აჭარის შინაგან საქმეთა სამმართველოში მოქალაქე სცემეს
cema.gifკვირას, საღამოს 7 საათზე, მამუკა ასკურავა სასურველი ჩვენების მისაღებად აჭარის შინაგან საქმეთა სამმართველოს საგამოძიებო განყოფილებაში გამომძიებელმა დავით კორძაიამ სცემა. ასკურავა ამჟამად ტვინის შერყევით საავადმყოფოშია.
მამუკა ასკურავა პოლიციაში სამი დღის წინ მიიყვანეს. მანამდე ძიებამ დაზარალებულის ძმა  - კოტე ასკურავა დაკითხა. კოტე ასკურავა, რომელიც “აღორძინება-მ”-ის დალუქულ კარებს და მიმდებარე ტერიტორიას ყარაულობდა, გამოძიებამ დალუქული საწარმოდან დაკარგული ღვინის ჩამოსასხმელი დანადგარის თაობაზე ეჭვმიტანილად დაკითხა. ასკურავა პოლიციაში ადვოკატის თანხლებით მივიდა, იგი კანონით დადგენილ ვადებში გაუშვეს.
მეორე დღეს კი პოლიციაში მისი ძმა, მამუკა ასკურავა წაიყვანეს: “სახლიდან ამიყვანეს, სამმართველოს უფროსის მოადგილე - გოჩა ტურაშვილი გასაუბრებზე გიბარებსო. ოთახში ბევრნი იყვნენ. გამომძიებელი მაგიდაზე დამიჯდა, შენი ძმის საქმიანობის შესახებ რა იციო. ვინც მეკითხებოდა, ყველაზე უფრო ის მირტყამდა. თავში მირტყამდა, სხვები კი მემუქრებოდენ, მაინც გათქმევიებთო. ყველაფერი ადვილად რომ გაიხსენო, დაგეხმარებიო, - სახეზე არ შემიხედავს, მაგრამ ვიცი რომ კორძაია იყო. სხვა გამომძიებელმა როცა იკითხა, ასკურავას ვინ კითხავსო, უპასუხეს - კორძაიაო. მაღალი, სუსტი კაცი იყო, საუბრის დროს “ბატონ დავითს” ეძახდნენ”, -აცხადებს ნაცემი ასკურავა.
დავით კორძაია სამმართველოს საგამოძიებოში ნამდვილად მუშაობს. თუმცა, გუშინ დილით მივლინებით კახეთში წასულა. არაერთი მცდელობის მიუხედავად, გამომძიებელი კორძაია მობილურს არ პასუხობს.
აჭარის შინაგან საქმეთა სამმართველოს უფროსი დავით ბედია, დაზარალებულ მამუკა ასკურავას განცხადებას სიცრუედ აფასებს და მისი კომენტარი მხოლოდ ესაა: “სიცრუეა, ეგ კაცი მატყუარაა”.
დაზარალებულ მამუკა ასკურავა ამჟამად ბათუმის #1 საავადმყოფოში იმყოფება. მას დიაგნოზი ექიმმა ლევან ხელაძემ დაუსვა -“წინასწარი დიაგნოზით ადგილი გვაქვს თავის ტვინის შერყევასთან. მიმდინარეობს სტანდარტული კვლევა დიაგნოზის დასაზუსტებლად. პასუხები ოთხ-ხუთ დღეში გვექნება”.

A Citizen Was Beaten in the Adjara Department of Interior Ministry
cema.gifOn Sunday, at 19:00 PM, investigator Davit Kordzaia beat Mamuka Askurava to force out a testimony from him. Askurava is now at hospital with concussion.
Mamuka Askurava was taken to the police three days ago. Before that, his brother, Kote Askurava, had been interrogated. Kote Askurava was a watchman of the locked door of the "Aghordzineba-M" and the surrounding area. He was interrogated as a suspect for having stolen the wine machine from the locked factory. Askurava arrived at the police with the lawyer and he was released within the limited time.
On the next day, his brother Mamuka Askurava, was taken to the police station. "I was taken from home and they said Gocha Turashvili, Deputy Chief of the Department, wanted to see me. There were many people in the room. The investigator sat on the table in front of me. He enquired what I knew about my brother's activities. The person, who was asking me questions, was also beating me in my head. The others were just threatening me to make me say what they wanted. They said they would help me to recall everything easily. I did not look at him but I know that Kordzaia was beating him. When another investigator wanted to find out who was questioning Askurava, they answered it was Kordzaia. He was a tall, slim man and others appealed him like Batono Davit," said the beaten Askurava.
Davit Kordzaia really works in the department. However, he had gone to Kakheti on a business leave. He does not answer the phone call, though we called him several times.
Davit Bedia, the chief of the Interior Ministry's Adjara Department, calls Askurava's statement a false. He said that, "it is a lie and that man is a liar."
Victim Mamuka Askurava is in Batumi hospital #1 at present. He was diagnosed by Doctor Levan Khmaladze, "Preliminary diagnoses shows that the person has concussion. Standard examination is going on to prove diagnose. Final results will be in four or five days."