შიმშილობის აქცია გორში
უკვე სამი დღეა გორში გარემოვაჭრეები შიმშილობენ. მათთან  ხელისუფლების მაღალჩინოსნები ჯერ არ გამოჩენილან. გარემოვაჭრეებს მხოლოდ საკრებულოს ორმა წევრმა დავით კეკელიშვილმა და მამუკა დავითულიანმა მიაკითხა. ისინი მოვაჭრეებს ადგილის „მოძებნას“ დაპირდნენ. შიმშილობის აქციამ ჯერ მხოლოდ ის „შედეგი" გამოიღო, რომ მათთან სასწრაფო დახმარება დღეში რამდენჯერმე მიდის.
გარემოვაჭრეები ადგილებს ბაზრის მიმდებარე სკვერში, სავალ ნაწილზე ითხოვენ:
„ჩვენ წლების მანძილზე აქ ვვაჭრობდით და შესაბამისად გადასახადსაც ვიხდიდით. 5 დეკემბერს საპატრულო პოლიციამ ჩვენს მაგიდები დაშალა. მოვითხოვთ, მოგვცენ უფლება ისევ აქ ვივაჭროთ, რადგან ბანკიდან კრედიტი გვაქვს აღებული და პროცენტი გვემატება. ჩვენ კი 4 თვეა ხელისუფლების წარმომადგენლები ყურადღებას არ გვაქცევენ და არც ალტერნატიულ ადგილს გვპირდებიან,“ - აცხადებს გარემოვაჭრე ზაირა ბალიაშვილი.
გარემოვაჭრეების ადვოკატი მარიკა ლომინაშვილი აცხადებს, რომ რამდენიმე დღის წინ, ბაზრის დირექტორი მათ ფართის გამოყოფას შეჰპირდა. თუმცა, იმ ადგილზე, სადაც ტერიტორიის გამოყოფა დაიგეგმა, ბაზრის ავტოსადგომია განთავსებული და ვაჭრობისთვის ბორდიულების ჩალაგებაა საჭირო.
გარემოვაჭრეების თქმით, ბაზრის დირექტორის მიერ შეთავაზებულ ადგილზე წვიმის დროს წყლები დგება და ვაჭრობა შეუძლებელია. ამ მიდგომის გამო ბაზრის დირექტორმა ფართის გამოყოფა საერთოდ გადაიფიქრა.
„ჩვენ მხოლოდ სავალ ნაწილს ვითხოვთ, გადაგვიხურონ პატარა მონაკვეთი, რომ ვაჭრობა შევძლოთ, თუ ის არის დასაშვები, რომ მწვანე ზოლში კაპიტალური მშენებლობა აწარმოონ, ჩვენმ, ამ გაუბედურებულ ადგილზე რომ დავდგეთ, რას დავუშლით?“ - კითხულობს გარემოვაჭრე ლეილა სამხარაძე.
გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრის მამუკა დავითულიანის თქმით, ის ტერიტორია, რომელსაც გარემოვაჭრეები ითხოვენ სკვერს ეკუთვნის და ვაჭრობის ნებართვას ვერ მისცემენ:
„ჩვენ მათ ბაზრის ტერიტორიაზე შევთავაზეთ ადგილის გამოყოფა, იქ ბორდიულების ჩალაგებაა საჭირო, რაც ბაზრის ადმინისტრაციამ უნდა მოაგვაროს. გარემოვაჭრეების ნაწილი თანახმაა იქ ივაჭროს, ნაწილს კი ეს ადგილი არ უნდა. ჯერ თვითონ შეთანხმდნენ და მერე გადავწყვეტთ, რა გავაკეთოთ,“ - განაცხადა დავითულიანმა.
