პრესას შეღავათებს უუქმებენ
presa.gifსაქართველოში გამომავალი მედია საშუალებები დღემდე გარკვეული შეღავათებით სარგებლობდნენ.  2007 წლიდან კი მათ აღნიშნულ შეღავათებს უუქმებენ.  ეს კი იმას ნიშნავს, რომ შესაძლოა ბევრმა მათგანმა არსებობა ვერ შეწყვიტოს.
მედია-ორგანიზაციები აღნიშნულთან დაკავშირებით პრეტენზიებს გამოხატავენ და დახმარებას პარლამენტის თავმჯდომარეს სთხოვენ. გაზეთების რედაქტორები მას ერთხელ უკვე შეხვდნენ და კონკრეტული დაპირებებიც მიიღეს. შეხვედრას პარლამენტის ვიცე-სპიკერი მიხეილ მაჭავარიანი, უმრავლესობის წარმომადგენელი გიგა ბოკერია, პავლე კუბლაშვილი და ირინა ქურდაძეც ესწრებოდნენ.
ნინო ბურჯანაძის განცხადებით, ბეჭვდით მედიას გარკვეული საგადასახადო შეღავათები შეუნარჩუნდება, მაგრამ კონკრეტულად რომელი,  ეს  კონსულტაციების შედეგად გახდება ცნობილი. მისივე  აზრით, პრესას ხელშემწყობი რეჟიმი უნდა ჰქონდეს და გარდა ამისა, ითხოვს, პრესამ არსებული საგადასახადო შეღავათების  დამაჯერებელი არგუმენტები წარმოადგინოს.
ბურჯანაძისგან განსხვავებით, საგადასახადო შეღავათების გაგრძელებას საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთი ლიდერი მაია ნადირაძე ეწინააღმდეგება. მისი პოზიციით, პრესის გამოცემა ბიზნესია და ამიტომ,  მეწარმეებისთვის სასათბურე პირობების დაწესება არ შეიძლება: „პირიქით, უნდა შეიქმნას კონკურენტუნარიანი გარემო, სადაც ძლიერი გადარჩება“ - ასეთია ნადირაძის
პოზიცია.
პარლამენტის თავმჯდომარეს ნინო ბურჯანაძესა და ბეჭდვითი მედიის გამომცემლებს შორის, 26 დეკემბერს, უმაღლეს საკანონმდებლო ორგანოში, პრესისთვის საგადასახადო შეღავათების გაგრძელების საკითხზე შეხვედრა, უშედეგოდ დასრულდა.
შეხვედრა, რომელსაც ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატების“ წევრებიც ესრებოდნენ,  ბურჯანაძის ინიციატივით გვიან საღამოს  შედგა. პრესისათვის  საგადასახადო შეღავათების გაგრძელების საკითხი პარლამენტში ფრაქცია „მემარჯვენე ოპოზიციამ“  წამოჭრა.
შეხვედრის შემდეგ გაზეთ „რეზონანსის“ მთავარმა რედაქტორმა ლაშა ტუღუშმა განაცხადა, რომ „სამწუხაროდ  შეთანხმება ვერ მოხერხდა და  ბევრი რამ კვლავ გაურკვეველი დარჩა“.
მედია-ჰოლდინგ „ჯორჯიან თაიმსის“ ხელმძღვანელის მალხაზ გულაშვილის განცხადებით კი  პრესამ პარლამენტში ვერც ერთ პრობლემურ კითხვაზე ვერ მიიღო პასუხი. მხოლოდ ის გახდა ცნობილი, რომ პარლამენტარები პრესისათვის შეღავათების გაგრძელებაზე „იფიქრებენ“  .
თავის მხრივ, ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატების“ წევრის, იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილის გიორგი ბოკერიას განცხადებით, მან პრესის წარმომადგენლებისაგან  ვერ მოისმინა დასაბუთებული არგუმენტები, თუ რატომ არ უნდა გადაიხადონ გამომცემლებმა მოგებისა და ქონების გადასახადი.
ბოკერიას მიაჩნია, რომ  პრესაში მართლაც შეინიშნება ღრმა კრიზისი, თუმცა, ეს კვალიფიკაციის და პროფესიონალიზმის კრიზისია.
თუ პრესას შეღავათები არ  გაუგრძელდა, გამომცემლები იძულებულები გახდებიან, გაზეთებზე ფასი გაზარდონ ან, სულაც დაიხურონ.
შეღავათების გაგრძელების მოთხოვნით პარლამენტის თავმჯდომარეს საქართველოს რეგიონული მედიის ასოციაციამაც მიმართა. „2007 წლის 1 იანვრიდან პრესისთვის მინიჭებული საგადასახადო შეღავათების ვადა იწურება. 2004 წელს, დამოუკიდებელი მედიისთვის ეკონომიკური თავისუფლების მინიჭებით საქართველოს ხელისუფლებამ სურვილი გამოხატა შეერთებოდა იმ ქვეყნების რიგს, სადაც სიტყვის თავისუფლება და დამოუკიდებელი მედიის განვითარება ყველაზე მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია. მაგრამ სამი წელიწადი საკმარისი არ აღმოჩნდა, რომ ბეჭდვითი მედია მომგებიან ბიზნესად ჩამოყალიბებულიყო და დღეს კვლავ აქტუალურია პრესისთვის, როგორც ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების  უმიშვნელოვანესი ინსტრუმენტისთვის, განსაკუთრებული ეკონომიკური პირობების შექმნა.
