ტურისტული ცენტრის დირექტორზე შანტაჟი ხორციელდება
isb.gifგორის მოსწავლე-ახალგაზრდობის ტურიზმის რეგიონული ცენტრის „ტონთიოს“ დირექტორი მიხეილ ცერცვაძე ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ, მასზე განხორციელებული ზეწოლის შესახებ განცხადებას აკეთებს. ცერცვაძის თქმით, მას გორის მუნიციპალიტეტის იურისტი და სხვადასხვა თანამშრომლები უკავშირდებიან და ტურისტული ცენტრის „ტონთიოს“ შენობის დატოვებას სთხოვენ, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი დაჭერით ემუქრებიან.  (ფოტოზე მიხეილ ცერცვაძე)
საქმე იმაშია, რომ ადგილობრივმა ხელისუფლებამ გასული წლის აგვისტოში კულტურის, სპორტისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრს წერილი გაუგზავნა, რომლითაც ითხოვეს ტურისტული ცენტრის „ტონთიოს“ ბაზაზე  მასობრივი სპორტული კომპლექსური სკოლის დაფუძნებას ითხოვდა. გორის რაიონის გამგებლის მოადგილე თამარ ედიშერაშვილი, წერილში აღნიშნავს, რომ  სკოლის დაფინანსება ადგილობრივი ბიუჯეტიდან მოხდება.
კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრისგან 2006 წლის 22 ნოემბერს მართლაც მოვიდა ბრძანება „ტონთიოს“ ბაზაზე, საჯარო სამართლის იურიდიული პირის სკოლისგარეშე სასპორტო საგანმანათლებლო დაწესებულების გორის #101 კომპლექსური სასპორტო სკოლის  დაფუძნების შესახე.
ეს ყველაფერი კი ისე განხორციელდა, რომ „ტონთიოს“ დირექტორისთვის და თანამშრომლებისთვის არავის არაფერი უცნობებია. საკუთარი ორგანიზაციის ლიკვიდაციის შესახებ „ტონთიოს“ თანამშრომლებმა მხოლოდ 17 აპრილს შეიტყვეს და სასამართლოში სარჩელი შეიტანეს.
მას შემდეგ, რაც სასპორტო სკოლის ახალი დირექტორის, გიორგი ბებნაძის დანიშვნის ბრძანება  მოვიდა, გორის ახლა უკვე მუნიციპალიტეტის გამგეობამ „ტონთიოს“ დირექტორს მიხეილ ცერცვაძეს შენობის დატოვება მოსთხოვა.
მიხეილ ცერცვაძის თქმით, მან არ იცის იმ ადამიანების სახელები და გვარები, რომლებიც პროკურატურით აშინებენ, რადგან პიროვნებები, რომლებიც მას უკავშირდებიან, რა თქმა უნდა ვინაობას არ ამხელენ. „ტონთიოს“ დირქტორის მოადგილემ „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ ის ნომერი გადასცა, საიდანაც ზარები ხორციელდება. აღნიშნული ნომერი გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობის იურიდიული განყოფილების უფროსს რეზო გოგიაშვილს ეკუთვნის.
რეზო გოგიაშვილი „ადმიანის უფლებათა ცენტრს“ უცხადებს, რომ ის „ტონთიოს“ ხელძღვანელობას მხოლოდ იმის გამო დაუკავშირდა, რომ მათთან შეხვედრა უნდოდა: „ახალი დირექტორი კაბინეტში ვერ შედის, შენობა სასწრაფოდ გადასაბარებელია და იმიტომ დავურეკე,“ - ამბობს გოგიაშვილი.
„ტონთიოს“ ხელძღვანელობამ კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტროდან მოსული ბრძანება სასამართლოში გაასაჩივრა, თუმცა, ახალი დირექტორი, პროფილშეცვლილ „ტონთიოს“ 23 აპრილს მაინც დაუნიშნეს.
