,,გლეხები” ქალაქში ვერ ჩადიან
შიდა ქართლში ხილის ,,ბუმია”. წელს გლეხებმა ხილის დიდი მოსავალი მიიღეს. შარშანდელი წლისგან განსხვავებით, გორის რაიონის მოსახლეობას, წელს, ,,წელში გამართვის” იმედი ჰქონდა. თუმცა, ეს იმედი მალევე გაქრა. უხვი მოსავალი - განსაკუთრებით ბალი, გლეხმა სად წაიღოს არ იცის. უფრო სწორად, გასაყიდად გამზადებული ხილი როგორ წაიღოს ქალაქში, აი ეს არ იცის...
იმის გამო, რომ წელს გორის რაიონში ერთი ჰექტარი მიწაც არ მორწყულა, ხილს დიდი ფასი დაედო. იმის გამო, რომ მოსახლეობა ბაღებს ვერ რწყავდა, მათ სათესლე მეურნეობას თავი დაანებეს. წელს ლობიოს, სიმინდის და ხახვის მოსავალს არ ელოდებიან.
,,მთელი ზამთარი, ოჯახს, ჩემს ნაკვეთში მოყვანილი ლობიოთი ადვილად ვარჩენ ხოლმე. წელს წყალი არ იყო რომ მომერწყა. ეხლა რომც გამოუშვან წყალი, მაინც ვეღარ უშველის გამხმარ მოსავალს. ამ უწყლობას ხეხილმა მაინც გაუძლო და დიდი მოსავალი მოვიდა. სად წავიღო ეს ამოდენა ბალი არ ვიცი. ადვილი რომ იყოს მისი ჩატანა ქალაქში, ბალს გავყიდიდი და იმ ფულით სხვა პროდუქტს ვიყიდიდი,” - ჩივის სოფელ ქვახვრელში მცხოვრები ესტატე ბერიკაშვილი.
გორის რაიონის სოფელი სკრა ცნობილია ატმისა და ბლის მოსავალით. ყველაზე მძიმე სიტუაციაში სწორედ სკრელები არიან. შალიკო მურადაშვილი ამბობს, რომ სწორედ ქალაქელებმა უნდა იაქტიურონ იმისათვის, რომ სოფლის პროდუქცია ქალაქში ჩავიდეს.
,,ბალი გასაყიდად ძირითადად თბილისში ჩამქონდა. გორში ჩატანას აზრი არა აქვს, რადგან იქ ბალი ისედაც თავზე საყრელია. მაინტერესებს, რატომ არ ფიქრობს მთავრობა გლეხზე? შევარდნაძეს რომ აძაგებენ, სწორედ მაშინ არ იყო ქალაქში ჩასვლის პრობლემა. ჩვენი სოფლის გავლით დილაობით სამი მატარებელი მიდიოდა ქალაქში. დღეს მხოლოდ ერთი მოძრაობს, ბორჯომი-თბილისის ელექტრიჩკა. ისიც ჩვენთან დილით ათ საათზე ჩერდება. ქალაქში რომ შუადღის პირველ საათზე ჩახვალ, რაღა აზრი აქვს ასეთ ჩასვლას. ისევ უკან ხომ არ წამოიღებ? ბევრს გადაუყრია ხილი ნაგავში. ამ დროს თბილისის დეზერტირების ბაზარში არავინ დაგაყენებს. მთელი დახლები ვაჭრებით არის სავსე და იმათა აქვთ დაკავებული ადგილები. გლეხის შრომა და წვალება არ ფასდება,” - ჩივის შალიკო მურადაშვილი.
მატარებლებით მგზავრობა 19 ივნისიდან კიდევ უფრო გართულდა. რკინიგზის შეფის ირაკლი ეზუგბაიას ბრძანებით, საგარეუბნო ელექტრიჩკების რამდენიმე ხაზი მოიხსნა. დილის საათებში თბილისისკენ მხოლოდ ორი ელექტრიჩკა მოძრაობს. ესენია ნიქოზი-თბილისი და ბორჯომი-თბილისი.
ნიქოზი-თბილისის მატარებლით ძირითადად გორის რაიონის მოსახლეობა სარგებლობს. ეს მატარებელი უმეტესად რკინიგზის დეპოში დასაქმებულ მუშებს ემსახურება. ამ მატარებელს ქარელის, ხაშურის და გორის რაიონის ის მაცხოვრებლები ვერ იყენებენ, ვინც გორის დასავლეთით ცხოვრობენ. ამ რაიონებს მხოლოდ ბორჯომი-თბილისის მატარებელი ემსახურება. ისიც დაგვიანებით მოდის და მგზავრებით არის გადაჭედილი. იქ გლეხების ბარგისთვის ადგილი არ რჩება.
