„ვიცი, სიცოცხლის უფლება მაქვს“
„მე ჭიჭიკო დავითულიანი ვარ. მალე 83 წელი შემისრულდება და კიდევ ერთი წლით დავბერდები. დიახ, საწნახელში ვცხოვრობ და აქ არც შუქი მაქვს და არც გაზი. რა თქმა უნდა, ჯობდა ერთი ოთახი მაინც მქონოდა და საჭმელი მაგიდასთან მეჭამა, მაგრამ ასე არ არის... მე მაინც ღმერთის მადლობელი ვარ - ადამიანად მომავლინა ამ ქვეყანაზე,“ - ასე მაცნობს საკუთარ თავს ჭიჭიკო ბაბუა.
მასთან სტუმრობას უკვე თვეზე მეტია ვგეგმავ. თითქოს მერიდებოდა - ვიცოდი, შეკითხვებს, რომელსაც დავუსვამდი, გულგრილად ვერ უპასუხებდა და უხერხულობას ვერიდებოდი.... ცნობისმოყვარეობა მკლავს და ერთადერთი კითხვა მიტრიალებს - რა უნდა დააშავოს ადამიანმა ისეთი, რომ სიცოცხლის უკანასკნელი ღამეები საწნახელში მოკუნჭულმა გაათენოს?
ქუთაისი, პუშკინის ქუჩა, #26 - ეს იმ სახლის მისამართია, რომლის ეზოშიც საუკუნეზე დიდი ხანია საწნახელი დგას და ამ ქალაქში, ალბათ, ცოტამ თუ იცის, რომ შიგ სულიერი, თან ადამიანი ცხოვრობს.
ჭიჭიკო დავითულიანი მარტოხელა მოხუცია. 10 წლის წინ თოვლმა საცხოვრებელი სახლი დაუნგრია და ღამის გასათევი რომ აღარსად ჰქონდა, იმაზე ფიქრს შეუდგა, ვის შეჰკედლებოდა.
„ვერაფერი ვიღონე, ამ ქვეყნად ერთადერთი ნათესავის მეტი არავინ გამაჩნდა. ძალიან კი გამიჭირდა, მის კარს მივდგომოდი, მაგრამ სხვა გზა რომ არ მქონდა, გადავწყვიტე, ასე მოვქცეულიყავი. ცოტა ხანი იქ ვცხოვრობდი. მერე ბინის გაქირავება გადაწყვიტეს და ქუჩაში აღმოვჩნდი. იმ ოჯახის გარაჟში, საწოლის ქვეშ, ჩექმაში, აფთიაქის თანამშრომლების მიერ შეგროვილი 350 ლარი მქონდა გადანახული - თვალის ოპერაციის ფული, რომელიც სადღაც გაქრა. ფული რომ დავკარგე, მაშინ მივხვდი, იმ ოჯახში ზედმეტი ვიყავი და იქაურობას გავეცალე.“
მერე დაიწყო უძილო ღამეები, ქუჩაში ბოთლების ძებნა და შეგროვილი გროშებით მხოლოდ პურისა და თვალში ჩასაწვეთებელი მედიკამენტის შეძენა. თუმცა, ახსენდება ისეთი დღეებიც, როდესაც ფული ძეხვისა და მაწვნის შესაძენადაც რჩებოდა და ღმერთს ამისთვის დღესაც მადლობას სწირავს.
