მხარეებს ხმის ამოღება მოსამართლის თანხმობის გარეშე ეკრძალებათ
sasamartlo.gifუზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის კოტე კუბლაშვილის ბრძანებით, სასამართლოზე დამსწრე პირთა რაოდენობა შეიზღუდა. საპარლამენტო ოპოზიცია ამ გადაწვეტილებას უპრეცენდენტო თავხედობას უწოდებს და მის გაუქმებაზე მსჯელობს. კუბლაშვილი კი ოპოზიციას წესრიგისკენ მოუწოდებს და პროცესებზე დასასწრებად ადრე გაღვიძებას ურჩევს.
ბრძანება, რომელიც კუბლაშვილმა 2006 წლის 7 ივლისს გამოსცა, 8 პუქტისგან შედგება. ოპოზიციის კრიტიკას კი მე-4 პუნქტი იწვევს, რომლის მიხედვით: "საზოგადოების მხრიდან კონკრეტული საქმისადმი გაზრდილი ინტერესის შემთხვევაში, სხდომის დარბაზში, წესრიგის უზრუნველყოფის მიზნით, დამსწრე პირთა რაოდენობა შეიზღუდოს სხდომის დარბაზში არსებული ადგილების მიხედვით. მანდატურებმა უზრუნველყონ სხდომაზე დამსწრე პირთა შესაბამისობა დარბაზში განთავსებულ ადგილთა რაოდენობასთან და არ დაუშვან დაგვიანებით გამოცხადებული პირები".
საპარლამენტო ოპოზიცია სწორედ ამ პუნქტს აპროტესტებს და მას ანტიკონსტიტუციურს უწოდებს. როგორც "კონსერვატორმა" კახა კუკავამ "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" ჟურნალისტთან საუბრისას აღნიშნა, აღნიშნული ბრძანებით, უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარემ საქართველოს კონსტიტუცია დაარღვია.
კახა კუკავა: "სასამართლო სხდომების საჯაროობის შეზღუდვა არის უპრეცენდენტო თავხედობა, რადგან კონსტიტუცია ყველაფერზე მაღლა დგას, მათ შორის კანონებზეც. კუბლაშვილმა კი შიდაუწყებრივი აქტით მოინდომა ანტიკონსტიტუციური ნორმის დაკანონება. ეს იმას ნიშნავს, რომ ამ ადამიანს სულ ტყუილად უსწავლია გერმანიაში. ჩვენს უნივერსიტეტშიც კი ასწავლიან, რომ სასამართლო სხდომების საჯაროობა, ეს დაახლოებით ისეთივე პრინციპია, როგორც სიტყვის თავისუფლება და სიცოცხლის უფლება. 21-ე საუკუნეში კი სასამართლო სხდომებზე პირთა დაშვებას გადაწყვეტს თავად მოსამართლე."
ოპოზიცია ირწმუნება, რომ აღნიშნული ბრძანება შეგნებულად გამოიცა. მათივე თქმით, ამის მიზანი ის არის, რაც სანდრო გირგვლიანისა და შალვა რამიშვილის გახმაურებულ სასამართლო პროცესებზე მოხდა. "სხდომაზე ვისაც უნდათ, შეიყვნენ, ვისაც უნდათ - არა.  იტყვიან, რომ დარბაზი არის მცირე და მხოლოდ 10-15 ადამიანს შევუშვებთო. ეს 10-15 ადამიანი გამზადებული ეყოლებათ.  გაიხსენეთ, შალვა რამიშვილისა და სანდრო გირგვლიანის პროცესზე რა მოხდა. დარბაზში ახალგაზრდა ნაციონალები შეიყვანეს და გირგვლიანის დედას და რამიშვილის მეუღლეს არ უშვებდნენ. ეს არის უზნეობა და სხვა არაფერი", - ამბობს კუკავა.
მისივე თქმით, პარლამენტს სრული უფლება აქვს მსგავსი გადაწყვეტილებები გააუქმოს და ოპოზიცია ამაზე მუშაობს კიდეც. რაც შეეხება უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის კოტე კუბლაშვილის პოზიციას, ის საუბრისას აცხადებს, რომ სამართლიანი გადაწვეტილება მიიღო და ოპოზიციის კრიტიკას არ ღებულობს.
კოტე კუბლაშვილი: "ჩემი პოზიცია სწორედ ამ ბრძანებაშია გამოხატული. კრიტიკას ვერ მივიღებ და არ მივიღებ, რადგან სრულიად უსაფუძვლოა. ის, რომ დარბაზში იმდენი ადამიანი უნდა განთავსდეს, რამდენიც ადგილია, ეს არის რეალობა და ბევრი მტკიცება არ სჭირდება. ასე ხდება ყველა ნორმალურ სახელმწიფოში. ამით საჯაროობა კი არ იზღუდება, პირიქით უზრუნველყოფილია. როცა დარბაზში არის 50 ადგილი და 200 ან უფრო მეტი ადამიანი მიდის, შეუძლებელია, ამ დარბაზში წესრიგზე და სიწყნარეზე იყოს საუბარი. ნამდვილად ვერ მივიღებ იმ კრიტიკას, რომ თითქოს ვიღაცეები დარბაზში წინასწარ შევლენ, დაიკავებენ ადგილებს და მერე სხვებს არ შეუშვებენ."
რაც შეეხება რამიშვილისა და გირგვლიანის პროცესს, რომელზეც ოპოზიცია საუბრობს, კუბლაშვილის პასუხი ასეთია: "რა მოხდა, ვერ გეტყვით. შეიძლება, სხვა ადამიანები ადრე მოვიდნენ, ადგილები დაიკავეს და აღარ დარჩა ადგილი. მინდა გითხრათ კიდევ ერთი ახალი წესის შესახებ, რომლის მიხედვითაც, როცა მოსამართლე დარბაზში შევა, კარი დაიკეტება და იქ ვერც ვერავინ შევა და ვერც ვერავინ გამოვა, თუნდაც ადგილები იყოს დარჩენილი."
