ქუთაისელ დევნილებს, რომლებიც ქალაქის ცენტრში არსებულ სასტუმრო „ქუთაისში“ თითქმის 15 წელია ცხოვრობენ, გასახლების საფრთხე აღარ ემუქრებათ. ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ დევნილთა ადვოკატის შუამდგომლობა, შეწყვეტილიყო სასტუმროდან იქ მცხოვრებ პირთა გასახლება, ხოლო ფირმას რომელიც სასტუმროს მფლობელია, შეჩერებოდა უფლებამოსილება, დააკმაყოფილა.
სასტუმრო „ქუთაისი“, რომელშიც დღეს 300-მდე დევნილი ცხოვრობს, 2005 წელს საკონკურსო წესით, 355 ათას ამერიკულ დოლარად გაიყიდა. მისი მფლობელი შპს „ინტერინვესტი“ გახდა. ხელშეკრულებაში, რომელიც ეკონომიკის სამინისტროსა და ინვესტორს შორის გაფორმდა, მითითებულია, რომ იმ შემთხვევაში, თუ სასტუმროს მფლობელი მის რეკონსტრუქციას დაიწყებს, იგი საცხოვრებელი ფართით უზრუნველყოფს იქ მცხოვრებ ოჯახებს, ან თანხის სახით მოახდენს მათ კომპენსირებას.
შეთანხმება არ შესრულდა. სასტუმრო „ქუთაისში“  მცხოვრებ დევნილებს შპს „ინტერინვესტის“ წარმომადგენელი თვეების მანძილზე, სხვადასხვა გზით აიძულებდა დაეტოვებინათ საცხოვრებელი. სანაცვლოდ კი, 4500 დოლარს სთავაზობდა. დევნილებისთვის პირობა მიუღებელი აღმოჩნდა, რასაც პერმანენტული საპროტესტო აქციები მოჰყვა.
დევნილთა წინააღმდეგობის მიუხედავად, შპს „ინტერინვესტის“ წარმომადგენლობა წინასარეკონსტრუქციო სამზადისს მაინც შეუდგა, სასტუმროს შემოღობვა დაიწყო და ოფიციალურად განაცხადა, რომ მალე იქ დევნილები აღარ იცხოვრებდნენ.
„სასამართლო პროცესამდე ყოველგვარ ღონეს ხმარობდნენ, რომ აქედან გავეყარეთ. სასტუმროს ადმინისტრაციასთან შეთანხმებით, შეგვიწყვიტეს საარსებო პირობები: წყალი, შუქი და ა.შ. გაითიშა ტელეფონიც. ჩვენ, რა თქმა უნდა, მაინც არ დავნებდით და ვთქვით, რომ 4500 დოლარად აქედან არ გავიდოდით. სასამართლო პროცესამდე „ინტერინვესტის“ წარმომადგენელი ყოველდღე გვიჩიჩინებდა, პროცესს მაინც წააგებთ და სარჩელი გამოიტანეთო. მერე კი, როცა საქმე ჩვენს სასარგებლოდ გადაწყდა, სასამართლო დარბაზში ჩვენზე იერიშით გადმოვიდნენ და სიტყვიერო შეურაცხყოფა მოგვაყენეს,“ - ამბობს დევნილი ლამარა მიქიაშვილი. მან დახმარებისთვის „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ბიუროს, მეზობლებთან ერთად, არაერთხელ მიმართა.
როგორც დევნილები აცხადებენ, სასამართლო პროცესის შემდეგ შპს „ინტერინვესტის“ წარმომადგენლები სასტუმროს შემოღობვითი სამუშაოების შესრულებას მაინც შეუდგნენ, თუმცა, უშედეგოდ. დევნილებმა მათ წინააღმდეგობა გაუწიეს.