ქუთაისში ვერ იპოვი ისეთ ადამიანს, რომელიც იტყვის, რომ ჭიჭიკო ბაბუა ქუჩაში ხელგამოწვდილი დაუნახავს. არ უყვარს მათხოვრები და არც ის მაწანწალა ბავშვები, რომლებიც მის საწნახელს ხშირად „აყაჩაღებენ“. „რამდენჯერ ვუთხარი იმ მამაძაღლებს, მოდით, რაც მექნება, იმით გიმასპინძლებთ და თუ სახლი არა გაქვთ, ღამეს ამ საწნახელში გაგათევინებთ-მეთქი, მაგრამ ქურდობა ურჩევნიათ. ბევრი შემთხვევა იყო, მოვსულვარ და შენახული პური აღარ დამხვედრია. შემოდიან და მიაქვთ. „ბათინკები“ მომპარეს და საბანიც, რომელიც მეზობელმა მაჩუქა.“
ჭიჭიკო დავითულიანის „ბინა“ ძალიან ვიწროა. თანაც იმდენად ვიწრო, რომ შიგნით მხოლოდ ერთადერთი ლეიბის გასაშლელი ადგილია და კიდევ ერთი ციდა კუთხე მოხუცის სახელდახელო „გარდერობისთვის“.
10 წლის წინ, უბინაოდ დარჩენილმა მთელი ქალაქი რომ შემოიარა, „არჩევანი“ პუშკინის ქუჩაზე აღმოჩენილ საწნახელზე შეაჩერა. პატრონს სთხოვა, დროებით დამითმეო და შიგ „ბინა“ მოიწყო.
ის, რომ ცალ თვალში ვერ ხედავს, ძალიან აწუხებს. თუმცა, იმედს არ კარგავს: „ვიცი, სიცოცხლის უფლება მაქვს და მინდა ამისთვის ვიბრძოლო. შიმშილს ვუძლებ. 20 დღე რომ ვიშიმშილო, კაცს არ ვეტყვი, მიჭირს და დამეხმარეო. ფულს არ მოვთხოვ. თუ მასესხებს, კი ბატონო. პენსიას ვიღებ, რაღაც თანხას ამერიკელებიც მიგზავნიდნენ. მაგრამ ახლა მითხრეს, შარშან რომ იღებდი, წელს აღარ გერგებაო. არადა, ის 30 ლარი კარგი შეღავათი იყო.“
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის წარმომადგენლობამ გაარკვია, რომ „ამერიკელების გამოგზავნილი“ 30 ლარიანი დახმარება „სიღარიბის დაძლევის პროგრამით“ გათვალისწინებული შემწეობაა, რომელსაც ქუთაისში ათასობით ადამიანი იღებს. ბენეფიციართა სიაში ჭიჭიკო ბაბუაცაა და ამას ოფიციალურად ადასტურებს სოციალური დახმარებისა და დასაქმების სააგენტოს ქუთაისის განყოფილების მთავარი სპეციალისტი ხათუნა გოგიბერიძე. მისივე თქმით, მოხუცს სამედიცინო პოლისიც ერგება, რომელიც ამბულატორიულ გამოკვლევებთან ერთად გადაუდებელ ოპერაციებსაც ითვალისწინებს. თუმცა, ჭიჭიკო ბაბუასთვის იგი დიდი ვერაფერი შეღავათია, რადგან როგორც ირკვევა, „სიღარიბის დაძლევის პროგრამაში“ თვალის კლინიკები ჯერჯერობით ჩართულნი არ არიან.
ჭიჭიკო დავითულიანმა იცის, რომ „ამერიკელების დახმარებას“ ისევ მიიღებს და რომ მის მოტყუებას ვიღაცა ამაოდ შეეცადა. მოხუცი, რომელიც 50 წლის განმავლობაში ქუთაისის „სამშენებლო ტრესტში“ მუშაობდა და მთელი ცხოვრების მანძილზე საკუთარ ოჯახზე და თბილ კერაზე ოცნებობდა, წუხს, რომ დრო „სადღაც გაეპარა“.
მიუხედავად ამისა, ყოველი დილის გათენებას იმედით ხვდება. განსაკუთრებით გაზაფხულის დადგომა ახარებს. ამბობს, რომ მის საკუთარ ეზოში, საფიჩხიაზე, ყოველდღე ივლის, იქ გვიანობამდე დარჩება და საწნახელში მხოლოდ ღამის გასათევად დაბრუნდება.

