სასტუმრო „ქუთაისიდან“ დევნილებს ასახლებენ
„76 წლის კაცი ვარ. ალბათ, უკვე დავამძიმე დედამიწა და ადამიანებსაც ყელში ამოუვიდათ ჩემი ცქერა. სხვა რა ვიფიქრო, როცა ასე არაადამიანურად გვექცევიან მე და ჩემს მეუღლეს, რომელიც ონკოლოგიური ავადმყოფია და სადარდებელი ისედაც ბევრი აქვს,“ - ამბობს სასტუმრო „ქუთაისში“ მცხოვრები შოთა მილორავა.
მოხუცის გაღიზიანება რამდენიმე დღის წინ ფოსტით მიღებულმა წერილმა გამოიწვია, რომელიც, როგორც თვითონ ამბობს, არც კი გაუხსნია:
„კონვერტისთვის ხელიც არ გვიხლია, რადგან ვიცოდით, იქ რაზეც იქნებოდა საუბარი. სანამ წერილებს გამოგვიგზავნიდნენ, თავად გვეახლნენ ის პირები, რომლებსაც წარმოდგენა არა აქვთ, რას ნიშნავს უსახლკაროდ დარჩენა და ღამეების ქუჩაში გათენება. გვეუბნებიან, დაცალეთ აქაურობა და წადითო. სად წავიდეთ, როცა მე და ჩემს მეუღლეს ქოლგის გარდა, თავშესაფარი არსად გვაქვს. 31 წლის ვაჟკაცი სოხუმში მომიკლეს. მეორე შვილი და რძალი მეორე ჯგუფის ინვალიდები არიან. უარეს დღეში არიან აქ მცხოვრები სხვა დევნილებიც. მოსულიყვნენ და ადამიანურად დაგვლაპარაკებოდნენ. მაგრამ არა, ისინი პირდაპირ შეტევაზე გადმოდიან და გასაქანს არ გვაძლევენ,“ - ამბობს შოთა მილორავა. მას და სასტუმროში მის მეზობლად მცხოვრებ 60 ოჯახს სწორედ აღნიშნული ელვა-შეტყობინებით აუწყეს, რომ 20 მარტამდე საცხოვრებელი ფართი უნდა გაათავისუფლონ.
სასტუმრო „ქუთაისი“, რომელშიც დღეს 300-მდე დევნილი ცხოვრობს, 2005 წელს საკონკურსო წესით გაიყიდა. მისი მფლობელი შპს „ინტერინვესტი“ გახდა. ხელშეკრულებაში, რომელიც ეკონომიკის სამინისტროსა და ინვესტორს შორის გაფორმდა, მითითებულია, რომ იმ შემთხვევაში, თუ სასტუმროს მფლობელი მის რეკონსტრუქციას დაიწყებს, იგი საცხოვრებელი ფართით უზრუნველყოფს იქ მცხოვრებ ოჯახებს, ან თანხის სახით მოახდენს მათ კომპენსირებას.
მართალია, სასტუმროს მეპატრონე დევნილების ფულადი კომპენსაციით უზრუნველყოფას არ გაურბის, თუმცა, თანხა, რომლითაც ის სასტუმროში მცხოვრებთა გასტუმრებას აპირებს, მათთვის არასაკმარისია. „4500 ამერიკულ დოლარს გვთავაზობენ. ამით კი, ქუთაისში სარდაფსაც ვერ იყიდი. რა ვქნათ? განა, ჩვენ გვსიამოვნებს ერთ ოთახში შეყუჟვა, როგორც ახლა ვართ? საშუალება რომ გვქონოდა, ამდენ ხანს წავიდოდით აქედან. 14 წელია აქ ვცხოვრობთ. თანაც, გასათვალისწინებელი ისაა, რომ აქ ყველა ოჯახს უკიდურესად მძიმე ეკონომიკური პირობები აქვს. ტრაგიკული ადამიანები არიან და უსახლკაროდ დატოვება მათთვის საბოლოო განაჩენი იქნება, რომელსაც ნამდვილად ვერ გადაიტანენ,“ - ამბობს შოთა მილორავა.
