სტუდენტების აქცია ზუგდიდის გაეროს ოფისთან
გუშინ სტუდენტებმა და არასამთავრობო ორგანიზაცია „ახალი თაობა ერთიანი საქართველოსათვის” წევრებმა გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ზუგდიდის ოფისის წინ საპროტესტო აქცია გამართეს. სტუდენტები გაეროს თხოვნით მიმართავენ ორგანიზაციამ აქტიური მონაწილეობა მიიღოს 1 მარტს სოფელ შამგონაში დაკავებული სამი სტუდენტის ლევან ღაჭავას, ივერია ყორშიას და კობა რიგვავას გათავისუფლებაში. შეგახსენებთ, ახალგაზრდები აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის სპეცსამსახურებმა მას შემდეგ დააკავეს, რაც ახალგაზრდები ქართველ თანატოლებთან შესახვედრად სოფელ შამგონაში, ენგურს გამოღმა გადმოვიდნენ.
„აფხაზეთში დაკავებული ახალგაზრდები პატრიოტები არიან, ჩვენ შევიკრიბეთ გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის წინ და ვთხოვთ მათ ჩაერთონ ამ პრობლემის მოგვარებაში. ჩვენ მათი ყურადღება გვჭირდება... ჩვენი მეგობრები აფხაზეთში დღეს უკანონოდ არიან დაკავებულნი, ჩვენ შორის არ არსებობს საზღვარი, რომლის გადალახვისთვისაც ისინი უკანონოდ დააპატიმრეს,” - ამბობს აქციების აქტივისტი, სტუდენტი დათო ჭითანავა.
დღევანდელ აქციას წინ შვიდდღიანი შიმშილობის აქცია უსწრებდა, ხუთი სტუდენტი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ზუგდიდის ფილიალის შენობაში მთელი კვირა შიმშილობდა, თუმცა პროტესტის ამგვარ ფორმას როგორც უკვე ყოფილი მოშიმშილეები ამბობენ, არანაირი შედეგი არ მოჰყოლია.
გოგა სამუშია ერთ-ერთი იმათგანია, რომელმაც მეგობრების გათავისუფლების მოთხოვნით უნივერსიტეტის შენობაში მთელი კვირა იშიმშილა. თუმცა. როგორც დღეს ამბობს სრულიად ამაოდ; „ჩვენ ვწყვეტთ შიმშილობას, იმიტომ რომ ამას არანაირი რეაგირება არ მოჰყვა, ჩვენს შიმშილობას არც გაერო და არც სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციები არ გამოხმაურებიან. ჩვენი მოთხოვნა ისევ დაუკმაყოფილებელი რჩება. დღეიდან ჩვენ სხვა ხერხს, სხვა მეთოდს მივმართავთ. გავმართავთ ფართო მასშტაბიან აქციებს,” - ამბობს გიორგი სამუშია. მისივე თქმით სტუდენტები იმედგაცრუიებულნი არიან, რაც მათდამი უყურადღებობამ გამოიწვია.
შიმშილობისას სტუდენტებს ექსპერტი პაატა ზაქარეიშვილი შეხვდა. მან სტუდენტებს შიმშილობის შეწყვეტისაკენ მოუწოდა. მისი თქმით, სტუდენტების თავგანწირვა დასაფასებელია, თუმცა, წუხს, რომ ახალგაზრდები აფხაზური მხარის წინააღმდეგ შიმშილობენ.  „მე ძალიან დიდ პატივს ვცემ ამ ახლგაზრდებს, ეს არის მათი გულწრფელი, გულახდილი ქცევა. რაც მე მაწუხებს ისაა, რომ ისინი შიმშილობენ აფხაზური მხარის წინააღმდეგ, რომლებსაც სულ არ ადარდებთ ქართველების ჯანმრთელობა. ეს მათზე არ მოქმედებს. ეს აქციები მიმართული უნდა იყოს იმ ძალის მიმართ, ვისზეც შენ გავლენა გაქვს, ვინც შენზე დავალებულია ანუ შენივე ხელისუფლების მიმართ. ჩვენი ახალგაზრდების შიმშილობა იქნება მხოლოდ მათი ჯანმრთელობისთვის საზიანო, მე მათ ვთხოვე, როგორც უფროსმა მეგობარმა, თავი შეიკავონ ჯანმრთელობის დაზიანებისაგან. მათი ჯანმრთელობა პირველ რიგში მათ ჭირდებათ და მერე ჩვენ გვჭირდება. მხოლოდ ღირსეულ ადამიანს შეუძლია შიმშილობა, ასეთი ღირსეული ახალგაზრდები მომავალშიც გვჭირდება,” - მბობს პაატა ზაქარეიშვილი.
