რით ემუქრება ცხინვალის უნივერსიტეტის რექტორატი სტუდენტებს
cxinvalis_universitb.gifცხინვალის უნივერსიტეტის  ,,რევოლუციურ“ სტუდენტებს უნივერსიტეტიდან „ჰყრიან“. ყოველ შემთხვევაში უნივერსიტეტის მესამე კურსელები ბოლო დროს განვითარებულ მოვლენებს ასე აფასებენ. უნივერსიტეტის ხელმძღვანელობის გადაწყვეტილებით, ვინც წელს მესამე კურსი დაამთავრა, მთელი ზაფხულის განმავლობაში გააგრძელებენ სწავლას და სექტემბრამდე მეოთხე კურსსაც ექსტრემალურ პირობებში დაამთავრებენ.
ეს ის სტუდენტები არიან, რომლებმაც 2004 წელს უნივერსიტეტში გამოცდების გარეშე ჩაირიცხნენ. იმ პერიოდში უნივერსიტეტის მაშინდელი ხელმძღვანელობის გადაწყვეტილებით, განცხადების შემტანი ყველა აბიტურიენტი ჩარიცხეს. ეს ფაქტი კი იმით ახსნეს, რომ ცხინვალის უნივერსიტეტისთვის ,,კორუფციის“ იარლიყი ჩამოეცილებინათ და საზოგადოებისთვის დაემტკიცებინათ, რომ ცხინვალის უნივერსიტეტისთვის ,,სასწავლებლებში ფულით მოწყობის“ ინსტიტუტი პრიორიტეტი არ არის.
დევნილ უნივერსიტეტს ეს ქველმოქედება დღეს თავსატკივარი გაუხდა. თუ გავითვალისწინებთ იმას, რომ უნივერსიტეტში დაახლოებით 2100 სტუდენტი სწავლობს, მესამე კურსელთა რიცხვი 700 სცილდება. სტუდენტთა სიჭარბემ უნივერსიტეტის აკრედიტაციას პრობლემა შეუქმნა. სასწავლებელში ერთ სტუდენტზე 1,5 კვადრატული მეტრი მოდის, მაშინ როდესაც მომავალი აკრედიტაციისთვის 4 კვადრატული მეტრია საჭირო. აკრედიტაცია უნივერსიტეტმა 2007 წლის სექტემბერში უნდა გაიაროს. თუმცა, 2006 წელს აკრედიტაცია მიიღეს. განათლების მინისტრის გადაწყვეტილებით, ვინც 2006 წელს აკრედიტაცია გაიარა, აკრედიტრაციას გამკაცრებული პირობებით ხელახლა გაივლიან.
ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის სტუდენტი ირმა ახალკაცი ქარელის რაიონის სოფელ აგარიდანაა. ახალკაცი ამბობს, რომ რექტორატის გადაწყვეტილება მიუღებელია და არავითარი სურვილი არა აქვს მეოთხე კურსი მთელი ზაფხულის განმავლობაში დაამთავრობს.
,,უკეთესი იქნებოდა მეოთხე კურსი ნორმალურად დაგვემთავრებინა.  რაც ერთ წელიწადში უნდა გვესწავლა, ის სამ თვეში, ზაფხულში, უნდა ვისწავლოთ. ან ისედაც რას გვასწავლიან?“ - ამბობს ირმა ახალკაცი.
სტუდენტი ნესტან ლომსაძე კი ხაშურიდან დადის. მასაც მთელი ზაფხულის განმავლობაში მოუწევს სწავლა. ,,სტუდენტობის ერთი წელი გვეკარგება. რაც მთავარია, სწავლის გადასახადი 100 დოლარი ისევ უნდა გადავიხადოთ. არც ერთი ჩვენთაგანისთვის არ უკითხავთ აზრი ეს კარგია თუ ცუდი,“ - ამბობს ნესტანი.
ვარიანელი იაგო ნაცვლიშვილი უფრო დეტალურად გვიყვება რექტორატის დამოკიდებულებას სტუდენტებისადმი. მისი თქმით, რექტორატი და რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი ზაზა ცოტნიაშვილი სტუდენტებს სწავლის საფასურის გაზრდით და გამოცდების გამკაცრებით დაემუქრა, რაღა თქმა უნდა, თუკი სტუდენტები არ დაეთანხმებოდნენ ზაფხულის ექსტრემალურ სწავლებაზე გადასვლას.
,, მაშინ დაგვიბარეს, როდესაც უკვე ყველაფერი გადაწყვეტილი იყო. გვითხრეს, რომ ან უნდა შეგვესრულებინა მათი ბრძანება ან კიდევ სწავლის საფასურს გაგვიზრდიდნენ. ვინც უფასოზე ვართ 1 100 ლარი დაგვეკისრებოდა, ვინც ფასიანზეა - 1 500 ლარი გაუხდებოდათ საფასური. გარდა ამისა, გამოცდებსაც გაგვიმკაცრებდნენ და გაგვამწარებდნენ,“ - ამბობს იაგო ნაცვლიშვილი.
სოციალურ-მეცნიერებათა, იურიდიული და ბიზნესის ფაკულტეტის დეკანი ნუგზარ აბრამიშვილი აღნიშნავს, რომ იდეა კარგია. მისი თქმით, აღნიშნული იდეა თავად სტუდენტებისგან მოდის. ამავეს ამბობს უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის უფროსი ლევან მიდოდაშვილი.
