პანკისის ხეობის ტყვეები
ადამიანის უფლებების დამცველები საქართველოს ხელისუფლებას ვალდებულებებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციების შეუსრულებლობაში ადანაშაულებენ. ჩეჩნეთიდან ლტოლვილები ბოლო დროს სულ უფრო ხშირად ხდებიან უკანონო ქმედებების მსხვერპლნი. მათზე თავდასხმისა და მკვლელობის ფაქტებმა საგანგაშო ხასიათი მიიღო.
გაქცევა
8 ათასამდე ადამიანი, საქართველოში, 1999 წელს, ჩეჩნეთ – რუსეთის კონფლიქტის განახლების შემდეგ ჩამოვიდა. სტატისტიკური მონაცემებით, ამჟამად ქვეყანაში სულ 2000 ჩეჩნეთიდან ლტოლვილია რეგისტრირებული, აქედან უმეტესობა ეთნიკური ქისტია, ჩეჩნური წარმოშობის ლტოლვილები კი მხოლოდ 500-მდე არიან.
ლტოლვილებმა მესამე ქვეყანაში გადასახლების მოთხოვნით არაერთხელ მიმართეს სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებს. 2005 წლამდე შვედეთმა, კანადამ და სხვადასხვა ქვეყნებმა ბევრი ლტოლვილი მიიღეს, მას შემდეგ კი მათი სხვა ქვეყანაში გასვლა შეუძლებელია. ლტოლვილების თქმით, ამის მიზეზი ძირითადად მათი კრიმინალებთან და ტერორისტებთან გაიგივება გახდა. ისინი ვერც საქართველოს მოქალაქეობას იღებენ, რადგან ეს საკმაოდ რთული პროცესია. ამასობაში ლტოლვილები დღითი-დღე მცირდებიან. რამდენიმე ლტოლვილი რუსეთის საგანგებო საქმეთა სამინისტროს შეთავაზებას დათანხმდა და ჩეჩნეთში დაბრუნდა, თუმცა ახლობლები მათ ვერ უკავშირდებიან. ნაწილი ჩეჩნეთში გაურკვეველ ვითარებაში გარდაიცვალა, მოკლეს ან გაუჩინარდა. ასეთი ფაქტები საქართველოშიც გახშირდა.
საკონსტიტუციო სასამართლოს უარი
ზიაუდინ იდიგოვმა გასულ წელს სარჩელით საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოსაც მიმართა. ჩეჩენი ლტოლვილი სასამართლოს სთხოვდა არაკონსტიტუციურად და ძალადაკარგულად გამოეცხადებინა 1998 წლის 18 თებერვლის საქართველოს კანონის „ლტოლვილთა შესახებ“ ის დებულებები, რომლებიც საერთაშორისო კონვენციას ეწინააღმდეგება და სამგზავრო დოკუმენტების გაცემის შესაძლებლობას არ იძლევა. იდიგოვის სარჩელში აღნიშნულია, რომ საქართველომ 1999 წლის ნოემბერში ხელი მოაწერა გაეროს კონვენციას „დევნილების შესახებ“, მაგრამ მაინც ვერ შეძლო მათი უზრუნველყოფა და უფლებების სრულყოფილად დაცვა. რაც ყველაზე მთავარია, შეიზღუდა დევნილებისათვის მესამე ქვეყანაში გადაადგილების უფლება, რამაც ეს ადამიანები „პანკისის ხეობის ტყვეებად“ აქცია. „საქართველოში რთული შიდაპოლიტიკური სიტუაცია, არაეფექტური უფლებათა დაცვის სისტემა, აგრეთვე შენარჩუნებული რუსეთის გავლენა, ჩეჩენი ეროვნების დევნილებს საშუალებას არ გვაძლევს თავი დაცულად ვიგრძნოთ. ჩვენ, ჩეჩნეთიდან დევნილებმა საკუთარ თავზე გამოვცადეთ ომის გემო. ჩვენ მშვიდობიანად გავეცალეთ ომის უბედურებას და გვსურს არჩეულ ადგილზე მშვიდობიანი ცხოვრების, ჩვენთვის მონიჭებული უფლების განხორციელება. შვიდი წლის გასვლის შემდეგაც აქტუალური რჩება საკითხი იმის შესახებ, უქმნიან თუ არა ჩეჩენი ეროვნების ლტოლვილები საქართველოს