ხელვაჩაურის საკრებულომ ათასზე მეტ კომლს მიწა ჩამოართვა
murad_malakmadzeb.gifხელვაჩაურის საკრებულომ 1999-2004 წლებში მიწის რეფორმით გასხვისებული მიწები უკანონოდ ცნო. მიწების ჩამორთმევის თაობაზე ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის დადგენილების გაუქმების მოთხოვნით სასამართლოში სარჩელი ჯერ „ახალ მემარჯვენეებს“, შემდეგ კი „ეროვნულ ფორუმს“ და „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას“ შეაქვთ. ხელვაჩაურის საკრებულოს თავმჯდომარის, როინ მალაყმაძის განცხადებით, გაუქმდა ყველა ის აქტი, რომელიც კანონდარღვევით იქნა მიღებული. მალაყმაძის განცხადებას აპროტესტებს სოფელ შარაბიძეებში მცხოვრები მურად მალაყმაძე. „მიწა საკუთრებაში რეფორმით გადმომცეს. ავაშენე სახლი, მოვაწყვე მეურნეობა. ახლა მეუბნებიან, უკანონოაო. მე რა შუაში ვარ?!“
„საკრებულოს გადაწყვეტილება კანონიერია, მაგრამ უსამართლო,“ - ასეთ შეფასებას აძლევს ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს გადაწყვეტილებას „რესპუბლიკელი“ ავთანდილ ბერიძე. მისი თქმით, ხელვაჩაურის ზღვისპირა ზოლში მდებარე თემებში 1999-2004 წლებში მიწის რეფორმით გასხვისებული მიწების ნორმატიული აქტების გაუქმებით ბევრი პატიოსანი, რიგითი ადამიანის უფლება დაირღვა.
ხელვაჩაურის სასამართლომ „ახალი მემარჯვენეების“ სარჩელის განხილვა დაიწყო.
ხელვაჩაურის რაიონული ორგანიზაციის ხელმძღვანელი, რეზო  ლომაძე: „სასამრთლომ ნება დაგვრთო საქმეში მესამე პირის სტატუსით ჩავერთოთ. ახლა ვაგროვებთ დაზარალებული მოსახლეობის ხელმოწერებს. ჩვენ ამ საქმეს სტრასბურგამდე მივყვებით.“
დავით გამყრელიძე კი ხელისუფლებაში მოსვლის შემთხვევაში რესტიტუციის (ჩამორთმეული ქონების დაბრუნება) განხორციელებას გეგმავს. საჯარო გამოსვლებში იმავე პოზიციას აფიქსირებენ „რესპუბლიკელებიც“.
ანალოგიური სარჩელი შეიტანა „ეროვნულმა ფორუმმაც“. რეგიონული ორგანიზაციის ხელმძღვანელის, თამაზ ქობულაძის განცხადებით, მათ სარჩელი   მოსახლეობის სახელით შეადგინეს: „ჩვენ „ახალ მემარჯვენეებთან“ პრეტენზია არ გვაქვს. თუ სასამართლო საქმეს გააერთიანებს, ჩვენ საწინააღმდეგო არაფერი გვექნება. ხელმოწერა ძალიან ბევრი იყო, მაგრამ სასამართლოსათვის გამოსაცხადებლად რთული რომ არ დარჩენილიყო, სარჩელს ხელს მხოლოდ ხუთი კაცი აწერს ხელს.“
„ეროვნულები“ სარჩელის შეტანას საკონსტიტუციო სასამართლოშიც აპირებენ. კახა შარტავას განცხადებით, ხელვაჩაურის საკრებულოს განკარგულებებში კონსტიტუციის ორი მუხლი არის დარღვეული. ამავე დროს საკანონმდებლო ინიციატივით აჭარის უმაღლეს საბჭოშიც აპირებენ შესვლას: „აჭარის უმაღლესი საბჭო საქართველოს პარლამენტში საკანონმდებლო ინიციატივით უნდა შევიდეს და ქობულეთსა და ხელვაჩაურში მიწის რეფორმის დასრულება მოთხოვოს. ამას ორი ათასი კაცის ხელმოწერა სჭირდება. ინიციატივას უმაღლეს საბჭოს უახლოეს ხანში წარვუდგენთ,“ - განაცხადა შარტავამ.
სასამართლოში მიწებწართმეული ხელვაჩაურელების დაცვას კიდევ ერთი ორგანიზაცია, „ახალგაზრდა იურსიტთა ასოციაციაც“ გეგმავს (იგი არაოფიციალურად რესპუბლიკური პარტიის სატელიტად ითვლება).
