სახელმწიფო ვალდებულება თუ უბრალო გულგრილობა
kacib.gif,,მე ტრავმა სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს მივიღე და სახელმწიფო ვალდებულია, სიცოცხლის ბოლომდე უზრუნველმყოს,“ - ამბობს თემურ ივანიძე.
2003 წლის 5 სექტემბერს, სამცხე – ჯავახეთის სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციის შენობის კარებთან აფეთქების ხმა გაისმა. აფეთქების შედეგად აპარატის მოხელე, კომენდანტი თემურ ივანიძე დაშავდა. დაზარალებული კუთვნილი პენსიის მიღებას დღემდე უშედეგოდ ელოდება.
ტერაქტის შემდეგ თემურ ივანიძეს მარცხენა ფეხის ტერფი მოკვეთეს, მარცხენა თვალში კი მხედველობა და სმენაც დაუქვეითდა. ფეხზე პროტეზის გაკეთების შემდეგ სამსახურში დაუბრუნდა, სადაც გამოჯანმრთელების მიზნით, ერთწლიანი უფასო შვებულების დაწერა ურჩიეს. მაგრამ ერთი წლის შემდეგ, როგორც ინვალიდს, სამსახურში მიღებაზე უარი განუცხადეს.
,,ქუჩიდან არ მივსულვარ სამსახურის სათხოვნელად. რწმუნებულის აპარატი ვალდებული იყო, სამუშაო ადგილზე დავებრუნებინე და სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს ზიანის მიყენებისთვის ყოველთვიურად კუთვნილი პენსიაც მოეცა,” - აცხადებს თემურ ივანიძე.
მისივე თქმით, ის იძულებული გახდა სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ განცხადება დაეწერა - ,,წინააღმდეგ შემთხვევაში, პენსიასაც ვკარგავდი და ყველანაირი შემოსავლის გარეშე ვრჩებოდი. 2005 წლის იანვარში სამსახურიდან წამოვედი და სარჩოს სახით 100 ლარის ოდენობის დახმარება დამენიშნა, რომელსაც სამედიცინო დასკვნის საფუძველზე სიცოცხლის ბოლომდე მივიღებდი,“ - ამბობს თემურ ივანიძე.
2005 წლის 17 იანვრიდან ხელფასის 80%-ს - 100 ლარს, თემურ ივანიძე ყოველთვიურად ღებულობდა, მაგრამ 2006 წლის 1 იანვრიდან გუბერნიამ დაზარალებულს დახმარება შეუწყვიტა.
,,სამხარეო რწმუნებულის თანამდებობაზე გოგა ხაჩიძის დანიშვნის შემდეგ ექვსი თვის განმავლობაში არანაირი დახმარება არ მიმიღია. მიზეზად პლასტიკური ბარათის უქონლობას მისახელებდნენ. პლასტიკური ბარათი რომ გავაკეთე, იურიდიული სამსახურის უფროსმა სერგო ფარეიშვილმა მითხრა, 45 ლარზე მეტი პენსია აღარ გეკუთვნის, აქამდე 100 ლარს უკანონოდ იღებდიო. 45 ლარი რომელ წამალს გავაწვდინო?! თვალი ყოველ დღე მიშრება და უსახსრობის გამო ბოლომდე ვერც ფეხი მოვირჩინე. გარდა ამისა, ექვსი შვილი მყავს, მათ რჩენა არ უნდა?! ასე გულგრილად არ უნდა ეკიდებოდნენ ჩემს პრობლემას”.
,,თემურ ივანიძე ყოველთვიურად 55 ლარს მიიღებს. რაც შეეხება 100 ლარს, რომელსაც ის მანამდე ღებულობდა, შეგიძლიათ ბუღალტერიაში გაარკვიოთ,” - აღნიშნავს იურიდიული სამსახურის უფროსი სერგო ფარეიშვილი.
ამ დროისათვის თემურ ივანიძე პენსიის სახით 55 ლარს ღებულობს. თუმცა, როგორც აცხადებს, ამისათვის სხვადსახვა პროცედურების ჩატარება უხდება.
,,თანხის მისაღებად ყოველთვიურად შეძენილი წამლების ქვითარი უნდა წარვადგინო. წინააღმდეგ შემთხვევაში, კაპიკსაც არ მომცემენ მაშინ, როცა ჩემი ჯანმრთელობის სავალალო მდგომარეობის ყველა დამადასტურებელი საბუთი, სამედიცინო დასკვნები თუ ინვალიდობის მოწმობა გუბერნიაში წარმოდგენილი მაქვს. ამ დახმარებასაც როდის შემიწყვეტენ, ვინ იცის. მე ტრავმა სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს მივიღე და სახელმწიფო ვალდებულია, სიცოცხლის ბოლომდე უზრუნველმყოს“, - ამბობს თემურ ივანიძე.

State Duty or Simple Indifference
kacib.gif“I received my trauma when I was carrying out my professional duty, and the state is obligated to provide me assistance until my death,” said Temur Ivanidze.
On September 5, 2003, an explosion occurred at the Samtskhe-Javakheti Administration Building. Temur Ivanidze, a clerk at the building, was badly injured. Since that time, he has been waiting for his pension.
As a result of the terrorist act, the left foot of Ivanidze was amputated. He lost the sight in his left eye and cannot hear from his left ear as well. He returned to work after having received an artificial limb. However, his employer advised him to take one-year sick leave in order to recover completely. A year passed, and his employer refused to place him back on staff because he was disabled.
“It’s not like I’m applying for the job off the street. The Administration should have taken me back, and besides that, they should have granted me disability for the injury I received while on the job,” said Ivanidze.
He said that he was asked to write a resignation statement. “Otherwise, I would have lost the pension, too, and been left without any income at all. In January 2005, I left the job and 100 LARI was to be given me a month. I was to receive that assistance until my death according to the case resolution,” said Ivanidze.
Since January 17, 2005, Temur Svanidze received 100 Lari and 80 percent of his previous salary. However, since January 1, 2006, the Regional Administrative Board stopped paying any assistance to Svanidze.
“During the six months after the time Goga Khachidze was appointed to the position of regional governor, I did not receive any assistance. The reason was that I did not have the requisite identification card. When I applied for the card, Sergo Fareishvili of the Legal Service Department told me that I deserved only 45 Lari in disability. He also said that the 100 Lari I was receiving was illegal. How can I buy medicines with those 45 Lari? My eyes need drops everyday. I could not completely cure my leg because of a lack of money. Besides that, I have six children and how can I provide for them? Should a representative of the Administrative Board be so indifferent to my problems?”
“Temur Ivanidze will receive 55 a month. As for the 100 Lari he used to receive, you can find information about those payments from the accountant’s office,” said Sergo Fareishvili.
At present, Ivanidze receives 55 Lari a month. However, he said that to get the money he needs to produce documents.
“Unless I produce receipts for the medicines I’ve purchased every month, they do not give me the money. I have produced all documents on my health conditions, medical reports and certificate of disability to the Administrative Board. I do not know when they will stop this assistance, too. I received the injury on the job. Thus, the state is obligated to provide me with assistance until my death,” said Ivanidze.