ვისია წყალი? (ნაწილი პირველი)
ორი წელია, წყლის მოპოვებასთან დაკავშირებით დავა სასამართლოში გრძელდება. პრობლემა კი ის არის, რომ  ინდმეწარმემ ლიცენზია მოიპივა, თუმცა ლიცენზია მოგვიანებით შეუჩერეს, ისევ მოიპოვა და ისევ შეუჩერეს. ის ამ ყველაფრის მიზეზად სახელმწიფოს ფარულ გარიგებებს ასახელებს და  საბოლოო სიტყვისთვის უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილებას ელოდება.
ამბავი ლიცენზიის მიღებაზე
როგორც არსებული დოკუმენტებიდან ირკვევა, 2005 წელს, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტრომ ყაზბეგის რაიონში მიწისქვეშა სასმელი წყლის შესწავლა-მოპოვებაზე კონკურსი გამოაცხადა. ერთ-ერთი კონკურსანტი ინდმეწარმე „ცხრა წყარო“-ს ხელმძღვანელი თამაზ სეთურიძე გახლდათ.  მან ლიცენზიის მოსაპოვებლად სამინისტროში განაცხადი გააკეთა და აღნიშნული პროცედურისთვის ყველა საჭირო დოკუმენტაცია წარაგდინა. პარალელურად, მან ადგილობრივ თვითმმართველობას წერილით მიმართა, რომ მისთვის შუამდგომლობა გაეწიათ (კანონმდებლობა კი შუამდგომლობას არ მოითხოვდა). როგორც სეთურიძე ამბობს,
„მართალია, საქართველოს კანონი „წიაღის შესახებ“ ლიცენზიის მოსაპოვებლად შუამდგომლობის არსებობას არ ითვალისწინებდა, თუმცა, ეს მე საკუთარი სურვილით გავაკეთე და დანარჩენ საჭირო დოკუმენტს დავურთე“.
ყაზბეგის რაიონის გამგებელმა გოგი ქირიკაშვილმა 2005 წლის 8 აგვისტოს გარემოს დაცვის სამინისტროს შუამდგომლობის წერილი გაუგზავნა (#137), სადაც ვკითხულობთ: „...ვშუამდგომლობთ საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროში, მასზედ, რომ მიიღოს მონაწილეობა კონკურსში მიწისქვეშა წყლების ამოღების, მოხმარების ლიცენზია-ნებართვის მიღების შესახებ...“
ყველა საჭირო პროცედურების გავლის შემდეგ, 2005 წლის 16 სექტემბერს ინდმეწარმე „ცხრა წყარომ“ 20 წლიანი ლიცენზია (სერია 10, ნომერი 0637, ტიპი VI Q. საბოლოო სალიცენზიო ნომერია სრ 11-0230) მიიღო, რომელსაც ხელს აწერს გარემოს დაცვის სამინისტროს უფლებამოსილი წარმომადგენელი ი. კვაშილავა.
„16 საექტემბერს, ლიცენზიის მიღების შემდეგ სამუშაოს შევუდექი, ჩამოვაყალიბე საშტატო განრიგი და დავიწყე მიწისქვეშა წყლების „ნავროზა“და „ბიდარა“  მოპოვება-შესწავლა და რეალიზაცია. აღმოჩნდა, რომ ეს წყლები 25 წელია ფიგურირებდა. მილები ჩაყრილი იყო კომუნისტების დროიდან მოყოლებული და ის იყო მოქმედი. ამას მხოლოდ აღრიცხვა და ბიუჯეტთან ანგარიშსწორება სჭირდებოდა. მას 18 სასტუმრო იყენებდა, თუმცა ბიუჯეტში არაფერი შედიოდა. ეს არის ჩვეულებრივი სასმელი წყალი, რომლითაც წლების მანძილზე გუდაურის სასტუმროები სარგებლობენ. არის თვალთუხილავი ნიშნები, რომ ადგილობრივ გამგეობასა და მეწარმეებს შორის არსებობდა გარიგება. აბა სად მიდიოდა წყალი, რომელიც წელიწადში საშუალოდ სახელმწიფოს ნახევარ მილიონ ლარს უნდა აძლევდეს საშეოსავლო ნაწილში?“ - ამბობს სეთურიძე „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბარში.
დაპირისპირება და ლიცენზიის გაუქმება
2005 წლის 23 სექტემბერს საქართველოს პრეზიდენტის საელმწიფო რწმუნებული მცხეთა-მთიანეთის მხარეში ვასილ მაღლაფერიძე გარემოს დაცვის მაშინდელ მინისტრ გიორგი პაპუაშვილს წერილს უგზავნის, სადაც წერია, რომ სეთურიძემ ლიცენზია გაყალბებული დოკუმენტების საფუძველზე მიიღო.