„ინტერინვესტს“ დევნილთა გასახლება კანონის ფარგლებში აეკრძალა. გარდა ამისა აეკრძალა ყოველგვარი სარემონტო სამუშაოების შესრულება. „ჩვენ შევიტანეთ სარჩელი ქონების ყიდვა-გაყიდვის დოკუმენტის არასწორად შედგენასთან დაკავშირებით. იქ არის უამრავი დარღვევა, რომელმაც ასევე უამრავი პრობლემა წარმოქმნა,“ - აცხადებს დევნილების ადვოკატი მურმან ქამადაძე. მისივე თქმით, ქონების მფლობელს, სწორედ ამ დარღვევებიდან გამომდინარე,  უფლება არა აქვს დევნილები სასტუმროდან გაასახლოს.
„დევნილთა შესახებ კანონში“ ცალსახად წერია, რომ დევნილთა მდგომარეობა არათუ არ უნდა გაუარესდეს, არამედ სახელმწიფომ მაქსიმალურად უნდა იზრუნოს მათი პირობების შექმნისთვის. ამ ხალხმა კი, ერთ მშვენიერ დღეს გაზეთით შეიტყო, რომ სასტუმრო „ქუთაისი“ იქ მცხოვრები დევნილებიანად გაიყიდა. ამაზე დიდი უმსგავსობა წარმოუდგენელია,“ - აცხადებს მურმან ქამადაძე.
სასტუმრო „ქუთაისში“ მცხოვრებ დევნილთა საქმეს უახლოეს დღეებში თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციული პალატა განიხილავს. დევნილები იმედს არ კარგავენ, რომ სასამართლო ამ შემთხვევაშიც სიმართლის მხარეს დადგება და მათი ბედი საბოლოოდ დადებითად გადაწყდება.

IDPs residing in the hotel “Kutaisi” in the center of the city for nearly fifteen years do not face the danger of eviction anymore. Kutaisi Regional Court satisfied the motion of the IDPs’ lawyer who demanded to stop the eviction process of the people from the hotel and the owner of the hotel was seized of its power.
The hotel “Kutaisi” with 300 IDPs residing in it was sold out at the price of 355 thousand USD at the tender. Interinvest Ltd became a new owner of the hotel. The contract, signed by the investor and the Ministry of Economics stated that if the hotel owner starts a reconstruction of the building, the owner must provide current inhabitants with alternative accommodations or they must be compensated with corresponding sum.
The contract was violated. A representative of the Interinvest was trying to force the IDPs to leave the building over the course of several months.  He offered them 4,500 USD as compensation. The IDPs could not accept the offer, and they subsequently held demonstrations.
Despite the resistance, representatives of the Interinvest Ltd started reconstruction of the building. They surrounded the hotel area with the fence and stated that very soon IDPs would not be permitted to live in the hotel.
“Before the trial, they did their best to force us out of the building.  Together with the hotel administration, they cut every kind of utility – water, electricity etc. We could not use the telephone, either. However, we did not give in and said continued to hold firm on our position that we would not leave the hotel for 4,500USD. Before the trial, representative of Interinvest tried to persuade us to withdraw our suit. Finally, when the court passed a verdict in our favor, the owners started to insult us,” said Lamara Mikiashvili, an IDP. She had applied to the Human Rights Center’s Kutaisi office for help several times.
The IDPs state that after the trial, representatives of the Interinvest surrounded the hotel with a fence. However, the IDPs remained where they were.
Interinvest was prohibited to evict IDPs according to the law. Besides that, the company could not carry out repairs. “We have appealed against the purchase contract, which was drawn up illegally. There are number of violations in it, which resulted in the above-mentioned problems,” said Murman Kamadadze, a lawyer for IDPs who stated that the hotel owner could not evict the IDPs from the building on the basis of these violations.
“The Law on IDPs” defines that the government must do its best to improve the living conditions of IDPs and not worsen it.  In this particular case, these people learned about their future eviction from the newspaper. One could not have imagined a worse situation,” said Kamadadze.
Administrative Bureau of the Tbilisi City Court is about to discuss the case on IDPs residing in the hotel “Kutaisi” in the nearest future. The IDPs hope that the appeals court will protect them and pass a final judgment in their favor.