სტუდენტებმა ზაქარეიშვილის რჩევა გაითვალისწინეს და პროტესტის სხვა ზომებს მიმართეს. თუმცა სტუდენტებმა დამაკმაყოფილებელი პასუხი ვერც გაეროს წარმომადგენლობისგან მიიღეს.
სტუდენტ ანა ქოჩუას თქმით, გაეროს წარმომადგენლებმა მათი კითხვები სოხუმის ოფისს გადაუმისამართეს. გაეროს ზუგდიდი ოფისის წარმომადგენლებმა მედიასთან ურთიერთობას თავი აარიდა და მის კითხვებს დუმილით უპასუხა.
სტუდენტების განცხადებით, ახალგაზრდების გათავისუფლების მოთხოვნით აქციები მანამდე გაგრძელდება, სანამ აფხაზები დაკავებულებს არ გაათავისუფლებენ. პაატა ზაქარეიშვილის თქმით, კი სტუდენტების გათავისუფლებას არჩევნებამდე არ უნდა ველოდეთ, რადგანაც ეს ბაღაფშს პროქართულ ნაბიჯად ჩაეთვლება, რაც წინასაარჩევნოდ მისთვის წამგებიანი ნაბიჯი, მისი ოპონენტებისთვის კი მომგებიანი იქნება.

Students Hold Demonstration In Front Of The UN Office In Zugdidi
Yesterday, students and non-governmental organization “New Generation for United Georgia” held a demonstration in front of the UN Office in Zugdidi. The students urged the UN officials to take part in the release of three students, who were detained near the village of Shamgona. Those students are Levan Ghachava, Iveria Korshia and Koba Rigvava. The Abkhazian de-facto Republic’s Special Forces detained them when they crossed the Enguri River to meet their Georgian friends in the village of Shamgona.
“Those people are young patriots. Here we have gathered in front of the UN office to urge its representatives to involve the process of resolving this problem. We need their attention…Our friends are arbitrarily detained in Abkhazia. There is no border between us, though they were detained for crossing it,” said Dato Chitanava, an activist of demonstrations.
Before this demonstration, the participants had gone on seven-day-hunger strike. Five students were on hunger strike in the building of the Tbilisi State University’s Branch during the whole week. However, their protest did not have any results.
Goga Samushia is one of hunger-strikers from the University building. He had been on a strike for a week but now he says that his effort had no result. “We stop hunger-strike because it had no result. Neither UN nor other international organizations has paid attention to us. Our demands have not been followed. Thus we will apply to new way of protests-we are going to hold large-scaled demonstrations,” said Samushia, who added that students are disappointed by total indifference.
During hunger-strike, an expert Paata Zakareishvili met students. He asked them to stop striking. He said that he appreciated the student’s heroic behavior; however he is sorry that the young people express their protest against Abkhazian side. “I greatly honor these young people. They are frank in their behavior. I am worried about the fact that they are on a strike against Abkhazian side, which does not care about their health at all. They should express their protest against those people whom they can influence, who is responsible to them, or against their government. Our youth are on a hunger strike that damages their health. I asked them to stop strike as their old friend. First of all we need healthy generation. Only an honest person can go on a strike and we need such people in future,” said Zakareishvili.
The students took Zakareishvili’s advice into consideration and now they applied to new measures of protest. However, the demonstrators could not receive any reply from the UN representatives.
Student Ana Kochua said that the representatives of the UN sent demonstrators questions to the Sokhumi office. The UN officials avoided answering media representatives’ questions.
According to students, the demonstrations will go on demanding the freedom of detainees until Abkhazians release them. Zakareishvili said that the detained students would not be released until Abkhazian elections are held, because it might be considered Bagafshi’s pro-Georgian activity. Thus, if he releases detainees before elections, he might lose polls.