დევნილები შუქთან ერთად სიცოცხლის უფლებას ითხოვენ
natura.gifწყალტუბოში საპროტესტო აქციები კვლავ გრძელდება. ელექტროენერგიის მოთხოვნით დევნილები ქუჩაში მესამე დღეა დგანან და პოზიციის დათმობას მანამდე არ აპირებენ, სანამ სს საქართველოს გაერთიანებული სადისტრიბუციო ენერგოკომპანია მათ ელექტროენერგიის მიწოდებას არ აღუდგენს.
გასულ კვირას სს საქართველოს გაერთიანებულმა სადისტრიბუციო ენერგოკომპანიამ დავალიანების გამო წყალტუბოს ხუთ სანატორიუმს ელექტროენერგიის მიწოდება შეუწყვიტა. საპროტესტო აქცია სანატორიუმ „მეგობრობაში“ მცხოვრებმა დევნილებმა გამართეს. თუმცა, მოგვიანებით მათ სხვა სანატორიუმების მკვიდრნიც შეუერთდნენ.
მარინა გაბუნია, აქციის მონაწილე: „ისეთი შთაბეჭდილება გვრჩება, თითქოს სახელმწიფო მასხრად გვიგდებს, არავის აღარაფერში ვჭირდებით. აბა რა ვიფიქროთ, როცა შუა ზამთარში შუქს გვითიშავენ და ბავშვებს და მოხუცებს სიკვდილისთვის გვიმეტებენ. ორი დღის წინ მოხუცი გაიყინა და გარდაიცვალა. ხვალ და ზეგ რა იქნება, არავინ იცის. გვითხრან ბოლოს და ბოლოს, რა დავაშავეთ ასეთი, ძაღლად რომ არ გვაგდებენ. განსაკუთრებულს არაფერს ვითხოვთ - მხოლოდ შუქს და სიცოცხლის უფლებას“.
როგორც სს საქართველოს გაერთიანებულ სადისტრიბუციო ენერგოკომპანიაში აცხადებენ, სანატორიუმ „მეგობრობაში“ განთავსებულ დევნილთა მიერ მოხმარებული ელექტროენერგიის მიმდინარე დავალიანება 3391 ლარია. აღნიშნული დავალიანება მათ სახელმწიფო სუფსიდიის ზემოთ დაუგროვდათ.
თეონა გეგუჩაძე, სს საქართველოს გაერთიანებული სადისტრიბუციო ენერგოკომპანიის დასავლეთ ცენტრალური ფილიალის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სპეციალისტი: „წყვალტუბოს ყველა სანატორიუმის წარმომადგენლებს, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროსა და ენერგოკომპანიას შორის ჯერ კიდევ მიმდინარე წლის დასაწყისში შედგა შეთანხმება. შეთანხმების თანახმად, დევნილები სახელმწიფოსგან სუფსიდიის სახით  ზაფხულის პერიოდში 6, ხოლო ზამთრის თვეებში 10 ლარის ელექტროენერგიას იღებენ. სუფსიდიის ზემოთ მოხმარებული ელექტროენერგიის საფასური მათ თვითონ უნდა დაფარონ. სოციალური პირობებიდან გამომდინარე, ამ ადამიანებს არ აქვთ სხვა გამათბობელი წყაროების შეძენის საშუალება და   მთლიანად ელექტროენერგიის მოხმარებაზე არიან გადასული. ამის გამო, მათი ხარჯი გაცილებით აღემატება იმ რაოდენობას, რასაც სახელმწიფო აფინანსებს. პირობის თანახმად, მათ გადახარჯვა თვითონ უნდა დაფარონ. წყალტუბოს ხუთი სანატორიუმის მხოლოდ მიმდინარე დავალიანება 15 126 ლარია. მიუხედავად ასეთი აქციებისა, გადაუხდელობის შემთხვევაში, მათ ელექტროენერგიის მიწოდება არ აღუდგებათ.“
წყალტუბოელი დევნილები საპროტესტო აქციების შეწყვეტას არ აპირებენ. მეტიც, ისინი პროტესტის უფრო მწვავე ფორმით გამოხატვაზე ფიქრობენ.

IDPs Demand Right to Life and Electricity
natura.gifProtest demonstrations are going on in Tskaltubo. IDPs have been standing in the street for three days already, and are not going to give in, until Georgian United Energy Distribution Company supplies them with electricity.
Last week, Georgian United Energy Distribution Company cut five resort houses of electricity for accumulated debt. IDPs, living in the resort house Megobroba, were the demonstrations started. Later, they were joined by IDPs from other resort houses, as well.
Marina Gabunia, a demonstrator say: "We think, that the government makes fun of us. They do not care about us. How do you find cutting the electricity in the middle of winter? Children and old people are doomed to death. Two days ago, an old man froze and died. Nobody knows what will happen in two or three days. Let them tell us whether they punish us because of having committed some crime. We do not demand anything special. We demand electricity and right to life."
Officials from the Energy Distributing Company say that total amount of the electricity bill of IDPs living in the Megobroba is 3,391 GEL.
Teona Geguchadze, Public Relation's Specialist of the Western Branch of the Georgian United Energy Distribution Company says: "The agreement was drawn up between representatives of the resort-house inhabitants, the Ministry of Refugees and Accommodation  and the Power Company that the state will grant the IDPs with allowances on electricity of 6 lari in spring and 10 lari in winter. If they use more electricity, they should pay the bill themselves. Because of hard social conditions, these people cannot afford other means of heating and they use only electricity in winter. Thus, their bills are much more than state allowances. However, according to the agreement, they must pay the difference themselves. The total debt of the all five resort houses amounts to 15 126 GEL. Despite holding demonstrations, they will not be supplied with electricity, unless they pay the bill."
IDPs from Tskaltubo are not going to give in. Moreover, they are about to use more severe methods of protest.