“I Know I Have Right to Life”
“I am Chichiko Davituliani. Soon I will be eighty-three and get older with one more year. Yes, it is true; I live in a wine-press. Consequently I have neither electricity nor gas. Of course I prefer to live in at least one-room flat and have meal at a table. However, it is not for me…Anyway I am grateful to God, because I was born as a human being to live in this world,” grandfather Chichiko introduced himself to me like that.
I have wanted to visit the old man for more than a month. I was a bit conscious to meet him-I knew that he would not answer my questions indifferently and I avoided inconvenient situation…I wondered what a person could have sinned to be doomed to spend his last nights in the wine-press.
Pushkin Street # 26 in Kutaisi is an address of a house in the yard of which a wine-press has been placed for more than a century. Very few of local people know that a person lives in the wine-press.
Chichiko Davituliani is an old lonely man. Ten years ago heavy snow destroyed his house and had nowhere to go to live in. He started to think of people whom he could apply for help.
“I could not think of anything. I had only one relative in the world. It was too difficult for me to apply to him for help. I decided to do it because I had no more choice. I spent little time in their house. Then the family decided to rent out the flat and I remained in the street once more. I had hidden 350 GEL in the boot under the bed of that family’s garage. The money was collected by the employees of the chemistry-I needed that money for the operation on my eye. The money had disappeared and I guessed I was odd person for the family. So I left them.”
Sleepless nights started for him; he collected bottles in the street and bought only bread and drops for his eye with the money he earned from bottles. He remembers several nights when he had enough money to buy sausages and matsoni too. Now he is grateful to God for those happy nights.
You cannot find a person in Kutaisi who has seen grandfather Chichiko begging in the street.
He does not like beggars and children-tramps who very often rob his wine-press. “I have warned those nasty children several times: Come to my wine-press and I will serve you with everything I have. If you do not have a shelter I will let you stay with me at night. However, they prefer to rob me. Very often I could not find my bread when I returned to my place. They come to my wine-press and stole my things. They have stolen my boots and blanket; my neighbor had given them to me.”
Chichiko Davituliani’s “flat” is so narrow that it is enough to stretch only the blanket on it and there is also a corner for the old man’s ‘wardrobe”.
Ten years ago, having remained homeless, the old man walked round the whole town and finally he decided to stay in the wine-press in the Pushkin Street. He asked the owner to let him arrange a temporary flat in it.
He worried about the fact that he has lost eyesight in one of his eye. However he does not lose hope. “I know I have right to live and so I want to go on struggling. I can endure the hunger. I will never beg a man to give me food even if I have been hungry for twenty days. If somebody lends me some money, I will accept the offer. I receive a pension and American people also pay me some money. But this year they told me I do not deserve that money anymore. Those thirty lari was good for me.”
The Human Rights Center’s Kutaisi office found out that the thirty lari was an allowance granted within the Poverty Reduction Program. Thousands of people receive that allowance in Kutaisi. Grandfather Chihciko is a beneficiary of the program too and Khatuna Gogiberidze, specialist-in-chief of the Kutaisi Department within the Agency for Social Aid and Employment, officially confirmed the fact. She added that the old man should be granted with free medical policy. The policy envisages free dispensary treatment as well as emergency operations. However, it is not a great relief for Chichiko, because ophthalmologic clinic have not recruited the Poverty Reduction Program yet.
Chichiko Davituliani knows that he would still receive “American” allowance and somebody had tried to cheat him in vain. The old man worked at the Kutaisi Construction Office for fifty years. He always dreamt about his own family and home. He regrets that he wasted time.
Despite all that, Chichiko Davituliani wakes up with the hope. He is particularly happy with the spring to come. He said that he would walk in his own yard in Safichkhia and spend the whole day there. Then he would return to the wine-press and sleep in it.