ორგანიზაციის წევრის, ნიკოლოზ გეგეშიძის განცხადებით, ასოციაცია აქტიურად ემზადება დაზარალებულების უფლებების დასაცავად: „ჩვენთან ჯერ-ჯერობით 70-მდე მოქალაქის განცხადება არის შემოსული. შესასძლოა ეს ციფრი მნიშვნელოვნად გაიზარდოს.“
ხელვაჩაურის საკრებულოს თავმჯდომარე, როინ მალაყმაძე ოპოზიციის ბრალდებებს აბსურდულს უწოდებს: „ჩვენ მხოლოდ აქტების კანონიერების საკითხი განვიხილეთ. სამართლებრივი აქტების ნაწილი გამოცხადდა არარად, ნაწილობრივ არარად და ბათილად. არის ისეთი ოქმებიც, რომლებიც არ გაგვიუქმებია. ეს ძირითადად ძირძველ კომლებს შეეხებოდა, რომლებმაც მიწა მიიღეს და იმ კომლებს, რომლებმაც არასწორად გასხვისებული მიწები შეისყიდეს. ამ შემთხვევაში ისინი კეთილსინდისიერი მყიდველები არიან.“
მალაყმაძის განცხადებას აპროტესტებს მისი ნათესავი, მურად მალაყმაძე: „სოფელ შარაბიძეებში მიწა იჯარით მქონდა აღებული. შემდეგ ეს მიწა საკუთრებაშიც გადმომცეს. იქ სახლი ავაშენე, მეურნეობა ავაწყვე. ეს ყველაფერი დიდი ფული დამიჯდა. ახლა მეუბნებიან, მიწა უკანონოდ გაქვს შეძენილიო. მე რა შუაში ვარ?! თუ კი ვინმემ უკანონოდ მომცა, იმას აგებინონ პასუხი.“
გონიოელი სერგო გორაძის განცხადებით, იგი ძირძველი მოსახლეა, მაგრამ მიწას მაინც ჩამოართვეს. „ნაკვეთი ყველანაირი კანონის დაცვით მაქვს გადმოცემული, მაგრამ მაინც წამართვეს. ამის მიზეზი მხოლოდ ის არის, რომ ზღასთან ახლოს ვცხოვრობ.“
ხელვაჩაურში მიმდინარე პროცესებს ანალიზს უკეთებს არასამთავრობო ორგანიზაცია „საზოგადოებრივ ექსპერტთა კავშირის“ ხელმძღვანელი თამაზ ცინცაძე: „1998 წლის 31 დეკემბერს საქართველოში მიწის რეფორმა დამთავრდა. ამ დროს აჭარაში, ქობულეთისა და ხელვაჩაურის რაიონებში ასლან აბაშიძემ მიწის რეფორმა შეაჩერა. 1999-2004 წლებში აჭარის მთავრობამ მიწის რეფორმა უკანონოდ გააგრძელა და გარკვეულ კომლებს მიწა საკუთრებაში გადასცა, რაც ფაქტობრივად კანონსაწინააღმდეგო ქმედება იყო. ხელვაჩაურის საკრებულოს გადაწყვეტილება ამ წლებში გაცემული აქტების ბათილად ცნობის თაობაზე იურიდიულად სწორია, თუმცა, გლეხები ამ შემთხვევებში მიწის პატიოსანი მყიდველები არიან.
„2004 წლის 26 ნოემბერს კი, საქართველოს პარლამენტმა მიიღო ორპუნქტიანი დადგენილება, რომლის მიხედვითაც მიწის რეფორმა აჭარაში 2006 წლის 31 დეკემბრამდე უნდა დასრულებულიყო. სამწუხაროდ მიწის რეფორმა აჭარაში არც ამ დროში განხორციელდა. მეორედ რეფორმა იმის გამო ჩაიშალა, რომ აჭარის მთავრობამ პარლამენტის დადგენილების რევიზია დაიწყო. კანონით მიწა საკუთრებაში უნდა გადასცემოდათ 1992 წლამდე წარმოშობილ კომლებს. აჭარის მთავრობამ მოითხოვა, რომ რეფორმა 2004 წლამდე წარმოშობილ კომლებსაც შეხებოდათ.
„მიწის რეფორმის ჩაშლის მიზეზი ნათელია. ცენტრალურ ხელისუფლებას     სანაპირო ზოლში არსებული მიწების რეფორმით გასხვისება არ სურს. როგორც ფერიის მთაზე განვითარებულმა მოვლენებმა აჩვენა, ცენტრი ცდილობს ამ მიწების საკუთარი ინტერესებით გამოყენებას. სხვანაირად, ცენტრი, რეფორმის ჩაშლისათვის ადგილობრივ მთავრობას პასუხს მოსთხოვდა,“-  აცხადებს ცინცაძე.