სანამ კუბლაშვილი აღნიშნულ ბრძანებას მიიღებდა, პარლამენტმა შეიმუშავა კანონპროექტი, რომლის მიხედვით, მოსამართლის უპატივცემულობა კანონით ისჯება, ასევე სასამართლოსთან 20 მეტრის რადიუსში აქციის ჩატარებაც არ შეიძლება და გარდა ამისა, ვინც მედიით სასამართლოს გააკრიტიკებს, დააჯარიმებენ ან დააპატიმრებენ.
მართალია, კანონპროექტში არ ჩანს მოსამართლის უპატივცემულობად რა ითვლება, თუმცა კუბლაშვილის განმარტებით, ეს პუნქტი ორ ნაწილად განიხილება: "ერთია, წესრიგის დარღვევა, მაგალთად ის, რომ პირს დაგვიანებით უნდა სხდომაზე შესვლა ან გასვლა, ან მობილურით სარგებლობს და ზარების ხმა ისმის. მეორე კი, როცა მხარეები სხდომის დარბაზში გამოხატავენ უპატივცემულობას არა მოსამართლის მიმართ, არამედ, ერთმანეთის მიმართ. მაგალითად, აყენებენ სიტყვიერ შეურაცხყოფას. ეს სასამართლოს შეურაცხყოფაა. მხარეებს ხმის ამოღება მოსამართლის თანხმობის გარეშე არ შეუძლიათ.
რაც შეეხება შემდეგ პუნქტს, პრესაში გამოთქმული განცხადებების შესახებ, ამაზე კიდევ ვიმსჯელებთ. ის ჩვენთან კამათისა და დავის საგანი იყო. კრიტიკის უფლება ყველას აქვს და ეს დასაშვებია, მაგრამ აქ ლაპარაკია არა უბრალოდ კრიტიკაზე, არამედ, მაგალითად, ისეთ გამონათქვამებზე, როგორიცაა "მოსამართლე მონაა". ვფიქრობ, რომ აღნიშნული პუნქტი დასახვეწია."

Parties at Trial are not Allowed to Comment without Judge's Permission
sasamartlo.gifThe chairman of the Supreme Court, Kote Kublashvili, has limited the number of people who can attend the trial. Parliamentary Opposition called it an unprecedented overreach and suggested abolishing it. Kublashvili recommended the opposition calm down and get up early in order to be admitted to trial.
The decree made by Kublashvili on July 7, 2006, consisted of eight paragraphs. The opposition expressed their concern over the fourth paragraph, which states, "In the case of increased public interest in a particular case, the number of attendants should be limited to the number of seats in the courtroom to maintain order at the trail. The bailiffs should handle the situation by regulating the number of the people entering the courtroom. The people who are late for the process will not be allowed into the courtroom."
Parliamentary opposition criticized this particular paragraph and called it unconstitutional. Kakha Kukava from the Conservative Party told the Human Rights Centre that the chairman of the Supreme Court has breached the constitution by promulgating this decree.
Kakha Kukava said, "The restriction of attendance at trials is an unprecedented overreach, since the constitution is above all regulations as well as laws. Kublashvili decided to enforce the unconstitutional rule through the power of his own office. This means Kublashvili has received his German legal education in vain. Even the students of our university are taught that trials are public and must conform to the principle of free speech. In the 21st century, people should be allowed into a courtroom by the judge himself."
The opposition insists that the decree was adopted reasonably. They say that the goal of the decree is to prevent the situation which happened during the hearing of Sandro Girgvliani and Shalva Ramishvili's cases. "The people will be allowed into the courtroom according to the judge's wish because of space limitations. Consequently, only 10 or 15 people will be let in. Do you remember what happened at Girgvliani and Ramishvili's trials? Young nationals were in the courtroom. They did not allow Girgvliani's mother and Ramishvili's wife into the room. It is shameful, nothing more," said Kukava.
He also said that the Parliament can abolish such decrees and that the opposition is currently working on the issue. However, Kublashvili said that his decision was fair and did not take into consideration his opposition's position.
Kote Kublashvili said, "This decree shows my position. I do not agree with the critics and do not listen to them, either. The fact is that the number of attendants should match the number of seats in the courtroom. The same rule is in many other countries. We do not restrict transparency by doing so. When there are only fifty seats in the courtroom and more than 200 people want to attend the trial, it is impossible to keep the room quiet and orderly…"
As for Ramishvili and Girgvliani's trials, Kublashvili said, "I cannot say what really happened there. Maybe strangers attended and no more seats were left. I want to tell you about another new regulation. When the judge enters the courtroom, the door to the courtroom will be locked and nobody will be allowed to enter or leave the room, even if there are vacant places left."
Before Kublashvili gave this decree, the Parliament had adopted a draft law, which barred the disrespecting of a judge. Besides that, the law prohibited demonstrations within twenty meters of the court building.  Those people, who criticize the court in the media, will be fined or imprisoned.
Although what constitutes disrespecting a judge is not defined in the draft law, Kublashvili explained that this law can be divided into two parts. "The first part prohibits disturbing a trial, such as by arriving late or speaking on a cell phone.  The second part concerns disparaging words expressed by the parties not only toward the court itself but to each other as well…  As for the section concerning statements made to the media, we will debate this section at a later… Everybody has a right to criticize others.  However, this law concerns not ordinary criticism but inflammatory language like, "the judge is a slave", etc.  I think this paragraph should be more precise."