სამომხმარებლო კალათა უმრავლესობისათვის მხოლოდ პურით შემოიფარგლება
,,ხელფასებზე სტატისტიკის მოყვანა კარგია, მაგრამ რატომ არ უფიქრდებით, რომ ხელფასი მოსახლეობის მხოლოდ 15 პროცენტს აქვს. არ მუშაობს ხალხი და სამომხმარებლო კალათზე სახელფასო მინიმუმის შეფარდება სასაცილოდ მიმაჩნია,“ - ამბობს ახალციხის მკვიდრი ლეილა გოგოლაძე.
2006 წლის ექსპერტული გათვლებით, ქალაქ ახალციხეში სახელმწიფო სექტორში მინიმალური ნორმატიული ხელფასი – 220, კერძო სექტორში - 190 ლარია. ოჯახის საარსებო მინიმუმი კი 175 ლარს შეადგენს. ამის მუხედავად სამცხე-ჯავახეთში სამომხმარებლო კალათა ყოველ წელს იზრდება. ექსპერტების გამოთვლებით, სოფლის მოსახლეობის შემოსავალი საარსებო მინიმუმზე მეტია.
ახალციხის საფინანსო-ეკონომიკური სამსახურის უფროსის გოჩა ბერიძის განცხადებით, 2005 წელთან შედარებით საარსებო მინიმუმი 20-25 ლარითაა გაზრდილი. იგი მიიჩნევს, რომ ეს ცვლილება პროდუქტების ღირებულების გაზრდამ განაპირობა: „ეს ყველაფერი დროებითია და შემოდგომის დადგომასთან ერთად ფასები დაიწევს,“ - ამბობს გოჩა ბერიძე.
,,ხელისუფლებას ხომ აღარ ვახსოვართ და ახლა თითქოს ბუნებამაც მიგვატოვა. მიწები კი გვაქვს, მაგრამ ხან გვალვაა, ხან სეტყვა. მარტო კომბოსტოს მოყვანას იცით რამდენი რამე სჭირდება? ერთ თავ კომბოსტოს ათჯერ მაინც უნდა მოკიდო ხელი, ჯერ სათითაოდ უნდა დარგო და ნერგს ეფოფინო,”- დარდობს სოფელ აწყურის მკვიდრი გიორგი გოგოლაური.
სამომხმარებლო კალათა მარტოხელა ლარისა კირაკოსიანისათვის მხოლოდ პურით, შაქრითა და მაკარონით შემოიფარგლება. მისი ყოველთვიური შემოსავალი პენსიაა, რომელიც 38 ლარს შეადგენს. ყოველდღიურად საკვებისთვის მინიმუმ ხუთი ლარი სჭირდება. ანუ პენსია მხოლოდ შვიდ დღეს თუ ეყოფა: „ხორცი რვა ლარი ღირს. მხოლოდ დღესასწაულზე თუ ვახერხებ ყიდვას. ძირითადად „მარხვაზე“ ვარ,“ - ამბობს ლარისა კირაკოსიანი.
შპს „ბაზრის“ დირექტორის ომარ ჟუჟუნაძის თქმით, ფასები ძირითადად ხორბალზე, სიმინდსა და ბოსტნეულზეა მომატებული, ისიც მხოლოდ 10 პროცენტით. მიზეზების ჩამოთვლისას საწვავის გაძვირებასთან ერთად აგრარულ ბაზარში მყიდველთა რიცხვის შემცირებასაც ასახელებს: „მოსახლეობა შარშან ბაქო-ჯეიჰანის მილსადენის მშენებლობაზე იყო დასაქმებული. ხალხში ფული ტრიალებდა. პროექტი დამთავრდა და, შესაბამისად, მოსახლეობის მსყიდველობისუნარიანობაც შემცირდა.“
მატერიალურად მძიმე მდგომარეობაში მყოფი მოსახლეობის უმრავლესობაც სწორედ ზემოთ ჩამოთვლილ პროდუქტებზე გადადის. მათი კვება ძირითადად პურით შემოფარგლება.
ფასების ზრდასთან დაკავშირებით განსხვავებული მოსაზრება აქვს გოჩა ბერიძეს. იგი მიიჩნევს, რომ მთავარი მიზეზი წინა წლის მოუსავლიანობაა. თუმცა, მიუხედავად ამისა, შიდა პროდუქციის მოცულობის გაანგარიშების საფუძველზე აცხადებს, რომ სოფლის მოსახლეობას შემოსავალი სამომხმარებლო კალათის მინიმუმზე მაღლია:  „წელს თუ ამინდმა არ შეუშალა ხელი, მოსავალი მეტი იქნება. მოსალოდნელია პროდუქციის მოცულობის გაზრდა ახალციხეში 7-8, ჯავახეთში კი - 12 პროცენტით. შესაბამისად, სოფლის მეურნეობის პროდუქტებზეც ფასები დაიკლებს. რადგან ბაზარში პროდუქტი რაც მეტია, მით დაბალია ფასები აქვს.“
ახალციხის, ადიგენის, ასპინძის მოსახლეობა ახალციხის ბაზარში ვაჭრობს. მათ სხვა რაიონებიდან პროდუქტების ჩამოტანაც საკმაო თანხა უჯდებათ. ამიტომაც სოფლის პროდუქტებზე თანხების დაკლება ვერაფრით წარმოუდგენიათ.
