გაჩუქება ძალდატანებით
sanatoriumi.gif აბასთუმნის ყოფილ გამგებელს ანტონ მერაბიშვილსა და ადგილობრივ ბიზნესმენ გენადი ენდელაძეს კერძო მფლობელობაში მქონე სასტუმრო „აბასთუმანი“ და სანატორიუმი „აღობილი“ ჩამოერთვათ. ნაჩუქრობის ხელშეკრულებით, სასტუმრო და სანატორიუმი სახელმწიფოს გადაეცა. ყოფილი მეპატრონეები ამ საკითხზე საუბარს გაურბიან.
ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს ადიგენის რაიონის სახელმწიფო ქონების აღრიცხვისა და პრივატიზების განყოფილებაში უძრავი ქონების სახელმწიფოსათვის ჩუქების ხელშეკრულება დაიდო. სანოტარო აქტი 2006 წლის 30 ოქტომბერს გაფორმდა. ჩუქების ხელშეკრულებით, სანატორიუმი „აღობილი“ და სასტუმრო „აბასთუმანი“ კერძო მფლობელებმა სახელმწიფოს გადაცეს.
„ჩუქებით სასთუმრო „აბასთუმანი“ და სანატორიუმი „აღობილი“ ანტონ მერაბიშვილმა და გენადი ენდელაძემ სახელმწიფოს აჩუქეს იმ მოტივით, რომ ნორმალური ფუნქციონირება ვერ უზრუნველყავითო“, - გვითხრა ადიგენის რაიონის პრივატიზების განყოფილების უფროსმა ვაჟა მერაბიშვილმა.
საპირისპიროს საუბრობს მხარის პირველი პირი. გოგა ხაჩიძე სასტუმროსა და სანატორიუმის ჩამორთმევაზე აკეთებს აქცენტს.
„ვიცი, რომ ამ ობიექტების შესყიდვაში დარღვევები აღმოაჩინეს. დარღვევებზე კი პასუხი ყველამ უნდა აგოს. ამიტომაც კერძო მფლობელებს სასტუმრო და სანატორიუმი ჩამერთვათ. მიმაჩნია, ამ მხრივ სამართლიანობა აღდგა“, - განაცხადა სამცხე ჯავახეთის გუბერნატორმა.
საკურორტო გაერთიანების ადმინისტრაციული შენობა, რომელიც სასტუმროდ იყო გადაკეთებული, გენადი ენდელაძემ 1999 წლის თებერვალში 4 800 ლარად შეისყიდა. სანატორიუმი „აღობილი“ უძრავი ქონებითა და თავისი მიწის ნაკვეთით, 38 700 აშშ დოლარად შეფასდა.
თუ რა მოხდა კურორტ აბასთუმანში სინამდვილეში, ამის გარკვევას ანტონ მერაბიშვილისაგან და გენადი ენდელაძისაგან შევეცადე.
„ამ საკითხზე საუბარი არ მსურს“, - მოკლედ მიპასუხა გენადი ენდელაძემ.
„კომენტარს ვერ გავაკეთებ“, -ასეთი იყო ანტონ მერაბიშვილის პასუხი.
საინტერესოა, რატომ არ საუბრობენ კერძო მფლობელები კეთილ საქმეზე, სახელმწიფოსთვის უშურველად ამხელა ობიექტების გადაცემაზე.
დუმან მფლობელები, თუმცა ამ საკითხზე საუბრობს მოსახლეობა.
