ქუთაისი ერთი კლინიკის ამარა რჩება
საქართველოს ხელისუფლება 2007 წელს, ჯანდაცვის სისტემაში, რეფორმის წლად აცხადებს. რეფორმა კი ქუთაისს, შესაძლოა, ძალიან ძვირი დაუჯდეს.
საქართველოში არსებული სამედიცინო დაწესებულებების რეინვესტიციაზე ჩვენი ქვეყნის ხელისუფლება დღეს ჰოსპიტალური სექტორის განვითარების გენერალური გეგმის მიხედვით საუბრობს. გეგმა კი, საქართველოს აქამდე მოქმედი საავადმყოფოების, 100 ახალი, საუკეთესო ინვენტარითა და პროფესიონალი მედ-პერსონალით უზრუნველყოფილი საავადმყოფოთ ჩანაცვლებას გულისხმობს. ახალი სამედიცინო დაწესებულებების მშენებლობა მას შემდეგ დაიწყება, რაც ინვესტორი ძველ დაწესებულებებს შეისყიდის. თუმცა, როგორც ირკვევა, ქუთაისს რეფორმა მხოლოდ ნაწილობრივ შეეხება: საავადმყოფოები გაიყიდება, სანაცვლოდ კი, ახალი აღარ აშენდება(?!)
მაია ჯაფარიძე ქუთაისის ერთ-ერთი, საკმაოდ პრესტიჟული საავადმყოფოს ექიმია. პროფესიული გამოცდილების მიუხედავად, არ გამორიცხავს, რომ ერთ მშვენიერ დღეს შესაძლოა უმუშევარი დარჩეს: „უკვე ნელ-ნელა გვაგუებენ იმ აზრს, რომ ამდენი საავადმყოფო საჭირო არ არის. პირდაპირ ამბობენ, რომ ქუთაისში ახალი სამედიცინო დაწესებულება აღარ აშენდება, რომ ქალაქში უკვე გვაქვს ახალი სამედიცინო ცენტრი, რომელიც ქუთაისის მასშტაბის ქალაქისთვის სავსებით საკმარისია. გულსატკენი ისაა, რომ იმაზე არავინ ფიქრობს, ამდენი პროფესიონალი ექიმი უმუშევარი რომ რჩება. ვფიქრობ, გაგვიჭირდება საკუთარი უფლებების დაცვა. ნაკლებად მჯერა, რომ ჩვენს მთავრობასთან რამეს გავხდებით,“ - ამბობს მაია ჯაფარიძე.
თითქმის დაწყებული რეფორმის გარდაუვალი შედეგი ქუთაისში უკვე გახდა შფოთის მიზეზი. მოსალოდნელ მასიურ უმუშევრობაზე საუბრობს ქუთაისის ბავშვთა პირველი პოლიკლინიკის მთავარი ექიმი გიორგი მიმინოშვილი. აღნიშნული დაწესებულება ქუთაისში არსებული 13 პოლიკლინიკიდან ერთ-ერთია, რომელიც 20 000-ზე მეტ ბავშვს ემსახურება. პოლიკლინიკაში ყოველდღიურად 100-მდე ბავშვი გადის რეგისტრაციას. მისი გაუქმების შემდეგ კი, რომელი სამედიცინო დაწესებულება იზრუნებს მათ ჯანმრთელობაზე, ჯერჯერობით არავინ იცის.
„ალბათ, ყველაფერი გაიყიდება, რაც თავისთავად, მასიურ უმუშევრობას გამოიწვევს. ვფიქრობ, იარსებებს კერძო სადაზღვევო კომპანიები. მათ ექნებათ კერძო კლინიკები, რომლებიც სახელმწიფო პროგრამებშიც მიიღებენ მონაწილეობას. თუმცა, სამედიცინო მომსახურება ფასიანი გახდება და საშუალო ფენისთვის, სავარაუდოდ, ნაკლებად ხელმისაწვდომი იქნება,“ - ამბობს გიორგი მიმინოშვილი.
ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე კოკა ფრუიძე ხაზგასმით აცხადებს, რომ „ყველა რაიონულ ცენტრში აშენდება ახალი საავადმყოფო. თუმცა, ქუთაისში არაფერი აღარ აშენდება.“ როგორც ჩანს, რეფორმატორი ხელისუფლება გასულ წელს ქუთაისში გახსნილი ინტერვენციული მედიცინის ცენტრის გარდა სხვა სამედიცინო კლინიკის არსებობის აუცილებლობას ვერ ხედავს. იგივეს ფიქრობს ქუთაისის ზურაბ ცხაკაიას სახელობის ინტერვენციული მედიცინის ცენტრის გენერალური დირექტორი კახა ნურალიძეც.
„ფაქტია, რომ საავადმყოფოებში არსებული შავი ბუღალტერია დღემდე გრძელდება. გარდა ამისა, ჩვენთან გაკეთებული ოპერაცია პაციენტს გაცილებით იაფი უჯდება, ვიდრე ნებისმიერ სხვა საავადმყოფოში. ურგენტული პროგრამის ფარგლებში, რომელიც ჩვენთან წელს ამოქმედდება, პაციენტი ოპერაციაში (მაგალითად, ბრმანაწლავის ოპერაციაში) თანხის მხოლოდ 25%-ს გადაიხდის,“ - აცხადებს ნურალიძე.
სწორედ ამ და სხვა არაერთი ფაქტორიდან გამომდინარე, ქვეყნის მთავრობის გადაწყვეტილება მყარია. შესაბამისად, გარკვეულია გაუქმების პირას მისული ქუთაისის საავადმყოფოების როგორც მედპერსონალის, ისე - პოტენციური პაციენტების ბედი. ამ უკანასკნელებს ჯანმრთელობის გადასარჩენად, სავარაუდოდ, საქართველოს სხვადასხვა კლინიკაში მოუწევთ მკურნალობა, რადგან აღნიშნულ ინტერვენციულ ცენტრში, დღევანდელი მონაცემებით, მხოლოდ 120 საწოლია. რაც შეეხება უმუშევრობის ზღვარზე მისულ მედ-პერსონალს, ისინი ექიმთა უფლებების დარღვევებზე უკვე ხმამაღლა ალაპარაკდნენ.

Kutaisi Will Have Just One Clinic
The Georgian Government declared 2007 as a reform year in healthcare system. The reform might cause serious problems in Kutaisi.
The government speaks about re-investing of the medical institutions that exist in our country. The reform should be carried out under the general plan of the development of hospitals. The plan aims at replacing old hospitals with hundreds of new institutions that will be well-equipped and staffed with high qualified personnel.  The constructions of new hospitals will start as soon as the investor purchases the old buildings of clinics. However, it has become clear that the reform will be partly carried out in Kutaisi: The hospitals will be sold out but no new ones will replace them. (?!)
Maia Djafaridze is a doctor of one of the most famous hospitals in Kutaisi. Despite her professional experience, she does not exclude possibility that one day she will remain unemployed. “They are introducing the idea to the population step-by-step that so many hospitals are not necessary in the town. There is a new medical center is Kutaisi and that is quite enough for the district. Unfortunately, nobody cares about so many experienced doctors will remain unemployed. I think we should not be able to protect ourselves, and I do not believe the government will pay attention to us,” said Djafaridze.
Doctors are worried about the up-coming reform in Kutaisi. Giorgi Miminoshvili, doctor-in-chief for the Kutaisi Children’s Clinic # 1, speaks about future large-scaled unemployment. His clinic is one of existing thirteen hospitals in the district. Those hospitals served 20 000 children. Nearly 100 children visit the policlinics a day. After they are abolished it is obscure what kind of institution will take care of them.
“I suppose everything will be sold out and subsequently it will cause unemployment. I think there will be private insurance companies and the people who will involve the state programs will own private clinics. However, the medical service will be paid and poor people will have less access to it,” said Giorgi Miminoshvili.
Koka Fruidze, a Deputy Minster of Healthcare, said that “New hospitals will be built in every regional center. However in Kutaisi they are not going to build anything.” The reformatory government, having opened an Intervention Medical Center in Kutaisi last year, seems to think that there is no need to have more hospitals in the district. Kakha Nuralidze, director of the abovementioned center, thinks the same.
Hence these and some other factors, the authority is firm in its decision. Consequently, the future of Kutaisi based hospitals, medical personnel and potential patients is already settled. The sick people would have to take medical treatment at the hospitals in various regions of Georgia, because there are only 120 places for patients in the abovementioned medical center. As for the medical personnel of hospitals, who are at the edge of poverty, started to make loud statements about having their rights violated.