არასრულწლოვათა საქმეებს სპეცმოსამართლეები განიხილავენ
Bejashvilib.gifსაქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის ინიციატივით, „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში“ ცვლილებები შედის. მისი მთავარი ნაწილი კი ის არის, რომ არასრულწლოვანთა საქმეებს სპეციალურად მათთვის გადამზადებული მოსამართლეები განიხილავენ. იგივე ეხება პროკურორებსა თუ გამომძიებლებს.
კანონპროექტის მიხედვით, სს საპროცესო კოდექსს ემატება 680-10 მუხლი, რომელიც თორმეტიდან თოთხმეტ წლამდე არასრულწლოვანის მიერ  ჩადენილი დანაშაულის საქმის წარმოების წესს ეხება. კანონპროექტში ვკითხულობთ:
„თორმეტიდან თოთხმეტ წლამდე არასრულწლოვანთა საქმის წარმოებას ახორციელებენ მხოლოდ შესაბამისი სერთიფიკატის მქონე მოსამართლეები, პროკურორები და გამომძიებლები, ამ კოდექსით დადგენილი წესით.
(მუხლი 2) 1. 2008 წლის 1 ივლისამდე საქართველოს იუსტიციის სამინიტრომ, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ და საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროებთან ერთად უზრუნველყონ: ა) იმ მოსამართლეთა, პროკურორთა და გამომძიებელთა გადამზადების პროგრამების შემუშავება, რომლებიც უფლებამოსილნი იქნებიან განიხილონ არასრულწლოვან დამნაშავეთა საქმეები; ბ) იმ მოსამართლეთა, პროკურორთა და გამომძიებელთა გადამზადება, რომლებიც უფლებამოსილნი იქნებიან განიხილონ არასრულწლოვან დამნაშავეთა საქმეები.
2. 2008 წლის 1 ივლისამდე საქართველოს იუსტიციის სამინიტრომ საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად უზრუნველყოს იმ სასჯელაღსურებითი დაწესებულებების მშენებლობა ან/და მოდიფიცირება, რომლებშიც განთავსდეbიან 12-დან 14 წლამდე არასრულწლოვანი მსჯავრდებულები.“
ამავდროულად, ცვლილებები შედის „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში“, რომელიც არასრულწლოვანთა ასაკს ეხება. მე-80-ე მუხლში ვკითხულობთ: „სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის დაკისრებისას ან მისგან გათავისუფლებისას არასრულწლოვნად ითვლება ის, ვისაც დანაშაულის ჩადენამდე შეუსრულდა თოთხმეტი წელი (გარდა ამ კოდექსის 33-ე მუხლით გათვალისწინებული შემთხვევებისა), მაგრამ არ შესრულებია თვრამეტი წელი.“
აღნიშნული კანონპროექტები საქართველოს პარლამენტმა ორი მოსმენით უკვე განიხილა. მის ამოქმედებამდე კიდევ ერთი მოსმენა დარჩა. როგორც კანონპროექტის ინიციატორი, პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ლევან ბეჟაშვილი „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას აცხადებს, სპეციალიზებული მოსამართლეები და პროკურორები საქართველოს 2008 წლიდან ეყოლება.
ლევან ბეჟაშვილი: „მართალია, კანონპროექტის კანონად ქცევამდე პარლამენტში კიდევ ერთი განხილვა დარჩა, თუმცა შესაძლებელია, კანონპროექტი უკან დავაბრუნოთ, რადგან, გარკვეული საკითხები შესაცვლელია. არასრუწლოვანთა სპეციალიზებული მოსამართლეები, პროკურორები და ასე შემდეგ, სავარაუდოდ 2008 წლისთვის გვეყოლება. მათ იუსტიციის უმაღლესი სკოლა მოამზადებს და ჩვეულებრივი მოსამართლეებისგან იმით განსხვავდებიან, რომ შეისწავლიან არასრულწლოვანთა საქმეების განხილვის მეთოდიკას, რომელიც  საზღვარგარეთის ქვეყნებში დიდი ხანია არსებობს. ასევე, პედაგოგიკას, ფსიქოლოგიას, ბავშვთა უფლებებს და ასე შემდეგ. შესაბამისად, ამ ცოდნით მოახდენენ საქმეების განხილვას.“
2006 წლის მიწურულს, გაეროს ბავშვთა ფონდის მოწვევით საქართველოში სტუმრად იმყოფებოდა საერთაშორისო ექსპერტი ბავშვთა უფლებების საკითხებში ქეროლინ ჰამილტონი. მან ბავშვთა საპატიმრო და სხვა დაწესებულებები მოინახულა და საკმაოდ დიდი უკმაყოფილება გამოხატა. მისი ერთ-ერთი რეკომენდაცია, საქართველოს მთავრობის მიმართ სწორედ არასრულწლოვნებისთვის სპეცგამომძიებლების და მოსამართლეების მომზადება იყო.
