მოტყუებული მუშები სამართალს ითხოვენ (ნაწილი II)
მუშები ამბობენ, რომ კომპანიამ მათ მხოლოდ ერთი წლის სახელფასო დავალიანების დაფარვა შესთავაზა და ისიც განახევრებული ოდენობით. დაზარალებულები აღნიშნულ წინადადებას არ დათანხმდნენ.
იგივეს ვკითხულობთ მათ მიერ საქართველოს ფინანსური პოლიციის საგამოძიებო დეპარტამენეტში ჯერ კიდევ 2005 წელს გაგზავნილ წერილში: „გვითხრეს, ერთი წლის თანხის ნახევარს მოგცემთ, ოღონდ, უწყისს, რომ ერთი წლის თანხა მიიღეთ, ხელი უნდა მოაწერეთო. ჩვენ ამ უკანონობაზე არ წავედით... გთხოვთ, განიხილოთ ჩვენი ერთობლივი საჩივარი და აღიძრას სს საქმე საქართევლოს გზების სამშენებლო კომპანიის მიმართ.“
თუ ვალს არ აღირებენ, მაშ 100 000 ლარს რატომ სთავაზობდნენ მუშებს?“ - კითხულობს მათი ადვოკატი.
რაც შეეხება არსებულ კანონმდებლობას, საგადასახადო კოდექსის 61-ე მუხლში ვკითხულობთ: „რეორგანიზებული საწარმოს ან ორგანიზაციის საგადასახადო ვალდებულებას ასრულებს მისი უფლებამონაცვლე ამ მუხლის დადგენილი წესით. რამდენიმე საწარმოს შერწყმისას თითოეულის საგადასახადო ვალდებულების შესრულების უფლებამონაცვლედ ითვლება შერწყმის შედეგად შექმნილი საწარმო.“
„მეწარმეთა შესახებ კანონის“ 14 მუხლით კი: „საზოგადოება, რომელმაც ძველი საზოგადოება მიიერთა, ან ახლად შექმნილი საზოგადოებაა, წარმოადგენენ ადრინდელი საზოგადოების უფლებამონაცვლეს.
ამ ყველაფრის მიუხედავად, მუშები კომპანიაში მუშაობას აგრძელებდნენ. კითხვას, რატომ მუშაობდით კომპანიაში, თუ ხელფასს არ გიხდიდნენ, ყოფილ დირექტორსა და მუშა-მოსამსახურეებს ერთნაირი პასუხი აქვთ. „ხალხი იმ იმედით მუშაობდა, რომ მდგომარეობა გამოსწორდებოდა. უფროსებს იცნობდნენ და ურთიერთობა ჰქონდათ. ადრეც რაღაც კავშირები ჰქონდათ მათთან, არასდროს არაფერი დაკარგვიათ და იმედი ჰქონდათ, რომ არც ამ შემთხვევაში დაეკარგებოდათ. მუშებს შეუთანხმდნენ, რომ  ძველ და ახალ დავალიანებას ერთად გადაუხდიდნენ. ყველანი ამ იმედით ვმუშაობდით,“ - გვითხრა ყოფილმა დირექტორმა დოღონაძემ.
მუშების კომენტარი კი ასეთია: „სხვა შემოსავალი არ გვქონდა და იმ იმედით, რომ დღეს თუ ხვალ დავალიანებას დაგვიფარავდნენ, მუშაობას ვაგრძელებდით. ჩვენთვის ის 100 ლარიც რაღაცას ნიშნავდა. 2002 წელს კი გაცილებით რთული პერიოდი იყო, ვიდრე დღეს. ფული ძალიან ჭირდა“.
დაზარალებულებმა სამართალი რომ ვერსად იპოვეს, 2005 წლის 10 ოქტომბერს თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიმართეს. სარჩელში აღწერილია ის დეტალები, რასაც დაზარალებულები „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ჟურნალისტთან ყვებიან და თავიანთი დავალიანების დაფარვას ითხოვენ. საქალაქო სასამართლომ აღნიშნულ საკითხზე იმსჯელა და გადაწყვეტილებაც გამოიტანა. სარჩელი დაუსაბუთებლობის გამო არ დაკმაყოფილდა.
განჩინებაში ნათვამია, რომ მოპასუხემ სარჩელი არ სცნო და აღნიშნა, რომ მართალია შპს „საქართველოს გზების სამშენებლო კომპანია“ წარმოადგენს „ვირაჟი-ს“ სამართალმემკვიდრეს, მაგრამ მარტო ეს არ არის საკმარისი, რომ მას სახელფასო დავალიანების გადახდა დაეკისროსო. აქედან გამომდინარე, სასამართლოს 2006 წლის 9 თებერვლის გადაწყვეტილებაში ვკითხულობთ: „სასამართლომ დაადგინა, რომ მოსარჩელეები შრომით ურთიერთობაში იმყოფებოდნენ მოპასუხე ორგანიზაციასთან, მაგრამ საქმეში წარმოდგენილი მტკიცებულებებით ვერ დასტურდება კონკრეტული მოთხოვნილი თანხის უტყუარობა.“
აღნიშნული გადაწყვეტილება მუშა-მოსამსახურეებმა 2006 წლის 17 მარტს სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრეს. მოსარჩელემ მოითხოვა, მოპასუხეს ანუ შპს „საქართველოს გზების სამშენებლი კომპანიას“ ხელფასის უწყისები წარმოედგინა. სასამართლომ კი მოპასუხეს სიტყვიერად დაავალა ამის გაკეთება, თუმცა ეს მოთხოვნა არ შესრულდა. სასამართლოს საბოლოო გადაწყვეტილებით, საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება უცვლელი დარჩა და მოსარჩელეთა მოთხოვნა არც ამჯერად დაკმაყოფილდა.
