ხელისუფლებამ შიდა ქართლის ერთადერთი ტელეკომპანია დაარბია
ადგილობრივი ხელისუფლება შიდა ქართლში მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებს უკვე ღიად უპირისპირდება. 26 მაისს ღამის 2 საათზე ტელეკომპანია „თრიალეთის“ ღობე  ტრაქტორებით დაანგრიეს.
დარბევამდე ტელეკომპანია თრიალეთში გორის მუნიციპალიტეტის გამგებლის ვასილ მახარაშვილის განკარგულება მიიტანეს, სადაც მახარაშვილი  ტელეკომპანიის წარმოამდგენლებს აუწყებდა, რომ შენობის წინ მდებარე ღობე უნდა მოეშალათ, წინააღმდეგ შემთხვევაში მუნიციპალიტეტი გადამწყვეტ ზომებს მიიღებდა. გამგებლის მიერ გამოცემულ განკარგულებაში არ წერია საფუძველი, თუ რატომ უნდა აეღოთ ღობე. ტელეკომპანიის წარმომადგენლებს შესაბამისი დოკუმენტაცია გააჩნიათ, რითიც ირკვევა, რომ ღობე კანონის დაცვითა და შესაბამისი ნებართვებით გაკეთდა.
„თრიალეთმა“ გამგებლის განკარგულება მიღების  დღესვე (18 მაისი) გორის რაიონულ სასამართლოში გაასაჩივრა. მაგრამ ამას ხელი არ შეუშლია ადგილობრივი ხელისუფლებისათვის და დამოუკიდებლობის დღეს ადგილობრივი ტელევიზიის მიმართ ტრაქტორების ძალა გამოიყენა.
გარდა ღობის დემონტაჟისა, ტრაქტროებს არც ტელევიზიის წინ მდებარე სკვერის ამოძირკვა გასჭირვებია.
საქართველოს ადმინისსტრაციული საპროცესო კოდექსის 29-ე მუხლის  თანახმად, სარჩელის მიღება სასამართლოში გასაჩივრებული ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ- სამართლებრივი აქტის მოქმედებას, სასამართლოს საბოლოო გადაწყვეტილებამდე აჩერებს.
ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები ალბათ ვერ აცნობიერებენ მედიის როლს, სხვა შემთხვევაში ასეთი დაპირისპირება კანონიერ ფარგლებში მოექცეოდა. ადგილობრივი ხელისუფლება როგორც ჩანს, არც საქართველოს კონსტიტუციას ცნობს, სადაც ნათლად წერია, რომ საკუთრების უფლება ხელშეუხებელია.
საქართველოს კონსტიტუციის 21 -ე მუხლის თანახმად, საჭიროებისთვის  საკუთრების ჩამორთმევა დასაშვებია კანონით პირდაპირ დადგენილ შემთხვევებში, სასამართლოს გადაწყვეტილებით ან ორგანული კანონით დადგენილი აუცილებლობისა და მხოლოდ სათანადო ანაზღაურებით (განსაკუთრებული შემთხვევაა თუ იმ ადგილზე შენდება რაიმე სტრატეგიული ობიექტი).
სტარტეგიული ობიექტი თრიალეთის მიმდებარე ტერიტორიაზე არ შენდება.
თრიალეთის ღობის დემონტაჟი, მიუხედავად იმისა, რომ შემოღობვა განხორციელებული იყო კანონის სრული დაცვით, მოხდა მხოლოდ გამგებლის ერთპიროვნული გადაწყვეტილებით და სასამართლოს გვერდის ავლით.
გამგებლის მიერ გამოცემული განკარგულება არღვევს საქართვეოლოს კონსტიტუციის მე-6 მუხლსაც სადაც წერია, რომ  ყველა სამართლებრივი აქტი უნდა შეესაბამებოდეს საქართველოს კონსტიტუციას.
