კახეთში ჟურნალისტებს სიცოცხლეს უმწარებენ
media_1.jpgსტატისტიკური მონაცემებით, ბოლო დროს დამოუკიდებელი ჟურნალისტების უფლებები საქართველოს მასშტაბით, ყველაზე მეტად კახეთში ირღვევა. „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის” ინფორმაციით, 2004 წელს კახეთის რეგიონში ჟურნალისტთა უფლებების დარღვევის თხუთმეტამდე ფაქტი დაფიქსირდა, 2005 წელს მდგომარეობა გაუარესდა და 27 შემთხვევიდან ოფიციალურად ყველა ფაქტი გამოუძიებელია. სამართალდამცავებს დანაშაულზე რეაგირებით თავი არც 2006 წელს შეუწუხებიათ.
კახეთში ჟურნალისტთა უფლებების უხეშად დარღვევის ფაქტების სიმრავლეს, ტელეკომპანია „მზის“ კორესპონდენტი ხათუნა გულიაშვილი, რეგიონში დამოუკიდებელი მედიის წარმატებულად მუშაობას უკავშირებს. „გარდა იმისა, რომ რეგიონული მედია აქტიური და თავისუფალია, ეროვნული მედია-საშუალებების რეგიონული კორესპონდენტები ხელისუფლების წარმომადგენელთა მითითებების გარეშეც მუშაობენ. ამასთან ერთად, ადგილობრივ ხელისუფლებას არ აქვს ჟურნალისტებთან ურთიერთობის კულტურა. მათ სურთ მოგვეპყრონ ისე, როგორც საკუთარ ხელქვეითებს“ - აღნიშნავს ხათუნა გულიაშვილი.
ჟურნალისტ ზვიად რუაძის განცხადებით, მედიაზე ზეწოლის ფაქტები პერმანენტულად სწორედ იმიტომ მიმდინარეობს, რომ ცენტრთან შედარებით კახეთში მომუშავე ჟურნალისტები თავისუფლები და მიუკერძოებლები არიან: „ხელისუფლება ჩვენს კონტროლს ვერ ახერხებს, რაც ჟურნალისტებთან დანაშაულებრივი გზით დაპირისპირებას იწვევს” - ამბობს ზვიად რუაძე და იხსენებს, რომ 2006 წლის იანვარში, გაზეთში გამოქვეყნებული წერილის გამო ჯერ სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს და იმ შემთხვევაში თუკი მასალაზე მუშაობას გააგრძელებდა, ფიზიკური ლიკვიდაციითაც ემუქრებოდნენ. მიუხედავად იმისა, რომ სიცოცხლის მოსპობის მუქარის შესახებ ჟურნალისტმა სამართალდამცავ ორგანოებს აცნობა, განცხადებაში მოყვანილი ფაქტებით არავინ დაინტერესებულა.
2006 წლის თებერვალში, თელავის ტელეკომპანია „თანამგზავრის” დირექტორი ენრი კობახიძე ხულიგნობის ბრალდებით დააკავეს. ამ ფაქტს წინ  ტელეკომპანიაში ფინანსური პოლიციის შესვლა უძღოდა, რამაც საინფორმაციო სამსახურის მუშაობა შეაფერხა. ენრი კობახიძეს თელავის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ ნათელა ჯაშიაშვილმა ჯარიმის სახით 15 ლარის გადახდა დააკისრა. ტელეკომპანიის თანამშრომლები „თანამგზავრზე“ განხორციელებულ ამ ზეწოლებს პირდაპირ უკავშირებდნენ თელავის რაიონის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელს გოჩა მამაცაშვილს, რომელიც სრულ იგნორირებას უწევს „თანამგზავრის” შეკითხვებს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრთან” საუბარში თელავის ტელევიზიის ყოფილი კორესპონდენტი რომან ქევხიშვილი აცხადებს, რომ ის „თანამგზავრიდან” ადგილობრივი ხელისუფლების თავკაცის, გოჩა მამაცაშვილის ზეწოლისა და მოთხოვნის გამო გაათავისუფლეს. „მიუხედავად იმისა, რომ თელავის ტელეკომპანიაში აღარ ვმუშაობ, თელავის ხელისუფლება მაინც მდევნის. ჩემს წინააღმდეგ თელავის პოლიციამ, გამგეობის წერილის საფუძველზე, ხულიგნობის ბრალდებით სისხლის სამართლის საქმე აღძრა. გამგეობის შენობაში ინფორმაციის მისაღებად მისულს, საორგანიზაციო განყოფილების უფროსმა ნოდარ ფარადაშვილმა ხელი მკრა და კიბეებზე დამაგორა, რაზედაც განცხადებით პოლიციასაც მივმართე და პროკურატურასაც, მაგრამ ამ საქმით არავინ დაინტერესებულა”- აღნიშნავს რომან ქევხიშვილი.