საფრთხეს? თუ კი, მაშინ ხელისუფლებამ უნდა მოგვიცილოს, მოგვცეს საშუალება გავიდეთ მესამე ქვეყანაში. თუ არა, მაშინ საჭიროა გადაწყდეს გადაადგილების საკითხი, გაიცეს ლტოლვილის „ინდივიდუალური სტატუსი“ და სამგზავრო დოკუმენტები, რადგანაც არსებული „ჯგუფური სტატუსი“ არის ფიქცია და არა პირადობის დამადასტურებელი საბუთი,“ - აღნიშნავს იდიგოვი. მისი სარჩელი ამ მოთხოვნით პირველი პრეცედენტი გახლდათ საქართველოში მთელი 6 წლის მანძილზე და საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ საკითხის დადებითად გადაწყვეტის შემთხვევაში, ლტოლვილებს მესამე ქვეყანაში გასასვლელი გზა გაეხსნებოდათ. მესამე ქვეყანა კი თავად გადაწყვეტდა, მიეღო თუ არა ისინი, მაგრამ საკონსტიტუციო სასამართლომ სარჩელი არ განიხილა. სასამართლომ პარლამენტს რეკომენდაცია მისცა, „ლტოლვილთა შესახებ“ საქართველოს კანონის ევროპულ კონვენციასთან შესაბამისობაში მოსვლისათვის, კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე.
დაპირისპირება
პანკისის ხეობაში რამდენიმე მეჩეთია. აქედან ერთი სოფელ ჯოყოლოში და ორი სოფელ დუისში. დუისის ცენტრში მდგარი მეჩეთი, მაღალი მინარეთით, ახალი აშენებულია. ასაკოვანი მუსულმანების თქმით, ახალ მეჩეთში, რომელიც ხეობაში ჩეჩნების ჩამოსახლების დროს აშენდა, ახალგაზრდები ლოცულობენ. მათ ძველ მეჩეთში მლოცველი ასაკოვანი მუსულმანები ვაჰაბის მიმდევრებად ანუ ვაჰაბისტებად მოიხსენიებენ და ამბობენ რომ ისინი საშიშები არიან, რადგან ვაჰაბიტობიდან ტერორისტობამდე აღარაფერია დარჩენილი. თუმცა, თავად ის ადამიანები, ვისაც ვაჰაბიტებს უწოდებენ, ვაჰაბის მიმდევრობას კატეგორიულად უარყოფენ. ომარ ხანგოშვილი ამბობს, რომ იგი ახალ მეჩეთში ლოცულობს, ჩვეულებრივი მუსულმანია და ვაჰაბიზმს, რომელიც მისი თქმით, რადიკალური მიმდინარეობაა, არ მისდევს, თუმცაღა ბევრი მუსლიმანისგან განსხვავებით, ყურანში მოცემულ წესებს პირნათლად ასრულებს. „ჩვენთვის ვაჰაბიტების დარქმევა იმისთვის დასჭირდათ, რომ მტრად შევერაცხეთ. გარშემომყოფთ ჩვენი რომ ეშინოდეთ, თითქოს საშინელებებს ჩავდიოდეთ. ეს ყველაფერი ტყუილია და მხოლოდ იმას ემსახურება, რომ თუ კი რამ ცუდი მოხდება პანკისის ხეობაში, ჩვენ დაგვაბრალონ,“ - აღნიშნავს ომარ ხანგოშვილი.
მკვლელობა ჯოყოლოში
სწორედ ე.წ. რელიგიურ დაპირისპირებას უკავშირებენ 2007 წლის 9 მარტს პანკისის ხეობის სოფელ ჯოყოლოში მომხდარ მკვლელობას.  დილით, ჯოყოლოში არსებული მეჩეთის ეზოში ჩეჩენმა ქალმა მამაკაცის გვამი ნახა. 1966 წელს დაბადებულ ჰასან შაჰბულატოვს თავის არეში „პე-ეს-ემ“-ის სისტემის პისტოლეტით სასიკვდილო ჭრილობა ჰქონდა მიყენებული. „ჰასანი გაურკვეველ ვითარებაში მოკლეს. ჩვენ ის ბოლოს 8 მარტს საღამოს, დაახლოებით 9 საათისთვის ვნახეთ. სოფელ ჯოყოლოს მეჩეთში მარტო ლოცულობდა. ძალიან მორწმუნე კაცი იყო. თავის არეში მიყენებული ჭრილობების გარდა, გარდაცვლილს ძალადობის ნიშნებიც აღენიშნებოდა,“ - გვითხრა ჩეჩენმა ლტოლვილმა რაისა ტახაევამ.