ღამის საათებში განხორციელებულ დემონტაჟს თვალყურს საპატრულო პოლიციაც ადევნებდა. საპატრულო პოლიციის უფროსის დავით ტაბუცაძის განცხადებით, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებს წარუდგინეს შესაბამისი დოკუმენტაცია, რის საფუძველზეც ხორციელდებოდა დემონტაჟი.
გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში იურიდიული სამსახურის უფროსი რევაზ გოგიაშვილი, საკითხთან დაკავშირებით აცხადებს: „მე კომენტარი პირველ არხთან გავაკეთე და იმას მიმართეთ.“
გოგიაშვილი, როგორც საზოგადოებრივი მაუწყებლის ჟურნალისტებთან საუბარში აცხადებს, ნებართვა გაცემული უნდა ყოფილიყო „ქართული ფილმის“ სახელზე და არა „თრიალეთის“ სახელზე, ასევე ღობე უნდა ყოფილიყო მოპირკეთებული ფილებით და არა დეკორატიული ღობით.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისის წარმომადგენლებმა ვნახეთ დოკუმენტები, სადაც ნებართვა თრიალეთის შემოღობვისას გაცემულია რკინის კონსტრუქციებზე.
თრიალეთის დარბევას ადგილობრივი ხელისუფლების მხრიდან არასამთავრობო ორგანიზაციები და ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიები გამოეხმაურნენ. რესპუბლიკური პარტიის წევრის შალვა ტლაშაძის განცხადებით, ადგილობრივ ხელისუფლებას მძიმე პოლიტიკური მდგომარეობა აქვს.
„ადგილობრივ ხელისუფლებას მედია საშუალებები მხოლოდ არჩევნების წინა პერიოდში სჭირდება, დანარჩენ შემთხვევებში ისინი „ხელს უშლიან“ მუშაობაში.  სამწუხაროდ, ადგილობრივი ხელისუფლება ვერ საზღვრავს მედიის როლს სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების პროცესში, ასეთი კრიმინალური ნაბიჯები, მათ კარგს არაფერს მოუტანს. თუმცა, ჩვენი საკრებულო დიდი ხანია დასათხოვია,“ - ამბობს რესპუბლიკური პარტიის წევრი შალვა ტლაშაძე.
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის გორის ოფისის ხელმძღვანელის ქეთევან ბებიაშვილის განცხადებით „თრიალეთთან“ დაკავშირებით  უხეშად არის დარღვეული საკუთრების უფელბა.
„გარდა საკუთრების უფლების დარღვევისა, ადგილობრივი ხელისუფლება ზეწოლას ახორციელებს მედია საშუალებებზე. ამ შემთხვევაში უნდა დადგეს ადმინისტრაციული ორგანოს პასუხისმგებლობის საკითხი. ტელევიზიას შეუძლია მოითხოვოს მატერიალური ზიანის ანაზღაურება. მითუმეტეს, ტელევიზიას ადმინისტრაციული აქტი გასაჩივრებული ჰქონდა სასამართლოში,“ -  ამბობს ქეთევან ბებიაშვილი.
„თრიალეთის“ თანამშრომლები დიდი ხანია საუბრობენ, იმის თაობაზე, რომ ტელევიზიის ხელში ჩაგდება ადგილობრივი ხელისუფელბის მაღალჩინოსნებს სურთ:
„ეს არის მორიგი ზეწოლა ადგილობრივი ხელისუფლების მხრიდან დამოუკიდებელ მედიაზე. ჩვენს ეთერში ბოლო დროს გადიოდა სიუჟეტები, სადაც ხალხი ხელისუფლებით უკმაყოფილებას გამოთქვამს. ალბათ მხარის რწმუნებულის, მიხეილ ქარელისთვის მიუღებელი აღმოჩნდა ასეთი სიუჟეტები, ქარელი ვერ ეგუება საკუთარი გავლენის ქვეშ რომ ვერ მოაქცია ტელევიზია და ასეთ ბარბაროსულ გზას მიმართა. ადგილობრივი ხელისუფლება ტელევიზიის წინააღმდეგ ბრძოლისთვის ყველა ხერხს იყენებს და უკან არაფერზე იხევენ,“ -აცხადებს ტელეკომპანიის ჟურნალისტი ნინო ჩიბჩიური.

