აფხაზეთიდან დევნილებს თავშესაფარს ტუბდისპანსერში სთავაზობენ
ადგილობრივი ხელისუფლება კახეთში, კურორტ „ახტალის“ ტერიტორიაზე მცხოვრებ დევნილებს, თავშესაფრიდან გასახლებას უპირებს. მიზეზად, იმ შენობის ადგილზე, სადაც ამჟამად აფხაზეთიდან დევნილი 29 ოჯახი ცხოვრობს, ახალი, რეგიონული საავადმყოფოს მშენებლობის დაწყება სახელდება. რაიონული გამგეობა იძულებით გადაადგილებულ პირებს, საცხოვრებლად, ქალაქის ამჟამინდელი საავადმყოფოს შენობას სთავაზობს, რომლის ნაწილშიც რამდენიმე დღეში რეგიონული ტუბდისპანსერი უნდა განთავსდეს.
გურჯაანში მდებარე კურორტ „ახტალის“ ტერიტორიაზე არსებული ერთ-ერთი შენობიდან იძულებით გადაადგილებული პირების გამოსახლების საკითხი, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა, გასულ კვირას გააჟღერა. რეგიონული არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან შეხვედრისას გამგებელმა რამაზ ქერეჭაშვილმა აღნიშნა, რომ ბოლო ერთი თვის განმავლობაში, გამგეობა აფხაზეთიდან დევნილებთან მოლაპარაკებას ცდილობს, დაკავებული ფართის გათავისუფლების თაობაზე, თუმცა უშედეგოდ.
„იცით ალბათ, რომ რეგიონული საავადმყოფოს გურჯაანში აშენების საკითხი უკვე გადაწყვეტილია. რადგან „ახტალის“ ტერიტორიაზე ფრანგები სამედიცინო დიაგნოსტიკურ ცენტრს აშენებენ, იქვეა დაგეგმილი სხვა სამედიცინო დაწესებულებების განთავსებაც, გადავწყვიტეთ, რომ ჯანდაცვის სამინისტროსთვის საავადმყოფოს ასაშენებლად ადგილი ამავე ტერიტორიაზე გამოგვეყო. გამოვყავით კიდეც, მაგრამ იქ მცხოვრები დევნილები, არაფრით გვთანხმდებიან გასვლაზე. დევნილებს საცხოვრებელი ფართის გამოყოფა რაიონის ამჟამინდელი საავადმყოფოს შენობის ნაწილში შევთავაზეთ. ისიც ვუთხარით, რომ თუ მოისურვებენ, ამ ფართს საკუთრებაში გადავცემთ, მაგრამ უარზე არიან. შენობიდან ნებით გასვლის სანაცვლოდ კომპენსაციას ითხოვენ. თანხის გადახდის საშუალება კი არ გვაქვს. აი, ამაში დამეხმარეთ, რომ დევნილები დავიყოლიოთ მაგ შენობიდან გასვლაზე,“ - განაცხადა გამგებელმა შეხვედრაზე.
როგორც ჩვენთან საუბარში ა/ო „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ წარმომადგენლებმა აღნიშნეს, თავისთავად კარგია, რომ რეგიონული საავადმყოფო გურჯაანში განთავსდება, რადგან კახეთის ყველა რაიონში მცხოვრებთათვის ტერიტორიულად ყველაზე მოსახერხებელი ადგილია, მაგრამ ეს არ უნდა მოხდეს დევნილების უფლებების დარღვევისა და დაჩაგვრის ხარჯზე.
„დევნილთა შესახებ საქართველოს კანონის მე-5 მუხლის მიხედვით, დაუშვებელია საცხოვრებელი ფართიდან დევნილის გამოსახლება, თუ მას არ შესთავაზეს ალტერნატიული ფართი ან შესაბამისი მატერიალური კომპენსაცია მის შესაძენად. არსებობს ასევე საქართველოს მთავრობის დადგენილება, სახელმწიფო სტრატეგია – იძულებით გადაადგილებულ პირთა მიმართ, რომლის თანახმადაც, შესაძლო გამოსახლების შედეგად, არცერთ შემთხვევაში არ უნდა გაუარესდეს დევნილის პირობები. კონკრეტულ შემთხვევაში, „ახტალის“ ტერიტორიაზე არსებული შენობა, სადაც დევნილები ცხოვრობენ, სახელმწიფო საკუთრებაშია. შესაბამისად, დევნილების მოთხოვნების დაკმაყოფილება ხელისუფლებამ უნდა უზრუნველყოს. მაგრამ რასაც ხელისუფლება ამ ადამიანებს სთავაზობს, საშინელებაა,“ - აცხადებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი ლია ხუროშვილი.
იმ ადგილას, სადაც დევნილები ცხოვრობენ ახალი საავადმყოფოს აშენების საკითხი რომ გადაწვეტილია, ამას პრეზიდენტის კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებული გია ნაცვლიშვილიც ადასტურებს. „ეს ტერიტორია, პრაქტიკულად საუკეთესო ადგილია ახალი საავადმყოფოს განსათავსებლად. ირგვლივ კურორტი „ახტალა“, იქვე ახლოს ქართულ-ფრანგული სამედიცინო ცენტრი, შესანიშნავი ადგილია რეგიონული საავადმყოფოსთვის. მოუგვარებელი არაფერია. დევნილებს სხვა საცხოვრებელ ადგილს გამოვუყოფთ,“ - განაცხადა კახეთის გუბერნატორმა.