ციტატა მაღლაფერიძის წერილიდან (#727): „ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, ლიცენზია გაცემულ იქნა ინდმეწარმე თამაზ სეთურიძეზე მთელი რიგი გაყალბებული დოკუმენტაციის საფუძველზე. მათ შორის ყაზბეგის რაიონის გამგეობის მიერ 8.08.2005 #137 ინდმეწარმე „ცხრა წყაროს“ მფლობელის თამაზ სეთურიძის სახელზე გაცემული სარეკომენდაციო წერილი და ამავე საკითხზე 8.08.2005 #141 წერილი ხელმოწერილი არაუფლებამოსილი პირის მიერ და შესაბამისად, არ შეიძლება წარმოადგენდეს იურიდიული ძალის მქონე დოკუმენტს. შესაბამისად, გვაქვს ინფორმაცია, რომ ლიცენზიის მოსაპოვებლად წარმოდგენილი სხვა დოკუმენტაციაც შეიცავს იურიდიულ უზუსტობას. გთხოვთ, კიდევ ერთხელ შეისწავლოთ აღნიშნული ლიცენზიის მოსაპოვებლად წარმოდგენილი დოკუმენტაცია და კანონით დაგეგმილი წესით, ბათილად ცნოთ ზემოაღნიშნული ლიცენზიები.“
აღნიშნული წერილის გაგზავნიდან ერთ კვირაში, ანუ 29 სექტემბერს, მინისტრი პაპუაშვილი აკმაყოფილებს მაღლაფერიძის თხოვნას და გამოსცემს ბრძანებას (#391) „ცხრა წყაროზე“ გაცემული ლიცენზიის ბათილად ცნობის შესახებ და ლიცენზიებისა და ნებართვების დეპარტამენტის უფროს ი. კვაშილავას ავალებს, სისრულეში მოიყვანოს მისი ბრძანება.
ამ ყველაფრის შემდეგ სეთურიძეს ლიცენზია შეუჩერდა: „დაახლოებით ორი თვე ვიმუშავე და მაღლაფერიძის ყალბი წერილის საფუძველზე ლიცენზია შემიჩერეს. შემდეგ ეს საკითხი პროკურატურამაც გამოიკვლია, თუმცა სიყალბე ვერაფერი ნახეს და სს საქმე აღიძრა ადგილობრივ მმართველობასა და თვითმმართველობაზე, როგორც თანამდებობრივი დანაშაული.“
ამის შემდეგ კი დაპირისპირება სასამართლოში გრძელდება. ინდმეწარმემ 2005 წლის 13 ოქტომბერს სარჩელით თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიას მიმართა და გარემოს დაცვის სამინისტროს #391 ბრძანების ბათილად ცნობა მოითხოვა. მოსამართლე გიორგი გვენეტაძის 2005 წლის 22 დეკემბრის გადაწყვეტილებით სარჩელი დაკმაყოფილდა. სასამართლო გადაწყვეტილებაში მოსამართლე კონკრეტულად აღწერს კანონმდებლობის რომელი მუხლები იქნა დარღვეული ლიცენზიის ბათილად ცნობით და მოითხოვს, რომ ბათილად იქნეს ცნობილი გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისრტოს #391 ბრძანება და გამოსცეს ახალი ნორმატიული აქტი.
სასამართლო გადაწყვეტილების შემდეგ ინდმეწარმე ისევ ცდილობს მუშაობის დაწყებას. მან 2006 წლის 8 თებერვალს ყაზბეგის რაიონის გამგებელ ქირიკაშვილისგან სასმელი წყლის ტარიფიკაციაც მიიღო. მის მიხედვით, საწარმოებსა და დაწესებულებებს ყოველ 1 კუბურ მეტრ წყლის მოხმარებისთვის 2,20 ლარი უნდა გადაეხადა; ჩანადენი სითხის გაწმენდისთვის - 0,50 ლარი; დღე-ღამეში 50 ლიტრის გათვალისწინებით კი 1 სულზე თვეში 0,20 თეთრი.