murad_malakmadzeb.gifKhelvachauri Municipality concluded that plots distributed to people between the years 1999 to 2004 were illegal. Initially, the New Rights Party, the National Forum Party and the Georgian Young Lawyers Association appealed to court against the Municipality resolution on nullifying the distribution of plots. Roin Malakmadze, the chairman of the Khelvachauri Municipality, said that all the acts were cancelled that had been adopted illegally. Murad Malakmadze, a resident of the village of Sharabidzeebi, protests the Chairman’s actions. “The plot was granted to me under the reform. I have built a house, started a farm on it, and now they say it is illegal. Do I have any fault in it?!”
“The municipality decision is legal but unfair,” said Avtandil Beridze, a member of the Republic Party, to the Municipality Decision.  He said that by abolishing the acts on granting plots to people in 1999-2004, the Municipality had violated the rights of many ordinary people.
Khelvachauri Court started the discussion of the appeal of “New Rights”.
Rezo Lomadze, the head of the Khelvachauri District Organization, said that “the court allowed us to become involved in the case as a third party. Now we are collecting the signatures of the people who have become victims of the new resolution. We will monitor the case all the way to Strasburg [ECHR].”
Davit Gamkrelidze plans restitution (new property grants to people with seized lots) if he is elected to office. Members of the Republic Party state the same in their public speeches.
National Forum sent a similar appeal to the court. Tamaz Kobuladze, the head of the regional organization, said that they have prepared an appeal in the name of residents. “We do not have any complaints about [what] New Rights [is doing]. If the court joins our appeals, we will not protest. There were too many signatures, but in order to avoid the misunderstanding of the witnesses’ absence at court, we asked only five people to sign [the petition].”
“Nationals” are going to appeal to the Constitutional Court. Kakha Shartava stated that the Khevachauri Municipality has violated two articles in preparing their resolutions. In addition, they are going to introduce the draft law to the Adjara Supreme Council. “The Adjara Supreme Council should introduce the initiative to the Georgian Parliament. They should demand the enforcement of land reform in Kobuleti and Khelvachauri. It needs the signatures of two thousand people. We will introduce the Supreme Council with the initiative in the nearest future,” said Shartava.
One more organization, the Georgian Young Lawyers Association, plans to protect the rights of the Khevachauri residents. (Unofficially this organization is considered an affiliate of the Republican Party).
Nikoloz Gegeshidze, member of the organization, said that Association is getting ready to protect the rights of the property-deprived people. “We have received the applications of seventy people so far. The number will probably be more.”
Chairman of the Khelvachauri Municipality, Roin Malakmadze, calls the opposition’s accusations absurd. “We have discussed the legality of the acts. Part of those acts were found to be nonsense or needed to be abolished. There are some acts that we have not cancelled. These acts dealt with old families, who received those plots legally, and families who purchased the illegally granted plots. In this case, they are the legal owners.”
Murad Malakmadze protests Malakmadze’s actions. “I had leased the land in the village of Sharabidzeebi. Then the land was registered in my name. I built a house and started a farm on it. It cost much money. Now they tell me that the land was purchased illegally. Why is it my fault?! If somebody had sold the land illegally to me, let them punish him and not me.”
Sergo Goradze, a resident of Gonio, said that he is an old settler of the district but even he was deprived of the land. “I have registered the plot in my name according to the law, though they have now seized it. The reason is that I live close to the Sea.”
What happened in Khelvachauri was discussed by Tamaz Tsintsadze, the head of the non-governmental organization, “Social Experts Union.”On December 31, 1998, the land reform was completed in Georgia. At the time, Aslan Abashidze, former head of the Adjara Supreme Council, dropped the reform in Kobuleti and Khelvachauri districts. Then in 1999-2004 the Adjara Government continued the reform illegally and registered some plots for certain families. In fact, it was illegal, and therefore the resolution of the Khelvachauri Municipality on abolishing those acts is legal. However, peasants have purchased those lands honestly.”
“On November 26, 2004, Georigan Parliament adopted a new two-chapter resolution according to which the land reform should have been finished in Adjara before December 31, 2006. Unfortunately, the reform was not finished by that time. The reason for the delay were changes to the parliament’s resolution carried out by the Adjara Government. Under the law, the land should have been granted to the families settled before 1992. Adjara Government demanded that families that settled after 2004 be included, too.
“The reason for hindering the land reform is obvious. The central government does not want to distribute plots located on the coast. The incident, which occurred on the Mount Feria, proved this. The central government is trying to seize the land. Otherwise, they should have punished the local government for delaying the reform,” said Tsintsadze.