Authority Has Dispersed the Only TV Company in Shida Kartli
Local authority has opposed the mass media vehemently in Shida Kartli. On May 26, at 2:00 AM tractors pulled down the fence of the TV Company Trialeti.
Before the raid, the Gori Municipality Governor, Vasil Makharashvili’s resolution was brought to the TV Company Trialeti. He ordered the TV Company unless they pulled down the fence round the office, the Municipality would take urgent measures. There was not mentioned any reason why the fence should have been destroyed. Representatives of the TV Company have all documents to prove that they had permission to make a fence.
On the same day, on May 18, the “Trialeti” Company appealed against the Governor’s resolution at the Gori District Court. But it did not prevent the local authority to use tractors against the local TV Company on the Independence Day.
Besides the deconstruction of the fence, the tractors easily pulled out the plants in the square in front of the TV Company.
According to the Georgian Administrative Procedural Code, Article 29, if the court accepts the appeal on individual administrative-legal record, the process should be dropped until the court passes final verdict.
Representatives of the local authority cannot realize the role of the media; otherwise they should have acted under the law. The local authority does not know the Georgian Constitution either, which protects the rights on property.
According to the Georgian Constitution Article 21 the deprivation of the property can be justified under certain circumstances which are envisaged in the law. Thus, the property can be deprived according to the court decision or organ law and the owner must be compensated (certain circumstance can be a scheduled construction of the strategic entity on the place).
No strategic entity is going to be built near the “Trialeti”. Although the territory was fenced legally, now it was pulled down by the personal decision of the governor and the court decision was totally ignored in this situation.
The governor’s resolution violates the Georgian Constitution, Article 6 which states that all legal documents should be drawn up in accordance to the Georgian Constitution.
Patrol policemen watched the deconstruction. The head of the patrol police, Davit Tabutsadze, said that representatives of the local authority had introduced corresponding documents to the patrol policemen and the deconstruction was carried out legally.
Revaz Gogiashvili, the head of the Legal Service Department within the Gori Municipality, said that “I have commented on the fact with the Public Broadcasting Company and you can get information there.”
Gogiashvili said in his conversation with the journalists for the Public Broadcasting Company that the permission should have been issued to the “Kartuli Filmi” (Georgian Movie) and not to the Trialeti Company. Besides that the fence should have been ornamented with piles and not with decorative barrier.
Representatives of the Human Rights Centre’s Gori Office checked the documents according to which the Trialeti office had been allowed to surround the territory with iron construction.
Non-governmental organizations and opposition parties countered the dispersal of the Trialeti office. Shalva Tlashadze, member of the Republic Party, said that the local authority is undergoing hard political situation.
“Local authority needs media sources only before elections. In other circumstances they prevent them to work. Unfortunately, local authority cannot realize the role of the media in the process of the civil society’s development. Similar criminal activities would not do them any good. However, most part of our Municipality must have been fired long before,” said Tlashadze.
Ketevan Bebiashvili, the head of the Young Lawyers Association’s Gori Office, said that the Trialeti’s rights on property have been blatantly violated.
“In addition to the violation of the rights on property, local authority suppresses media sources. In this case the Administrative Body must be charged The TV Company has right to demand the compensation for the damage. Furthermore, the Company had appealed against the Administrative resolution at the court,” said Bebiashvili.
Employees of the “Trialeti” have been stating loudly for a long time that the high-ranking officials of the local authority want to get hold of the company.
“It is the next fact of harassment of independent media by the local authority. Recently, we have been presenting the subjects where people complained about the government. Mikheil Kareli, the Regional Gubernator, might have disliked similar subjects and he fails to get used to the fact that did not manage to influence the TV. Thus, he used such barbarian method. Local Authority uses all means to fight against the television and will never give in,” said Nino Chibchiuri, a journalist for the TV Company.