2006 წლის 15 ივნისს, სიღნაღში, ნაციონალებმა იოსებ ნანობაშვილმა, ჯემალ დემეტრაშვილმა და სხვებმა, პარლამენტის წევრის ნუგზარ აბულაშვილის დავალებითა და სოფელ ვაქირის საჯარო სკოლის პედაგოგების დახმარებით, თეატრალიზებული აქციის გასაშუქებლად მიმავალი ჟურნალისტები დაარბიეს. ტელეკომპანიების „იმედის”, „მზის”, „საზოგადოებრივი მაუწყებლის”, „გურჯაანის”, „თანამგზავრისა“ და სხვადასხვა გაზეთების კორესპონდენტებს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. დაუმტვრიეს ტექნიკა. ჟურნალისტებმა რომან ქევხიშვილმა, ზვიად რუაძემ და გელა ჯალიაშვილმა სხეულის დაზიანება მიიღეს. ინციდენტის ადგილზე სიღნაღის რაიონული პოლიციისა და შს კახეთის მთავარი სამხარეო სამმართველოს თანამშრომლები მას შემდეგ მივიდნენ, რაც დამრბევებმა განზრახვა სისრულეში მოიყვანეს. უმოქმედოდ იყვნენ ადგილზე მყოფი პოლიციელებიც. მეტიც, ისინი მონაწილეობას იღებდნენ ჟურნალისტების დარბევაში. გარდა იმისა, რომ გამოძიებამ უგულებელყო დაზარალებულების საჩივრები და შუამდგომლობები, მოსამართლე ხვიჩა კიკილაშვილმა დაკავებულები, გირაოს გადახდის სანაცვლოდ, წინასწარი პატიმრობიდან გაათავისუფლა. ჟურნალისტების დარბევასთან დაკავშირებით კომენტარი მაშინ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ. ნინო ბურჯანაძემაც გააკეთა და დამნაშავეთა მკაცრად დასჯა მოითხოვა, თუმცა ისინი დღემდე გარეთ არიან და ჟურნალისტების ტერორს განაგრძობენ. გამოძიების დასრულებიდან 7 თვე გავიდა, მოსამართლე კიკილაშვილი კი საქმის განხილვას რატომღაც არ ჩქარობს და დაზარალებულებს არც საქმის მასალებს აცნობს.
2006 წლის 8 ივლისს ლაგოდეხის რაიონის პოლიციის უფროსის მოადგილემ გია ლომიძემ, კახეთის რეგიონული გაზეთის „იმედის” კორესპონდენტს მარინა გოგოლაძეს, რომელიც ლაგოდეხის რაიონული სასამართლოს შენობის ეზოში მოწმეების კომენატრებს იწერდა, ხელჩანთაში მაკაროვის სისტემის ცეცხლსასროლი იარაღის ვარგისი ტყვია ჩაუდო. ჟურნალისტმა მომხდართან დაკავშირებით განცხადებით ლაგოდეხის პოლიციას მიმართა. ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა, რომელიც მოგვიანებით ჯერ გურჯაანის, ხოლო შემდეგ კახეთის საოლქო პროკურატურამ გაითხოვა. გოგოლაძე დაზარალებულად მხოლოდ მას შემდეგ სცნეს, რაც ეს უკანასკნელი კახეთის საოლქო პროკურატურის შენობის წინ პროტესტის გამოხატვით დაიმუქრა. ჟურნალისტის თქმით, გამოძიების გაჭიანურების გამო პოლიციელი ლომიძე და სხვები, მას პროკურატურიდან განცხადების გამოტანას სთხოვენ, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი სიცოცხლის ხელყოფით ემუქრებიან. ამასთან დაკავშირებით ჟურნალისტმა გურჯაანის პროკურატურას მიმართა, თუმცა მიმართვას რეაგირება არ მოჰყოლია.
