მოხუცი გრიგოლ ნონიკაშვილის გამტაცებლები დააკავეს
alika_qareli.gif2006 წლის ნოემბერში გორის რაიონის სოფელ ქვახვრელში ერთი წლის წინ გატაცებული მოხუცი გრიგოლ (გრიშა) ნონიკაშვილი დაკრძალეს. გარდაცვალებამდე მოხუცი,  3 დღით ადრე, უცნობმა პირებმა შინ ტაქსით გამოგზავნეს. (სურათზე: ალიკა ქარელი)
გორის რაიონულ სასამართლოში ბრალდებულების - ალიკა ქარელის, ბოლოთაშვილის, ჯიოშვილისა და რაზმაძის სისხლის სამართლის საქმეზე წინასწარი გამოძიებისას შეკრებილი მასალები მივიდა. წინასწარი გამოძიება თბილისის სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის თანამშრომლებმა ჩაატარეს. დაკავებულებს თანხის გამოძალვის მიზნით გრიგოლ ნონიკაშვილის გატაცებაში ედებათ ბრალი.
შარშან მეზობლებს გრიგოლ ნონიკაშვილი სახლში აღარ დახვდათ. მისი გაუჩინარების ამბავი მაშინვე შეატყობინეს ახლობლებს. სოფელში ჭორი გავრცელდა, გრიშა პაპა გვიან ღამით დაუდგენელმა პირებმა სახლიდან წაიყვანესო. მოსახლეობა აცხადებდა, რომ იგი ტყვედ ჰყავდათ წაყვანილი.
ამ ხნის განმავლობაში გრიგოლ ნონიკაშვილის შვილებიც და უახლოესი ნათესავები არაფერს აცხადებდნენ. სოფელში ყველამ იცოდა, რომ მოხუცებული თანხის გამოძალვის მიზნით ჰყავდათ წაყვანილი. ერთი წლის შემდეგ კი მოხუცებული ავადმყოფობის მძიმე ფორმებით გამოჩნდა.
ერთ-ერთი ადგილობრივი მოსახლე ჩვენთან საუბარში აცხადებს, რომ გატაცებიდან ერთი წლის შემდეგ გამოჩენილმა მოხუცმა სამი დღის განმავლობაში ყველაფერი დეტალურად გაიხსენა. გაიხსენა ისიც, თუ სად ჰყავდათ გატაცებული და როგორ ექცეოდნენ. გაირკვა, რომ იგი ჯერ სიძის ძმის სახლში, შემდეგ კი ოსების ტერიტორიაზე ჰყავდათ. ხშირ შემთხვევაში მას ბაღშიც ამუშავებდნენ და ვაშლს აკრეფინებდნენ. ეს იმიტომ, რომ მოხუცებულს ტყვეობისთვის გაეძლო. მას შემდეგ, რაც მოხუცებულის ჯანმრთელობა შეირყა, გამტაცებლებმა ის სახლში გამოუშვეს. თუმცა, გაურკვეველი სახის სამედიცინო პრეპარატების ზემოქმედების ქვეშ მყოფმა მოხუცმა მხოლო სამი დღე იცოცხლა.
მართალია სისხლის სამართლის საქმესთან დაკავშირებული მასალები სასამართლოს გადაეცა, მაგრამ მოსამართლის თქმით, იგი საჯარო მანამ არ გახდება, სანამ არსებითი განხილვა არ დაიწყება: „უნდა დავკითხოთ დაზარალებულები და მოწმეები... წინასწარი გამოძიების მასალები რომ გავახმაუროთ, არ შეიძლება," - გვითხრეს სასამართლოში.
გრიგოლ ნონიკაშვილის ახლობლებმა გამოძიებას ჩვენებები არ მისცეს. კომენტარზეც უარი განაცხადეს. არც სასამართლოში მისვლას აპირებენ. ოჯახის მეზობლები აცხადებენ, რომ ეს შემდგომი შესაძლო გართულებების თავიდან აცილების მიზნით ხდება. კერძოდ, ალიკა ქარელი გუბერნატორ მიხეილ ქარელის ბიძაშვილია. სხვათა შორის ჩვენც გვირჩიეს, ამ საქმით დაინტერესებით თქვენზეც რაიმე ზეწოლა არ განხორციელდესო...
ამ დანაშაულის დეტალები უკვე სასამართლო სხდომებზე გახდება ცნობილი. თუმცა, გარდაცვლილის ახლობელებს იმედი არ აქვთ, რომ სასამართლო შესაბამის განაჩენს გამოიტანს.

Kidnappers of Old Grigol Nonikashvili Arrested
alika_qareli.gifIn November 2006, a funeral of Grigol (Grisha) Nonikashvili was held in the village of Kvakhvreli in the Gori District. He was kidnapped a year ago and just three days before his death, strangers sent him home by taxi. (photo: Alika Qareli)
Information gathered during the preliminary criminal investigation regarding the accused (Alika Kareli, Bolotashvili, Djioshvili and Rasmadze), was sent to the Gori district Court. The investigation was carried out by investigators of the Tbilisi Special Operation Department. The detainees are accused of kidnapping Nonikashvili in order to extort money.
One day last year, neighbors noticed that Nonikashvili wasn’t at home. They informed his relatives about the situation immediately. Rumors spread in the village that the old man was kidnapped from his house at night. Many villagers thought that he was taken hostage and that his captures were demanding a ransom.
Relatives and children of Grigol Nonikashvili refused to comment on the situation. Everyone in the village knew that the old man was kidnapped in order to extort money from the family. A year later the man was sent back home in extremely poor and deteriorating health.
One of the villagers said in his conversation with the Human Rights Center that the old man was able to recall every detail of the passed year. He told of the conditions he was kept in throughout his ordeal and the inhuman treatment he received. It became clear that he was initially kept in the house of his brother-in-law and later somewhere in South Ossetia. Very often he was forced to work menial odd jobs, such as picking apples in order to make use of him. The kidnappers sent him home only after he became ill. However, Grigol Nonikashvili lived only for three days, which is believed to be related to the mysterious medicine that his captures gave him during his long tribulation.
Although the materials on the criminal case were sent to the court, the judge stated that the information would not be made public until a thorough discussion begins. “We should interrogate victims and witnesses… We cannot make the case materials public,” they stated at the court.
Family members of Nonikashvili refused to testify during the investigation or make comments and are not going to appear in court. The neighbors of the family said that the relatives are behaving in this manner in order to avoid further complications. More precisely, Alika Kareli is a cousin of the Shida Katrli Regional Governor, Mikheil Kareli. In addition, the neighbors advised the Human Rights Center not to show any interest regarding the case because the center may be asking for trouble.
The details of the crime will become public at the trial. However, the relatives of Nonikashvili are not anticipating a fair verdict.