აჭარაში ბავშვები ბრონქული ასთმით მასობრივად ავადდებიან
აჭარის რეგიონში მოზარდები ბრონქული ასთმით მასობრივად ავადდებიან. ოფიციალური სტატისტიკით, მარტო ბათუმში, სასუნთქი გზების ქრონიკული ანთებითი დაავადებით 1700 ბავშვია დაავადებული. აჭარის ჯანდაცვის რესპუბლიკური ცენტრის ალერგოლოგიურ ცენტრში არ უარყოფენ, რომ ბრონქული ასთმით შესაძლოა უფრო მეტი მოზარდი იყოს დაავადებული. სპეციალისტების განცხადებით, ამ დრომდე ბრონქული ასთმა განუკურნებელი დაავადებაა და მისი მკურნალობა საკმაოდ ძვირი ღირს. უკიდურესად გაჭირვებული ოჯახები სტაციონარს საერთოდ ვერ აკითხავენ.
საკითხით არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრი” მას შემდეგ დაინტერესდა, რაც ორგანიზაციის ბათუმის ოფისს ამ პრობლემით ბოლო დროს არაერთმა მოქალაქემ მიმართა.
ბევრი მათგანის განმარტებით, მიუხედავად იმისა, რომ ისინი უკიდურეს სიღარიბეში ცხოვრობენ „სიღარიბის დაძლევის სახელმწიფო პროგრამაში“ მაინც ვერ მოხვდნენ და შესაბამისად, არანაირ დახმარებას არ იღებენ. არადა ჰყავთ ბავშვები, რომლებიც დაავადებულები არიან ბრონქული ასთმით. მათი მკურნალობისათვის საჭირო სამედიცინო პრეპარატების შესაძენად კი ოჯახებს ფული არ აქვთ.
„ბათუმის საავადმყოფოში რამდენჯერმე ვიყავი, რომ ბავშვის ჯანმრთელობის მდგომარეობა გამოგვეკვლია, მაგრამ მხოლოდ ანალიზების ჩასატარებლად 100 ლარამდე თანხა მომთხოვეს, რომლის გადახდის საშუალებაც არ მქონდა. დახმარების თხოვნით ხელისუფლებასაც მივმართე, მაგრამ ყურადღება არავინ მომაქცია. ასე მითხრეს, ეს პრობლემა მარტო შენ არ გაქვს და ყველას ვერ დავეხმარებითო. ორი ბავშვი მყავს, ორივე არასრულწლოვანი. ძალიან მიჭირს. შემოსავალი საერთოდ არ გვაქვს. რაც გვქონდა ყველაფერი გავყიდეთ. სახლში ღირებული აღარაფერი დაგვრჩა. სამადლოდ მეზობლები გვეხმარებიან. ხშირად თავის მოკვლაზეც კი მიფიქრია, მაგრამ ბავშვებს რა ვუყო, ჩემს გარდა პატრონი არავინ ჰყავთ... ჩემი საცხოვრებელი სახლიც იმდენად ცუდია და არასახარბიელო ადგილზეა, რომ არ იყიდება,“ - ამბობს 31 წლის თამარი, რომელმაც საკუთარი ვინაობის საჯაროდ გამჟღავნება არ ისურვა.
ბათუმის დედათა და ბავშვთა ჯანდაცვის რესპუბლიკურ ცენტრთან არსებულ ალერგოლოგიურ ცენტრში ადასტურებენ, რომ ბრონქული ასთმით, აჭარაში, უფროსებთან შედარებით მოზარდები უფრო მეტად ავადდებიან. „აღრიცხვაზე 1000-ზე მეტი პაციენტია აყვანილი. ისინი რეგულარულად იტარებენ გამოკვლევებს, რაც ძალიან ძვირი ჯდება. ამ კატეგორიის პაციენტებს, ეკონომიურად ისედაც ძალიან უჭირთ. რაც შეეხება სტატისტიკურ მონაცემებს, მარტო ბათუმში ამ დაავადებით 1700 ბავშვია დაავადებული, მთლიანად აჭარაში კი 3 ათას ბავშვზე მეტი. ბათუმისთვის ამდენი დაავადებული ბავშვი ცოტა ნამდვილად არ არის.  2005 წელს ბრონქული ასთმით დაავადებულთა გამოკვლევისა და მკურნალობის პროგრამა მოქმედებდა, რომელსაც აჭარის ჯანდაცვის სამინისტრო აფინანსებდა. ეს პროგრამა დღეს აღარ ხორციელდება, არადა აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში დაავადებულებს მედიკამენტები უფასოდ ეძლეოდათ. ამჟამად მიმდინარეობს ინგლისური კომპანიის პროექტი, რომელიც ამ კატეგორიის ავადმყოფებისთვის სამკურნალოდ საჭირო მედიკამენტზე 35 პროცენტიან ფასდაკლებას ითვალისწინებს. ავადმყოფებს სამედიცინო პრეპარატში მხოლოდ 67 ლარის გადახდაღა უწევთ,“ - ამბობს ალერგოლოგიური ცენტრის ხელმძღვანელი, ექიმი – ალერგოლოგი ვახტანგ ბერიძე.
სპეციალისტებს მიაჩნიათ, რომ ბათუმში ამ დაავადების გავრცელების მიზეზი ნესტია, რომელიც აჭარაში უფრო მეტია, ვიდრე სხვა რეგიონში. ამ მოსაზრებას ექიმი – ალერგოლოგი ვახტანგ ბერიძე არ ეთანხმება.