ასევე რეაგირების გარეშეა დარჩენილი ჟურნალისტ გელა მთივლიშვილზე 2005 წელს განხორციელებული თავდასხმის ფაქტები. სამართალდამცავებს თავი არც მის საცხოვრებელ სახლში ორჯერ ხელყუმბარის ამფეთქებელთა ვინაობის დადგენით შეუწუხებიათ და „ტერორისტობაში“ თავად დაზარალებული ჟურნალისტი დაადანაშაულეს - „გაპოპულარების მიზნით”. მთივლიშვილმა  აფეთქებების ორგანიზატორების ვინაობა თავად დაადგინა, თუმცა ჩვენება ჯერაც არ მიუცია, რადგან არაერთი წერილობითი და ზეპირი მოთხოვნისა, მისთვის დღემდე უცნობი რჩება, ვინ იძიებს მომხდარზე აღძრულ სისხლის სამართლის საქმეებს. რამდენიმე დღის წინ კი მას შს კახეთის სამხარეო სამმართველოს უფროსის მოადგილემ საგამოძიებო დარგში გოჩა თედიაშვილმა ურჩია, შეშვებოდა აღნიშნულ საქმეებს, რათა მის სიცოცხლეს კვლავ საფრთხე არ დაჰმუქრებოდა.
კახეთში კარგად აპრობირებულ თავდასხმას ვერც რადიო „ჰერეთის“ დირექტორი რამაზ სამხარაძე გადაურჩა. წინასაარჩევნოდ, ყოფილი და მოქმედი ჩინოვნიკების შესახებ მომზადებული სიუჟეტის ეთერში გაშვების შემდეგ, მას დაურეკეს და დაემუქრნენ: „ყოფილი პარლამენტარი დავით კაპანაძე ჯერ ფიზიკური ლიკვიდაციით და სამაუწყებლო კომპანიის გაუქმებით დამემუქრა. 2006 წლის 9 ოქტომბერს კი ქუჩაში თავს დამესხა და ფიზიკური შეურაცხყოფა მომაყენა. მომხდარის გამო ლაგოდეხის პოლიციაში განცხადება შევიტანე, რომელმაც კანცელარიაში რეგისტრაცია გაიარა” - აცხადებს რამაზ სამხარაძე.
ჟურნალისტის ცემის ფაქტზე გურჯაანის პროკურატურამ წინასწარი გამოძიება დაიწყო, თუმცა, მალევე შეწყვიტა. როგორც რაიონული პროკურატურის პროკურორი გიორგი ქოქიაშვილი განმარტავს, „წინასწარმა გამოძიებამ დაადგინა, რომ კაპანაძის ქმედება არ გადაზრდილა ხულიგნობაში და არ დარღვეულა საზოგადოებრივი წესრიგი”. ამავე დროს, პროკურორი დასკვნაში წერს, რომ საქმე განიხილა და ვინაიდან არ არსებობდა დაზარალებულის საჩივარი, წინასწარი გამოძიება შეწყდა.
„კაპანაძის ქმედებას პროკურორმა ქოქიაშვილმა არასწორი კვალიფიკაცია შეგნებულად მიანიჭა, რათა საქმე შეეწყვიტათ. პროკურატურის დადგენილებას ლაგოდეხის რაიონულ სასამართლოში ვასაჩივრებ, თუმცა საქმის მოგების იმედი ნაკლებად მაქვს“- ამბობს რადიო „ჰერეთის” დირექტორი.