ინდმეწარმემ მხოლოდ რამდენიმე თვე იმუშავა. მას ლიცენზია ხელმეორედ შეუჩერეს. ამის მიზეზი კი სამინისტროს ლიცენზიებისა და ნებართვების დეპარტამენტის მაშინდელი უფროსის, ირაკლი კვაშილავას მოხსენებითი ბარათი გახდა, რომელიც მან მინისტრ პაპუაშვილს გაუგზავნა. მოხსენებით ბარათში ვკითხულობთ: „მოგეხსენებათ რომ სასამართლოს 22 თებერვლის გადაწყვეტილებით (#3/3095) სამინისტროს დაევალა გაცემულ ლიცენზიასთან დაკავშირებით ყველა გარემოების გამოკვლევა და ახალი ადმინისტრაციული აქტის გამოცემა. აღნიშნულთან დაკავშირებით, სამინისტროში ჩატარდა ზეპირი მოსმენა, სადაც გამოვლინდა „ცხრა წყარო“ -ზე გაცემული ლიცენზიის ბათილად ცნობის გამოცხადების საფუძველი. კერძოდ, დარღვეულია „წიაღის შესახებ“ კანონის მე-8 მუხლის მოთხოვნა, რომლის თანახმადაც სახელმწიფო საკუთრებაში არსებულ მიწებზე განთავსებული წიაღით სარგებლობის ობიექტებს უწესდებათ მიწის მინაკუთვნი. მიწის მინაკუთვნს აწესებს და განსაზღვრავს სამინისტრო მიწის მესაკუთრესთან შეთანხმებით. ზეპირი მოსმენით დადგინდა, რომ აღნიშნული შეთანხმება ხელმოწერილი იყო არაუფლებამოსილი პირის მიერ. ყოველივე აღნიშნული წარმოადგენს ლიცენზიის ბათილად გამოცხადების საფუძველს. გთხოვთ თქვენს გადაწყვეტილებას“.
აღნიშნული წერილის საფუძველზე, 2006 წლის 3 აპრილს მინისტრი პაპუაშვილი გამოსცემს  #242 ბრძანებას, რომლითაც „ცხრა წყაროს“ ლიცენზია (#0637) შეუწყდა. ბრძანების შესრულებაზე კონტროლი გარემოს დაცვის ინსპექიას დაევალა.
თამაზ სეთურიძე: „გამგეობამ ტარიფი მომცა და მუშაობა დავიწყე, მაგრამ ვინ მაცალა. ლიცენზია ხელმეორედ იმ მიზეზით შემიჩერეს, რომ სათავე ნაგებობების მიწის მინაკუთვნი არ გქონდაო. არადა, ამას სამინისტრო განკარგავს. მიწის მინაკუთვნი ლიცენზიის განუყოფელი ნაწილია. ეს იყო ცრუ მიზეზი“.
ინდმეწარმემ ამჯერდაც სასამართლოს მიმართა. სასამართლომ კი ლიცენზია ბათილად სცნო. ამის შემდეგ ინდმეწარმემ სააპელაციო სასამართლოს მიმართა. აპელაციამ კი საკუთარი პოზიცია არ გამოკვეთა, საქმე უზენაეს სასამართლოს გადასცა. უზენაეს სასამართლოს საქმე ჯერ არ განუხილავს. სეთურიძეს იმედი აქვს, რომ სასამართლო სამართლიან გადაწყვეტილებას გამოიტანს. სხვა შემთხვევაში, ის გამოსავალს სტრასბურგში ხედავს. ამასთან ერთად, როგორც მან გვითხრა, აღნიშნული წყლების არასწორი გამოყენებით, სახელმწიფო, სავარაუდოდ, მარტო ზამთარში ნახევარ მილიონ ლარს კარგავს. ის არც იმაზე საუბარს ერიდება, რომ ამ საქმეში ადგილობრივი ხელისუფლების ბიზნესინტერესები აღმოჩნდა გადამწყვეტი.

Whose Is Water? (part I)
Argument on water has been going on at court for two years. The problem is that a certain business owner obtained a license. However, some time later the license was revoked, then renewed again, and finally revoked. The business owner said that the reason for this revocation was a secret state draft and that he expects the Supreme Court to pass a final judgment.
About the License
In 2005, according to documents, the Ministry of Environment and Natural Resources announced a competition on researching and obtaining underground drinking water in Kazbegi Region. Tamaz Seturidze, owner of the “Ckhra Tskaro”, was one of the contestants. He applied to the Ministry for the license and produced all the necessary documentations. At the same time, he petitioned the local government and asked them to mediate. Seturidze said, “although the ‘Georgian Law on Ground Resources’ did not envisage mediation, I acted according to the law’s intent and enclosed other documents with my appeal to the local government.”