საქართველოში ჩეჩენ ლტოლვილთა საკოორდინაციო საბჭოს ხელმძღვანელს ზიაუდინ იდიგოვს მიაჩნია, რომ შეიძლებოდა ყველაფერი სხვაგვარად ყოფილიყო. „სიკვდილამდე ჰასანი ხშირად ამბობდა: „მეეჭვება, გადასახლების პროგრამაში მოვხვდე და ისე დავბრუნდე ჩეჩნეთში. ერთადერთი იმედიღა მრჩება – იქნებ, ხელისუფლებამ „სამგზავრო დოკუმენტები“ მაინც მოგვცესო. ამ ადამიანის სიკვდილი მათ სინდისზე იყოს, ვინც ეს პროცესი ასე გააჭიანურა. ასეთი ტრაგიკული შემთხვევები სულ უფრო და უფრო ხშირდება. ჩეჩენ ლტოლვილთა რიცხვი უკვე სულ 350 ადამიანს შეადგენს,“ - აცხადებს ზიაუდინ იდიგოვი.
მეჩეთის ეზოში ჩეჩენი ლტოლვილის მკვლელობას, რელიგიური დაპირისპირებისათვის დაგეგმილ პროვოკაციად აფასებს ახმეტის რაიონის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე ჯარაფ ხანგოშვილი. მისი თქმით, მკვლელმა კარგად იცოდა და გათვალა, რა ვითარებაში უნდა მოეკლა ჩეჩენი ლტოლვილი. „სალოცავის ახლოს კაცის მოკვლაზე უარესი და საშინელი ცოდვა არ არსებობს. შაჰბულატოვი კი მეჩეთის ახლოს მოკლეს და მერე ცხედარი ეზოში დააგდეს. არ არის გამორიცხული, რომ მკვლელობა კარგად დაგეგმილი პროვოკაცია იყოს ვაჰაბიტებისა და ისლამის ჩვეულებრივ მიმდევრების კრიტიკული დაპირისპირებისათვის. თუ გავითვალისწინებთ იმასაც, რომ გავრცელებული ინფორმაციით, მოკლულის ძმას გადაწყვეტილი აქვს ჩეჩნეთიდან საქართველოში ჩამოვიდეს და სიტუაციაში გაერკვას...“ - აღნიშნავს ჯარაფ ხანგოშვილი და იქვე დასძენს, რომ ხეობაში კვლავ მოქმედებს სისხლის აღების ინსტიტუტი.
13 მარტს კიდევ ერთი ჩეჩენი ლტოლვილი, 1973 წელს გროზნოში დაბადებული რუსლან ტიმაევი გაუჩინარდა. პოლიციელებმა მეორე დღეს მისი მანქანა თბილისის მახლობლად იპოვეს. სამართალდამცავებმა მანქანაში სამი მასრა და სისხლის კვალი აღმოაჩინეს. საბედნიეროდ, ინციდენტი მშვიდობიანად დასრულდა. როგორც ზიაუდინ იდიგოვმა ადამიანის უფლებათა ცენტრს განუცხადა, ტიმაევი რამდენიმე დღის წინ სახლში დაბრუნდა.
ლტოლვილებს ეჭვი არ ეპარებათ, რომ უკანასკნელ დღეებში განვითარებული მოვლენები, რომელიც მათ სიცოცხლეს საფრთხის ქვეშ აყენებს, პოლიტიკურ ხასიათს ატარებს და თვითონ სამართალდამცავების მიერ არის პროვიცირებული. „ეს ქმედებები, რომლებიც ადამიანებში აუტენელ შიშს ნერგავს, ხეობაში დესტაბილიზაციის ესკალირებისაკენ არის მიმართული. ამიტომაც მივმართავთ საერთაშორისო და უფლებადაცვით ორგანიზაციებს, დაგვეხმარონ დამნაშავეების შეჩერებაში,“ - აცხადებენ ლტოლვილები.