სარჩელის დაუკმაყოფილებლობის მიზეზების გასარკვევად „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ჟურნალისტი  სააპელაციო სასამართლოს დაუკავშირდა. განმარტება კი სპიკერმა მოსამართლემ თამარ ზამბახიძემ მოგვცა. მისი თქმით: „საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის მე-4 მუხლის თანახმად, სამართალწარმოება შეჯიბრობითობის საფუძველზე მიმდინარეობს. მხარეები სარგებლობენ თანაბარი უფლებებითა და შესაძლებლობებით, დაასაბუთონ თავიანთი მოთხოვნები, უარყონ ან გააქარწყლონ მეორე მხარის მიერ წამოყენებული მოთხოვნები, მოსაზრებები თუ მტკიცებულებები. 102-ე მუხლის პირველი ნაწილი ადგენს, რომ თითოეულმა მხარემ უნდა დაამტკიცოს გარემოებანი, რომლებზედაც ის თავის მოთხოვნებსა და შესაგებელს ამყარებს. სააპელაციო სასამართლომ მიიჩნია, რომ აპელანტებმა ვერ დაამტკიცეს 2002-2003 წლებში შპს „ვირაჟში“ მუშაობისა და მათ მიმართ სახელმწიფო დავალიენების არსებობის ფაქტი.“

Workers say that the company offered them to pay half of their one-year-wages. The victims did not accept the offer.
The same thing is written in the letter that was sent to the Georgian Financial Police Department in 2005. “We were told that they would pay us half of our wages for one year, if we had singed the blank, stating we received the wages for the whole year. We did not accept their illegal offer… We urge you to discuss our joint appeal and launch criminal case against the Georgian Road Construction Company.”
If they do not admit that they have debt to us, why they have offered us 100 000 GEL?” asked the lawyer for workers.
As for the current legislation, the Tax Code, Article 61 states that “the responsibilities of the reorganized enterprise or organization must be followed by its legal heir according to the regulations envisaged by this article. If several enterprises are joined, the new enterprise will be put in charge to follow old responsibilities.”
According to the Law on Entrepreneurs, Article 14, “the society who adjoined old society, is either newly established society or is a legal heir of the old society.”
Despite all abovementioned difficulties, the workers went on working for the company. Former director and workers have one answer to the question-why they continued working for the company if they were not paid wages.   “The people went on working because they hoped the situation would change for better. They knew their bosses well and had good relationships with them. They had known each other before starting this company. They had never lost anything during working for those people and hoped the same would happen with this new company. The chiefs of the company promised the workers to pay them old and new wages together. Everybody worked with that hope,” said Doghonadze, former director of the company.
The workers said that “We had no more income and we continued working with the hope that one day they would pay us the money. 100 lari meant much for us. In 2002 we lived much harder life than we live now. It was too difficult to earn money.”
On October 10 2005, having reached no justice, the victims appealed to the Tbilisi City Court. The appeal described details what the victims speak about in their conversation to the journalist for Human Rights Center. They demanded to return their debts. The City Court discussed the question and made a decision. The appeal was not satisfied because of lack of evidences.
The verdict stated that the defendant did not accept the appeal and said that although the Georgian Roads Construction Company Ltd is a legal heir of the Viraji, it is not enough to take responsibility of paying salaries. Consequently, the verdict dated by February 9 2006 stated that “the court concluded that the accusers were cooperating with the defendant organization; however the case materials are invalid to prove the legality of accusers’ demands on paying that amount of money.”
The workers appealed against that verdict on March 17 2006 at the Appeal Court. The accuser side demanded from the defendant, Georgian Roads Construction Company Ltd, to produce the blanks of the wages. The court demanded the defendant to produce those documents.  However, the demand was not followed. According to the court’s final decision, the verdict passed by the City Court was not altered and the accusers’ appeal was not satisfied.
In order to find out situation, the journalist for the Human Rights Center got in touch with the Appeal Court. Speaker Judge for the Appeal Court, Tamar Zambakhidze, commented on the situation.  “Under the Georgian Civil Procedural Code, Article 4, the investigation is being carried out according to the competitiveness. The parties have equal rights and possibilities to prove their demands, deny and annihilate the statements, ideas or proofs made by opposite side. The Article 102, section I states that each party should prove the circumstances under which their demands and arguments on compensation are prepared. The Appeal Court concluded that the applicants failed to prove the fact of having worked for the Viraji Ltd in 2002-2003 and the fact that the state owed that money to them.”