თელავის საგადასახადო ინსპექცია მიცვალებულებს დავალიანების დაფარვას ედავება
signagi.gifარასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის ოფისის იურისტები, თელავის ზონალურ საგადასახადო ინსპექციას, საგადასახადო კოდექსით დადგენილი მოთხოვნების დარღვევაში ადანაშაულებენ. დაპირისპირების მიზეზი, ინსპექციის მიერ, მეწარმეებისთვის რამდენიმე დღის წინ დაგზავნილი შეტყობინებები გახდა. დოკუმენტის თანახმად, მცირე და საშუალო საწარმოებს, ასევე სავაჭრო ობიექტებს, რომლებიც 1996 წლიდან ფუნქციონირებდნენ, 2006 წლის 1 ოქტომბრის მდგომარეობით, სახელმწიფოს სასარგებლოდ სერიოზული დავალიანებები აღმოაჩნდათ. ამ სიაში 2-3 წლის წინ გარდაცვლილი მეწარმეებიც მოხვდნენ, რომელთა მემკვიდრეებსაც უსახლკაროდ დარჩენა ემუქრებათ.
„1996 წელს სიღნაღის საგადასახადო სამსახურში ინდ. მეწარმედ დავრეგისტრირდი. ქალაქის ცენტრში პატარა მაღაზია ვიქირავე, სადაც წვრილმანს ვყიდდი. ამ ხნის განმავლობაში სიღნაღის საგადასახადო სამსახურის თანამშრომელს ვასილ ნონიკაშვილს გადასახადის სახით, ყოველთვიურად 10 ლარს ვუხდიდი. რეგისტრაციიდან ერთი წლის შემდეგ, საქმიანობა შევწყვიტე. 2006 წლის 7 ნოემბერს კი თელავის საგადასახადო ინსპექციიდან მივიღე შეტყობინება, რითაც მაცნობებენ, რომ დავალიანების სახით მერიცხება 1900 ლარი და საურავი ყოველდღიურად იზრდება. იმ შემთხვევაში კი თუ დავალიანებას არ დავფარავ, ჩემი კუთვნილი ქონების კონფისკაციას მოახდენენ“- ამბობს სიღნაღელი მანანა სულხანიშვილი და იქვე დასძენს, რომ მისთვის არავის უთქვამს, კომერციული საქმიანობის შეწყვეტის შემდეგ, რეგისტრაციის გასაუქმებლად საგადასახადო სამსახურისთვის რომ უნდა მიემართა. „ამის შესახებ არავის გავუფრთხილებივარ და საიდან მეცოდინებოდა, თორემ რეგისტრაციის გაუქმების შესახებ განცხადების დაწერა და წარდგენა პრობლემა არ იყო. შეტყობინების მიღების შემდეგ სიღნაღის საგადასახადო სამსახურს მივაკითხე, სადაც მხოლოდ ის მითხრეს, რომ გზავნილების თაობაზე სხვებმაც მიაკითხეს. რაც შეეხება საგადასახადო ინსპექციის მუქარას, ქონების კონფისკაციის შესახებ, ჩემს სახელზე არაფერი ირიცხება, უქონელი ვარ და ამიტომ ნაკლებად ვნერვიულობ“- აღნიშნავს მანანა სულხანიშვილი.
საგადასახო ინსპექციის თანამშრომლებმა არც 2-3 წლის წინ გარდაცვლილი მეწარმეებიც დაინდეს. მარინა მამულაშვილი ერთ-ერთი მათგანია, ვინც საგადასახადო ინსპექციიდან მიცვალებულის სახელზე გაგზავნილი წერილი მიიღო. წერილის ადრესატი თამაზ მამულაშვილი მისი მეუღლე იყო, რომელიც მძიმე ავადმყოფობისაგან 2003 წლის 23 მარტს გარდაიცვალა. „მანამდე, იგი სიღნაღის ავტოსადგურთან, ქუჩაში, ხის ქვეშ სიგარეტით ვაჭრობდა. სიღნაღის რაიონული სასამართლოს მოსამართლის თ. ჭუნიაშვილის 1996 წლის 10 იანვრის დადგენილებით, რაიონის საგადასახადო ინსპექციაში აღრიცხული იყო, როგორც „ინდივიდუალური საწარმო - თამაზ მამულაშვილი“. მიუხედავად იმისა, რომ სასამართლოს დადგენილებით კომერციული საქმიანობის ვადად მას განსაზღვრული ჰქონდა რეგისტრაციიდან 3 წელი, 1998 წელს მან ვაჭრობას თავი დაანება. ამ დრომდე კი სიღნაღის საგადასახადო სამსახურს ყოველთვე 10-15 ლარს უხდიდა. ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესების გამო, ამავე წელს სიღნაღის საგადასახადო ინსპექციას მივმართეთ წერილობითი განცხადებით და ინდ. საწარმოს საქმიანობის შეწყვეტა მოვითხოვეთ. მას შემდეგ არავის მოუკითხებია ამ საკითხთან დაკავშირებით. რამდენიმე დღის წინ კი საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგადასახადო დეპარტამენტის თელავის საგადასახადო ინსპექციის უფროსმა დევი დევიძემ, აწ გარდაცვლილ თამაზ მამულაშვილს მოსწერა, რომ საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 85-ე მუხლის საფუძველზე, მისი საწარმოს ქონების მიმართ, სახელმწიფოს სასარგებლოდ წარმოშობილია საგადასახადო გირავნობის, იპოთეკის უფლება. იქვე აღნიშნავენ, რომ  შეტყობინების ჩაბარებიდან 30 დღის განმავლობაში, დავალიანების, სულ 2600 ლარის გადაუხდელობის შემთხვევაში, თამაზ მამულაშვილის მიმართ განხორციელდება საგადასახადო კოდექსის 84-ე მუხლით გათვალისწინებული საგადასახადო ვალდებულებების შესრულების უზრუნველყოფის ღონისძიებები, ანუ საგადასახადო ინსპექციის მიერ საქართველოს საგადასახადო კანონმდებლობის თანახმად, მოხდება თამაზ მამულაშვილის კუთვნილ ქონებაზე ყადაღის დადება, მისი შემდგომი რეალიაციის მიზნით“- აცხადებს მარინა მამულაშვილი. მისივე თქმით, ასეთი სახის შეტყობინებები სიღნაღელებმა მასობრივად მიიღეს. ბევრ მათგანს საგადასახაადო ინსპექციის მონაცემებით, ბიუჯეტის მიმართ მასზე გაცილებით დიდი დავალიანება აქვს. „საცხოვრებელი სახლი ისევ ჩემი გარდაცვლილი მეუღლის სახელზეა. მითხრეს, ვალი როგორც გინდა ისე გადაიხადე, თორემ სახლს გაგიყიდითო. სად წავიყვანო ჩემი შვილები? ან რას მედავებიან, მე ხომ მივმართე მათ წერილით, რომ ინდ. საწარმო საქმიანობას წყვეტდა. სიღნაღის საგადასახადო სამსახურში მითხრეს, ძველი კორესპონდენციები თელავის საგადასახადო ინსპექციას გადაეცაო. არ ვიცი რა ვქნა“ - აღშფოთებულია მარინა მამულაშვილი.
დაზარალებულმა მოქალაქეებმა დახმარებისათვის არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის ოფისს მიმართეს. ორგანიზაციის იურისტი ლია ხუროშვილი, თელავის საგადასახადო ინსპექციას საგადასახადო კოდექსით დადგენილი მოთხოვნების უხეშად დარღვევაში ადანაშაულებს. „საგადასახადო კოდექსის 39-ე მუხლის 1 პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტით, გადასახადის გადამხდელს უფლება აქვს, საგადასახადო ორგანოებისგან მიიღოს ინფორმაცია საგადასახადო კანონმდებლობის, გადასახადის გადამხდელთა უფლებების შესახებ და ა.შ. 41-ე მუხლის „დ“ ქვეპუნქტით, გადასახადის გადამხდელი ვალდებულია საგადასახადო აღრიცხვის ადგილის მიხედვით, საგადასახადო ორგანოს წარუდგინოს საგადასახადო დეკლარაციები, ყოველი მომდევნო თვის 15 რიცხვამდე. აღსანიშნავია, რომ ხსენებულ მეწარმეებს დეკლარაციები წლების განმავლობაში არ წარუდგენიათ, რის გამოც ისმის ითხვა: სად იყო აქამდე საგადასახადო ინსპექცია, რატომ დროულად არ მიიღეს ზომები და არ აცნობეს მათ დარღვევის, დავალიანების არსებობისა და საგადასახადო ვალდებულების ჯეროვნად შესრულების მოთხოვნის შესახებ? იქნებ მეწარმეები განზრახ არიდებდნენ თავს გადასახადების გადახდას?“ - კითხულობს ადვოკატი ლია ხუროშვილი.