ნუგზარ აბრამიშვილი:,,იდეა დაუსწრებელი სტუდენტებისგან მოდის. მათ გვითხრეს, რომ უმჯობესი იქნება სასესიო და საგამოცდო პერიოდი ზაფხულის პერიოდში ჩატარდეს. შემდეგ დავფიქრდით და ეს იდეა მესამე კურსელებსაც შევთავაზეთ და მოეწონათ. ეს კარგიცაა, რადგან თუ ისინი 2007 წლის სექტემბრამდე მთლიან კურსს დაამთავრებენ, აკრედიტებული სასწავლებლის დიპლომს მიიღებენ.“
ცხინვალის უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის უფროსი ლევან მიდოდაშვილი სტუდენტების აზრს არ იზიარებს. მისი თქმით, სტუდენტების დაშინებას სწავლის საფასურის გაზრდით, გამოცდების გამკაცრებითა და არააკრედიტებული დიპლომის  აღებით, ადგილი არ ჰქონია.
,,ჩვენ ამჟამად იმაზე ვმუშაობთ, თუ როგორ მოგვარდება თვით ლექტორების ხელფასების ანაზღაურება. ეს საკითხი არ არის გადაწყვეტილი. რაც შეეხება მესამე კურსელი სტუდენტებისთვის ზაფხულის პერიოდში მეოთხე კურსის დამთავრებას, ეს უკვე გადაწყვეტილია და განათლების სამინისტროდანაც გვაქვს თანხმობა,“ - ამბობს ადმინისტრაციის უფროსი.
ლექტორები კომენტარისგან თავს იკავებენ, თუმცა, პირად საუბარში აღნიშნავენ, რომ აინტერესებთ როგორ მოხდება მათი შრომის ანაზღაურება. ებადებათ კითხვა, აიღებენ თუ არა ზაფხულის შვებულების ხელფასს, აგრეთვე იმ თანხას, რასაც ისინი შემოდგომა-ზამთარი-გაზაფხულის პერიოში აიღებდნენ. ეს საკითხი ისევ გაურკვეველია.
სტუდენტური თვითმმართველობის ლიდერი რომა მამუჩაშვილი, რომელმაც სხვათა შორის, მესამე კურსი წელს დაამთავრა, აღნიშნავს, რომ რექტორის მხრიდან მას მუქარა არ მოუსმენია.

Tskhinvali University Administration Threatens Students
cxinvalis_universitb.gif“Revolutionary” students of the Tskhinvali University are being “kicked out” from the University. It is third-year-students’ estimation about the situation at the university. According to the board of the university, those people who finished third year will have to study during the whole summer in order to finish the fourth year at extreme speed before September.
These are those students who entered the University in 2004 without exams. At that time, the administration decided to accept all applicants. In doing so they wanted to remove the spot of corruption on the University which was widely discussed in the district and people blamed the administration for it. Lecturers wanted to prove to the society that money was not priority to enter the university at all.
Now, the IDP University has faced problems for that charity.  We should take 2100 students in consideration, and 700 students of them are on the third year. Great amount of students created problems for accreditation of the university. One student can enjoy only
1, 5 sq. meters while for future accreditation the student should have 4 sq. meters.  The university must obtain accreditation in September 2007; though once they already obtained it in 2006. The Ministry of Education decided that those institutions who obtained accreditation in 2006 must undergo more severe process of testing again.
Irma Akhalkatsi, a student of the journalist faculty at the University is a resident of the village of Agara in Kareli District. She said that they cannot put up with the decision of the administration and does not want to take the fourth year in summer.
“It would be better if we took the fourth year properly. They want to teach us the one-year-program within three months?” said Akhalkatsi.
Student Nestan Lomsadze is coming to the classes from Khashuri. She will have to attend the lectures during the summer. “We are going to lose one year of our studentship. The main point is that we have to pay 100 USD for the tuition. They did not ask our opinions either,” said Nestani.
Iago Natsvlishvili, a student from the village of Variani in Gori District, speaks about the university administration’s attitude towards the students. He said that the board and interim Rector of the University, Zaza Tsotniashvili threaten the students to increase their tuition fee and to make exams stricter unless we agree to study in summer.”
“They informed us about the situation when they had already decided everything. They ordered us to obey their decisions otherwise they would increase our fees. Those who do not pay for tuition, would have to pay 1 100 lari and those who used to pay for studies, would have to pay increased 1 500 lari.  In addition to that, they threatened to make exams stricter and torture us,” said Natsvlishvili.
Nugzar Abramishvili, dean for the faculty of Social Sciences, Law and Business, appreciates the idea. He said that it was students’ opinion and Levan Midodashvili, the head of the University Administration, agrees with him.
Nugzar Abramishvili: “It was the idea of students at the correspondence courses. They suggested us to hold sessions and exams in summer. Then we discussed the idea and offered it to the students of the third year. They appreciated the suggestion. It is better for them because if they manage to finish the course before September of 2007 they will receive a diploma of accredited university.”
Levan Midodashvili, the head of the Tskhinvali University administration, does not agree with students. He claims that nobody has threatened the young people with increased payment, severe exams and non-accredited diplomas.
“Now we only discuss problem of lecturers’ salaries. We have not settled it yet. As for classes in summer, we have already decided it and the Ministry of Education have appreciated the initiative,” said the head of the administration.
Lecturers do not want to comment on the situation; however in private conversations they wondered about salaries. They do not know whether they receive their summer salaries as well as the salaries for autumn, winter and spring. We are discussing the topic now.”
Roma Mamuchashvili, leader of the Students’ Self-Government, who also finished the third year, said that he had not heard any threats from the rector.