რეგიონის ყოფილი გუბერნატორისგან განსხვავებით, პრეზიდენტის ახლანდელი რწმუნებული გია ნაცვლიშვილი აცხადებს, რომ ჟურნალისტებზე ზეწოლის ფაქტებს არ დაუშვებს და ადგილობრივი ხელისუფლება მათთან ითანამშრომლებს, თუმცა ჟურნალისტთა უფლებების უხეში დარღვევა მისი გუბერნატორობისას უკვე დაფიქსირდა. 8 დეკემბერს, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სხდომიდან კორესპონდენტები ფიზიკური ძალის გამოყენებით გამოყარეს, რაზედაც ნაცვლიშვილმა კომენტარის გაკეთებაც კი არ ისურვა.
იურისტი ლია ხუროშვილი, ბოლო დროს კახეთის რეგიონში ჟურნალსტთა უფლებების უხეშად დარღვევის, მათზე განხორციელებული მუქარებისა და პროფესიული მოვალეობის უკანონოდ ხელის შეშლის ფაქტების გახშირებას, ამ ფაქტების მიმართ ხელისუფლების ცინიკური დამოკიდებულებით, სამართალდამცავების უყურადღებობითა და დამნაშავეთა დაუსჯელობით ხსნის. `ვფიქრობ, თუ ხელისუფლებამ მომავალში მედიასთან დიალოგის გზების გამონახვა ვერ შესძლო, ჟურნალისტებსა და ჩინოვნიკებს შორის დაძაბულობა კიდევ უფრო გამწვავდება,” - აღნიშნავს იგი.

Journalists Are Harassed In Kakheti
media_1.jpgAccording to statistics, rights of independent journalists are violated particularly in Kakheti Region. Human Rights Centre announces that nearly fifteen cases of abuse involving journalists occurred in 2004 in Kakheti. In 2005, the situation worsened and not a single case out of total twenty-seven was investigated. Law enforcement bodies did not bother to investigate incidents in 2006, either.
Khatuna Guliashvili, television correspondent for “Mze” in the Kkaheti region, attributes the numerous violations of journalists' rights with the successful activities of the media in Kakheti. "Besides the fact that the media is active and independent, regional correspondents do not cater to representatives of the local government. The members of the local authority do not have a culture of dealing with journalists. They want to treat us like their subordinates," says Guliashvili.
Journalist Zviad Ruadze said that the media has been for a long time suppressed in Kakheti because journalists are more independent and less biased than in Tbilisi. "The government cannot control us, and consequently, the government frequently prosecutes journalists here," said Ruadze. He recalled that in January 2006, after he had published articles in a Kakheti newspaper, he was insulted and threatened with death unless he stopped delving into political matters. Although the journalists appealed to law enforcers, nobody paid attention.
In February 2006, Enri Kobakhidze, television director for the Telavi-based "Tanamgzavri", was detained for disturbing public order. He was detained only after a raid of his company by the financial police. The raid hindered the work of the company. Natela Jashiashvili, the judge of the Telavi District Court, released Kobakhidze on 15 lari. Employees for the TV Company attributed the raid and detention to the temporary Telavi District Governor, Gocha Mamatsashvili, who avoided journalists from “Tanamgzavri”.
Roman Kevkhishvili, former television correspondent for Tanamgzavri, said in his conversation with the Human Rights Centre that he was fired because of Mamatsashvili ordered the company.  "Although I do not work for Tanamgzavri anymore, Telavi district authority still abuses me. Telavi District Police launched a criminal case against me on the basis of Administrative Board's appeal. I arrived at the Administrative Board to find out some information, when Nodar Faradashvili, the head of the Organization Department, pushed me down the stairs. I appealed the police regarding the fact, but nobody showed interest in it," said Rekhviashvili.