თუ რატომ შეწყვიტა აჭარის ჯანდაცვის სამინისტრომ ბრონქული ასთმით დაავადებულთა გამოკვლევისა და მკურნალობის პროგრამა, ამის შესახებ აჭარის ჯანმრთელობის დაცვის სამინისტროს დავუკავშირდით. როგორც ჯანდაცვის დეპარტამენტის უფროსმა ლელა სურმანიძემ განაცხადა, ბათუმის დედათა და ბავშვთა ჯანდაცვის რესპუბლიკურ ცენტრთან არსებულ ალერგოლოგიურ ცენტრს, პროგრამის ფარგლებში გამოყოფილი თანხის ნაწილი ასათვისებელი დარჩა. „ეს მათი პრობლემაა. აეთვისებინათ და გაეხარჯათ. მეტს ვერაფერს გეტყვით, რადგან ამ თანამდებობაზე ახალი მოსული ვარ. ეს დაავადება ბათუმში ნამდვილად ფართოდაა გავრცელებული,“ - აღნიშნა ჩვენთან სატელეფონო საუბარში ლელა სურმანიძემ. ჩვენი მოთხოვნის მიუხედავად, არც მან და არც პროგრამების მართვისა და ანალიზის განყოფილების ხელმძღანელობამ, პროგრამის ბიუჯეტის შესახებ ინფორმაცია არ მოგვაწოდა.
ალერგოლოგიური ცენტრის ხელმძღვანელი ვახტანგ ბერიძე არ უარყოფს, რომ თანხა აუთვისებელი დარჩა, ოღონდ, მისი თქმით, ეს სამინისტროს მიზეზით მოხდა. „აღნიშნული საკითხი ტელეფონით გასარკვევი არ არის. სამინისტრომ ტენდერი მაისში გამოაცხადა, ივლისში პროგრამის განცორციელება დაიწყო და როგორ ამეთვისებინა 5 თვეში 12 თვის თანხა?“ - კითხულობს ბერიძე.
ალერგოლოგიურ ცენტრში არაოფიციალურად ისიც გვითხრეს, რომ ბრონქული ასთმით დავადებულ ბავშვთა მდგომარეობა ხშირ შემთხვევაში ძალიან მძიმეა: „ასეთი ბავშვები ძირითადად სოციალურად დაუცველი ოჯახებიდან არიან. ფინანსების არ ქონის გამო ისინი ვერ მკურნალობენ და იღუპებიან.“

Children Fall Sick of Bronchial Asthma in Adjara
Children from Adjara Region fall sick of Bronchial Asthma very often. According to the official statistics, nearly 1 700 children are ill with chronic inflammation of bronchial tube only in Batumi. Representatives of the Allergic Center within the Adjara Healthcare Republic Center do not deny that more children might fall ill of the disease. Specialists say that the Asthma is incurable illness so far and its treatment is too expensive. Extremely impoverished families cannot visit hospitals at all.
Non-governmental organization, Human Rights Center (HRIDC) got interested in the problem since several citizens applied to the center regarding the problem.
Most of them said that despite their poverty they could not involve Poverty Reduction State Program. Consequently they cannot receive free medical aid from the government, though they have children who are ill of Bronchial Asthma. The families cannot afford the medicines to take treatment.
”I visited Batumi Hospital several times to examine my child and they demanded 100 lari for medical examination that I could not pay. I applied to the government for assistance but nobody paid attrition to me. They told me many people had similar problem and they could not assist me. I have two little children and I am very poor. I have sold out everything valuable from my house. Now neighbors are helping me. Very often I think to commit a suicide but what will my children do then; they do not have any relative except me…My house and its location is not good enough to sell the estate,” said thirty-one-year-old Tamar, who preferred to remain anonymous.
Representatives from the Allergic Center within the Batumi Mother and Children Healthcare Republic Center confirmed that the disease of Bronchial Asthma is more frequent among children than among adults. “Over 1 000 patients are registered at the moment. They take regular treatment that is too expensive. Those people are very poor. As for statistics, 1 700 children are ill of Asthma only in Batumi and their number reaches 3 thousand throughout the Adjara region. The number of sick children is too great for Batumi. In 2005 people sick of Asthma were examined and treated within the program supported by the Adjara Healthcare Ministry. Although the patients received medicines for free, nowadays the program is not implemented any longer. Now English is carrying out the project that envisages supplying the people with medicaments at 35% discount of the price. The patients have to pay only 67 lari for the medicine,” said Vakhtang Beridze, the director of the Allergic Center, doctor-allergist.
Specialists think that the reason for the prevalence of the disease is dampness of the Adjara Region. However, Doctor Beridze does not agree with the opinion.
The HRIDC got in touch with the Adjara Healthcare Ministry to find out the reason why they did not continue the program for the sick patients. Lela Surmanidze, the Head of the Healthcare Department, said in her conversation with us, the Batumi Allergic Center within the Mothers and Children’s Healthcare Republic Center could not assimilate part of the apportioned fund within the program. “It is their problem. They should have assimilated the fund and spent it. I cannot tell you anything else because I am new on this position. Unfortunately, the disease is really widely spread in Batumi,” said Surmanidze over the phone. Despite our demand, neither she nor the board of the Department for Program Management and Analysis gave us information about the program budget.
Vakhtang Beridze does not deny that the fund was not assimilated completely. However, he added that it was the fault of the Ministry. “This question cannot be disused over the phone. The Ministry announced tender in May.  They started the program in July and how could I assimilate the fund apportioned for 12 months within 5 months,” asked Beridze.
Representatives of the Allergic Center unofficially stated that the health conditions of several children, who are sick of Bronchial Asthma, are quite serious. “Sick children are mostly from impoverished families. Consequently, they cannot take proper treatment and unfortunately die of the disease.”