ხელისუფლება საერთაშორისო ორგანიზაციების შენიშვნებს არ იზიარებს
ევროპულმა კომისიამ რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ 2006 წლის 30 ივნისის მოხსენებაში საქართველოს შესახებ, საქართველოს მთავრობას არაერთი რეკომენდაცია მისცა ჩეჩენ ლტოლვილებთან მიმართებაში. ევროპული კომისია, რომელიც ევროსაბჭოს მიერ არის დაარსებული, ხელისუფლებას მოუწოდებდა, შეესწავლა ჩეჩნეთიდან ლტოლვილთა ჰუმანიტარული მდგომარეობა და გადაეჭრა ყველა პრობლემა მათი ძირითადი საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად. „გადაწყვეტით ვურჩევთ საქართველოს ხელისუფლებას მიიღოს ყველა საჭირო ზომა, სამართალდამცავების მხრიდან ჩეჩნეთიდან ლტოლვილების წინააღმდეგ ნებისმიერი უკანონო, თვითნებური ან დისკრიმინაციული ქმედების აღსაკვეთად და საჭიროების შემთხვევაში დასაჯოს კიდეც ასეთი ქმედება,“ - აღნიშნულია მოხსენების სარეკომენდაციო ნაწილში.
„ნებისმიერი განცხადება, რომელიც საქართველოს სამართალდამცავ ორგანოებს ბრალს სდებს ჩეჩენი ლტოლვილების წინააღმდეგ გადამეტებული ძალის გამოყენებაში, მათ შევიწროებასა და მათ წინააღმდეგ თვითნებური რეიდების მოწყობაში, უსაფუძვლოა,“ - აცხადებენ საქართველოს გენერალურ პროკურატურაში.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს კოორდინატორი კობა ჩოფლიანი, ჩეჩენი ლტოლვილების გაუსაძლისი მდგომარეობის მოსაგვარებლად ხელისუფლებას ღონისძიებების გატარებისაკენ მოუწოდებს. „ბოლო დროს ექსტრადიციის ფაქტები აღარ ფიქსირდება. თუმცა, ჯოყოლოში მომხდარი მკვლელობა, თბილისში ჩეჩენი ლტოლვილის გაუჩინარება, ჩეჩნეთიდან ლტოლვილებს აფიქრებინებს, რომ თითოეული მათგანი, ნებისმიერ დროს სავსებით შესაძლებელია იგივე მდგომარეობაში აღმოჩნდეს. მათ აქვთ გაუსაძლისი ეკონომიკური მდგომარეობა და განათლების მიღების სერიოზული პრობლემა. რაც შეეხება საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციებს საქართველოს მთავრობის მისამართით, ჩეჩენ ლტოლვილებთან დაკავშირებით, აბსოლუტურად ობიექტურია და შენიშვნები შესრულებას საჭიროებს,“ - აღნიშნა კობა ჩოფლიანმა.
ჩეჩენი ლტოლვილების უფლებების მონიტორინგზე არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ მუშაობს. ორგანიზაციის მიერ მომზადებულ სპეციალურ ანგარიშში ნათქვამია, რომ საქართველოს მთავრობა არ ასრულებს საერთაშორისო სტანდარტებს ლტოლვილების შესახებ. „ხელისუფლების მოპყრობა საერთოდ არ შეესაბამება საერთაშორისო ნორმებს. შეიძლება ითქვას, თვითონ საქართველოს კანონი „ლტოლვილთა შესახებ“ ითვალისწინებს ლტოლვილების მიმართ არაადამიანურ მოპყრობას. ჩეჩნეთიდან დევნილების ბედი მთლიანად აქვთ მინდობილი საერთაშორისო ორგანიზაციებს, რომლებიც პანკისის ხეობაში სხვადასხვა პროექტებს ახორციელებენ. აქედან გამომდინარე, საქართველოს ხელისუფლება პრაქტიკულად არაფერს აკეთებს ლტოლვილებისათვის. როგორც ვიცი, ბიუჯეტიდან ერთი თეთრიც კი არ არის მათთვის გამოყოფილი. რაც შეეხება ბოლო დროს მომხდარ სამწუხარო ფაქტებს, შეიძლება ითქვას, ეს უფრო პროვოკაციაა, ვიდრე რაღაც დაპირისპირება. პანკისის ხეობაში სიტუაციის ხელოვნური დაძაბვით სხვა ძალები არიან დაინტერესებულნი. ჩემი ინფორმაციით, უახლოეს ხანში იგეგმება ხეობაში რუსეთის საგანგებო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლების ვიზიტი, რათა ჩეჩნეთიდან დევნილები დაბრუნებაზე დაიყოლიონ. სიტუაციის დაძაბვა, მათთვის აუტანელი სოციალური მდგომარეობის შექმნა და სხვა პრობლემებიც, ვფიქრობ იმას ემსახურება, რომ დევნილები იძულებულები გახდნენ სამშობლოში დაბრუნდნენ,“ - ამბობს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აღმასრულებელი დირექტორი უჩა ნანუაშვილი.

