hearing so as to learn additional information about Ms. Kusrashvili[’s truthfulness].
Ms. Ketiono Tsukhishvili, a teller at the service counter at the People’s Bank in Lagodekhi, which opened in 2005 in the vicinity of the customs house, confirmed having lent 20 lari to Ms. Kusrashvili.  Another teller, Ms. Lia Nozadze, who is a wife of the Bank manager, denied both her acquaintance with Ms. Kusrashvili and having lent 100 lari to her in phone interview.  Mr. Gogoladze, the bank’s manager refused to comment. “I will not say anything.  Why should I comment on this nonsense some stupid person has said?  I have had no dealings with her.  Go ask her,” said Mr. Gogoladze, who also suggested to us that it was better not to publish this information.
The fact that Ms. Kusrashvili was a government agent was confirmed by people at the customs office.  However, they did not want their names published for obvious reasons.
“Ms. Leila Kusrashvili worked for several [government] agencies.  Her car used to cross the border without any difficulties.  She could not travel to Azerbaijan because of having annoyed many people there.  She used to sit in the office of Givi Skhiladze, the chief of the customs office for hours, as well as in the Bank with Lia Nozadze,” said one interviewee.