ბათუმში მცხოვრები 350-მდე უსინათლო შეღავათებით აღარ სარგებლობს
brma.gifბათუმში უსინათლოთა საზოგადოება „სინათლე“ ქალაქის ცენტრისგან მოშორებით, გრიბოედოვის ქუჩის ბოლოს მდებარეობს... ამ ქუჩაზე ავტობუსი არ დადის, ამიტომ იქ მისვლა რთულია. ორმაგად უძნელდება ამ ქუჩის გავლა რეზო მიქელაძეს. ის უსინათლოა. 23 წლის წინ ნაღმზე აფეთქდა და მხედველობა დაკარგა. მას შემდეგ უსინათლოთა საზოგადოების წევრია და ამ გზას თითქმის ყოველდღე გადის: „აქ არაფერს ვაკეთებთ, უბრალოდ დრო გამყავს. დრო კი ძალიან ბევრი მაქვს. მუშაობის ან გართობის საშუალება აქ არ არის, უბრალოდ ვზივართ და ჩვენს განცდებზე, ისტორიებზე ვსაუბრობთ. ნახევარ ქალაქს გავდივარ ჩემისთანებს რომ შევხდე. აბა ჩვენთან, სხვა ადამიანები, თითქმის არ მეგობრობენ.“
უსინათლოთა კლუბში ნიკა ტარიელაძეც მარტოობის დასაძლევად, „სხვებისგან“ თავის დასაღწევად მოდის. ისიც სრულიად ბრმაა და ბავშობიდან ვერ ხედავს. საზოგადოებისგან იზოლირებულად ცხოვრება ძალიან გაუჭირდა, ამბობს, რომ ყოველთვის ასე არ იყო: „არ გეგონოთ კომუნისტებს მივტიროდე, მაგრამ ფაქტია სამსახური, დახმარებები გვქონდა. „პუტიოვკებსაც“ გვირიგებდნენ. თავს უმწეოდ არ ვგრძნობდით. დღეს კი საშინელ პირობებში გვიწევს ცხოვრება: არც დახმარება, არც სამუშაო, ეს კაცისთვის ძნელი ასატანია. 2006 წლიდან შეღავათები შუქზე, წყალზე და ნაგავზე მოგვიხსნეს. საკვებითაც გვეხმარებოდნენ ხოლმე, ახლა არც ეს არის. მოკლედ ჯანმრთელებად გვაღიარეს და ეგ არის.“
უსინათლოთა საზოგადოებაში, ბათუმში მცხოვრები 350-მდე უსინათლოა გაწევრიანებული, ამ ორგანიზაციას უსინათლოთა მხოლოდ მცირე ნაწილი აკითხავს.
უსინათლოთა ირგვლივ, ძირითადათ, ცეხებია განთავსებული: „უკან მანქანებს აკეთებენ,“ - ამბობს გელა ბაბუა, ისიც უსინათლოა. „ორ საათში დეიხურებიან“ - მისი მაჯის საათი ხუთის ოც წუთს უჩვენებს - „შვიდამდე მუშაობენ“.
გელა ბაბუა, იგივე გელა მიკეიძე, უსინათლოთა კლუბის მეწისქვილეა. ერთი კილო მარცვლის დაფქვაში, 15 თეთრს უხდიან. მარცვალი დასაფრქვავად იშვიათად მოაქვთ, ამიტომ გასამრჯელოც იშვიათად აქვს: „ვინ ფქვავს ახლა პურს ან მჭადს? იშვიათად მოდიან. ისიც თუ გაუკეთე ვინმეს საქმე, სასაცილო დღეში ვვარდები. მანეთი, რომ მომცეს და მითხრას 10 მანეთიაო ჯიბეში უსიტყვოდ ჩევიდებ. ფულს ვერ ვცნობ, ვერც ჩემით დავდივარ, არც დახმარებები მაქვს. პენსია მხოლოდ შუქზე გვყოფნის. რა უნდა გითხრას ჩემნაირმა ადამიანმა.“
გელა მიკეიძე ყოველ დღე მუშაობს, თუ გაუმართლა სახლში პური მიაქვს. სხვა შემთხვევაში მშიერი რჩება, მასთან ოჯახში არავინ მუშაობს, მას კი უსინათლოთათვის დაწესებული 40, პირველი კატეგორიის ინვალიდობისთვის კი 22 ლარს უხდიან: „ადრე კომუნალური გადასახადებისაგან მთელი ოჯახი ვიყავით გათავისუფლებული, ახლა ოჯახი კი არა, ჩვენც გვახდევინებენ გადასახადებს. ტყუილად დაგვპირდნენ, დაგეხმარებითო.“
რეზო მიქელაძე, ნიკა ტარიელაძე, მამუკა ბარამიძე და კიდევ ბათუმში მცხოვრები 350-მდე უსინათლო ადამიანი, რომელთა შორის 16 ბავშვია, არავითარი შეღავათებით არ სარგებლობენ. მათ არც საკვები პროდუქტები, არც სამედიცინო, სამგზავრო, კომუნალური ან ფინანსური დახმარებები ეძლევათ.