On June 15, 2006, members of the national party, Ioseb Nanobashvili, Jemal Demetrashvili and others, under the order of MP Nugzar Abulashvili and with the help of teachers from the public school in Vakiri, assaulted the journalists when they were going to observe the theatrical demonstration. Correspondents for the companies, Imedi, Mze, Public Broadcasting Company, Gurjaani, Tanamgzavri and various newspapers were physically assaulted. Their equipment was broken. Journalists, Kevkhishvili, Ruadze and Jaliashvili, were injured. Sighnaghi District Police officers and officials from the Kakheti Main Department within the Interior Ministry arrived at the place after assaulters had finished their activities. Police officers dispatched to the scene did not react to the incident at all. However, they took part in the assault. Despite the investigation's ignoring the appeals and entreaties of the victims, the judge Khvicha Kikilashvili released the detainees after bailing them. Nino Burjanadze, Speaker of the Georgian Parliament, commented on the journalists' assault. She demanded that the criminals be punished severely. However, they are still on bail and assaulting journalists. Seven months have passed since the investigation finished, but the judge Kikilashvili is not hurrying to discuss the case and does not release case materials to the victim's side.
On July 8 2006, the head of the Lagodekhi District Police Department, Gia Lomidze, planted a Makarovi bullet into a bag carried by Marina Gogoladze, a correspondent for the Kakheti regional newspaper Imedi, while she was interviewing witnesses in the yard. The journalist appealed to the Lagodekhi District Police, and a criminal case was launched, but later it was transferred to the Gurjaani District Prosecutor's Office and then to the Telavi Regional Prosecutor's Office.
Gogoladze threatened to hold a demonstration in front of the Kakheti Regional Prosecutor's Office. The journalist said that Lomidze and other people threatened her with death unless she withdrew the appeal from the prosecutor's office. Thus, she appealed to the Gurjaani Prosecutor's Office. However, nobody discussed the case.
Nobody has reacted to the attack on journalist Gela Mtivlishvili in 2005. Law enforcers did not bother to look for the people who exploded bombs in the yard of the journalist's house twice. Moreover, they blamed the journalist for terrorism, in order to make himself more popular. Mtivlishvili found the organizer of the explosion. However, Mtivlishvili has not given testimony, yet. Despite numerous appeals, he could not find out which investigator was in charge of his case. Gocha Tediashvili, Deputy Head of the Kakheti Regional Department within the Internal Ministry, investigation office, advised Mtivlishvili to give up chasing criminals or else his life would be in danger.
Neither Ramaz Samkharadze, director of the radio Hereti, managed to escape a well-planned attack on journalists in Kakheti. After he had broadcast an item about former and current local high ranking officials in the region, he was threatened. "Former MP Davit Kapanadze initially threatened me with death and then threatened to close my radio company. On October 9, 2006 I was attacked and assaulted by him. I appealed to the Lagodekhi Police Department, and the letter was registered at the chancellery," said Samkharadze.
Gurjaani District Prosecutor's Office launched a preliminary investigation. However, they soon halted the investigation. According to Giorgi Kokiashvili, the Prosecutor, "The preliminary investigation did not show that Kapanadze's behavior disturbed public order." Despite that, the prosecutor wrote in the conclusion that the case was dropped because of a lack of cooperation of the victim.
"The prosecutor gave a wrong analysis of Kapanadze's behavior in order to drop the case. I appealed the verdict to the Lagodekhi District Court. However, I do not except the case to be investigated thoroughly," said the director of Hereti.
Unlike the former Regional Governor, the Georgian president's current representative to Kakheti, Gia Natsvlishvili, said that he would not let journalists be harassed and that local government will cooperate with them. However, the journalists' rights have already been violated during his time as representative. On December 8, correspondents were forced out of the hall during the meeting of the Gurjaani Municipality Board. Natsvlishvili refused to comment on the fact.
Lawyer Lia Khuroshvili attributes threats, abuse of journalists' rights, and prevention of their professional activities to the cynical attitude of the government toward law enforcers' impudence. "I think, unless the government finds methods of cooperation with the media, the strained relationships between journalists and officials will become worse," she said.