Prisoners of Pankisi Gorge
Human Rights Defenders blame the Georgian Government for not having followed demands and recommendations of the International Organizations. Chechen refugees have become victims of illegal activities more frequently for the last time. The number of the attacks and murders has caused serious public concern.
Escape
Nearly 8 000 Chechen resettled in Georgia in 1999 as a result of Chechen-Russian conflict. According to the statistics, total 2000 Chechen refugees are registered in our country. Most of them are ethnic Kists; Chechens are only nearly 500 out of them.
Refugees appealed to various international organizations in order to get the permission of resettlement into a third country. Until 2005 Sweden, Canada and some other countries accepted the refugees but afterwards it has become impossible for them to resettle to any other county. The reason for the current situation, as refugees think, is that they have been equalized criminals and terrorists. They can neither be naturalized in Georgia because it is quite a complicated process to go through. Meanwhile, the number of refugees reduces day-by-day. Some of them accepted the offer of the Russian Ministry of Urgent Matters and returned to Chechnya. However, relatives cannot get in touch with them now. Some of them died in Chechnya in vague situation, or was killed or disappeared. Similar facts have become more frequent lately.
Refusal to Constitutional Court
Last year, Ziaudin Idigoev applied to the Georgian Constitutional Court. The Chechen refugees demanded the court to abolish several regulations within the Georgian Law on Refugees, enacted on February 18, 1998, that contradicts international conventions and does not give the opportunity of issuing the traveling documents to them. Idigoev’s suit defines that Georgia joined UN Convention on Refugees in November 1999, though the government could not support them properly and protect their rights. The main point is that the rights of refugees to resettle to the third country are restricted. Consequently the Chechen refugees have turned into the hostages into the Pankisi Gorge. “There is a complicated internal policy in Georgia, aggravated by the insufficient system for human rights protection and Russian influence is still maintained in the country. Regarding all abovementioned facts, Chechen refugees cannot feel themselves protected. We have endured the war; we have escaped the battles peacefully and now we want to go on peaceful life somewhere. Seven years have passed but the question-whether Chechen refugees cause danger for Georgia, is not settled yet. If we do, the government should get rid of us and let us resettle in a third country. If we do not, then, the question of the transportation should be settled and ‘Individual Status’ and traveling documents of the refugee should be granted to us. Actually, current “group status” is fiction and not an identity card”, said Idigoev. His suit was the first attempt in Georgia during all six years and if the Constitutional Court had made positive decision, refugees would have had chance to resettle in a third country. The third country should have decided itself to accept them or not. However, the Constitutional Court did not discuss the suit. The court recommended the Parliament to introduce some amendments to the Law on Refugees in order to follow the demands of the European Convention.
Controversy
There are several mosques in Pankisi Gorge. One of them is in the village of Jokholo and two of them are in the village of Duisi. The mosque with high building of Minaret has been built in the center of Duisi recently. Old Muslims say that young people enter the new mosque to pray. It was built as soon as Chechen refugees were resettled in the gorge. Old Muslims call the young people vahabists and they think that those people are dangerous because they share the opinions of terrorists. However, the young people categorically deny being vahabists. Omar Khangoshvili said that he prays in the new mosque and is ordinary Muslim. Vahabism is a radical belief and he does not follow it. Khangoshvili also said that unlike many Muslims he follows most rules of the Koran.  “They called us Vahabists in order to blame us for being their enemies. They want everybody to be afraid of us as if we were committing terrible things. It is not right and they aim to blame us for everything bad that will happen in the gorge,” said Khangoshvili.