გორში მაცხოვრებელი ნელი თედლიაშვილი აცხადებს, რომ აუტანელია თბილისამდე სამგზავრო მატარებლით მგზავრობა. ხაშური-თბილისის 9 საათიან ელექტრომატარებლის გაუქმებით, მგზავრთა ნაკადი ათსაათიან ბორჯომი-თბილისის ელექტრომატარებელს მიაწყდა.
,,ვერ წარმოიდგენთ იმ სიტუაციას, რაც ამ მატარებელში ხდება. ყველა ერთმანეთშია არეული. ჯერ ერთი, მგზავრობის ღირებულება ლარი რომ გახადეს, მგზავრობისათვის ნორმალური პირობები თუ შექმნეს? ნაგავს მიაქვს მატარებელი. დასაჯდომ ადგილს ვინ ჩივის, ბარგის დასადები ადგილიც კი არ არის. მეორეც ეს მოძველებული მატარებლები ისე ნელა დადის, გული შეუწუხდება ადამიანს. 2-3 საათი შეუძლებელია ასეთ პირობებში მგზავრობა. მატარებლის მოლარეებიც მგზავრებს სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებენ,” - აცხადებს ნელი თედლიაშვილი.
ერთი სიტყვით, რკინიგზის დეპარტამენტი დიდი ხანია ელექტრიჩკებთან დაკავშირებით ექსპერიმენტებს ატარებს. მგზავრთა ნაკადი იმდენად დიდია, რომ მოლარეებს გასაყიდი ბილეთებიც კი არ რჩებათ. თავის დროზე რკინიგზის დეპარტამენტის პოზიცია ასეთი იყო, რომ მომრავლებული ელექტრომატარებლები სატვირთო მატარებლების მოძრაობას აფერხებენო. ასე, რომ რკინიგზისთვის ნავთობის ცისტერნების გადაზიდვა უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე მოსახლეობის ტრანსპორტირება.

Peasants Cannot Travel to the City
This year peasants reaped rich fruit harvest. Unlike previous year Gori District population hoped to improve their living conditions by selling out their products. However, the hope soon vanished. The villagers do not know where to take their harvest of the cherry to sell. There is no transport to get to the city.
People could not water their plots in the Gori District and the price on the fruit rose. The villagers did not grow vegetables because they could not water plants so they will not have beans, corn and onion this year.
“I can feed my family with the bean I grow on my plot. This year we could not irrigate plants. Droughty plants would not survive even if they released water now. Fortunately fruit-trees survived, but I do not know where to take cherry to sell. If I could transport it to the city, I would sell it there and buy other products instead,” complained Esthate Berikashvili, a resident of the village of Kvakhvreli.
The village of Skra in the Gori district is famous for its rich peach and cherry harvest. However, this year the residents of Skra are in the worst situation. Shaliko Muradashvili said that city dwellers should support villagers to transport their products to the city.
“I used to take cherry to sell in Tbilisi. It is useless to take products to Gori because there are a lot of fruit in Gori Market. I wonder why the government does not think about peasants. They used to condemn Shevardnadze but during his governance it was not problem to get to the city. Nowadays only one Borjomi-Tbilisi train runs in the district. It arrives at our station at 10:00 AM and gets to the city at 1:00PM. Thus, it has no use to arrive there at such a late hour. Very often we throw our products in the dust bin because we could not sell them. At the midday nobody will let you stand in the Tbilisi Central Agricultural Market. Traders have occupied all counters by that time. Toil of peasants is not valued at all,” complained Shaliko Muradashvili.
Traveling by train has become more difficult since June 19. Under Irakli Ezugbaia’s resolution, the Head of the Railway Department, several itineraries of district trains were canceled. Only two trains are running to Tbilisi by day-time: Nikozi-Tbilisi and Borjomi-Tbilisi.
Mainly Gori District population travels by Nikozi-Tbilisi train. It serves the employees of the Railway Depot. Residents of the Kareli, Khashuri and Gori districts cannot travel by that train because they live on the west of Gori. They can travel by Borjomi-Tbilisi train which is always late and over-crowded. There is not enough room for peasants’ luggage there.
Neli Tedliashvili, a resident of Gori said that it is terrible to travel to Tbilisi by train. Since 9:00 AM Khashuri-Tbilisi train was canceled, the passengers started to use only 10:00 AM Borjomi-Tbilisi.
“You cannot imagine how terrible situation on that train is. Everything is mixed up. First of all the traveling fee was increased to one lari though they did not improve the conditions on the train. There is terrible mess on it. Passengers cannot find place to put their luggage either. On the second hand, the train is old and it moves slowly. A person cannot travel in such terrible conditions for two and three hours. Conductors of the train very often insult passengers,” said Neli Tedliashvili.
All in all, the Railway Department has been carrying out an experiment regarding district trains. The number of the passengers is so large that the conductors do not have enough tickets to give out to them. Initially officials from the department stated that passenger trains delayed luggage trains. The department seems to prefer transporting petrol rather than people.