ბაზრის დირექტორის ანზორ კაჭკაჭიშვილის განცხადებით, მან მოვაჭრეებს რამდენიმე ადგილი შესთავაზა, რაზეც მათგან უარი მიიღო:
„მე სამი თვეა მათ სხვადასხვა ადგილებს ვთავაზობ, მაგრამ ისინი აცხადებენ, რომ მაინცდამაინც სკვერში უნდათ ვაჭრობა, რასაც კანონი კრძალავს. თუ გადაწყვეტენ ივაჭრონ ბაზრის მიმდებარე ტერიტორიაზე ჩვენ ვუზრუნველყოფთ ბორდიულების ჩალაგებას,“ - ამბობს კაჭკაჭიშვილი.
გარემოვაჭრეები, თუ ხელისუფლება მათ მოთხოვნას არ დააკმაყოფილებს, აქციის გამართვას თბილისში, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის წინ გეგმავენ.
მოვაჭრეების ადვოკატი უახლოეს დღეებში სასამართლოს და საპატრულო პოლიციას ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით მიმართავს.
„დემონტაჟის დროს საპატრულო პოლიციამ მოვაჭრეებს შეურაცხყოფა მიაყენა და  დახლები დაარბია. ერთ-ერთმა მოვაჭრემ, თამილა შევარდენიძემ კი სხეულის მძიმე დაზიანება მიიღო,“ -ამბობს ადვოკატი.
მოვაჭრეებს საქართველოს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტიდან მოსული წერილი აქვთ, სადაც წერია, რომ დემონტაჟის დროს, გორის საპატრულო პოლიციის ქმედება, ცილდებოდა საპატრულო პოლიციის კომპეტენციის ფარგლებს.

Hunger Strike in Gori
Street traders have been on hunger strike for three days in Gori. Officials from the local government have not met them yet. Only two members of the Municipality, Davit Kekelishvili and Mamuka Davituliani visited the strikers. They promised the traders to find alternative place for them. The only ‘result’ of the hunger strike is medical aid’s frequent visits to strikers.
Street traders demand place in the square nearby the market to sell products. “We have traded here for many years and we paid fees for that place. On December 5 the patrol police dismantled their stalls. We demand them to give us right to trade here again, because we have taken loans from the bank and percent for that loan is rising day-by-day. Local authority has not paid attention to us for four months. They neither promised us to give alternative places to go on with trading,” said Zaira Baliashvili, a street trader.
Marika Lominashvili, lawyer for the traders, said that several days ago the director of the market promised her clients to give some space to go on with trading. However, there is car-park in the offered area and borders are necessary to start trading there.
The traders said that the place is not suitable for their activities. After a rain a lot of ponds appear in the area. Traders’ complaints made the director change his mind to give any place to them.
“We demand only the place where people pass by. Let them cover a small distance there so that we were protected from rain and the sun.  If it is possible to start constructions in squares why should not we have right to trade in this place?! Shall we spoil anything?” said Leila Samkharadze.
According to Davituliani, the territory the traders are demanding for belongs to public square and they cannot allow them to trade there.
“We offered them a place in the market area; it needed only some borders to fetch there and the market administration should have resolved that problem. Part of street traders agree to carry on trading in that area but another part is against. They should decide finally and then we will understand what to do,” said Davituliani.
According to Anzor Kachkachishvili, director of the market said that he had offered several alternative places to the traders but they refused.
“I have been offering them various places for three months, but they demand to trade in the square. It is against law. If they decide to go on trading in the market area we will provide them with borders,” said Kachkachishvili.
Street traders are going to hold protest demonstration in front of the President’s administration in Tbilisi unless the authority satisfies their demands.
The lawyer of the traders will soon appeal to the court against the patrol policemen and demand compensation for the damage her clients.
“The patrol policemen assaulted the traders while they were dismantling the counters. One of the traders, Tamila Shevardenidze was seriously injured,” said the lawyer.
The traders have received a letter from the Georgian Patrol Police Department that stated that the behavior of patrol policemen during the dismantling the counters was beyond any norms.