,,გლეხის შრომას რომ თავი დავანებოთ, მანქანას ვქირაობთ კარტოფილი ან სხვა პროდუქტი ახალციხემდე რომ ჩამოვიტანოთ და ესენი კიდევ მეუბნებიან ფასს დაუკელიო. ამ ფულით, მერე მთელი წელი ოჯახი უნდა ვარჩინო,“ - ამბობს ნაზი ლონდარიძე.
სოფლის მეურნეობის სპეციალისტის რეზო ანდღულაძის თქმით, წელს გლეხებმა სხვადასხვა მიზეზების გამო მიწის ნაკვეთების დიდი ნაწილი ვერ დაამუშავეს, ამიტომ ნაადრევად მიაჩნია პროდუქციის მოცულობაზე საუბარი: „გლეხს მიწის დამუშავება ძვირი უჯდება. ნაკვეთში სასუქების შეტანაც ხარჯთანაა დაკავშირებული. ამიტომ პროდუქციის გაზრდასთან დაკავშირებით საუბარი ნაადრევია”.

Bread Is Main Consumer Commodity for Most Population
According to experts’ 2006 assessments, minimal salary in governmental institutions was 220 lari and in private offices it amounted to 190 lari. The living wage of a family is 175 lari. Nevertheless, consumer commodities in Samtskhe-Javakheti Region increase every year. The experts assess that the villagers’ income is over living wage.
“It is nice to give statistics on salaries but why do not you draw your attention to the fact that only 15 % of population get salaries. People do not work and I think it is ridiculous to compare the minimum salary with the consumer commodities,” said Leila Gogoladze, a resident of Akhaltsikhe.
Gocha Beridze, the head of the Akhaltsikhe Financial-Economical Service Department, said that living wage has increased in 20-25 lari in comparison to 2005. He thinks that the increase was caused by increased price on products. “All changes are temporary and the prices will fall down in autumn,” said Beridze.
“The government does not remember about us and now the nature also seems to abandon us. Although we have plots, sometimes drought and sometimes hail damage our plants and we cannot grow anything. Can you imagine how much effort does it take to grow up a cabbage? You have to attend to one cabbage at leas ten times,” said Giorgi Gogolauri, a resident of the village of Atskuri.
Consumer commodity for lonely person, Larisa Kirakisian, consists of only bread, sugar and macaroni. Her monthly income is 38 lari pension. Everyday she needs at least five lari to buy food; thus her pension is enough for seven days only. “One kilo of meat costs eight lari. I can buy it only on holidays and most time I am “fasting”, said Larisa Kirakisian.
Omar Jujunadze, director of the “Bazari” Ltd said that prices were increased particularly on corn, wheat and vegetable and only in 10%. One of the reasons, alongside the increased price on fuel, is reduced number of consumers in the market. “Last year, people were employed at the construction of Baku-Tbilisi-Cehyan pipe-line and they had money. The project finished and consequently people cannot buy food.”
Most population, who suffer from hard social situation, buys only above-mentioned products. Bread is principal components of their meals.
Regarding the increased prices, Gocha Beridze has different opinion. He thinks that the main reason for the problem is poor harvest of the last year. However, on the basis of the amount of domestic product, he stated that the income of the village population is higher than minimum consumer commodities. “If the weather is not bad this year, people will have good harvest in villages. The amount of the product will be increased in 7-8 percent in Akhaltsikhe and in 12 percent in Javakheti. Consequently, the prices on agricultural products will fall down; because more is the product in the market the less are prices.”
Population from Akhaltsikhe, Adigeni, Aspindza trades in Akhaltsikhe Market. They have to pay much for the product they get from other districts so they cannot lower the price on them.
“Besides the peasant’s hard work, we hire a taxi to get potatoes or some other products to Akhaltsikhe and after all that they tell us to lower the price. You should remember that I have to keep my family during the whole year,” said Nazi Londaridze.
Rezo Andguladze, a specialist of agriculture, said that this year peasants could not cultivate most of their plots for various reasons. Thus I think it is too early to speak about the harvest. “It is too expensive to cultivate the land. Peasants need much money to buy fertilizations. Thus, it is too early to speak about the harvest.”