„თავის დროზე, როცა ეკონომიკის სამინისტრომ ინვესტორს ობიექტი მიჰყიდა, ამ პროცესში არ ჩარეულა ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო. არც უშუალოდ დევნილებთან გაუფორმებია ვინმეს წერილობითი ხელშეკრულება, რომ პირობები შეთანხმებული ყოფილიყო. მხარეებს შორის მოლაპარაკება დევნილების გვერდის ავლით მოხდა. თუ გავითვალისწინებთ იმ ფაქტს, რომ ქუთაისში საცხოვრებელი ფართები გაძვირებულია, ამ ფასად, რასაც მათ ინვესტორი სთავაზობს, ვერაფერს შეიძენენ. ამდენად, მათი რეაქციაც ბუნებრივია,“ -აცხადევს კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლისა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის ასოციაციის „საჩინოს“ დირექტორი ზურაბ ხურციძე.
დევნილებმა მის ორგანიზაციას მას შემდეგ მიმართეს, რაც „ინტერინვესტის“ ნდობით აღჭურვილი პირისგან გამაფრთხილებელი წერილი მიიღეს. შეტყობინებაში მითითებულია, რომ სამოცდაერთმა ოჯახმა 20 მარტამდე სასტუმრო უნდა დატოვოს.
მოლაპარაკებას დევნილებთან საინფორმაციო ბიურო, კერძოდ კი, მისი ხელმძღვანელი კახა კუხიანიძე აწარმოებს. იგი ამბობს, რომ შპს „ინტერინვესტის“ რწმუნებულია და ამის სრული უფლება აქვს: „დევნილებისთვის თანხის შეთავაზება სასტუმროს გაყიდვის დღიდანვე დაიწყო. მე ამ საქმეში 2006 წლის 18 დეკემბრიდან ჩავერთე და შესაბამისად, ამ დროიდან დავიწყე დოკუმენტაციის შესწავლა. დღეისთვის ერთსულიან ოჯახს 4500 დოლარს ვთავაზობთ. ხოლო, თუ ოჯახი რამდენიმე წევრისგან შედგება, შესაბამისად, არსებობს დანამატი,“ - განმარტავს კახა კუხიანიძე.
გარდა ამისა, იგი დასძენს, რომ დევნილებს სასტუმროდან გამოსახლების სანაცვლოდ პირობის რამდენიმე ვერსია შესთავაზა: 1.კეთილმოუწყობელი ფართი კოლექტიურ ცენტრში, პლიუს კომპენსაციის თანხა; 2.კოლექტიური კეთილმოწყობილი ფართი კომპენსაციის გარეშე და 3. ბინა მშენებარე კორპუსში, ქუთაისის ტერიტორიაზე.
დევნილები აცხადებენ, რომ კუხიანიძე ტყუის და მსგავს შემთხვევას ადგილი არ ჰქონია: „არავითარი ფართით უზრუნველყოფა კუხიანიძეს ჩვენთვის არ შემოუთავაზებია. პირდაპირ შეტევაზე გადმოვიდნენ და დიალოგზეც არ წამოსულან. ამდენ შეურაცხყოფას კუხიანიძისგან ვეღარ ავიტანთ. ვაპირებთ საჩივარი შევიტანოთ მის წინააღმდეგ, რადგან სხვა გამოსავალს ვერ ვხედავთ. კახა კუხიანიძე იმასაც კი იძახის, თითქოს 40 ოჯახი თანახმაა აიღოს ეს თანხა. გარწმუნებთ, ეს ტყუილია, რომელსაც მალე დავამტკიცებთ,“ - აცხადებენ დევნილები.
საქმის სასამართლომდე მისვლას არც კუხიანიძე გამორიცხავს. მისი თქმით, იმ შემთხვევაში, თუ დევნილები გაჯიუტდებიან, „ინტერინვესტის“ მეპატრონე მართლმსაჯულებას მიმართავს. მით უფრო, რომ აპრილის ბოლოდან სასტუმროს რეკონსტრუქციის პროცესია დაგეგმილი და ამასთან დაკავშირებით, მოსამზადებელი სამუშაოები უნდა დაიწყოს. სასტუმრო „ქუთაისის“ მფლობელის რწმუნებული ამ საკითხებზე სასაუბროდ უახლოეს დღეებში ქუთაისის მერთან შეხვედრასაც გეგმავს, რათა მიიღოს ოფიციალური თანხმობა ქალაქის ცენტრალურ ქუჩაზე განთავსებული ობიექტის მიმდებარე ტერიტორიის სათანადოდ შეფუთვასა და გარეშემოღობვაზე.