„ეს არის რეკეტი სახელმწიფოსა და კანონის სახელით. გენადი ენდელაძე და ანტონ მერაბიშვილი ისე არიან დაშინებულები არაფერსაც არ გეტყვიან. ანტონ მერაბიშვილი თავიდან სანატორიუმის გადაცემაზე სასტიკი წინააღმდეგი ყოფილა. მერე ბორკილები რომ დაადეს და მანქანაში ჩატენეს, სასწრაფოდ შეიცვალა აზრი. ცოლს დაურეკა, რადგან მის სახელზე ჰქონდა სანატორიუმი  გაფორმებული და ნაჩუქრობის აქტი გააფორმეო უთხრა. ყველაფერი კი აგვისტოში ხანძრის დროს დაიწყო. გენადი ენდელაძესა და გოგა ხაჩიძეს შორის შელაპარაკება მოხდა. ამის მომსწრე ათეულობით იქ მდგომი ადამიანი იყო. მაშინ გენადი ენდელძემ მხარის პირველ პირს ასე უთხრა „რას აკეთებ, შენი გაკეთებული არფერი არ დაგვინახავსო“. მისი მხარი დაიჭირა მაშინდელმა გამგებელმა ანტონ მერაბიშვილმა. სწორედ ამ კონფლიქტს შეეწირა ამ პიროვნებების კერძო ბიზნესი“, - განაცხადა პირად საუბარში აბასთუმნის მკვიდრმა, რომელიც ხაჩიძისა და ენდელაძის დაპირისპირებას შეესწრო. ჩვენმა რესპოდენტმა სახელისა და გვარის დასახელებისაგან თავი შეიკავა.
„ანტონ მერაბიშვილი და გენადი ენდელაძე რისი გამჩუქებლები იყვნენ?! სახელმწიფომ იძულებული გახადა და ახლა აცხადებენ ჩვენი ნებით გადავეცითო. ეგ კურორტის წურბელები", - გვითხრა ასევე ინკოგნიტოდ დარჩენის მსურველმა აბასთუმნელმა.
კურორტში კიდევ რამდენიმე სასტუმრო და სანატორიუმია კერძო მფლობელობაში. მოკლე ხანში კერძო მესაკუთრეები მათთაც სახელმწიფოს აჩუქებენ.

Government Disrespects Private Property
Former Councilor of Abastumani District, Anton Merabishvili, and local businessman, Genadi Endeladze, had their property, the hotel 'Abastumani' and the resort-house 'Aghobili', turned over to the government. The deed was drawn up, and the hotel and the resort-house were transferred to the state. The former owners refused to comment.
The deed was drawn up transferring the property [located in Abastumani district] to the Adigeni District Property Registration Department. [Abastumani and Adigeni districts are both located in Samtskhe-Javakheti Region.] The notary report was registered on October 30, 2006. According to the agreement, the former owners agreed to a transfer of the resort-house 'Aghobili' and the hotel 'Abastumani' to the district.
"Anton Merabishvili and Genadi Endeladze transferred the hotel and the resort house to Adigeni District, because they could not run the property properly," said Vazha Merabishvili, the head of the Adigeni District Privatization Department.
Governor of the Samtskhe-Javakheti Region, Goga Khachidze, also spoke about legal confiscation. "I know there were some violations in how the property was purchased. The two owners should be responsible for these violations. That's why they had their property confiscated. I think it was fair," said Samtskhe-Javakheti Region Governor.
In 1999, Endeladze bought the administrative building of the Georgian Tourist Association that was rebuilt as a hotel for 4,800 GEL. Resort-house 'Aghobili' and the plot surrounding the building were valued at 38,700 USD.
Regarding the government seizure of the property, Endeladze and Merabishvili refused to comment.   Although the former owners refused, many others wanted to talk about the seizure.  "It is a kind of governmental oppression by the state and the law. Genadi Endeladze and Anton Merabishvili are so afraid that they would not say anything. Initially, Anton Merabishvili categorically opposed the transfer of the property to the district. But later, he was cuffed and forced into a car and very soon changed his mind. He called his wife, in whose name the entity was registered, and asked her to sign the deed. This controversy started in August during the fire. Genadi Endeladze and Goga Khachidze had an argument. Dozens of people witnessed the incident. Genadi Endeladze told the regional governor, 'What have you done in the district? I have not seen anything done here.'  At that time, the former district governor, Anton Merabishvili, took Endeladze's side in argument. This argument resulted in the confiscation," said Abastumani district resident, who had witnessed the conflict between Khachidze and Endeladze. He did not tell us his name.
"How could Anton Merabishvili and Genadi Endeladze willfully transfer their property to the state? The government forced them to…" said another resident from Abastumani.
There are several other private resort-houses and hotels in the area. Soon the owners of these entities may also transfer their property to the state.