On August 8, 2005, the Kakzbegi District Governor, Gogi Kirikashvili, sent a letter to the Ministry of Environment. The letter stated: “…We would like to petition the Ministry of Environment and Natural Resources to be allowed to participate in the bidding for underground water, and we ask for a license to carry out the project…”
Having completed all the necessary steps, on September 16, 2005, Seturidze received on behalf of “Tskhra Tskaro” a 22-year license that was signed by the head representative of the Ministry, I. Kvashilava.
“On September 16, having received the license, I started my work. I set up staff schedules and started the research for obtaining the underground waters of “Navroza” and “Bidara”. It turned out that those waters were discovered 25 years ago. The pipelines were installed during the communist regime and they still worked. We needed registration and [a bid].  Eighteen hotels were using the water [without compensating the government]. It is ordinary drinking water that was supplied to Gudauri hotels for many years. There are some facts that show that the local authority had a secret arrangement with local hotel owners. However, we do not have proof. The state budget should have received an average of half million lari a year from the water,” said Seturidze in his conversation with the Human Rights Center.
Controversy and Abolishing the License
On September 23, 2005, Vasil Maghlaferidze, the Georgian President’s representative to the Mtskheta-Mtianeti Region sent a letter to Giorgi Papuashvili, the then Environmental Minister. The letter stated that Seturidze was granted a license on the basis of fraudulent documents.
Excerpt from Maghlaferidze’s letter: “According to our information, the license to the business owner, Seturidze, was issued on the basis of fraudulent documents. Those documents are a recommendation letter… issued by the Kazbegi District Administrative Board and a letter…issued by an ordinary person and not a public official. Consequently, these two documents were not sufficient.  We also have information that other documents produced by Seturidze were not sufficient, either, [to establish a basis for the license]. We ask you to study the documents once more and to abolish the license according to the law.”
On September 29, a week after the letter was sent, the Minister satisfied Maghlaferidze’s demand and issued decree #391 abolishing the license on “Tskhra Tskaro”. He put Kvashilava, the head of the License and Permits Department within the Ministry, in charge of executing the decree.
Finally, Seturidze’s license was revoked. “I worked for two months, and on the basis of Maghlaferidze’s fraudulent letter, they revoked my license. Then the prosecutor’s office investigated my complaint, and found violations. As a result, a criminal case was launched against the local authority for abuse of power.”
Afterwards the controversy continued at court. On October 13, 2005, Seturidze appealed to the Board of Administrative Cases within the Tbilisi Civil Court and demanded that the Environmental Ministry’s decree # 391 be abolished. On December 22, 2005 the judge, Giorgi Gvenetadze, satisfied the appeal. In his verdict, the judge described all the violations that were committed while revoking the license and demanded the abolition of decree # 391 of the Ministry.
After the court verdict, Seturidze tried to start work. On February 8, 2006 he received the water’s quoted rates from Kirikashvili, the Governor of the Kazbegi District. According to the document, every enterprise and factories should pay 2.20 Lari for one cubic liter of water and 0.50 lari for cleaning the draining water; each person should pay 0.20 Lari for using 50 liters of water a month
Seturidze worked for several months, but then the license was revoked for a second time. The reason for the situation was a report made by Irakli Kvashilava. The report was sent to the Minister Papuashvili, which stated: “According to the February 22 court decision, the Ministry was ordered to investigate all circumstances regarding the license and issue a new warrant. Regarding the situation, an oral hearing was conducted at the Ministry, which revealed legitimate reasons to abolish the license issued to “Tskhra Tskaro.” More precisely, Article 8 of the Law on Ground Resources was violated. The article required that the entities that use the resource located on state land are granted with the right of property of the land. The ministry grants the right to an entity after having agreed with the owner.  Oral hearing showed that the agreement was signed by unofficial people. Thus, we have all reasons to revoke the license. We ask you to make decisions regarding the case.”
On April 3, 2006, the miniter Papuashvili made a decree # 242 and the license on Tskhra Tskaro was reovked. The Environmental Inspection was put in charge of controlling the situation.
Seturidze said, “The administrative board gave me the quoted rates, and I started my activities. However, nobody let me work. They revoked my license for the second time because I did not own the buildings that were situated on the mineral water field. The Ministry has right to grant the right on property. The property on land is part of the license. It was a illegal reason.”
Seturidze took the contest to court again. The court upheld the revocation of the license, and he appealed to the Appeal Court, which sent the case to the Supreme Court without making any decisions. The Supreme Court has not discussed the case. Seturidze hopes that the court will arrive at a fair decision. Otherwise, he will rely on the Strasburg Court. Besides, he said that the state loses nearly half a million Lari in winter because the water is used inefficiently. Seturidze also pointed out that local authority has business interests in the mineral water.