„რამდენჯერ მივმართეთ მთავრობას დახმარებისათვის, არავინ გვიპასუხა. მხოლოდ არასამთავრობოები დაგვპირდნენ დაგეხმარებითო და მეორადი ტანსაცმელი მოგვიტანეს კლუბში,“ - ამბობს ზურაბ მსახურაძე, - „ზუსტად ვისთან ვიყავით მისულები თავმჯდომარემ იცის, ამ საქმეებზე ის ზრუნავს.“
თავმჯდომარე, რომ ვიპოვეთ, დომინოს თამაშობდა. კითხვებმა ოდნავ გაანერვიულა: „ბევრჯერ მივმართეთ მთავრობას. საწარმოს გახსნა გვინდა, მაგრამ შეღავათები გვჭირდება. საგადასახადო შეღავათის გარეშე კონკურენციას სხვა საწარმოს ვერ გავუწევთ, ამიტომ სახელმწიფოს გადასახადებისგან გათავისუფლება ვთხოვეთ. უარი გვითხრეს. პრეზიდენტსაც მივწერეთ, პასუხი არ გაგვცა. ადრე, ჩვენს ცეხებში, ლიმონათების თავსახურებს, ტუალეტის ქაღალდებს ვაკეთებდით. ხელფასებიც იყო. ახლა უსინათლოებს ძალიან გაუჭირდათ.“
„თქვენ თვითონ განსაჯეთ,“ - თავმჯდომარეს გელა მიკეიძემ გააწყვეტინა - „ერთი მეგობარი გვყავდა, ძალიან უჭირდა. მრცხვენია ამის თქმის, მაგრამ ხშირად საჭმელს ნაგვის ბუნკერში ეძებდა. უბედურება შეემთხვა, ერთხელ ბუნკერს მანქანა დაეჯახა და ბინკერთან ერთად ისიც გაიტანა. ოჯახს დაკრძალვის ფული - 60 ლარი ორგანიზაციამ მისცა. სირცხვილია, ადამიანებს სახელმწიფო სასიკვდილოდ რომ იმეტებს.“
საქართველოს უსინათლოთა საზოგადოების ბათუმის წარმომადგენლობის ყოველწლიური შემოსავალი 700 ლარს შეადგენს. ამ თანხაში ორგანიზაციის დირექციას, იქ მომუშავე პერსონალის ერთი წლის ხელფასის უზრუნველყოფა და უსინათლოს გარდაცვალების შემთხვევაში, დაკრძალვის თანხით, 60 ლარით დახმარება ევალება.

brma.gifIn Batumi, the society “Sinatle” for blind people is situated far from the city center at the end of the Griboedovi Street…Buses do not operate in that direction so it is expensive to get there. It is also difficult to cross the street for Rezo Mikeladze because he is blind. Twenty-three years ago, a landmine exploded near him and he lost his eyesight. He has been a member of the society since that accident and travels to the office everyday.  “We do not do anything here. We cannot work nor have fun here; we just sit around and talk about our feelings and lives with eachother. I travel through half of the city to meet people with similar problems. We have no other choice because healthy people generally do not want to become our friends.”
Nika Tarieladze also joined the club for blind people to escape his lonely life. He has been blind since childhood. It was too difficult for him to adapt to his isolated life. He said that he didn’t always life in such a bad situation. “Do not think that I am missing the communist regime. However, it is the fact that we were employed and received allowances. Sometimes they gave us traveling tickets. Society recognized us and we did not feel as if we were disabled. Nowadays, we are poor, marginalized and receive no social benefits and employments are closed to us. Since 2006 we have been deprived of the allowances of electricity, water and trash collection. Sometimes we were assisted with food, but this no longer happens. In short we now considered as people who have the ability to fend for ourselves and it ends there.”
The Batumi based society had almost 350 members at one time. Now only a small number of the blind people visit the organization.
Workshops surround the office of the society. “They repair cars behind our office,” said grandfather Gela who is also blind. “They will finish their working-day in two hours,” it is 5:20 PM by his watch; “they work until seven o’clock.”
Grandfather Gela or Gela Mikeidze is a miller for the club. He is paid fifteen tetri for milling a kilo of wheat. People rarely bring wheat to have it milled. Thus, he earns very little. “Who mills corn and wheat now to bake mchadi and bread? I often find myself in awkward situations. If a person gives me one lari and tells me it is a ten-lari note I will put it in the pocket without hesitation. I cannot see faces of the money notes; besides that I cannot walk home alone. I receive no allowances either. I can pay only electricity bills from my pension. What else can the person like me tell you?”
Gela Mikeidze works everyday and if he is lucky he can take some bread home. Otherwise, he remains hungry. Nobody works from his family. He receives 40 lari as a blind person and 22 lari as a disabled person of the first category. “My family did not pay communal bills earlier and now I am forced to pay for there debts. The authority deceived us when they promised assistance.”
Rezo Mikeladze, Nika Tarieladze, Mamuka Baramidze and 350 more blind people in Batumi, 16 out of whom are children, do not receive any allowances. They do not receive any food, medical aid, and travel benefits, communal or financial allowances.
“We applied to the government for help in vain. Only non-governmental organizations promised to help and brought some second-hand clothes to the club,” said Zurab Msakhuradze who added, “The chairman knows the exact name of that NGO.”
The chairman was playing domino. He became a bit nervous when the question was asked. “We have petitioned to the government several times. We want to open an enterprise here but won’t be able to get it off the ground if the government doesn’t grant us some money. We cannot compete with other enterprises if we have to pay taxes and we asked the authority to exempt us from the taxes. They refused and the president himself didn’t even answer us. In the past, we produced caps for lemonade bottles and toilet paper and received some wages. Presently, blind people live in the some of the poorest conditions.”
“You can be the judge,” Mikeidze interrupted the chairman. “I had a friend who was very poor. I am ashamed to say that he was left with no alternative but to search through rubbish bins for food. One day, a car crashed into the bin while he was in it and he was killed. The organization aided the family with sixty lari to bury the man. It is a shame that the state dooms such people who live in such appalling circumstances.”
Annual income for the Batumi representation of the Georgian Society for Blinds amounts to 700GEL. The board of the organization should pay salaries to the staff as well as to pay the funeral fees for the dead blind person. It seems that the value of a blind person in Georgia is worth meager sixty lari.