თელავის საგადასახადო ინსპექციის მომსახურების სამმართველოს უფროსის მოადგილე ირმა ონიანის განცხადებით, არასწორი საგადასახადო შეტყობინებები ძველი პერიოდის დავალიანების შესახებ არცერთ მეწარმეს არ მისვლია. „მიუხედავად საგადასახადო კოდექსში შეტანილი ცვლილებებისა, სამეწარმეო რეგისტრაცია მუდმივია. თუ მეწარმემ საქმიანობა შეწყვიტა, მან სამეწარმეო რეგისტრაციიდან ამოშლის მოთხოვნით, განცხადებით უნდა მიემართა საგადასახადო ინსპექციის რაიონული განყოფილებისათვის. საგადასახადო დავალიანების გადაუხდელობის შემთხვევაში, განხორციელდება საგადასახადო კოდექსის 84-ე მუხლით გათვალისწინებული შესრულების ღონისძიებები, რაც ქონების დაყადაღებასა და შემდგომ რეალიზაციას გულისხმობს. აღნიშნული ვრცელდება გარდაცვლილი მეწარმეების ოჯახის წევრებზეც“- აცხადებს ირმა ონიანი.
არასამთავრობო ორგანიზაციის იურისტის შეკითხვებსა და ბრალდებებს თელავის საგადასახადო ინსპექციის ახალი უფროსი მამუკა კალმახელიძე პასუხობს: „ჩემი წინამორბედის დევი დევიძის მიერ ხელმოწერილი შეტყობინებები მიიღეს თუ არა გარდაცვლილმა მეწარმეებმაც, ინფორმირებული არ ვარ. მაგრამ, 2006 წლის მაისში, საგადასახადო კოდექსში შესული ცვლილებებით, კანონმდებლობა აღარ გვავალდებულებს  გადამხდელთათვის საგადასახადო მოთხოვნების გაგზავნას. ცვლილებების შემდეგ, მოთხოვნა ეგზავნება მხოლოდ დამატებით დარიცხულ თანხაზე, ეს არის აქტი ან სხვა სახის ჯარიმა. მანამდე, კანონი ითვალისწინებდა საგადასახადო მოთხოვნებს, შესაბამისად ვალდებულნი იყვნენ, დავალიანების შესახებ მეწარმეებისათვის ადრევე ეცნობებინათ“- აღნიშნა მამუკა კალმახელიძემ.
თელავის საგადასახადო ინსპექციის მიერ შეტყობინებები ამ ეტაპზე მხოლოდ თელავის და სიღნაღის რაიონებში დაიგზავნა. აქედან წერილების უმრავლესობა სიღნაღზე მოდის, რაზედაც სიღნაღში მოქმედ არასამთავრობო ორგანიზაცია „იურისტთა განვითარების ცენტრში“, საკუთარი ვერსია აქვთ. „რამდენიმე თვეა, საუბარია იმაზე, რომ სიღნაღი კახეთის ტურისტული ცენტრი უნდა გახდეს, რაც ძალიან კარგია, მაგრამ ეს არ უნდა მოხდეს მოქალაქეების დაჩაგვრის ხარჯზე. თელავის საგადასახადო ინსპექციის გააქტიურება და უკანონო ქმედებები მიანიშნებს იმაზე, რომ ხელისუფლების წარმომადგენლებს სურთ, ძალიან იაფად, ხელში ჩაიგდონ სიღნაღის ცენტრში მდებარე სახლები. საგულისხმოა, რომ სიღნაღში ბინების ფასებმა ბოლო დროს მკვეთრად იმატა. სახლებს ძირითადად უცხოელები იძენენ და სოლიდურ თანხებსაც იხდიან“- ამბობს ორგანიზაციის ხელმძღვანელი თინათინ ფხოველიშვილი.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ინფორმაციით, განმცხადებლების თხოვნის საფუძველზე,  თელავის საგადასახადო ინსპექციის წინააღმდეგ მზადდება სარჩელი, რომელსაც სასამართლოში უახლოეს დღეებში შეიტანენ. გარდა ამისა, უფლებადაცვითი ორგანიზაციის წარმომამდგენლები საგადასახადო ინპექციის იმ თანამშრომლების პასუხისმგებლობის საკითხის დასმასაც მოითხოვენ, რომელთაც ევალებოდათ მეწარმეებისათვის საგადასახადო მოთხოვნები დროულად გაეგზავნათ.

Telavi Tax Inspection Demands Pay Bills from the Dead People
signagi.gifLawyers for the NGO 'Human Rights Center's Kakheti office, blame the officials from the Telavi Regional Tax Inspection for breaching the law. The reason for the charge was the summons sent to the entrepreneurs several days ago. According to the document we received, by October 1, 2006, small and standard enterprises, and commercial organizations have gone into serious debts to the state budget since 1996. Entrepreneurs, who died two and three years ago, include the list. Their descendents face the danger of being left homeless.