როგორც ბეჟაშვილი ამბობს, საქართველოს ხელისუფლებამ აღნიშნული რეკომენდაციაც გაითვალისწინა, თუმცა მის გარეშეც აპირებდა საკითხის მოწესრიგებას. „გარდა ამ რეკომენდაციისა, ბავშვთა უფლებების შესახებ არაერთი საერთაშორისო აქტი არსებობს, რომელიც ამბობს, რომ არასრულწლოვანთა საქმეების განხილვას და სამართალწარმოებას სპეციალიზებული ადამიანები სჭირდება. რაც შეეხება სს კოდექსში შესატან ცვლილებებს, არასრულწლოვანია 14-დან 18 წლამდე პირი, მაგრამ განსაკუთრებულ დანაშაულებებთან დაკავშირებით მათი ასაკი 12-დან 14 წლამდე პირებზეც ვრცელდება. განსაკუთრებულ დანაშაულებებად კი ითვლება: განზრახ მკვლელობა, სხეულის განზრახ მძიმე დაზიანება, ძარცვა, ყაჩაღობა, გაუპატიურება“ - ამბობს ბეჟაშვილი.
ბავშვთა უფლებებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციები აღნიშნულ ინიციატივას მიესელმებიან და აცხადებენ, რომ სპეცმოსამართლეებისა თუ პროკურორების მომზადება გაცილებით ადრე უნდა მომხდარიყო.

Juveniles’ Cases Will Be Discussed By Special Judges
Bejashvilib.gifAmendments will be introduced to the Criminal Procedural Code by the Legal Committee in the Georgian Parliament. The main idea is that juvenile cases should be discussed by specially trained judges. The amendments will require the same of prosecutors and investigators as well.
According to the draft law, Article 680 will be added to the Georgian Criminal Procedural Code, which will pertain to the conducting of juvenile trials. The draft law states, “Judges, prosecutors, and investigators with the requisite certificates will be allowed to discuss the criminal cases of juveniles from the ages of twelve to fourteen under the Criminal Code."
Section 2 of the article states:
1. Before July 1, 2008, the Georgian Ministry of Justice, Internal Ministry and Prosecutor General together with the Georgian Ministry of Education and Science and the Ministry of Labor, Health and Social Welfare should provide: a) the training program for judges, prosecutors and investigators who will be allowed to discuss juvenile cases; b) training of those judges, prosecutors and investigators who will discuss the juvenile cases.
2. Before July 1, 2008 the Ministry of Justice should finish the building or modification of the penitentiary setting for juveniles that will conform to international standards. Juvenile inmates from 12 to 14 should be placed in this setting.
Amendments will simultaneously be made to the Georgian Criminal Code concerning the age at which juveniles will be criminally liable. Article 80 states, “A person is considered to be a juvenile if s/he is already fourteen when having commited a crime (except in circumstances listed in Article 33) but is not eighteen yet.”
The Georgian Parliament has already discussed the draft law in two sessions. It must be discussed at one more session in order to pass it. Levan Bezhashvili, the chairman of the Legal Parliamentary Committee and the initiator of the amendments said in a conversation with the Human Rights Center that specialized judges and prosecutors will be practicing in Georgia by 2008.
Levan Bezhashvili said, “Although one more session must be held before the law is passed, we might demand the draft law back because there are several topics that must be changed. By 2008, we will have specially trained judges and prosecutors. They would be trained at the School of Justice and will differ from ordinary judges from how they handle juvenile criminal cases. The method has been used abroad for many years already. They will be trained in pedagogy, psychology, children’s rights, etc. They will subsequently be able to discuss cases with a broader education.”
Late in 2006 Karolin Hamilton, an expert in the rights of the child, visited Georgia at the invitation of the UN Children’s Fund. Having visited juvenile prisons and other institutions in Georgia , she was deeply concerned about juvenile punishment in Georgia. One of her recommendations was made to Georgian Government that envisages training of special judges and investigators on juvenile issues.
Bezhashvili said that Georgian Government considered the recommendation and said it would implement changes in accordance with the recommendation.  “Besides the recommendation, there are several international treaties that Georgia has signed regarding the rights of the child. These state that specially trained arbitrators should discuss juvenile cases. As for amendments to the Criminal Code, a person between the ages of 14 and 18 is considered a juvenile, but the age of criminal liability varies between 12 to 14…” said Bezhashvili.
Non-governmental organizations working on children’s rights appreciate the initiative and they say that judges and prosecutors should have been trained long ago on how to handle juvenile cases.