უსახლკაროდ დარჩენილი ოჯახი სამართალს ვერ პოულობს
nadia_____.gif„ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრს“ გორში კომბინატის ტერიტორიაზე მდებარე ყოფილი ნარკოლოგიური შენობაში შესახლებული ელენე ლეჟავა დაკვიკავშირდა. ქალბატონი ელენეს თქმით ის და მისი საწოლს მიჯაჭვული დედა საკუთარი საცხოვრებელი სახლიდან არიან გამოძევებულები და წლების განმავლობაში სამართალს ვერ პოულობენ.
ელენე ლეჟავა: „ჩემმა მშობლებმა თავისი საკუთარი ხარჯებით და შრომით მე და ჩემი დისთვის - ჟუჟუნა ქოდელისთვის ორ ოთახიანი კოოპერატიული ბინა შეიძინეს, რომ ორივეს დედის - ნადია ქორდელისთვის მოგვევლო. ეს მოხდა 1976 წელს. 1987 წელს ჟუჟუნას შემოეკედლა ტარიელ ხინჩიკაშვილი, რომელიც მისი ქმარი იყო. ტარიელ ხინჩიკაშვილი სახლის ყველა მემკვიდრეს თავიდან იცილებს. ჟუჟუნა ნერვიულობისაგან და შიმშილისაგან გარდაიცვალა. მე და დედაჩემი სახლიდან გამოგვაგდო და აგერ უპატრონოდ ვარ შესახლებული კომბინატის ტერიტორიაზე. მთელი ქონება მას დარჩა. სასამართლოს მივმართე. სამი წელია სასამართლო 33-ჯერ გადაიდო. 4 მოსამართლე მოხსნეს. 4 ადვოკატი გამოვიცვალე. საოლქოში უფრო უსამართლობას წავაწყდი. ანერვიულებული, აცრემლებული წამოვედი. მოსამართლე მარინა ფარცვანიამ სიტყვის თქმის უფლება არ მომცა, შენ არა გაქვს უფლება ილაპარაკოო. დედაჩემმა ნოტარიუსით მინდობილობა მომცა, მის მაგიერ მეწარმოებინა ყველა საქმე, მაგრამ ესეც თურმე ტყუილად ვეწვალე. დედა I ჯგუფის ინვალიდი და მწოლიარეა, შვილს რატომ არ უნდა ჰქონდეს ამის უფლება? ესაა კანონი? ესაა სამართალი? ეს რა პროცესია? მე ერთი ის ვთქვი, სულ ტყუილს იძახიან პატივცემულო მოსამართლე მეთქი და გარეთ გამაგდო. ძაღლი ხომ არ ვიყავი? შესვენებაზე მოსამართლემ საქმე აიღო და წავიდა. ტარიელმა პორთფელი გახსნა, რაღაც ამოიღო და თავის ადვოკატს მისცა და ისიც მოსამართლეს გაედევნა. მაშინვე ვიფიქრე, რომ საქმე კარგად არ იყო. ამ 5 წუთში რა განიხილეს არ ვიცი. მალევე დაბრუნდნენ. რა წამს მოსამართლე დარბაზში შემოვიდა, მაშინვე მე მითხრა - ხმა არ ამოიღო, თორემ წეღანდელივით გაგაგდებო. სიმართლე რომ დამტკიცდეს სამი მოწმეა საკმარისი და რა გახდა ჩვენი საქმე რომ ასე გაიწელა. ბინა ნადია ქორდელს ეკუთვნის და ტარიელ ხინჩიკაშვილი ამ ბინას გვედავება.“
როგორც ელენე ლეჟავა ამბობს ჩევენთან საუბარში, ბინის პრივატიზება ნადია ქორდელზეა ისევე როგორც საკუთრების მოწმობაა ნადია ქორდელზე:
„მესაკუთრე ნადია ქორდელია, საჯარო რეესტრიდან  ცნობა ნადია ქორდელზეა, ტექაღრიცხვიდან ცნობა ნადია ქორდელზეა, ცნობა საბინაო ტრესტიდან ნადია ქორდელზეა, 25 მეზობელი გვემოწმება და ა.შ.“
ელენე ლეჟავა აცხადებს, რომ „ძალით წელავენ პროცესს. ელოდებიან როდის მოკვდება მწოლიარე ავადმყოფი, რადგან სახლის ერთადერთი მესაკუთრე ნადია ქორდელია.“

Homeless Family Cannot Find Justice
nadia_____.gifElene Lezhava applied to 'Human Rights Information and Documentation Centre' in Gori. She was housed in the former Drug Addiction Centre in Kombinati District.  According to Ms. Elene, she and her bed-ridden mother were evicted from their house and have not been able to have their case heard since then.
Elene Lezhava said, "In 1976 my parents bought a two-room flat for my sister Zhuzhuna Kodeli and me…. As sisters, we were supposed to take care of our mother, Nadia Kodeli, in exchange for the flat.  In 1987, my sister was living in the flat with her husband Tariel Khinchikashvili.  He forced me and my mother out of the flat when my sister died of hunger and nervousness.  Now we have lodged in the Kombinati area.  Khinchikashvili has seized the entire property."
"We appealed to the court.  However, the trial was postponed 33 times. Four judges were dismissed, and I changed four attorneys.  I found the process to be the worst in the regional court. I left the building in tears. The Judge Marina Partsvania did not let me say saying.  My mother gave me power of attorney.  However, I could not use this power. My mother is a disabled woman, and she is bed-ridden. Why cannot a daughter act in her place? Is it a law? Is it justice? What kind of process is it?"
"I only stated that Khinchikashvili was lying, and the judge kicked me out of the courtroom. Was I a dog?  During the break the judge took the case materials and left the building.   Khinchikashvili opened his briefcase, took something out of it, and gave to his lawyer.  The lawyer ran after the judge. I immediately guessed something was wrong. I do not know what they settled in five minutes.  Entering the courtroom, the judge warned me not to say anything or she would kick me out again."
"Three witnesses are enough to satisfy our appeal, and I cannot understand why it has been prolonged.  The flat belongs to Nadia Kordeli, and Tariel Khinchikashvili does not let her in."
As Elene Lezhava stated, the flat was registered by Nadia Kordeli.  The deed is also drawn up in her name.
"Nadia Kordeli is an owner.  The deeds from the Public Registration Department, the Technical Registration Department, and from the Housing Department are drawn up in Nadia Kordeli's name.  Besides, twenty five neighbors witnessed our statement…"
Elene Lezhava argued, "The process is drawn out on purpose, since they are expecting that my ill mother will die soon.  She is the only one who is supposed to inherit the flat.