„ტონთიოს“ დირექტორის განცხადებით გორის მუნიციპალიტეტმა მინისტრი შეცდომაში შეიყვანა: „ამ შენობაში ტურიზმისა და ალპინიზმის მეტი ვერც ერთი სახეობის სპორტი ვერ განვითარდება, რადგან არ არის შესაბამისი დარბაზები. ჩვენ მხოლოდ კომპიუტერები, ტურისტული და ალპინიზმისთვის საჭირო ინვენტარი გვაქვს. ჩვენს ბაზაზე სხვა სპორტის განვითარება წარმოაუდგენელია. აქ ტურისტული ბანაკებისთვის ბავშვებს ვკრებთ და მთებში გავდივართ. ფაქტია, რომ ადგილობრივი ხელისუფლება მხოლოდ შენობით არის დაინტერესებული, რომელიც ჩვენ თავის დროზე დანგრეული და გაპარტახებული ჩავიბარეთ, რასაც მიღება ჩაბარების აქტიც ადასტურებს. ჩვენი სახსრებით გაკეთებული შენობა უნდათ წაგვართვან და თან თუ ხმას ამოვიღებთ დაჭერით მემუქრებიან. მე ისიც არ ვიცი, ჩვენს მიერ შეძენილ ინვენტარს სად წაიღებენ, არადა, რაც შენობაში ინვენტარია სულ ჩვენია, რად უნდათ ცარიელი შენობა? ჩვენ ხელფასების გარდა ბიუჯეტიდან 1991  წლიდან  დღემდე არაფერი მიგვიღია, ამასთან დებულებით გათვალისწინებულ ყველა მოთხოვნას ვასრულებთ და რეგიონში ტურიზმისა და ალპინიზმის პოპულარიზაციას ხელს ვუწყობთ. თუ მე არ ვუნდივართ, ისეთი დირექტორი მაინც დანიშნონ, ტურიზმი და ალპინიზმი რომ ეცოდინება და ამდენი ხნის მიღწევებს, წყალში არ გადაყრის,“ - ამბობს მიხეილ ცერცვაძე.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ გიორგი ბებნაძეს დაუკავშირდა, რომელმაც განაცხადა, რომ უამრავი საქმე აქვს და კომენტარს მაშინ გააკეთებს, როცა მოიცლის.

Director of the Tourist Center Is Blackmailed
Mikheil Tsertsvadze, director of the “Tontio”, Gori regional office of the Youth Tourist Centre, makes statements about the suppression he endures from the representatives of the local government. Tsertsvadze said that lawyer and other officials from the Gori Municipality get in touch with him and demand to leave the building of the Tontio; otherwise they threaten him with detention.(Photo:Mikheil Tsertsvadze)The point is that in August, last year local authority petitioned to the Ministry of Culture, Sport and Monument Protection and urged to establish huge complex sport school on the base of tourist center “Tontio”. Tamar Edisherashvili, deputy Governor of the Gori District, wrote in the petition that the school would be financed from the local budget.
On November 22, 2006 the Minister of the Culture and Monument Protection passed a decree on establishment the legal entity-sport school # 101 within the Sport Educational Department on the base of “Tontio”.
The abovementioned events happened though the director and employees of “Tontio” did not have any information what was being planned. They learned about liquidation of the “Tontio” on April 17 2007 and appealed to the Court.
Since Giorgi Bebnadze was appointed as a new director for the sport school, the Gori Municipality demanded Mikheil Tsertsvadze to leave the building.
Tsertsvadze said that he does not know the name of the people who threaten him with the prosecutor, because they do not introduce themselves to him while speaking over the phone. Deputy Director of “Tontio” gave the Human Rights Centre the phone numbers he had received calls from. The number belongs to Rezo Gogiashvili, the head of the Legal Department within the Gori Municipality.
Gogiashvili in his conversation with the Human Rights Centre declared that he had called the board of the Tontio to make appointments with them. “The new director cannot enter his quarter, the building must be immediately transferred to the new institution and that’s why I called him,” said Gogiashvili.
The board of the Tontio appealed the decree of the Ministry at the court; however, on April 23 a new director was appointed for Tontio and the institution has also altered its profile.
Director of “Tontio” said that the Gori Municipality board had deceived the Minister. “Nothing except tourism and alpinism can be developed in this building because there are not suitable halls in it. We have only computers, and equipments for tourism and alpinism. It is impossible to develop other kinds of sport on this base. We are gathering children for tourist camps and take them to mountains. It is fact that local authority is interested only in the building. Initially, when we moved into the building, it was ruined and there is a report of acceptance that can prove the fact. Now they want to seize the building we have repaired with our finances. I do not even know where they should take the equipment we have purchased. Why do they need the empty building? We have not received any funds from the budget since 1991 except our salaries; besides that we follow all demands that are envisaged in the resolution and support the development of the tourism and alpinism in the region. If they do not like me, they should appoint the new director who is aware of tourism and alpinism and would not squander our achievements because of his incompetence in the field,” said Tsertsvadze.
Human Rights Center got in touch with Giorgi Bebnadze, but he said that he was very busy and would make comments on the situation when he is free.