“ქუთაისელი” დევნილები არ ნებდებიან
ქუთაისში მცხოვრებ დევნილებსა და ადგილობრივ სამართალდამცავებს შორის ჯერ კიდევ თვეების წინ დაწყებული ხმამაღალი შელაპარაკება ხელჩართულ ბრძოლასა და მოგვიანებით, უდანაშაულო ადამიანების დაპატიმრებაში გადაიზარდა. დავის საგანი კვლავ სასტუმრო “ქუთაისში” დევნილთა ყოფნა-არყოფნის საკითხი გახდა. სასამართლო გადაწყვეტილების მიუხედავად, რომლის თანახმადაც, სასტუმროს მფლობელ ფირმას უფლებამოსილება დროებით შეუჩერდა, “ინტერინვესტის” წარმომადგენლები იქ მცხოვრებლებს გასახლებას მაინც აიძულებენ.
რამდენიმე დღის წინ სასტუმროს მფლობელი შპს "ინტერინვესტის" წარმომადგენლებმა შენობის შეფუთვა და წინა სარეკონსტრუქციო სამუშაოების დაწყება სცადეს, რასაც დევნილების მხრიდან წინააღმდეგობა მოჰყვა.
“გასულ კვირას მოვიდნენ და კატეგორიულად გამოგვიცხადეს, ხუთ დღეში დაგვეტოვებინა იქაურობა. ჩვენ შევეცადეთ აგვეხსნა, რომ სამართალი ჩვენს მხარეზეა, რომ ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, “ინტერინვესტს” აეკრძალა ჩვენზე ზეწოლა, თუმცა, ისინი თავისას მაინც არ იშლიან და ცდილობენ წყობილებიდან გამოგვიყვანონ,” - აცხადებენ სასტუმროში მცხოვრები დევნილები.
მათი წინააღმდეგობა და სამართალდამცავებთან დაპირისპირება აფხაზი ქალბატონის ვერა სალიას დაპატიმრებით დასრულდა. 70 წლის დევნილს ხუთ დღიანი პატიმრობა შეუფარდეს, რასაც დევნილთა მასობრივი საპროტესტო აქცია მოჰყვა.
“ჩვენ არ დავნებდებით. გვსურდა მშვიდობიანი გზით მიგვეღო თანხა, რომლითაც ერთ კუთხეში დავსახლდებოდით და იქიდან აღარავინ გაგვყრიდა. მათ კი, ომი და დავიდარაბა სურთ. კი, ბატონო. ვნახოთ, ვინ გაიმარჯვებს,” - აცხადებს დევნილთა კომიტეტის თავმჯდომარე შოთა მილორავა.
ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს 10 ივნისის გადაწყვეტილებით, დევნილთა საქმე განსახილველად თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ პალატას გადაეცა.
დევნილთა ადვოკატი მურმან ქამადაძე: “ცუდია, რომ ეს საქმე თბილისის სასამართლოს გადასაწყვეტი გახდა. საკითხი ბოლომდე ქუთაისის სასამართლოს უნდა განეხილა, რადგან ქონება სასტუმროს სახით ქუთაისშია და არა თბილისში. თანაც მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ საქმე ჯერ ისევ ქუთაისის სასამართლოში დევს და არც არავინ იცის, იქ როდემდე იქნება.”
სასტუმრო “ქუთაისში~”მცხოვრებთა ბედი თბილისის სასამართლომ სავარაუდოდ, აგვისტოში უნდა გადაწყვიტოს, რაც იმაზე მიანიშნებს, რომ როგორც დევნილებს, ისე შპს “ინტერინვესტის” წარმომადგენლებს წინ საკმაოდ ცხელი ზაფხული ელით.

IDPs from Kutiaisi Are Not Going To Surrender
Several months ago an argument started between IDPs from Kutiaisi and local law enforcers that later turned into a serious clash. Finally innocent people were arrested. The reason for the incident was IDPs’ eviction in the hotel of “Kutaisi”. Although the court temporarily deprived the owner firm from its power on the hotel, representatives of the “Interinvest” still force the inhabitants out of the hotel.
Several days ago representatives of the “Interinvest” Ltd tried to wrap up and to reconstruct building but the IDPs resisted them.
“Last week they arrived here and categorically demanded us to leave the building within five days. We tried to explain to them that the court passed verdict in our favor. Kutaisi Civil Court prohibited the “Interinvest” to evict us; however they are not going to obey the verdict and want to make us lose temper,” said IDPs living in the hotel.
As a result of the resistance and controversy with law enforcers, Abkhaz woman Vera Salia was arrested. Seventy-year-old IDP woman was sent to five-day-imprisonment and IDPs held protest demonstration.
“We did not give in. We wanted to receive compensation in peace to resettle to one district from where nobody would ever evict us in the future. But those people want war and argument. Let us see who will win,” said Shota Milorava, chairman of the IDP Committee.
On June 10 Kutaisi Civil Court made decision to send case materials to the Administrative Chamber of the Tbilisi Civil Court.
Murman Kamadadze, lawyer for IDPs: “It is bad that the Tbilisi Civil Court has to discuss this case. Kutaisi Civil Court must discuss this argument to the end. In addition to that case materials are still in the Kutaisi Civil Court and nobody knows how long it will remain there.”
Tbilisi Civil Court will supposedly make final decision on the case in August. Thus both IDPs and representatives of the “Inerinvest” Ltd will have hot summer.