შეღავათიან რეჟიმში დაბეგვრა სასიცოცხლო მნიშვნელობას იძენს რეგიონული  პრესისთვის. დროა, ადგილობრივი მედიის განვითარებაზე ზრუნვა, თავისივე ინტერესებიდან გამომდინარე, სახელმწიფომ იტვირთოს. მოგეხსენებათ, ბევრ ქვეყანაში სახელმწიფოს მხრიდან მედიის სუბსიდირების მრავალგვარი ფორმაა მიღებული, თუმცა, ვაცნობიერებთ, რომ ამგვარი პერსპექტივა საქართველოს განვითარების შემდგომი ეტაპისთვისაა რეალიზებადი.
საქართველოს რეგიონული მედიის ასოციაცია, რომელიც 60-ზე მეტ რეგიონულ გამოცემას აერთიანებს, მიიჩნევს, რომ რეგიონული ბეჭდური მედიისთვის საგადასახადო შეღავათების შემოღება, იქნება არა მხოლოდ ცალკეული გამოცემების, ზოგადად დამოუკიდებელი მედიის განვითარების მხარდაჭერა, არამედ, ზემოთ ჩამოთვლილი პროცესებისადმი სახელმწიფოებრივი მიდგომა და დემოკრატიული პროცესების შეუქცევადობის დადასტურება“ - ნათქვამია მიმართვაში.
საგადასახადო კოდექსით, 2005 წლის 1 იანვრიდან 2007 წლის 1 იანვრამდე ჟურნალ-გაზეთების საგამომცემლო საქმით დაკავებული ორგანიზაციები გათავისუფლებულნი არიან რამდენიმე სახის გადასახადისაგან. ესენია: დამატებითი ღირებულების გადასახადის 18%-ით, მოგების გადასახადის 20%-ით, ქონების გადასახადის 1%-ით. გამომცემლები მხოლოდ სოციალური გადასახადის 20%-ს და საშემოსავლო გადასახადის 12%-ს იხდიდნენ.
გამომცემლებს იმედი აქვთ, რომ პარლამენტთან შეღავათების თაობაზე შეთანხმებას მიაღწევენ.  მართალია, საპარლამენტო ოპოზიცია მათ მოთხოვნას მხარს უჭერს, თუმცა მათი ხმები არაფერს წყვეტს.

Privileges on Press Are Abolished
presa.gifGeorgia based media sources used to have some kind privileges up to now. However, after 2007 their privileges will be abolished. As a result, many of them might cease their functioning in future.
Media-organizations complain about the fact and urge the Speaker of the Georgian Parliament, Nino Burjanadze, for help.
Burjanadze promised them that printed media will have some privileges. Additional consultations in the parliament will estimate the future advantages for them. She also mentioned that the press should have some encouraging regime, and demanded representative of media to produce arguments proving the necessity for being granted with privileges.
Unlike Burjanadze, one of the leaders of the parliamentary majority, Maia Nadiradze, deos not want the media to have privileges any longer. She thinks that publication is business and entrepreneurs should not be treated like beneficiaries of greenhouse. "Just the opposite, we should create competitive environment for mass media, in which the strongest will survive," this is Nadiradze's position.
On December 26, meeting between Burjanadze and mass media regarding the problem, ended in failure.
The meeting, presented by some more members of National Movement-Democrats, was held in the evening under Burjanadze's initiative. The question on privileges was raised by the Rights in parliament.
After the meeting, Lasha Tughushi, editor of the newspaper Resonance, said “Unfortunately, the meeting ended in failure and many questions are still obscure."
Malkhaz Gulashvili, head of the Media holding "Georgian Times" declared that media could not receive any answers on any problematic questions. They only heard that the MPs will “think” on this issue in future.
Bokeria, Deputy Chairman of the Legal Committee in the Parliament, said that representatives of media could not give any valid arguments why they should have privileges and should not pay income taxes.
According to Bokeria, the press is really in crisis, but it is caused by lack of qualification and professionalism.
If press does not have privileges, the publishers will have to raise price on newspapers or to close their print-shops.
Association of Regional Media has also petitioned the Speaker of the Parliament regarding the privileges. "On January 1, 2007 privileges for media expires. In 2004, Georgian Government, through granting economical freedom to independent media, wanted to join those countries for which the freedom of speech and development of the independent media was priority. However, three years were not enough to turn the printed media into a profitable business. Today, it is still urgent to create particular economical conditions for press as principal instrument for the country's democratic development.
To charge regional press in advantageous regime has principal importance. It is high time to encourage local media and the state should take active part in it. Many courtiers have various forms of assisting the media; however, we are aware that similar prospect can be realized only in future in Georgia.
Association of the Georgian Regional Media, which includes more than sixty regional publications, thinks that estimating some privileges for media will be a great support not only for single issues and development of independent media, but it will also show the government's attitude to the aforementioned processes and irreversible processes of democratic development," the appeal stated.
Under Administrative Code, publishing organizations were free of some taxes from January 1 2005 until January 1 2007. Those taxes were the following: 18% of the Value Added Tax, 20 % of the Income Tax, 1% of the Property. The publishers paid only 20 % of social tax and 12 % of Income Tax.
The publishers hope that the parliament will agree on creating privileges for them. Although, opposition supports the demand, their votes are not enough pass the question.