"In 1996 I was registered as an individual entrepreneur at the Sighnaghi District Tax Inspection. I ran a small shop in the centre of the town. I used to pay ten lari a month to Vasil Nonikashvili, official from the Tax Inspection. I ceased trading a year later. However, on November 7, 2006 I received summon from the Tax Inspection stating I owed 1 900 GEL to the budget and the fine was gradually increasing. If I do not pay the tax, my property will be confiscated," said Manana Sulkhanishvili, resident from Sighnaghi. She added that nobody warned her to apply to the tax inspection to abolish the registration when she ceased trading. "I was not warned at all. It would not have been a problem to write an announcement on ceasing trading and submit to the inspection. Having arrived at the place, officials from the tax service department told me that many other people had also applied them. As for the threat to confiscate my property, I am not afraid at all because nothing is registered on me,' said Sulkhanishvili.
Officials from the tax inspection did not mercy the dead entrepreneurs either. Marina Mamulashvili is one among those people, who has received summons on a dead person. Summon was sent to her husband, Tamaz Mamulashvili who died on March 23, 2003.  "He used to sell cigarettes under the tree near the Sighnaghi auto station. According to the January 10, 1996 decree of T. Chuniashvili's, judge of the Sighnaghi District Court, 'Individual Enterprise -Tamaz Mamulashvili' was registered at the district tax inspection. Despite having three years time for activities, Mamulashvili stopped his activities in 1998. However, he used to pay 10-15 lari a month to the budget. After Tamaz's health had worsened, we applied to the tax inspection to inform that the enterprise has stopped its functioning. Since that time nobody ever applied to us. Several days ago, the chief of the Telavi Tax Service Department within the Georgian Financial Ministry, Devi Devidze sent summon to Tamaz Mamulashvili. It stated that under the Georgian Tax Code, article 85, the state has obtained the right of a hypothec lease on his property.  Summon also pointed out, that unless Tamaz Mamulashvili pays the fine of 2 600 GEL in thirty days; he will be charged under the Tax Code, Article 84. Thus, the state will sequester his property to sell it out," said Marina Mamulashvili.  Similar summons was sent to many families in Sighnaghi District. Most of those families owe much more than the Mamaulashvilis do. "The house is still registered on my husband. They ordered me to pay the debt, unless they will sell my property. Where shall I take my children? What do they argue me about? I was told at the Sighnaghi Tax Inspection that old letters were sent to the Telavi Tax Inspection including mine, informing that my husband had ceased trading. I do not know what to do," Marina Mamaulashvili is upset.
People applied non-governmental organization 'Human Rights Center' for help. Lawyer for the centre blamed the Telavi Tax Inspection for breaching the Tax Code. "According to the Tax Code, Article 39, section I (a), the entrepreneur has right to receive the information about their rights. According to the article 41, (d), entrepreneur must produce the tax declarations to the tax inspection's office in his/her district until 15 of the current month. It must be pointed out, that these entrepreneurs never produced those declarations. Thus, we wonder, where was the tax inspection up to now? Why didn't they inform these people that they had gone into debts? Those entrepreneurs could have reasonably avoided paying taxes," said Lia Khuroshvili, the lawyer.
Irma Oniani, the deputy chief of the Telavi Tax Inspection Service Department, said that none of the entrepreneurs had received summons about old debts. "Despite amendments to the tax code, registration of enterprises has not stopped. If a person ceased its business, she/he should apply to the tax inspection service district department to abolish his/her registration. If taxes are not paid, entrepreneur will be judged under the tax code, article 84. It envisages sequestration and purchase of the property. Family members of the dead entrepreneur are also responsible under the law,' said Irma Oniani.
Mamuka Kalmakhelidze, the new Chief of the Telavi Tax Inspection answered the questions of the lawyer from the non-governmental organization. "I do not have information whether dead entrepreneurs received summons issued by my predecessor or not. Amendments to the Tax Code made in May, 2006 do not envisage our responsibility to inform the debtors about their obligations. According to those amendments, summons are sent in the case of additional fines are estimated. Before that, the law envisaged the tax demands and consequently, they should have informed the debtors," said Mamuka Kalmakhelidze.
Summons was sent only in Sighnaghi and Telavi districts by the Telavi District Tax Inspection. Most part of them is sent to Sighnaghi. Sighnaghi based non-governmental organization, 'Lawyers' Development Centre', has expressed its idea about the fact. "Sighnaghi has been spoken to become a tourist centre in Kakheti for a long time. It is good initiative; however it should not happen at the expense of the people. Telavi District Tax Inspection does its best to get hold of the houses in the centre of the town free. Prices on accommodations have increased in the district recently. Mostly foreigners buy houses there and pay quite a lot of money for them," said the head of the NGO, Tinatin Fkhovelishvili.
According to the 'Human Rights Centre', suit is being drawn up against the Telavi District Tax Inspection on the basis of the debtors. They will soon appeal the court. Representatives of the human rights centre are about to sue those officials of the tax inspection, who were to inform the entrepreneurs about their demands in time.