დევნილთა დაპირების მიხედვით თუ ვიმსჯელებთ, რეკონსტრუქციის წინა მოსამზადებელი პერიოდი გაცილებით რთული და დრამატული იქნება, ვიდრე ეს „ინტერინვესტის“ მფლობელსა და მის რწმუნებულს წარმოუდგენიათ. დევნილებმა გამაფრთხილებელი აქცია გასულ კვირას უკვე გამართეს და ისიც აღნიშნეს, რომ ეს მხოლოდ დასაწყისია.

IDPs Are Being Evicted From the Hotel ‘Kutaisi’
“I am seventy-five-year-old man. I might be an odd person on the earth and I might have already bored people. The way how they treat me and my wife makes me think so. My wife has a cancer and has much to worry about,” said Shota Milorava who resides in the hotel Kutaisi.
The old man got upset at the letter he received several days ago by mail which he had not opened:
“We have not touched the envelope because we know what was written in it. Before sending letter they visited us personally, who cannot understand the pain that is caused by being left homeless and spending nights in the street. They ordered us to leave the place and move to another place. Where should we go? My wife and I have only an umbrella to shelter. My thirty-one-year-old son was killed in Sokhumi. The second son and his wife are disabled people of the second group. The other IDP families live in much more difficulties here. Representatives of the Ltd should have met us and spoken in human way. No, they started to attack us and demanded to leave the place immediately,” said Milorava. His family and other sixty families, who reside in the hotel, received telegrams stating they should leave their flats until March 20.
The Hotel ‘Kutaisi’, where nearly 300 IDPs reside, was sold in 2005 on an auction. The new owner of the hotel is ‘Interinvest, Ltd’. The contract signed between the Georgian Ministry of Economics and the investor states that if the hotel owner starts the reconstruction of the hotel, the owners should provide the IDPs residing in it with alternative accommodations, or compensate them with corresponding money.
Although the owner does not avoid the compensating of the IDPs, the money they are going to pay the families in order to leave the hotel is not enough. “They offer us 4 500USD. In Kutaisi you cannot buy even a cellar with the money. What shall we do? Do they think we like to live in this one room? If we had a chance we should have left the place long time ago. We have been living in the hotel for fourteen years, already. It should also be taken in consideration that every family, which resides in the hotel, lives in extreme poverty. They are people who have endured great tragedy and leaving them in the street would be a final verdict for them. These people will never survive another tragedy” said Milorava.
“When the Ministry of Economics sold the hotel to the investor, the Ministry of Refugees and Accommodation did not involve the process. Neither anybody drew up a contract with IDPs to agree the conditions with them. The negotiations were conducted without IDPs’ involvement. If we take into consideration the increased prices on the space in Kutaisi, the IDPs will not be able to buy anything with the offered money. Thus their reaction is quite natural,” said Zurab Khurtsidze, director of the Sachino, Association against Corruption and for the Protection of Customer’s Rights.
IDPs applied to Khurtsidze’s organization after a representative of the Interinvest had sent a warning letter to them. The notification stated that the sixty-one families should have left the place until March 20.
The negotiations with the IDPs are carried out by Kakha Kukhianidze, the chief of the Informational Bureau. He said he is a plenipotentiary representative of the Ltd. “We started offering the money as soon as the hotel was sold. I involved the process on December 18 2005 and consequently I started to study the documentation on the case. Nowadays we offer 4 500USD to a one-member-family. As for large families, we foresee some additional amount of money for them,” said Kukhianidze.
Besides that Kukhianidze added that he had offered some variants of eviction to the IDPs. 1. An ill-equipped accommodation in a collective center plus compensation; 2. Well-built accommodation in the collective centre, without compensation; 3. A flat in the building under construction in Kutaisi.
The IDPs said that Kukhianidze is lying and they had never received such an offer before. “Khkhianidze has never offered us any alternative space before. They started to force us out of the hotel and did not initiate any dialogue with us either. We cannot stand any more insulting from Kukhianidze. We are about to appeal against him because there is no more way out for us. Kukhianidze also said that forty IDP families are ready to accept the sum. I claim it is a lie and we will prove it soon,” said the IDPs.
Neither Kukhianidze excludes the possibility that the argument would end in the court.  He said if IDPs refuse to leave the place, the owner of the Ltd will apply to the court. They are going to start reconstruction of the hotel late in April and preparation works should start as soon as possible. Kukhianidze is going to meet Kutaisi Mayer to discuss the situation in nearest future. He must receive an official permission to wrap-up and surround the building with fence in the central street.
If we take IDPs intentions into consideration, the period of reconstruction will be more difficult and dramatic than the owner of the Interinvest and his representative could imagine. The IDPs held a warning demonstration last week; they added it was only a start of the future events.