საკითხის გადაწყვეტის მიუხედავად, აფხაზეთიდან დევნილები დათმობას არ აპირებენ. მათი თქმით, ისინი არასოდეს დათანხმდებიან ხელისუფლებას, საცხოვრებლად გურჯაანის ამჟამინდელი საავადმყოფოს შენობაში გადასვლაზე: „რა პირობები უნდა შეგვიქმნან? ახლა ასე სჭირდებათ და ამიტომ გვატყუებენ. საავადმყოფოს შენობაში ცხოვრება როგორ შეიძლება? ჯერ ერთი რომ ქალაქიდან საკმაო მანძილით არის დაშორებული. ამასთან ერთად ძალიან ცივი შენობაა, გათბობა წარმოუდგენელია. თან ჭერი მთლიანად დაზიანებულია, წყალი ლამის პირველ სართულამდე აღწევს. კედლები სულ ნესტიანი და დაობებულია. ანტისანიტარიის გამო, მთელს შენობაში ვირთაგვები დარბიან. ამ ყველაფერს თავი რომ დავანებოთ, რამდენიმე დღეში საავადმყოფოს კომპლექსის ერთ-ერთ ნაწილში რეგიონული ტუბდისპანსერი იხსნება. სადაც იყო, იქიდან მოსახლეობის მოთხოვნით გადააქვთ და ჩვენ, უკიდურესად მძიმე სოციალური პირობებით ისედაც აუტანელ მდგომარეობაში ვართ, ჯანმრთელობა შერყეული გვაქვს და ახლა ჭლექიღა გვინდა?“ - ამბობენ აღშფოთებული დევნილები და შენობის დაცლას მანამდე არ აპირებენ, სანამ ხელისუფლება მათ ალტერნატიულ საცხოვრებელ ფართს ან კომპენსაციას არ შესთავაზებს. საკომპენსაციო თანხის ოდენობა კი 7-დან 10 ათასი აშშ დოლარის ფარგლებში მერყეობს.
სიტუაციის გამწვავებისა და შენობის დაცლის იძულების შემთხვევაში, დევნილები საპროტესტო აქციებითა და შიმშილობის დაწყებით იმუქრებიან.

IDPs from Abkhazia Are Offered Accommodations in Tuberculosis Hospital
Local authority in Kakheti is going to evict IDPs residing in the area of the resort house of Akhtala. Twenty nine families live in the area and the reason for their eviction is the construction of new district hospital in its place. The local authority offers the IDPs to move to the building of the hospital. In several days tuberculosis center should be placed in one part of that hospital.
Last week, the information about future eviction of the IDPs from the Gurjaani based resort house Akhtala, was spread by the Municipality Governor. Representatives of the regional non-governmental organizations met the Governor Ramaz Kerechashvili, who stated that the municipality tries to start negotiations with IDPs in vain. They wanted the IDPs to leave the resort house.
“You might know that the question of building a regional hospital in Gurjaani is nearly settled. French investors are going to build a medical diagnostic center in its place and some more medical institutions will be arranged there as well. We decided to use the area for future constructions that will be carried out by the Ministry of healthcare; however, the IDPs refuse to leave the place. We offered them to move to the building of the present district hospital. We also offered them that if they wished we could register those places on them, though they refuse everything. They demand compensation for eviction. We cannot compensate them all and please help us to persuade the IDPs to leave the resort house,” said the Governor at the meeting to the representatives of NGOs.
Representatives of the NGO “Human Rights Center’ said in their conversation, that they appreciate the initiative of the authority to open a district hospital in Gurjaani. It is the most convenient area for the population from all Kakheti districts. However, they said that it must not be done at the expense of the IDPs.
“Under the Georgian Law on IDPs, Article 5, the IDPs must not be evicted from their shelters, unless they are offered with alternative accommodation or compensation. There is also a governmental resolution, state strategy regarding the IDPs under which living conditions of these people must not be worsened in the case of eviction. In this particular case, the building in the area of the resort-house of Akhtala is a state property and IDPs reside in it. Thus, the government should provide the IDPs with corresponding assistance. In fact, the government offers those people quite unacceptable conditions,” said Lia Khuroshvili, a lawyer for the Human Rights Center.
Gia Natsvlishvili, a president’s representative to the Kakheti Region confirms the fact that a new hospital should be built in the place where IDPs live now. “That territory is the best to build a new hospital. Resort Akhtala surrounds the building; a Georgian- French Center is situated nearby and is a perfect place for regional hospital. Everything will be agreed upon. We will give the IDPs alternative accommodations,” said Kakheti regional Governor.
Though the question is settled by the authority, IDPs are not going to leave the place. They said that they would never agree with the government to move to the building of present hospital. “What kind of conditions are they going to create for us? They are deceiving us according to their wish. How can a person live in the building of a hospital? Moreover, it is located far from the town center. Besides that the building is too cold and it is impossible to heat it. The ceiling is nearly collapsed.  The rain leaks in the building and reaches even the ground floor. The walls are damp. Rats are running around in the building because of great mess in it. In several days they are going to open a tuberculosis center in one part of that building.  The center was removed from its old place on the basis of people’s complaints, which lived around it. And we, socially excluded people, with poor health should face the danger of getting tuberculosis there?” the furious IDPs said and they are not going to leave the place until the government gives them proper alternative accommodations or compensate them. The compensation sum should be 7-10 thousand USD.
If situation is aggravated and they are forced to leave the building, IDPs threaten to hold demonstrations and start hanger strikes.