Murder in Jokholo
The murder that happened in the village of Jokholo on March 9 2007 is connected with the so-called religious diversity. A Chechen woman saw a body of a man in the yard of the Mosque in Jokholo. Hasan Shahbulatov, born in 1966, was deadly wounded with PSM pistol in his head. “Hasan was killed in an obscure situation. We saw him at approximately 9:00 PM on March 8. He was praying in the Mosque. He was a great believer. Besides the deadly wound in the head, there were some injuries on his body,” said Chechen refugee, Raisa Takhaeva.
Ziaudin Idigoev, the head of the Coordinative Council for Chechen Refugees residing in Georgia, thinks that everything could have happened in a different way. “Before his death, Hasan used to say: “I doubt I would involve the resettlement program and return to Chechnya. The only hope I have is-maybe the government will issue “transportation documents” for us. Those people, who have suspended this process, should be responsible for the death of the Chechen man. Similar tragic events have become more frequent. Thus, we appeal to governmental bodies to take all necessary measures to resolve the problem. The total number of the Chechen refugees is 350.
Deputy Chairman of the Akhmeta District Municipality, Jafar Khangoshvili stated that the murder of the Chechen refugee in the yard of the Mosque was premeditated provocation in order to unleash religious controversy. “There is no bigger sin than killing a person near the mosque. Shahbulatov was murdered near the Mosque and then put in the yard. I cannot exclude the possibility that the murder was a well-arranged provocation in order to cause the controversy between Muslims and Vahabists.  If we also take into consideration that the brother of the murdered man is going to arrive in Georgia and investigate the situation…” said Khangoshvili, who added that the old tradition of taking revenge, still works in the gorge.
On March 13, another Chechen refugee, Ruslan Timaev, born in 1973, disappeared. On the second day, law enforcers found his car near Tbilisi. There were three bullet shells and blood stains in the car. Fortunately, the incident ended peacefully. Ziaudin Indigoev said in his conversation with the Human Rights Center that Timaev returned home several days ago.
The refugees do not doubt that the recent events that threaten their lives have a political nature and threatens their lives. “The activities that breed fear in the people serve to destabilize the region. Thus we appeal international and human rights organizations to prevent the brutal process,’ said refugees.
The Government Does not Follow the Recommendations of the International Organizations
On June 30 2006, the European Commission against Racism and Intolerance mentioned Georgia in its report and made several recommendations to the Georgian Government regarding the Chechen refugees. The European Commission that was set up by the Council of Europe called upon the Georgian government to explore the humanitarian situation of the Chechen refugees and resolve all problems in order to satisfy their essential demands. “We are determined in our recommendations to the Georgian Government to take all measures to prevent all illegal, selfish or discriminating activities of law enforcers towards the Chechen refugees and  punish the offenders in the case of necessity,” stated the extract of the recommendation.
“Any statement that accuse Georgian law enforcement bodies for abusing their power regarding the Chechen refugees, for harassment or dispersing the refugees, is unreasonable,’ said representatives of the Georgian Prosecutor General’s office.
Koba Chofliani, the coordinator for the Ethnic Minorities at the Georgian Public Defender’s Office, calls upon the authority to take urgent measures in order to improve the unbearable conditions for the Chechen refugees. “There have not been any facts of extradition. However, the murders in Jokholo, disappearing of chechen refugees in Tbilisi make the refugees think that they might face even more danger very soon. They cope with unbearable economical situation and cannot receive proper education. As for the recommendations of the international organizations to Georgian Government regarding the Chechen Refugees, it is absolutely objective and should be followed,’ said Chofliani.
Non-governmental organization Human Rights Center monitors the rights of the Chechen refugees. Special report of the organization stated that Georgian Authority does not follow the international standards regarding the refugees. “Authority does not treat the refugees according to the international norms. We can also admit that the Georgian Law on Refugees envisages the inhuman treatment of refugees. The fate of the Chechen refugees is up to the international organizations that are implementing various projects in the Pankisi Gorge. Thus Georgian government does not do anything to assist the refugees. As far as I know they have not apportioned any tetri to refugees. As for the recent accidents, we can say that it was rather a provocation than a controversy. Other forces are interested into aggravating the situation in the gorge. We have some information that in the nearest future a visit of the Russian Ministry for Urgent Matters is planned in the Pankisi Gorge. The aim of the visit is to persuade refugees to return to Chechnya. Aggravating the situation, creating unbearable social conditions for them and many other artificial problems serve to assure refugees to go back to their home-land,” said Ucha Nanuashvili, Executive Director of the Human Rights Center.